Reklama

Siły zbrojne

Ukraińcy szkolą się na słoweńskich BWP

BVP M-80A (zdjęcie poglądowe)
Autor. Srđan Popović, Wikipedia

Słowenia przekazała Ukrainie około 30 egzemplarzy swoich bojowych wozów piechoty BVP M-80A, na których już szkolą się ukraińscy żołnierze. Ich wdrożenie pozwoli na częściowe uzupełnienie straconych BMP-1/2 z zachowaniem podobnych zdolności bojowych. Pojazdy pod wieloma względami są nowocześniejsze od BMP-1, choć z drugiej strony kolejny typ na uzbrojeniu i nowy rodzaj amunicji może utrudnić Ukraińcom utrzymanie logistyki.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

BVP M-80 to gąsienicowy bojowy wóz piechoty produkcji jugosłowiańskiej, produkowany od lat 80. do upadku kraju w latach 90. XX wieku. Układ pojazdu jest bardzo podobny do radzieckiego/rosyjskiego BMP-1 z kierowcą siedzącym z przodu po lewej stronie kadłuba i zespołem napędowym po prawej stronie, wieżą osadzoną pośrodku kadłuba i przedziałem desantowym z tyłu. Pojazd ma trzyosobową załogę, w tym kierowcę, dowódcę i strzelca, i może pomieścić do siedmiu żołnierzy piechoty.

Jednak strop kadłuba jest wyższy względem radzieckiego/rosyjskiego odpowiednika. Dodatkowo uzbrojenie główne stanowi automatyczna armata M55 kal. 20 mm (a nie armatowyrzutnia 2A28 Grom), jeden współosiowy karabin maszynowy 7,62 mm oraz dwie wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M14 Malutka zamontowane po prawej stronie wieży. Standardowe wyposażenie pojazdu obejmuje system ochrony przed bronią masowego rażenia (ABC), system przeciwpożarowy, ogrzewanie oraz system odprowadzania wody.

Reklama

Wóz napędzany jest silnikiem Daimler Benz OM-403 o mocy 320 KM. Może poruszać się z maksymalną prędkością drogową 65 km/h przy maksymalnym zasięgu 500 km. Zatem pod wieloma względami wozy te są lepsze od swoich rosyjskich odpowiedników, dysponując m.in. większą siłą ognia dzięki wyposażeniu w automatyczną armatę 20 mm zamiast archaicznej 2A28, oraz większej liczby gotowych do użycia pocisków 9M14 na wieży pojazdu (2:1).

Reklama

Komentarze (1)

  1. szczebelek

    No cóż Niemcy napiszą, że wysłali kolejne 30 sztuk ciężkiego sprzętu 😎

Reklama