Reklama

Geopolityka

Włochy: Ostre strzelania rakietami Aster

fot. MBDA
fot. MBDA

Włoska marynarka wojenna przeprowadziła pierwszą próbę okrętowego systemu przeciwlotniczego SAAM ESD z faktycznym odpaleniem rakiety „woda-powietrze” Aster 30.

Rakieta Aster 30 została wystrzelona z systemu SAAM ESD (surface anti air missile - Extended Self Defense) włoskiej fregaty wielozadaniowej typu FREMM „Carlo Bergamini”. Potwierdzono tym samym skuteczność systemu w zwalczaniu celów powietrznych znajdujących się nawet ponad 100 km od okrętu.

Próby zakończyły nie tylko testy kwalifikacyjne tego systemu uzbrojenia, ale również proces ponownego uruchamiania poligonu wojskowego Salto di Quirra koło i na Sardynii, który przez ostatnie cztery lata był zamknięty. W tym czasie przeprowadzono modernizację infrastruktury oraz podporządkowano ją wymogom związanym z bezpieczeństwem i ochroną środowiska.

Rakiety Aster 30 są wykorzystywane w lądowych zestawach przeciwlotniczych dalekiego zasięgu SAMP/T we Włoszech i Francji oraz na francuskich, włoskich i brytyjskich okrętach.

Reklama

Komentarze (1)

  1. Obelix

    Jeśli prawdą jest że Francuzi dawali pełen transfer technologii, to piramidalna głupota że nie skorzystaliśmy. Tyle w temacie.

Reklama