Reklama

Polityka obronna

Samobieżne Starstreaki dla Ukrainy

Stormer HVM odpalający pocisk przeciwlotniczy Starstreak.
Stormer HVM odpalający pocisk przeciwlotniczy Starstreak.
Autor. Sgt Mark Webster RLC/Wikipedia

Premier Wielkiej Brytanii Borys Johnson zapowiedział dostarczenie na Ukrainę samobieżnych wyrzutni rakiet przeciwlotniczych Stormer. Według The Sun delegacji ukraińskiej pokazano broń w akcji na Równinie Salisbury dwa tygodnie temu.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Alvis Stormer to brytyjski gąsienicowy pojazd opancerzony wyprodukowany przez brytyjską firmę Alvis Vickers, obecnie BAE Systems Land & Armaments. Stormer to rozwinięcie rodziny pojazdów CVR(T) (Scorpion, Scimitar, Spartan itp.). Zmiany względem pierwowzoru to głównie większa kubatura wozu z dodatkowym kołem jezdnym z każdej strony.

Armia brytyjska używa Stormera wyposażonego w pociski Starstreak do obrony powietrznej krótkiego zasięgu. W ramach Army 2020 Stormer HVM miał znajdować się na wyposażeniu trzech baterii artylerii przeciwlotniczej i dwóch rezerwowych. Zgodnie z oficjalną informacją British Army są one zdolne do zwalczania celów powietrznych na odległości od 1500 do 5500 m.Wozy zostały wyposażone w system wykrywania i zwalczania celów w podczerwieni typu ADAD. Rakiety Starstreak są naprowadzane w wiązce laserowej i poruszają się z prędkością 3 Mach. Koncern Thales opracował również odmianę Starstreak Mk II, o zasięgu „ponad 7 km". Nie pozwala to jednak na operowanie spoza zasięgu przeciwpancernych pocisków kierowanych używanych np. w śmigłowcach bojowych jak Mi-28 czy Ka-52. Ich broń rakietowa umożliwia eliminację celów naziemnych na dystansie 10-12 km. Nie zmienia to faktu, że jakakolwiek forma zwiększenia bezpieczeństwa przed napadem powietrznym sił ukraińskich jest bardzo cenna.

Reklama

Czytaj też

Jest to kolejna forma "ciężkiego wsparcia" Ukraińców przez brytyjski rząd. Wcześniej zostało potwierdzone przekazanie siłom ukraińskim kilku typów pojazdów opancerzonych o szerokim przeznaczeniu. Są to m.in protoplaści pojazdów Stormer, czyli Spartan CVRT. Dodatkowo na Ukrainę mają zostać wysłane wozy MRAP typu Mastiff, Wolfhound i Husky. Łączna ilość wozów ma wynieść 120. Pozwoli to Ukraińcom na zwiększenie poziomi ochrony przewożonych załóg, względem tej zapewnianej przez wszelkiego typu terenówki 4X4 czy zwykłe samochody ciężarowe pokroju Ural-375.

Reklama

Komentarze (3)

 1. Ols Sailor

  Darek S., przemysł JEST w stanie wyprodukować tylko trzeba DAĆ MU SZANSĘ! Gliwice są dobijane od ponad 20 lat. W jaki sposób firma, którą się niszczy przez ćwierć wieku ma być w stanie cokolwiek sama wyprodukować?

 2. Qba

  Warto by napisać o tym że nasz MON ogłosił zakupy bwp za granicą.

  1. WP

   Podaż źródło czy to tylko twoje domysły?

  2. Valdore

   Qba, a skad te "rewelacje"?:)

  3. Darek S.

   Nie ma wyjścia nasze T-72 i BWP-1 są już na Ukrainie. Szybko potrzebujemy sprzętu dla nas, a nasz przemysł nie jest w stanie szybko nic wyprodukować.

 3. uze

  Te śmigłowce z 10km to mogą co najwyżej na ślepo ostrzelać rejon "celu" z S-8 w ataku parabolicznym. Co zresztą zostało potwierdzone przez rosję w filmie propagandowym.

Reklama