Reklama

Wojna na Ukrainie

Bułgarskie granaty termobaryczne dla ukraińskich granatników

Autor. Damian Ratka/YouTube

Na portalu YouTube pojawiło się nagranie, które potwierdza, że dostarczono Siłom Zbrojnym Ukrainy bułgarską amunicję do ręcznych granatników przeciwpancernych RPG-7.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak widać na załączonym nagraniu, ukraińscy żołnierze prowadzą ostrzał ręcznymi granatnikami przeciwpancernymi RPG-7, z wykorzystaniem granatów z głowicą termobaryczną (paliwowo-powietrzną) RTB-7MA.

YouTube cover video

Nagranie opublikowane zostało przez żołnierzy z 241. Brygady Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy. Wcześniej co ciekawe, nie było doniesień o zakupie i dostawach tego typu amunicji przez Ukraińców.

Reklama

Zaprojektowany i produkowany w bułgarskich zakładach Arsenal, RTB-7MA to granat termobaryczny o kalibrze 106 mm, granat wraz z ładunkiem miotającym waży 4,6 kg, prędkość lotu to około 70 m/s, maksymalny zasięg ognia dochodzi do 1200 m.

Amunicja tego typu służy do niszczenia siły żywej przeciwnika, pojazdów nieopancerzonych oraz lekko opancerzonych, fortyfikacji, budynków a także rażenia przeciwnika kryjącego się np. w jaskiniach.

Reklama

Komentarze (1)

 1. bc

  No i teraz można to porównać z M72 WOTu...

  1. Chyżwar

   No i teraz trzeba wiedzieć, że M72 to lekki jednorazowy granatnik indywidualny podczas gdy RG-rura to broń zespołowa. Z tego, co wiadomo przestarzała rura ma wylecieć na rzecz CG, który jest znacznie lepszą od niej bronią zespołową.

  2. Facetoface

   Dobre sobie, w jaki sposób dokonałeś tego odkrycia porównując termo do niszczenia siły żywej do EC MK1 z głowicą do nieszczenia wozów opancerzonych.

Reklama