Reklama

Wojna na Ukrainie

Czołgi od Słowenii już na Ukrainie

M-55S (zdjęcie poglądowe)
Autor. AndrejS.K

Pod koniec września informowaliśmy o zawarciu porozumienia przez Słowenię i Niemcy, na mocy którego Ukraina otrzyma wycofane czołgi M-55S z rezerwy słoweńskiej armii. W zamian Niemcy miały przekazać Słoweńcom sprzęt wojskowy, w tym samochody ciężarowe 8x8. Obecnie zakończyć miały się ich dostawy na Ukrainę.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Pojazdy dostarczone na Ukrainę zapewne nie trafią od razu na front, tylko pojadą do jednostek odpowiedzialnych za szkolenie, gdzie ich nowe załogi będą wdrażane do ich obsługi. Ukraińcy w kwestii szkolenia (mimo że bardzo przyspieszonego) wydają się bardziej przykładać do nauki niż mobilizowani rosyjscy żołnierze. Pozwala to na lepsze wykorzystanie sprzętu, nawet starszego typu co daje wymierne efekty na polu bitwy.

Czytaj też

Przekazanie czołgów starszego typu wyposażonego w armatę kal. 105 mm może otworzyć furtkę dla innych państw przyjaznych lub chociaż neutralnych Ukrainie na sprzedaż, lub przekazanie, chociażby amunicji do nich. O ile sama wartość bojowa przekazywanego pojazdu nie jest duża względem choćby T-72M1R przekazanych przez Polskę, o tyle dalej czołgi te są lepsze od Leopardów 1A5, których przekazania konsekwentnie odmawiają Niemcy. Pozwolą one na odciążenie części np. przekazanych T-72M1. Mimo wieku czołgi te mogą dalej zwalczać większość pojazdów rosyjskich jak bojowe wozy piechoty rodziny BMP-1/2/3, kołowe transportery opancerzone BTR-60/70/80 czy nawet czołgi starszego typu jak T-62M.

Reklama

Czytaj też

W ramach ciekawostki czołgi te były wystawione wraz w bojowymi wozami piechoty M-80A (najpewniej tymi, które zostały przekazane Ukrainie) na sprzedaż, zakończoną zakupem 1 czołgu w roku 2018 za 820 000 euro.

M-55S to słoweńska modernizacja czołgu T-55 polegająca m.in. na wymianie głównego uzbrojenia, czyli gładkolufowej armaty D-10T2S kal. 100 mm na brytyjską gwintowaną armatę L7 kal. 105 mm. Dodano do wozu system kierowania ogniem oraz obserwacji pola walki. Pancerz został wzmocniony poprzez dodatnie pancerza reaktywnego firmy Rafael. Zainstalowany został także system ostrzegania przed opromieniowaniem wiązką lasera LIRD-1A zintegrowany z zamontowanymi z przodu wyrzutniami granatów dymnych. Zmodernizowany został także silnik, którego moc zwiększono z 520 do 600 KM. Zmodernizowanych zostało 30 czołgów do tego standardu, przy współpracy słoweńskiego przemysłu zbrojeniowego z Elbit Systems. Wycofane zostały z użytku w roku 2006, mimo pierwotnych planów eksploatacji ich do roku 2015.

Autor. MORS/ Wikipedia
Reklama

Komentarze (4)

 1. Jerzy

  W sumie całkiem niezły czołg - w warunkach gdzie większość czołgów i niszczona jest nie w pojedynkach pancernych, a pociskami artylerii i PPK uderzającymi w strop wieży jego przeżywalność nie musi być mniejsza niż dużo nowszych pojazdów, pocisków 105 mm w magazynach NATO jest pewnie jeszcze sporo, a prosta konstrukcja pozwoli stosunkowo łatwo utrzymać go w eksploatacji. Ciekaw jestem jaką stabilizację ma ta 105 mm armata, bo paradoksalnie może się okazać celniejsza niż 125 mm z naszych T-72.

 2. Jaszczur

  Tutaj ludzie mnie wyśmiewają, mój pogląd że czołgi , bwp i kto to przeżytki. A ja mam do nich wszystkich pytanie. Jak wyobraźcie sobie IIIWŚ (bo tylko taka jest w Polsce możliwa obecnie) po roku ? Skąd wtedy byście mieli te czołgi na pierwszej linii w warunkach powtarzam III WOJNY ŚWIATOWEJ. Przy rozwalonych fabrykach w Europie , problemami z energią całkowitym zerowaniu łańcuchów dostaw?

  1. Stary666

   Idąc Twoim tokiem myślenia to po roku nie będziesz miał nic, ani amunicji, leków, samolotów, jedzenia, dronów, więc dochodząc do końca Twojego toku myślenia można zadać pytanie po co nam armia? Ale armia jest po to żeby taka wojna nie wybuchła, więc wszytko to o czym piszesz jest nam niezbędne.

  2. Jaszczur

   Stary666- armia jest potrzebna ale to taka która będzie dostosowana do reali wojny a da się dostosować..... A nie taka armia która liczy że to wojna się do niej dostosuje .... Francja już tak robiła i wyszli na tym w 1940... A armię świata mam wrażenie że chcą by to wojna się dostosowała do sprzętu jaki posiadają ale boleśnie się rozczarują. Amunicja to dość prymitywna rzecz więc produkcja jej będzie możliwa , leki także a jak nie będzie to trudno w średniowieczu nie było i walczyli . Samolotów też może nie być tak może się stać . Armia nie może być strachem na wróble ... Ona ma też być realna siłą. I być dostosowana do warunków na wojnie jak coś .... Nie ma co się na realia obrażać tylko się dostosować.... Jak wiadomo kto się dostosuje ten wygrywa . W realiach IIIWŚ da się walczyć (nie mylić IIIWŚ z wojna nuklearną-bo takiej nie będzie - wojna nie jest by się zabić ale by coś ugrać ) da się walczyć , strzelać , bronić .

  3. Allah|1435

   Bardzo prosto: ten, kto nadal będzie miał paliwo (Rosja i Chiny) - będzie miał czołgi. Po roku III wojna światowa powinna już zamienić się z konwencjonalnej w nuklearną i wszystko co tylko możliwe do użycia będzie użyte. Poczytaj o tym jak działa broń jądrowa, nie jest to magiczne urządzenie jak w grze komputerowej, że użyjesz go i już cały kraj pada na kolana. Uderzenia jądrowe są punktowe, a dobrze przygotowane i schowane oddziały będą w stanie po pewnym czasie kontynuować uderzenia przez teren skażony radioaktywnie. O tym, że lotniska wojskowe są bardzo odporne na atak atomowy po niedługo po nim mogą wznowić działalność pewnie też nie wiesz. Broń to broń i jeśli chce się wygrać to trzeba ją mieć - każdą.

 3. Merida

  Ja tam znawcą czołgów nie jestem ale t55.była gwintowana armata t10 a nie gładkoluwowa .pociski zespolone załoga 4 osobowa .W Polsce też była modernizacja t55. Pod nazwą.Merida .Wiem bo tym wojsku jeździłem .Zimą zamarznac można było a latem ugotować ..często się psuły. Powodzenia dla czołgistów z Ukrainy

 4. Valdi

  Przypomnijmy 🇺🇦🇺🇦🇺🇦 lekkie brygady zmechanizowane nawet BWP nie mają 🇺🇦🇺🇦🇺🇦 czyli siedzą w okopach przy zmasowanym ogniu ruskiej cywilizacji 💀💀💀💀💀💀 Włosi przekazali 30sztuk M109L kaliber 39 Działo oto melara 👍👍👍

  1. szczebelek

   @Valdi Skąd mają mieć BWP skoro większość maszyn przekazywanych to pojazdy MRAP lub transportery opancerzone z karabinami... Jedyny rodzaj takiego sprzętu to bmp1. Taki M-55S jest lepszy od wspomnianego pojazdu pod względem siły ognia i pancerza, ale nie służy do przewozu piechoty.

Reklama