Reklama

Wojna na Ukrainie

Brytyjski sprzęt chroni ukraińskie niebo przyfrontowe

Stormer HVM. Fot. Crown Copyright
Stormer HVM. Fot. Crown Copyright

Ukraina otrzymała kilka miesięcy temu brytyjskie samobieżne systemy obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu Stormer HMV. Niedawno opublikowano zdjęcie takiego systemu już w aurze zimowej, zatem dalej są one używane na polu walki.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Brytyjski system zwalczania środków napadu powietrznego ma na Ukrainie sprawować się bardzo dobrze, przyczyniając się do eliminowania m.in. rosyjskich śmigłowców szturmowych Ka-52. Niestety ich liczba przekazana Ukrainie (5 egzemplarzy) jest zbyt mała, aby mogły one tak mocno, jak np. niemieckie Gepardy przyczynić się do znaczącego zmniejszenia zagrożenia ze strony rosyjskiej.

Czytaj też

Stormer HVM to brytyjski gąsienicowy pojazd opancerzony wyprodukowany przez firmę Alvis Vickers, obecnie BAE Systems Land & Armaments. Stormer to rozwinięcie rodziny pojazdów CVR(T) (Scorpion, Scimitar, Spartan itp.). Zmiany względem pierwowzoru to głównie większa kubatura wozu oraz dodatkowe koło jezdne z każdej strony. Zgodnie z oficjalną informacją British Army pojazdy te są zdolne do zwalczania celów powietrznych na odległości od 1500 do 5500 m. Wozy zostały wyposażone w system wykrywania i zwalczania celów w podczerwieni typu ADAD. Rakiety Starstreak są naprowadzane w wiązce laserowej i poruszają się z prędkością 3 Mach.

Reklama

Czytaj też

Ukraina miała otrzymać 5 egzemplarzy tego systemu obrony powietrznej bardzo krótkiego zasięgu od Wielkiej Brytanii, co pozwoliło na uzupełnienie części strat w systemach zbliżonego rodzaju wykorzystywanych przez Ukrainę jak np 9K33 Osa czy 9K35 Strzała-10.

Brytyjski zestaw przeciwlotniczy Stromer
Brytyjski zestaw przeciwlotniczy Stromer
Autor. Mike Weston/Army
Reklama

Komentarze (1)

  1. bc

    Może trzeba poszukać sprzętu w zamian za dostawy np. NASAMS np. Saudowie mają sporo starszej OPL naziemnej 141szt Crotale/Shahine, Hawk(128szt), działka Bofors 40mm L/70(150szt) i Oerlikon GDF 35mm(128szt).

Reklama