Reklama

Wiadomości

Zakup amerykańskich KTO zatwierdzony przez bułgarski rząd

Fot. Spc. Marcus Floyd/US Army.
Fot. Spc. Marcus Floyd/US Army.

Rząd Bułgarii zdecydował się zatwierdzić zakup kołowych transporterów opancerzonych (KTO) Stryker z USA.

Reklama

Bułgaria planuje kupić w USA KTO Stryker, w liczbie około 183 egzemplarzy w różnych wersjach. Całość umowy ma opiewać na 1,37 mld USD, choć początkowo agencja DSCA (Defense Security Cooperation Agency) podawała, że maksymalna kwota ma wynosić 1,5 mld USD.

Reklama

Bułgaria chce kupić wozy w następujących wersjach:

 • M1296 ICVD - Infantry Carrier Vehicle Dragoon - kołowy bojowy wóz piechoty uzbrojony w 30 mm armatę Mk.44 Bushmaster II zamontowaną w bezzałogowej wieży Kongsberga (90 egzemplarzy);
 • M1126 ICV - Infantry Carrier Vehicle - opancerzony transporter piechoty (17 egzemplarzy);
 • M1132 ESV - Engineer Squad Vehicle - wóz rozpoznania inżynieryjnego (9 egzemplarzy);
 • M1130 CV - Command Vehicle - wóz dowodzenia (33 egzemplarze),
 • M1133 MEV - Medical Evacuation Vehicle - wóz ewakuacji medycznej (24 egzemplarze),
 • M1135 NBCRV - Nuclear Biological Chemical Reconnaissance Vehicle - wóz rozpoznania skażeń (10 egzemplarzy);
 • oraz ciężarówki Oshkosh HEMTT M1120A4 z systemem załadowczym LHS (Load Handling System) (2 egzemplarze) i wozy ewakuacji technicznej Oshkosh HEMTT M984A4 Recovery Truck (5 egzemplarzy).

Czytaj też

Do tego dochodzi pakiet szkoleniowy, logistyczny, uzbrojenie, amunicja, części zamienne oraz wsparcie przy rozkonserwowaniu sprzętu po jego przetransportowaniu drogą morską do Bułgarii.

Reklama
Reklama

Komentarze (2)

 1. eee

  Ostatnio wieze bezzalogowe, I moduly zintegrowane, ze wzgl na swoja mase I cene staja sie powszechne czy nasze wielkie, ciezkie wieze zalogowe czy wloskie z amerykanska armata, izraelskim ppk, czy czym tam jeszcze, sa nadal sensowne?

  1. Chyżwar

   My nie mamy załogowej wieży. ZSSW-30 nie jest jakoś specjalnie ciężka. Poza tym Czesi już się dowiedzieli, że tanie mięso psi jedzą.

  2. mick8791

   @eee chłopcze ale ZSSW-30 jest wieżą bezzałogową! Tak informacyjnie. Chyba coś Ci się pomyliło i masz na myśli ZMU...

 2. ciekawy1

  Powinniśmy się pchać ze sprzedażą swojego sprzętu do możliwie największej liczby państw Europy...

  1. DartAndreas

   Tak powinno być. Jednakże nasi rządzący jak dziecko zagubione we mgle i nie mają smykałki do interesów. Przykładem jest przetarg na haubice samobieżne dla Rumunii.

  2. Kajko

   Tutaj nie chodzi o żadną smykałką, tylko o realia. Nasz przemysł zbrojeniowy jest dopiero odbudowywany, zyskuje nowe kompetencje. Do tego musimy wysycić najpierw nasze Wojsko Polskie. Oddaliśmy większość naszych Krabów na Ukrainę, większość się tego zresztą domagała, teraz te same osoby narzekają dlaczego nie sterujemy w przetargu dla Rumunii. Właśnie dlatego, ponieważ nasi żołnierze zostali bez sprzętu, na czym mają ćwiczyć, walczyć? Na modelach z kartonu? Właśnie dlatego zakupiono K9 z Korei, aby szybko uzupełnić straty. Jeśli będziemy sprzedawać Kraby na eksport, będzie trzeba dokupić więcej K9 z Korei, coś za coś!

Reklama