Reklama

Wojna na Ukrainie

Akt oskarżenia przeciwko członkom "Grupy Wagnera"

Autor. wikimedia commons/emblematWagnera

Prokuratura skierowała do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko dwóm obywatelom Federacji Rosyjskiej działającym w ramach tzw. „Grupy Wagnera” - poinformował w piątek rzecznik Prokuratury Krajowej prok. Przemysław Nowak.

Prokurator małopolskiego pionu do walki z przestępczością zorganizowaną oskarżył Andrieja G. i Alexieja T. m.in. o szpiegostwo oraz o udział w międzynarodowym związku o charakterze zbrojnym, mającym na celu popełnianie przestępstw o charakterze terrorystycznym.

Mężczyźni zostali zatrzymani przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego w sierpniu 2023 roku w Warszawie.

„Oskarżeni prowadzili rekrutację obywateli polskich oraz cudzoziemców przebywających na terenie Polski do wojskowej służby najemnej zakazanej przez prawo międzynarodowe określanej jako Grupa Wagnera. W tym celu na terenie Krakowa i Warszawy rozkleili co najmniej kilkaset tzw. naklejek werbunkowych, które umożliwiały nawiązanie bezpośredniego kontaktu z dalszymi osobami odpowiedzialnymi za nabór i organizację” - wyjaśnił prok. Przemysław Nowak.

Dodał, że oskarżonym zarzucono również działalność na rzecz wywiadu Federacji Rosyjskiej (Służby Wywiadu Zagranicznego) poprzez prowadzenie tzw. wojny hybrydowej, w tym działań propagandowych, mających na celu destabilizację sytuacji politycznej i wyrządzenie Rzeczypospolitej Polskiej szkody.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (1)

  1. MiP

    I według naszego chorego prawa grozi im do 8 lat więzienia u ruskich tacy by dostali po 20 lat kolonii karnej

    1. szczebelek

      Może sąd po wydaniu wyroku skazującego ponownie uzna, że panowie po kilku dniach sami zgłoszą się odbycia kary 🫣🫡🤡

Reklama