Wkrótce nowa dywizja zmechanizowana w Obwodzie Kaliningradzkim

13 maja 2021, 13:01
654fas654af65g4-1200
Fot. mil.ru
Reklama

W obwodzie kaliningradzkim kończy się formowanie dywizji zmechanizowanej; jesienią br. będzie ona w pełnej gotowości bojowej - podał w czwartek dziennik "Izwiestija". W skład tej dywizji wejdą trzy pułki zmechanizowane i jeden pancerny.

"Dywizja to potężne samodzielne zgrupowanie, które dysponuje wszystkim, co potrzebne do prowadzenia rozmaitych rodzajów działań bojowych" - podkreśla dziennik.

Przypomina, że 18. gwardyjską dywizję zmechanizowaną na terenie obwodu kaliningradzkiego armia tworzy w ramach 11. korpusu armijnego wojsk lądowych i obrony wybrzeża Floty Bałtyckiej.

"Już jesienią przeformowane zgrupowanie będzie w gotowości bojowej. Obecnie trwa formowanie i przezbrojenie trzech pułków zmechanizowanych i jednego pancernego" - relacjonują "Izwiestija".

Prócz tych trzech pułków, pełną gotowość bojową osiągną jesienią także jednostki artyleryjskie i rakietowe oraz kilka samodzielnych batalionów.

Reklama
Reklama

Wzmocnienie sił zbrojnych w Kaliningradzie "będzie odpowiedzią na rozmieszczenia sił NATO w krajach bałtyckich" - utrzymują "Izwiestija". Przypominają, że na terenie eksklawy "już kilka lat trwa modernizacja i wzmocnienie" sił rosyjskich i armia "aktywnie wzmacnia obronę" regionu.

Dziennik zapowiada, że w 2021 roku w obwodzie kaliningradzkim rozlokowany zostanie dywizjon przeciwokrętowych systemów rakietowych obrony wybrzeża Bastion.

"Izwiestija" wyjaśniały wcześniej, że 18. dywizja powstaje częściowo na bazie formacji dotychczas podlegających dowództwu 11. korpusu armijnego. Jej trzon stanowi przeformowana 79. brygada zmechanizowana, do której dołączono jednostki zabezpieczenia bojowego (łączności, zwiadowczy, artyleryjski). W skład dywizji weszły przeformowane pułki zmechanizowane (275. pułk i 280. pułk) i 11. pułk pancerny.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 59
Reklama
Niezadowolony
środa, 19 maja 2021, 23:48

A jak wyglądają sprawy związane z naszą4Dywizją czy też jest albo będzie stosunkowo sprawnie gotowa,, bojowo,? Po drugie jak wygląda stan faktyczny w tym osobowy WOT?, jak jest z ich uzbrojeniem i wyposażeniem? Jak wygląda sytuacja z,, Orłem,, jaki jest Jego stan Techniczny.

Jacek
środa, 19 maja 2021, 01:54

Militaryści z Pentagonu dążący do konfrontacji zbrojnej z Rosją już określili priorytetowe cele do przeprowadzenia ataku. Obok Półwyspu Krymskiego i Wysp Kurylskich, to bez żadnej wątpliwości należy do nich Obwód Kaliningradzki. Dlatego Rosjanie umacniają swój potencjał obronny w tych regionach i stale podwyższają swoją gotowość bojową. Należy więc mieć nadzieję, że agresywny pakt militarny NATO nie odważy się na rozpętanie wojennej pożogi, o skutkach niewyobrażalnych dla całej ludzkości...

Slayer
piątek, 14 maja 2021, 22:03

My będziemy mieli torby i plecaki dodatkowo w ilościach jak zwykle paradnych. Po dzwiganiu tego sprzętu bojowego będzie można się napić wody z tych strategicznych cystern ostatnio zamówionych. Potęga

Eee tam
piątek, 14 maja 2021, 12:29

Kraj z PKB wielkości Hiszpanii utrzymuje taką armię. Obłęd.

Raf
piątek, 14 maja 2021, 17:57

Obłęd? Wiedzą co robią. Dzięki temu inne kraje się z nimi liczą.

sobota, 15 maja 2021, 03:40

Całkowita racja

Kiks
piątek, 14 maja 2021, 20:07

Kto się z nimi liczy? Żarty sobie robisz? Świat ma w głębokim poważaniu ruskich.

ito
niedziela, 16 maja 2021, 14:40

Doprawdy? Jakoś ani UE, ani USA nie wyglądają jakby mieli ich w "głębokim poważaniu". Raczej wręcz przeciwnie- zachowują się jak żaba na patelni.

zimny kubek
piątek, 14 maja 2021, 12:19

Oni formułują dywizję zmechanizowaną a my tworzymy dywizję generałów.

Lolo
piątek, 14 maja 2021, 22:45

Nic nie formują. Przeczytaj zanim ogarnie Cię dzika podnieta. Tasują istniejące jednostki i zmieniają nazwę.

Tani
czwartek, 20 maja 2021, 09:37

Tasuje sie karty,oni zmieniaja strukture jednostek z defensywnych w ofensywne. Czyli zamiast tarczy miecz.

królewiec
piątek, 14 maja 2021, 10:19

Rosyjskie Siły Zbrojne szykowane są przede wszystkim do konfliktu z Polską ,Ukrainą , Bałtami ,Rumunią . Drugim celem jest odstraszenie bądź zniechęcenie reszty europejskich sojuszników NATO do działań . Moim zdaniem Rosja poczeka jak rozwinie się konflikt USA -CHINY i na ruchy Amerykanów . Być może będą zmuszeni wycofać się z Europy , może zaproszą Rosję do sojuszu . W każdym scenariuszu Polska musi mieć własne zdolności cyber ,wywiadowcze, militarne , logistyczne i dyplomatyczne a polegać w całości na sojusznikach . Turcja jest przykładem jak to można stopniowo osiągnąć .

Extern
piątek, 14 maja 2021, 17:21

No niestety tak. Jest oczywiste przecież że my sami Rosji nie zaatakujemy. a Rosja też nie zaatakuje nas póki mamy silnych sojuszników na których można realnie liczyć. Wynika z tego mało dla nas miła konstatacja że jeśli kiedyś będziemy się musieli bić z Rosją, to najprawdopodobniej będziemy już wtedy sami, względnie jedynie z małą pomocą sojuszników. Chyba nawet potwierdzają to te słynne manewry zima20, bo tam właśnie taki scenariusz był sprawdzany. To nawet dobrze świadczy o naszych strategach, bo realnie podchodzą do sprawy.

Tani
sobota, 22 maja 2021, 07:32

Rosja cie koles nie zaatakuje bo pamietaja wojne Zimowa z Finlandia. I blamaz Robotniczo -Chlopskiej Armii. Armia z poboru nie nadaje sie do wojny agresywnej tylko obronnej. Tlumaczyc nie ma sensu. Do wojny agresywnej nadaje sie tylko armia zawodowa bo to ich praca ,emerytury,socjaly itd. Dlatego rosja cie nie zaatakuje, jesli ty ja zaatakujesz to co innego......

Fanklub Daviena i GB
piątek, 14 maja 2021, 13:54

Tylko wytłumacz mi po co Rosja miałaby zajmować Polin, jak nawet Stalin nie chciał i odmówił Związkowi "Patriotów" "Polskich" (Wanda Wasilewska - chrześnica Piłsudskiego - była tam chyba jedyną Polką czy Polakiem wśród tych "polskich" "patriotów") aneksji PRL a NIKT by się temu nie mógł realnie sprzeciwić?... Co innego Bałtowie - Rosja kupiła ich za milion złotych rubli od Szwecji i albo niech USA odda Alaskę albo Szwedzi milion złotych rubli powiększonych o odsetki za kilkaset lat i utracone korzyści bo Bałtowie tak należą się Rosji jak Alaska USA... :D

ABC
sobota, 15 maja 2021, 00:05

Żeby poprawić humor wyborcom, żeby Rosjanie mogli być dumni z Rosji i swojego wodza Putina czy innego cara czy carycy. Czemu caryca zajęła Polskę bo Polska była słaba i dzisiaj też jest słaba to wystarczający pretekst. Szkoda mi ciebie. Reszta to sam bełkot. I nie trzeba tego drukować wystarczy, że ruskie trole mogą się produkować do oporu.

królewiec
piątek, 14 maja 2021, 23:46

Rosja nie musi wcale zajmować Polski czy atakować wojsk starego NATO na wschodniej flance .Obrona Bałtów bez udziału Polski i likwidacji enklawy Królewieckiej jest niemożliwa. Rozumieją to Rosjanie i zwiększają Nam koszty udziału w ewentualnym konflikcie . Zabawne są Twoje Fanklub dywagacje o Bałtach i Alasce zwłaszcza w obliczu postępującej wasalizacji Rosji przez Chiny .

Kiks
piątek, 14 maja 2021, 20:09

Stalin chciał, ale bał się, bo wiedział czym to pachnie i taniej mu wyszło powstawiać swoje marionetki, a reszty dopełniły polskie waśnie. I przestań pisać Polin, bo to żenujące jest, kacapie.

ito
niedziela, 16 maja 2021, 14:44

Stalin się bał? A kogo i czego? Gdyby miał zamiar włączyć Polskę do ZSRR to by włączył, nawet zorganizowałby usilne prośby o takie włączenie ze strony Polaków. A na zachodzie podziwialiby jak to pięknie się imperium szczęśliwości rozrasta. A tak w ogóle to przeczytaj sobie własny wpis o polskich waśniach i nie wyzywaj ludzi od kacapów tylko dlatego, że myślą jak myślą.

wert
poniedziałek, 17 maja 2021, 15:01

stalin tak odpowiedział wasilewskiej na jej żądania utworzenia sowieckiej republiki Polski: "nie wprowadza się gniazda os do domu" więc TAK- Polski się bał

ito
piątek, 14 maja 2021, 08:39

Wynika z tego, że nie tyle formują jednostki nowe, co przeformowują istniejące. Ma to sens- enklawa ma ograniczoną pojemność i powiększanie kontyngentu ponad określoną wielkość zmniejszy, a nie zwiększy, jej możliwości oporu, zwłaszcza dłuższego. Zgrupowanie tak czy tak nie będzie na tyle silne, żeby móc wyjechać poza obwód, bardziej niepokojące jest rozwijanie sił rakietowych.

Alza
czwartek, 13 maja 2021, 18:35

U nas 100 krabów i po salwie Królewiec będzie oddany bez walki.

Raf
piątek, 14 maja 2021, 11:27

Z tego co wiem tam są głowice jądrowe, także z tymi krabami to ja bym nie szalał.

Kiks
piątek, 14 maja 2021, 20:10

No i? Zdążą? Nie byłbym takie pewien.

Raf
czwartek, 20 maja 2021, 07:44

chyba nie zrozumiałeś - detonacja w Obwodzie Kaliningradzkim głowic jądrowych - to skażenie dużego terytorium Polski

piątek, 14 maja 2021, 22:56

Póki co te Kraby stoją w garażach kilkanaście km od granicy, więc tak jak by ich nie było.

sża
czwartek, 13 maja 2021, 22:13

Pozostaje zapytać, dlaczego WOT nie zdobyl do tej pory Kaliningradu?

Baca
sobota, 15 maja 2021, 09:46

A kiedy zaczął.

wert
czwartek, 13 maja 2021, 18:26

izwiestia- "Cała prawda całą dobę". 18 Dywizję tworzą z 79 Brygady (4 bataliony): z batalionu czołgów tworzą 11 pułk panc, z dwu batalionów zmot w Gusiewie tworzą jeden pułk(275), z trzeciego batalionu zmot w Sowcu tworzą drugi pułk(280), włączają 7 pułk Kaliningradzki i formowanie Dywizji jest "zakończone". Ukompletowanie "jednostki" na dzień dzisiejszy wynosi 30-40%.

Tani
piątek, 14 maja 2021, 07:48

Nie to zla interpretacja beda dwa polki zmech i 1 pulk pancerny i pulk artylerii. Zreszta potem autor sie poprawil. Obsada to nie problem bo tam jest pobor i rezerwa czyli zolnierze po zakonczeniu obowiazkowej sluzby wojskowej. U nas tego nie ma od kilkunastu lat. Ta dywizja dostala nowki BMP-3 prosto z fabryki ponad 30 szt.

wert
piątek, 14 maja 2021, 21:17

sami sobie wybieraliśmy likwidatorów WP. Wolna wola Polaków tak zdecydowała. Nasza wola! Zaczęli formować w 2018 więc chyba jednak mają problem z ukompletowaniem. Gdzie wyczytałeś ze mają być dwa pułki zmechu?

Tani
sobota, 22 maja 2021, 07:54

Bo maja taka strukture czyli regulamin. Jesli tworza Dywizje Zmech to ma dwa pulki piechoty na bwp i pulk tankow w Kaliningradzie ,Moskwie i Wladywostoku. Inni maja inaczej Niemcy i USA mieli typy Dywizji czyli jednostki o roznej strukturze. Dlatego nam dawano ksiazeczki rozpoznawcze to byly takie male wielkosci ksiazeczki wojskowej booklety gdzie byla rozpisana struktura konkretnej jednostki. Czyli jesli zlapalibysmy jenca z np 17 Dywizji Armii USA otwieralo sie booklet tej jednostki i tam wszystko bylo artyleria tanki srodki rakietowe ludzie itd. Te materialy byly tajne pobieralo sie je z kancelarii tajnej i po zajeciach oddawalo sie. Z tego co pamietam w tych czasach tylko brytyjczycy mieli struktury sztywne takie jak u nas inni nie. Z armia RFN bylo podobnie jak USA mialy chyba dwa typy struktury organizacyjnej. Szczegolow nie pamietam bo to bylo 40 lat temu. Z Sowietami i Ruskimi problemu nie ma reg 44 i wszystko wiadomo. DZmech to 2 pulki bwp 1 pulk tankow i pulk artylerii DPanc 2 pulki tankow 1 pulk bwp i pulk artylerii I z tego co pisza na ruskich netach tak jest czyli wracaja do reg 44. Ja przypomne ze 44 nie oznacza roku opracowania on powstal w latach 50 tych XXw. A nazwa nawiazuje do Bagrationa pierwszej blitzkiegowskiej ofensywy armii sowieckiej ktora opracowal K Rokossowski rosjanin z polskimi korzeniami ktory wrocil do armmi z wiezienia NKWD z wybitymi zebami. Po wojnie byl naszym Ministrem Obrony i faktycznym organizatorem Wojska Polskiego. Zreszta do konca zycia przyznawal sie do polskich korzenii co w ZSRR nie bylo mile widziane.

M
czwartek, 13 maja 2021, 19:40

7 pułk nie będzie wchodził w skład dywizji. Sformowany 75 lub 79 pułk (numer nieokreslony)

wert
czwartek, 13 maja 2021, 21:03

7 kaliningradzki będzie wchodził. Przynajmniej wg Rochanconsulting. Źródło bardziej wiarygodne niż izwiestia czy sputnik

Tani
piątek, 14 maja 2021, 20:10

Na razie nie wchodzi bo jest ,,otdielny,,czyli wydzielony. Jest podporzadkowany D-cy Korpusu lub Armii. Na 100% nie dywizji. Ale to kwestia formalna i czasu komus go dadza. Ale to ruskich problem pulk dostal te nowe BMP-3 w liczbie wiecej jak 30.

piątek, 14 maja 2021, 09:15

7 kaliningradzki nie będzie wchodził źródło rosyjski MON poczytaj

M
czwartek, 13 maja 2021, 23:07

Konrad Muzyka pisał tekst dla Rochan w lutym. Trochę dawno. Pozatym analitycy bazują na domysłach. 7pz nie będzie włączony do dywizji. 7pz może stanowić podstawę do rozwinięcia kolejnej 1 Dywizji być może...

A1amo73
czwartek, 13 maja 2021, 17:52

Jeszcze trochę, i zabraknie im miejsca. W tym Kaliningradzie :D

Wasko
czwartek, 13 maja 2021, 23:24

Ale to dobrze, łatwiej to będzie zbombardować, a nie szukać ich po całej Rosji.

Tomasz34
czwartek, 13 maja 2021, 17:01

Ciekawe czy to propaganda, czy może realne plany. Tak czy siak, cały Obwód Kaliningradzki jest w zasięgu polskiej artylerii lufowej i rakietowej, oraz pocisków JASSM, JASSM ER oraz NSM. A ludzie stamtąd przyjeżdżają do Polski i nie widzą wrogości wśród Polaków, widzą za to znacznie wyższy standard życia.

Saulis
piątek, 14 maja 2021, 13:02

Jako człowiek, mający rodzinę w Królewcu, powiem że zwolennicy dyktatora z uwiądem starczym od dawna topią kły w obwódzie, więc to na pewno coś realnego. A co dotyczy przyjazdu do Polski, tutaj to było rozpowszechniono jeszcze przed Ukraińcami z bezwizowym ruchem, ponieważ, mimo wszystkich zbrojeń, obywateli żyją bardzo biednie. Pensji są o 2-3 razy niższe niż w Polsce, a ceny o tyle razy wyżej, i to wszystko razem z inflacją o 13%, nie mówiąc już o innych problemach. Mam nadzieję, że kiedyś Królewiec się uwolni od ruskiej okupacji, bo ten koszmar nie może trwać wiecznie

Veritas
środa, 19 maja 2021, 01:49

Po utworzeniu Federacji Rosyjskiej jako nowego państwa, w Obwodzie Kaliningradzkim pojawił się nurt separatystyczny, który postulował szeroką autonomię lub nawet niepodległość w formie Republiki Bałtyckiej. Na początku lat 90. XX wieku rodzaju postulaty popierało nawet około 20–30 % mieszkańców Obwodu, Kaliningradzkiego. Jednak już w latach 2000–2001 poparcie dla autonomistów i separatystów spadło do około 6 %.. W chwili obecnej jest to zjawisko wręcz marginalne, mieszczące się w granicach błędu statystycznego…

czarno to widzę
piątek, 14 maja 2021, 14:54

I co, wrócą tam Niemcy?

Kiks
piątek, 14 maja 2021, 20:12

Nie. Wikingowie.

Saulis
piątek, 14 maja 2021, 15:34

Proszę wybaczyć, nawet nie zauważyłem jak się powtórzyłem w ostatnich słowach

Saulis
piątek, 14 maja 2021, 15:26

Nie koniecznie. Najwidoczniej będzie taka sama sytuacja jak z Mazurami, albo z Memelem. Tak czy owak w dzisiejszym dniu obwód Kaliningradzki to dosłownie żywa tarcza, a taki stan nie może trwać zbyt długo.

hihi
piątek, 14 maja 2021, 10:03

I po to tyle wojska zeby pilnowac obywateli. ;)

Miui
czwartek, 13 maja 2021, 23:31

Tylko że te NSM dalej nie mają własnego systemu wskazywania celów pozahoryzontalnego niestety aby wykorzystaćbuch pełen zasięg. Potrzebny nam też trzeci NDR by lepiej zabezpieczyć całe wybrzeże.

Monkey
czwartek, 13 maja 2021, 16:50

Ciekawe która 18-tka będzie silniejsza? Gwardyjska czy Żelazna?

Fox
czwartek, 13 maja 2021, 21:03

Hahahah. Nie ma wątpliwości że gwardyjska.

Piotr
czwartek, 13 maja 2021, 18:00

no rzeczywiście numeracja się zgadza :D

greg
czwartek, 13 maja 2021, 17:44

Żartujesz, prawda? "Żelaznej" jako zwartego związku taktycznego, gotowego do skoordynowanego działania, nie będzie jeszcze przez kilka lat. Na razie masz dwie brygady (1. i 21.), z których jedna jest w fazie przezbrojenia i nie osiągnęła gotowości bojowej. 19. w Lublinie dopiero się tworzy. Dywizyjnej artylerii i opelotki nie masz w ogóle. Tymczasem Rosjanie po prostu przeorganizowali dotychczas istniejące jednostki. Pierwsze sensowne porównanie potencjałów będzie możliwe w okolicach 2025, ale i wtedy warto pamiętać, że naprzeciw 18. Gwardyjskiej stanie w razie czego nie 18. "Żelazna", tylko 16. Pomorska.

wert
czwartek, 13 maja 2021, 21:06

"po prostu przeorganizowali dotychczas istniejące jednostki". Mało wiesz, dużo piszesz

Geo
czwartek, 13 maja 2021, 16:22

głodem ich weźmiemy, bo za niedługo tam będzie więcej żołnierzy niż obywateli.

wniosek
czwartek, 13 maja 2021, 16:06

18. dywizja powstaje częściowo na bazie .... znaczy pic na wodę fotomontaż a nie nowa dywizja

olo
czwartek, 13 maja 2021, 15:20

Okręty Marynarki Wojennej należy przenieść Świnoujścia.

Jarecki
czwartek, 13 maja 2021, 21:20

To My mamy jakąś MW ?

Mmm
czwartek, 13 maja 2021, 16:44

A mamy jakieś

Fox
czwartek, 13 maja 2021, 21:04

Nie mamy więc nie trzeba przenosić.

Tweets Defence24