Reklama

Wojna na Ukrainie

Australia wysyła więcej "pancerza" na Ukrainę

Fot. Hpeterswald/Wikipedia

Australia przekaże Ukrainie kolejne 30 pojazdów minoodpornych (MRAP) Bushmaster oraz wyśle 70 instruktorów który na terenie Wielkiej Brytanii będzie szkolić ukraińskich żołnierzy.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Ukraina od początku rosyjskiej inwazji otrzymała już kilkaset pojazdów minoodpornych (MRAP) z wielu krajów, m.in. jako jedne z pierwszych zostały przekazane jej australijskie Bushmastery, które pozwoliły na bezpieczniejsze przeprowadzanie działań rozpoznawczych i patrolowych. W kolejnych miesiącach Ukraina otrzymała dziesiątki brytyjskich Mastiffów/Wolfhoundów/Husky i niemieckich Dingo, kończąc na setkach tureckich Kirpi i amerykańskich MaxPro. Obecnie Ukraińskie Siły Zbrojny otrzymały/otrzymają łącznie ponad 850 pojazdów klasy MRAP od wielu krajów, a liczba ta zapewne będzie się zwiększać. Dodatkowo pojazdy minoodporne są zakupowane przez prywatnych donatorów czy pozyskiwane na Rosjanach.

Czytaj też

Czytaj też

Bushmaster to pojazd minoodporny (MRAP) produkowany przez firmę Thales Australia, wdrożony do produkcji w 1997 roku. Pancerz pojazdu zapewnia ochronę przed standardową amunicją strzelecką kal. do 7,62 mm, odłamkami granatu moździerzowego w kalibrze do 81 mm, minami Claymore, a przy dodatkowym opancerzeniu zapewnia ochronę przed amunicją przeciwpancerną do 7,62 mm. Masa pojazdu wynosi 12 ton, wóz wyposażony jest w silnik Caterpillar 3126E o mocy 300 KM. Pojazd ten przewozi 9 żołnierzy z maksymalną prędkością 100 km/h, a jego zasięg wynosi 800 km. Są to bardzo dobrze oceniane pojazdy, sprawdzone m.in. podczas wojny w Afganistanie. Obecnie znajdują się na stanie sił zbrojnych takich krajów jak . Australia, Indonezja, Japonia, Wielka Brytania czy Holandia.

Reklama

MRAPy Bushmaster w służbie Japońskich Sił Samoobrony
Fot. 太刀風/ Wikipedia

Komentarze