Reklama

Wiadomości

Kolejne Abramsy w drodze do Polski

Abrams, transport, czołg, USA
Czołg M1A1FEP Abrams z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej na Poligonie Drawskim podczas ćwiczeń Defender 24.
Autor. sierż. Aleksander Perz / 18 Dywizja Zmechanizowana

Na serwisie społecznościowym X (dawny Twitter) pojawiły się zrobione w USA fotografie, przedstawiające transport kolejnych czołgów M1A1FEP Abrams dla Wojska Polskiego.

Fotografie te wykonane zostały w południowym Norflok około dwóch tygodni temu i przedstawiają transport 47 ostatnich ze 116 zamówionych w USA czołgów M1A1FEP (Firepower Enhancement Package) Abrams dla Wojska Polskiego. Obecnie 69 takich czołgów służy już w ramach 18. Dywizji Zmechanizowanej.

Opublikowane zdjęcia potwierdzają słowa Elżbiety Wawrzynkiewicz, prezes Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych S.A., która w wywiadzie dla Radia Poznań stwierdziła, że ma informacje od swoich amerykańskich kolegów, wedle których, ostatnia partia czołgów M1A1FEP licząca 47 maszyn, dotrze do Polski pod koniec czerwca.

Czytaj też

Reklama

Obecnie, od kilku miesięcy, trwa produkcja 250 nowych czołgów w najnowszej wersji M1A2SEPv3 (System Enhancement Package version 3) dla Wojska Polskiego. Wedle prezes WZM S.A. istnieje pewna szansa, że pierwsza partia tych czołgów może dotrzeć do Polski jeszcze w roku bieżącym, choć formalnie dostawy mają się zacząć w 2025 i trwać do końca 2026 roku.

Czytaj też

Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło łącznie 366 czołgów Abrams w wersjach M1A1FEP (116 egz.) i M1A2SEPv3 (250 egz.), 38 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2, 25 mostów szturmowych M1110 oraz procedowany jest zakup 25 czołgów saperskich M1150. Zakup sprzętu pancernego w USA można uznać za jeden z najbardziej kompleksowych i najlepiej prowadzonych.

Reklama
Reklama

Komentarze (8)

 1. user_1051796

  Może pogadać z Ameryką i oddać resztę PT91 a dobrać jeszcze Abramów . Z amunicją byłoby mniej problemu.

  1. Jan z Krakowa

   Oddać? Komu?

  2. user_1051796

   Chodzi mi o to że można by ugrać coś jeszcze Abramów.

  3. Davien3

   @jan a choćby Ukrainie gdzie dożyją swoich dni walcząc z ruskami.

 2. wojghan

  Kolejny kompletnie bezsensowny zakup Morawieckiego. Skoro było wiadomo, że idziemy w K2 to trzeba było się tego trzymać, przyspieszyć produkcję w Polsce a nie pompować miliardy $ w gospodarkę najeźdźców.

  1. Davien3

   Wojghan przecież Abramsy nie są produkowane w Rosji więc jakie pompowanie usd w gospodarke najeźdźców??

 3. Bulba1

  Teraz widać jak paląca jest potrzeba natychmiastowej masowej produkcji borsuka i Ciężkiego borsuka! Wylądujemy w końcu z żołnierzami, którzy nie będą mieli czym dotrzeć na pole walki! Opoźnianie borsuka i nieśmieszny cyrk na granicy powinny skutkować dymisja ministra KK

  1. LMed

   Cyrk na granicy? Raczej wojna hybrydowa kolego. A w polityce bicie piany przy okazji. Zdrówka dużo życzę.

 4. Future

  Pani prezes WZM widać, że jest na właściwym miejscu. Zawsze konkretna i przygotowana 👍. Będzie hulał ten WZM. Tylko żeby MON się ogarnął

 5. LMed

  Hmmm..., wszystkie bez obrony aktywnej. Baldachimy jakby coś?

 6. PiterNZ

  Zakup byłby kompleksowy gdyby równocześnie wdrażano BWP dla ZT przezbrajanych w M1A1. Obecnie będziemy mieli sytuację, M1 i Kraby/K9 będą współpracować z BWP-1.

  1. Szwejk85/87

   Nie koniecznie BWP-1, mogą dostać, przejściowo, Borsuki, tak żeby zgrywanie czołgów i bwp odbywało się na nowoczesnym sprzęcie...

  2. kreceniewora

   Wszystkie 5 Borsuków?

 7. Tani2

  Ja jestem za i czekam na pierwsze tròjki.

 8. skition

  Najbardziej dziwi brak ZSMUA3.Tarnów, zamontowanym choćby na przyczepce do militarnego Trabanta. ( były kiedyś takie).

Reklama