Reklama

Wojna na Ukrainie

BMPT Terminator z bliska [WIDEO]

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

W serwisie Twitter pojawiło się nagranie z użycia rosyjskiego ciężkiego wozu wsparcia czołgów BMPT Terminator. Co ciekawe film nagrany z perspektywy samego wozu od zewnątrz. Pozwala to na dokładne zobaczenie działania różnych typów uzbrojenia zamontowanych na pojeździe, a jest ich sporo.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Na zamieszczonym poniżej filmie bardzo dobrze widać użycie uzbrojenia pomocniczego w postaci granatników automatycznych  AGS-17 kal. 30 mm oraz armat automatycznych 2A42  kal. 30 mm, które  są uzbrojeniem głównym. Następnie pojazd zmienia pozycję, stale wykonując ostrzał do nieokreślonego celu. Ostatnią czynnością wykonaną przez załogę Terminatora było wystrzelenie dwóch przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M120 Ataka-T, po odwróceniu całego pojazd. Nie jest wiadome, czy nagrano rzeczywiście kontakt ogniowy Terminatora, czy jest to rosyjska pokazówka. Niemniej, materiał ten dobrze ukazuje pracę systemów uzbrojenia, które ten niecodzienny pojazd posiada.

Czytaj też

BMPT Terminator to ciężki pojazd wsparcia czołgów opracowany na podstawie wniosków wyciągniętych z walk w Czeczeni. Nośnikiem wozu jest podwozie zmodyfikowanego czołgu podstawowego T-72 lub T-90. Na nim osadzono, specjalnie zaprojektowany w tym celu, załogowy moduł wieżowy uzbrojony w dwie armaty automatyczne 2A42 kal. 30 mm (z zapasem 850 naboi kal. 30x165 mm) i czołgowy karabin maszynowy PKTM kal. 7,62 mm (z zapasem 2100 naboi kal. 7,62x54R mm) oraz dwie podwójne wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M120 Ataka-T. Dodatkowo w kadłubie po obu stronach stanowiska kierowcy, znajdują się stanowiska granatników maszynowych AGS-17 kaliber 30 mm. Załoga składa się z pięciu osób (dowódca, kierowca i operator uzbrojenia oraz dwóch strzelców granatników maszynowych), a inne parametry techniczne są zbliżone do osiągów oryginalnego nośnika.

Reklama

Czytaj też

Głównym zadaniem tego wozu jest zapewnienie kompleksowego wsparcia ogniowego czołgom podstawowym na polu walki. W przypadku otwartego terenu jeden BMPT jest przeznaczony do wsparcia dwóch czołgów, a w terenie zabudowanym do współdziałania z jednym. Dzięki wspomnianemu wyżej zróżnicowanemu arsenałowi jest w stanie skutecznie zwalczać szerokie spektrum celów - od siły żywej przez lekko i ciężko opancerzone wozy bojowe, po nisko lecące samoloty i śmigłowce bojowe - a także niszczyć umocnienia i zabudowania. Opancerzenie analogiczne, jak w przypadku czołgu podstawowego zapewnia mu przy tym kompleksową ochronę balistyczną i przeciwminową na poziomie wyższym niż w przypadku klasycznych bojowych wozów piechoty.

Czytaj też

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru
Reklama

Komentarze (5)

 1. Ralf_S

  Trzęsą się te 30-tki przy strzelaniu jak ręce trzeźwiejącego alkoholika... Chyba planują z tego bloki ostrzeliwać, bo jak z tego do czegoś trafić?

  1. QVX

   Koncepcja powstała przed Czeczenią w epoce SACLOS-ów. Chodziło tu o obszarowy ostrzał rejonu z wyrzutnią PPK w nadziei, że obsługa ucieknie i przerwie naprowadzanie.

 2. QVX

  Do walk w mieście to się za bardzo nie nadaje, bo maksymalny kąt podniesienia dział to ledwie 45 stopni - akurat RUS od czasów Stalingradu i domu Pawłowa powinni to wiedzieć.

  1. PatrykB

   45 stopni to aż nadto chyba nie zdajesz sobie sprawy ile to jest.

  2. QVX

   Drogi Patryku - wystarczy znać trygonometrię. Kąt 45 stopni oznacza, że żeby dosięgnąć cel na poddaszu kamienicy trzeba być od niej jakieś 15-20 metrów. A teraz pojedź do jakiegoś Starego Miasta i zmierz, gdzie będziesz.

 3. Cyber Will

  Zwykły wóz bojowy z armatą 30 i ppk Przecież nazwa nie doda mu dodatkowych WŁAŚCIWOŚCI .

 4. Ma_XX

  propaganda niczym w naszej telewizorni

 5. szczebelek

  Materiał nagrany daleko od linii frontu, trudno uwierzyć, że w czasie potyczki tylko jedna strona oddaje strzały, bo na tym filmie tak jest. Terminator nie jest AHS-em by stać 20 km od celu. Oprócz tego nie ma echa innych wystrzałów, wybuchów itd.

  1. szczebelek

   Tak przy okazji dzisiaj potwierdzono zniszczenie pierwszego Terminatora.

Reklama