Reklama

Wojna na Ukrainie

248. dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie [Podsumowanie]

Fot. General Staff Ukraine/Facebook

248 dzień inwazji Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie. Stan na wieczór 29 października 2022 roku.

Reklama

Odcinek słobożański: Ukraińcy utrzymali w swych rękach kilkukilometrowy odcinek szosy w rejonie wsi Hołykowe , oraz okoliczne wzgórza. Dzięki temu przerwali połączenie drogowe pomiędzy Swatowym a Kreminną . SZU oficjalnie ogłosiły dzisiaj wyzwolenie wsi Stelmachiwka , choć w rzeczywistości została odbita jeszcze 9 października. SZ FR ostrzelały 17 miejscowości.

Reklama

Odcinek siwersko-bachmucki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Biłohoriwką , Spirnym , w Sołedarze , Bachmuckim , pod Bachmutem , Iwanhradem , Opytnym , Ozarianiwką i Majorskiem . SZ FR ostrzelały 16 miejscowości.

Odcinek awdijiwsko-doniecki: SZU odparły ataki rosyjskie pod Ołeksandropilem , Kamianką , Pierwomajskiem , Newelskim , w Marince , pod Nowomychajliwką i Pawliwką . Pod Wodianym atak Rosjan powiódł się częściowo – udało im się zająć część wioski. SZ FR ostrzelały 13 miejscowości.

Reklama

Odcinek zaporoski: SZU atakują wsie Piatychatki i Konstantyniwka . SZ FR ostrzelały na tym odcinku 8 miejscowości. Artyleria SZU ostrzelała Bilmak , gdzie znajdowały się składy i miejsce koncentracji oddziałów rosyjskich.

Odcinek chersoński: obie strony przeprowadzają akcje zaczepne w rejonie wsi Suchyj Stawok , Bruskynskie i Iszczenka , a także na północ od Myłowego. SZ FR ostrzelały 6 miejscowości. SZU ostrzelały okolicę tamy w Nowej Kachowce oraz Mostu Antoniwskiego pod Chersoniem . Prawdopodobnie celem były promy i mosty pontonowe. Artyleria ukraińska zniszczyła skład amunicji przeciwnika w Maksyma Horkoho .

Odcinek czarnomorski: rosyjskie okręty na redzie i w porcie w Sewastopolu zostały zaatakowane przez bezzałogowe statki kamikadze. Uszkodzeniu miały ulec dwie jednostki rosyjskie, w tym fregatę projektu 11356 (prawdopodobnie udało się trafić „Admirała Makarowa", obecny okręt flagowy Floty Czarnomorskiej).

SZ FR ostrzelały trzy miejscowości przygraniczne w obwodzie czernihowskim.

Komentarze (4)

 1. GB

  Ukraina, Turcja i ONZ, z pominięciem Rosji, uzgodniły że z portów ukraińskich wyjdzie kolejnych 14 statków. No i teraz zobaczymy czy Rosja zaatakuje te statki.

 2. GB

  Runet mówi że w najbliższych dniach przyleci do Polski ukraiński Su-24M. W Polsce ma zostać podjęta próba jego integracji z zachodnimi rakietami Storm Shadow, lub SCALP. Zasięg tych rakiet to 300-500 km (w zależności od wersji i czy na eksport). MiG-29 udało się zintegrować z AGM-88 HARM. Jeśli to prawda to wiele obiektów na dalekim rosyjskim zapleczu może zostać skutecznie porażonych.

  1. GB

   Już nawet Fighterbomber (to też runet) analizuje przezbrojenie ukraińskich Su-24M w zachodnie rakiety cruise. I uważa że to możliwe, a być może już zostało to zrobione.

 3. GB

  Ukrańcy podchodzą od południa.pod Swatowo. Chyba będą chcieli otoczyć miasto. W.kazdym razie M270 minuja niemieckimi minami już drogi dojazdowe do miasta. O ile dobrze pamiętam.podobnie było pod Limanem.

 4. GB

  Włochy i Francja obiecały dostarczyć Ukrainie systemy OPL SAMP-T. Ile i kiedy nie wiadomo. Ukraincy wyselekcjonowali pilotów, którzy mają szkolić się na zachodnich samolotach . Decyzji o przekazaniu myśliwców jeszcze nie ma, przynajmniej oficjalnie.