Reklama

Wiadomości

Londyn zamknie niebo nad Ukrainą

Strzelanie systemu Rapier
Strzelanie systemu Rapier
Autor. UK MoD/Crown Copyright

Minister obrony Wielkiej Brytanii Ben Wallace ogłosił, że Londyn przekaże Ukrainie aż tysiąc rakietowych pocisków przeciwlotniczych.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W komunikacie brytyjskiego resortu obrony nie wspomniano, o jakiego typu pociski chodzi. Podkreślono jednak, że pomoc wojskowa ma dotyczyć zarówno wyrzutni, jak i pocisków, a sprzęt będzie mógł być wykorzystywany we współpracy z istniejącym wyposażeniem sił zbrojnych Ukrainy.

Przekazywane Kijowowi systemy przeciwlotnicze mają być zdolne do zwalczania m.in. dronów uderzeniowych dostarczanych przez Iran, jak i pocisków manewrujących. Zapewne wzmocnią też ochronę przed klasycznymi zagrożeniami jak samoloty czy śmigłowce.

Reklama

Dostarczenie Ukrainie aż tysiąca kierowanych rakiet przeciwlotniczych, niezależnie od konkretnego typu, będzie bardzo poważnym wzmocnieniem zdolności obronnych Kijowa. Londyn ma co najmniej kilka możliwości, jeśli chodzi o rodzaj przekazywanego sprzętu. Jedną z nich są pociski Starstreak i Martlet, które już wcześniej były dostarczane (i z powodzeniem używane bojowo). To rakiety bardzo krótkiego zasięgu, zdolne do zwalczania celów na dystansach do około 7-8 km. Warto jednak zwrócić uwagę, że wyprodukowanie/dostarczenie aż tysiąca pocisków tego typu – w połączeniu z innymi, wcześniej dostarczanymi systemami – będzie oznaczało bardzo szerokie zaangażowanie na korzyść Ukrainy.

Czytaj też

Inną opcją są zestawy przeciwlotnicze Rapier FSC, które są wycofywane (lub już zostały wycofane), a w ich miejsce wprowadzono niedawno nowe pociski typu CAMM w zestawach Sky Sabre. System ten jest zdolny do zwalczania celów na dystansach do 8 km i pułapach do 5 km. Każda z wyrzutni jest wyposażona w radar wielofunkcyjny kierowania ogniem typu Blindfire oraz system optoelektroniczny.

Rapiery były używane przez Brytyjczyków od lat 70. XX wieku, jednak były stopniowo modernizowane. Ich liczba w służbie była redukowana, otwarte jest pytanie o zapasy samych rakiet. Nie można też wykluczyć, że Kijów otrzyma zestawy obu wymienionych typów. Oczywiście katalog sprzętu, jaki Wielka Brytania może przekazać Ukrainie nie jest zamknięty. Między innymi dla tego, że nie można też wykluczyć, iż Brytyjczykom uda się zakupić na rynku inne systemy przeciwlotnicze i przekazać je Kijowowi, tak jak to było z ex-belgijskimi haubicami M109A4BE.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (6)

 1. Powiślak

  Pół roku temu poszła plotka że zarówno Amerykanie jak i Angole zainwestowali miliardy $ wykupując na Ukrainie obszary rolnicze (ponoć już ponad 400 000 ha) oraz m.in. mieli ok 40... laboratoriów chemicznych, biologicznych i innych. Jak wiadomo też na Ukrainie dochodziło do masowego defacto handlu dziećmi poprzez "kliniki położnicze". Plotki szkaluja również syna pewnego Joe_B który ponoć zaangażowanego w niejasne ale miliardowe "inwestycje" na Ukrainie. W "takim" kontekście zaangażowanie USA czy Anglii j e s t... zrozumiałe.

  1. Irateas

   Co przez to chcesz powiedzieć? Bez sensu. Rzucasz jakimiś plotkami, żadnymi faktami. Standardowy komentarz żeby przerzucić uwagę z Rosji na kraje pomagające i tworzyć jakieś dziwne teorie spiskowe

  2. Stealthy

   A co wedlug ciebie tlumaczy jeszcze wieksze "zaangażowanie" Rosji w ludziach, sprzęcie i pieniądzach? Jakie to bilionowe interesy tłumaczą wedlug Cirbje wydawanie miliardów dolarów przez Rosję aby podbić Ukrainę??

  3. X

   Sie wieee !

 2. rwd

  Tytuł jest nad wyraz optymistyczny.

 3. Hmmm.

  Coś się ostatnio zmieniło na zachodzie w myśleniu o Ukrainie.. Brytyjczycy jeszcze hojniejsi, Niemcom otworzyłe się magazyny, Francuzi jakby też żwawsi. Może to reakcja na ruchy Iranu i Korei Północnej? Ciekawe, co na to Chiny?

 4. pomz

  No, no... Kto by pomyślał że Angole będą mieć taki gest?! W ruSSkich mediach żałoba, po ogłoszeniu przez Szojgu "ewakuacji Chersonia" ;)))))

  1. Jaremaa

   Znam wielu starszych Anglikow do dzisiaj maja gdzies z tylu glowy ze gdyby wczesniej i bardziej aktywnie zaangazowali sie w druga wojne swiatowa to moze wcale nie byla by swiatowa, a przynajmniej nie na taka skale. Moze to dla tego wlasnie tym razem zaangazowali sie duzo wczesniej, tym bardziej ze nie musza wysylac wojska do walki a tylko dostarczaja sprzet i szkola wojskowych. Poza tym na pewno zwietrzyli w tym swoj interes i mozliwosc poszerzenia swojej strefy wplywu po wyjsciu z UE, anglicy to jednak bardzo pragmatyczny narod (a przynajmniej Ci co rzadza). Przepraszam za brak polskich liter ale nie mam zainstalowanej polskiej czcionki.

  2. Popolupo

   Zacznijmy od tego ze nie jest to gest tylko ochrona interesu(jeszcze nigdy Angole nie zrobili nic bezinteresownie) skoro znaczna czesc Angielskich funduszy inwestycyjnych zainwestowałą w ichnie sotnie czy też pisząc kolokwialnie zaspekulowała na ziemii. TAk samo jak zachodnie fundusze 'inwestuja' kupując polskie mieszkania, całymi pietrami, powodując bańkę spekulacyjną i brak dostępu do mieszkania dla zwykłego Kowalskiego, a przez to wkręcając Kowalskiego w kredyt od banku w ktory 90 procent banków są zachodnich. CO do żałoby, Szojgu wycofał wojska z przyczułku, dając sygnał że chcą rozmów pokojowych. Nalega na to USA bo w wybory idą a stetryczały Biden i inflacja daje się we znaki. Gorzej jak Żeleński nie posłucha i będzie szedł w zaparte, wtedy w Doniecku może dojść do eskalacji i sądze ze użycie taktycznej broni atomowej przez Rosję będzie logiczne i racjonalne, bo w tym momencie Żeleński przez USA będzie uważany przez wściekłego i bez kontroli. Mówiąc kolokwialnie- będzie ciekawie

  3. QVX

   @Popolupow (zjadło ci literkę w). Kolejne marzenie kacapii, gdy trumpiści zawiedli w wyborach.

 5. Mondry015

  Podsumowując 6 sztuk BWP stormer z wyrzutnią rakiet przeciw lotniczych Czyli 8 x starstreak UK przekazało Ukrainie Poproszę o następne 36 sztuk

  1. sebaa

   Podsumowując podsumowanie Stormer to pojazd wielozadaniowy z podstawowa wersja TRANSPORTERA opancerzonego :)

 6. KrzysiekS

  Brawo WB.

Reklama