Reklama

Wojna na Ukrainie

Biały Dom: Nie wyślemy wojska na Ukrainę. To grozi wojną światową

Rzecznik Departamentu Stanu John Kirby. Fot. State Department/flickr

Prezydent Biden od początku jasno mówił, że nie wyśle wojsk do Ukrainy, bo nie chce III wojny światowej - stwierdził rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Miało to nawiązywać do deklaracji prezydenta Francji.

„W pełni szanujemy prerogatywy prezydenta Macrona i jego prawo do wyrażania swoich poglądów na temat tego, co dzieje się na Ukrainie, oraz w jaki sposób, dlaczego i w jakim stopniu naród francuski będzie wspierał Ukrainę (…) Jednocześnie jako prezydent Stanów Zjednoczonych (Joe Biden) wyraził swój własny pogląd: nie wyślemy żołnierzy (…) Prezydent od początku jasno mówił, że nie szukamy III wojny światowej, wojny z Rosją” - powiedział Kirby.

Zapowiadając sobotnią wizytę Bidena w Pałacu Elizejskim, przedstawiciel Białego Domu podkreślił, że wojna na Ukrainie i długoterminowe wsparcie dla Kijowa będzie głównym tematem rozmów. Przywódcy mają też rozmawiać o współpracy w regionie Indo-Pacyfiku, w tym, by wzmocnić bezpieczeństwo portów i egzekwowanie prawa na wodach regionu.

„Mówię to z dozą pokory, bo przeciwnik zawsze ma tu coś do powiedzenia, ale w tej chwili z pewnością wygląda na to, że (ofensywa pod Charkowem) stanęła” - powiedział.

W przestrzeni medialnej od początku roku pojawia się coraz więcej głosów o możliwości wysłania instruktorów wojskowych na Ukrainę. Takie słowa padają ze strony nie tylko Francji, ale również innych członków Sojuszu. Ruch taki jednak mógłby też grozić eskalacją ze strony Federacji Rosyjskiej. Do tego zagadnienia odniósł się również Jens Stoltenberg, który zaznaczył, że na ten moment nie ma planów wysłania wojsk NATO na Ukrainę.

Czytaj też

Reklama
Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (4)

 1. Jerzy

  Ta deklaracja jasno oznacza, że USA za wszelką cenę chcą uniknąć bezpośredniej konfrontacji z Rosją, a zatem nawet gdyby Rosja użyła taktycznej broni jądrowej na terytorium Ukrainy, nie należy się spodziewać, że USA odpowiedzą bezpośrednim uderzeniem.

  1. Pucin:)

   @Jerzy - dlaczego pomijasz : WB, Kanadę, Francję, Australię, Indie, Chiny i Pakistan?

  2. radziomb

   a założysz się że nie? Już USA powiedziało że w przypadku uderzenia taktyczna bronia jądrową nawet na puste pole zniszczą mase wojska , sprzętu rosyjskiego na okupowanych terenach, typu Donbas, Krym. Nawet Ukrańscy zołnierze mówią, że lepiej jak wojna potrwa długo, bo rosja będzie bardzie obita i na dłużej odechce im się kolejnej wojny., Dziwne nie.....

 2. Pucin:)

  Panie rzeczniku Kirby gotowanie żaby trwa w najlepsze!!! :) Żeby nie zacytować: "Cóż tam, panie, w polityce? Chińczyki trzymają się mocno!?" Postać: Czepiec, do Dziennikarza; akt I, scena 1 (pierwsze słowa dramatu) - St. Wyspiański - Wesele. :)

 3. radziomb

  a na tajwan wyslą jak chiny zaatakują ? i 3 wojny sw nie bedzie ? serio...

 4. PszemcioPL

  Czytaj: "Tak bardzo boimy się ww3, że pozwolimy by nasi rywale/wrogowie miażdżyli naszych partnerów/sojuszników, którym obiecaliśmy ochronę". Z takimi "sojusznikami" jak jankesi Polacy nie potrzebują wrogów...

Reklama