Polityka obronna

Australia wysyła transportery Ukrainie. Na kołach i gąsienicach

MRAP Bushmaster
Fot. Departament Obrony Australii

Rząd Australii przekaże kolejną transzę pomocy militarnej ogarniętej wojną Ukrainie, ponownie znajdą się w niej wozy Bushmaster. Nowością jest przekazanie lokalnej odmiany gąsienicowego transportera piechoty M113AS4.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Całkowita pomoc wojskowa, jaką Australia przekazała Ukrainie do tej pory wyniosła około 191,5 miliona dolarów. W jej skład wchodziły m.in. wspomniane wozy typu MRAP 4x4 Bushmaster w liczbie 20 sztuk i wszystkie zostały dostarczone w kwietniu. Razem z nimi dostarczono m.in holowane armatohaubice M777 kalibru 155 mm, które już od jakiegoś czasu już biorą udział w walkach prowadzonych na terenie Ukrainy. Rząd Australii zdecydował się na kolejny pakiet pomocy, tym razem zawierający więcej ciężkiego sprzetu, który Ukraina bardzo mocno potrzebuje w celu uzupełnienia strat własnych.

Obecny pakiet pomocy ma obejmować:

  • 14 transporterów opancerzonych M113AS4
  • 20 wozów Bushmaster 4x4
  • sprzęt do wykrywania skażeń
  • osobiste wyposażenie ochronne
  • 60 palet sprzętu medycznego

Czytaj też

M113AS4 jest australijską modernizacją starych M113AS1 i M113AS3, które bazują na amerykańskim gąsienicowym transporterze opancerzonym M113A1. Konstrukcja australijskiego jest podobna do amerykańskiego M113A1, ale została poprawiona za pomocą instalacji dodatkowego pancerza ceramicznego, aby zapewnić ochronę całego wozu przed bronią kalibru 14,5 mm. Kadłub został również wzmocniony dodatkową ochroną przed wybuchem min lądowych i IED. Ma trzyosobową załogę, a przedział desantu znajdujący się z tyłu pojazdu może pomieścić łącznie 10 piechurów. Obecnie Australia ma posiadać 431 pojazdów tego typu, które obecnie przeznaczone są do wycofania po ogłoszeniu zwycięscy programy LAND 400 Phase 3. Na Ukrainę łącznie wysłano blisko 300 wozów rodziny M113 w różnych wersjach z krajów takich jak m.in. USA, Dania czy Portugalia. Od początku rosyjskiej inwazji Australia przekazała Ukrainie sprzęt warty około 285 mln dolarów.

M113AS4
Fot. Australijskie Ministerstwo Obrony

Bushmaster to produkowany przez firmę Thales Australia pojazdy opancerzone klasy MRAP, czyli zapewniający ochronę zarówno przed minami, jak i odłamkami czy ostrzałem z broni ręcznej. Przy masie 12 ton mogą one przewozić 10 żołnierzy z prędkością do 100 km/h. Są to bardzo dobrze oceniane pojazdy, sprawdzone m.in. podczas wojny w Afganistanie. W Europie są one eksploatowane przez siły zbrojne Holandii.

Komentarze (1)

  1. stary Polak

    Australia!? Ta co leży bardzo daleko? Na antypodach? Dobrze pamiętam z geografii, czy pamięć mi szwankuje a Australia leży koło Czech? A tymczasem Niemcy przetrząsają składnice złomu by coś wysłać Ukrainie albo coś dać Polsce za nasze T-72. Oczywiście jeśli będzie zardzewiałe i niezdatne, bo inaczej Putin się obrazi.. Dobrze że są tam Amerykanie i ich pilnują.