Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Poznań gotowy do produkcji K2PL

Polski czołg K2 Black Panther należący do 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej na poligonie w Orzyszu.
Polski czołg K2 Black Panther należący do 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej na poligonie w Orzyszu.
Autor. mł. chor. Daniel Wójcik / 16 Dywizja Zmechanizowana

Na antenie Radia Poznań Elżbieta Wawrzynkiewicz - prezes Wojskowych Zakładów Motoryzacyjnych S.A. - przedstawiła informacje dotyczące postępów w programie zakupów czołgów dla Wojska Polskiego.

Zacznijmy od czołgów M1A1FEP (Firepower Enhancement Package), których do Wojska Polskiego trafiło już 69 czołgów ze 116 zakupionych. Prezes Wawrzynkiewicz potwierdziła, że pierwsze 14 wozów przeszło tzw. deprocessing na terenie poligonu Biedrusko, natomiast pozostałe 55 wozów w WZM S.A. Co więcej zakłady zakończyły prace i przekazały czołgi do wojska na dwa miesiące przed terminem.

Z kolei pozostałe 47 czołgów, według informacji podanych przez prezes poznańskich zakładów, dotrze do Polski około drugiej połowy czerwca. Najprawdopodobniej więc, wozy te trafią do naszego kraju w ramach jednego transportu, po czym trafią do WZM S.A., aby przejść deprocessing przed przekazaniem ich do wojska. Te ostatnie 47 czołgów zostanie przekazane wojsku w trzecim kwartale lub najpóźniej do końca czwartego kwartału 2024.

Reklama

Oczekiwane są także dostawy 250 nowych czołgów w najnowszej wersji M1A2SEPv3 (System Enhancement Package version 3). Zgodnie z oficjalnie znanymi harmonogramami dostawy te miały rozpocząć się w 2025, ale prezes Wawrzynkiewicz poinformowała, że ma informacje od strony amerykańskiej, które wskazują na duże szanse, aby pierwsza partia tych maszyn trafiła do Polski jeszcze w 2024 roku.

Czytaj też

W kwestii czołgów K2PL oraz ostatnich kontrowersji związanych z ich produkcją, Pani prezes zwróciła uwagę, że takie zmiany nie bazują na decyzjach pojedynczych decydentów, albowiem obowiązują podpisane umowy, w ramach których wskazane są konkretne zakłady przemysłowe odpowiedzialne za produkcję pojazdów. Umowy te nie mogą być również aneksowane bez zgody wszystkich stron

Czytaj też

Zawarta jest obecnie umowa konsorcjum WZM, PGZ i Hyundai Rotem, która jest efektem tysięcy godzin ciężkiej pracy. Co więcej WZM proponuje implementację do konstrukcji czołgu K2PL 12 komponentów ze spółek PGZ.

Czołg M1A1FEP Abrams z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej na Poligonie Drawskim podczas ćwiczeń Defender 24.
Czołg M1A1FEP Abrams z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej na Poligonie Drawskim podczas ćwiczeń Defender 24.
Autor. sierż. Aleksander Perz / 18 Dywizja Zmechanizowana

Warto przypomnieć, że Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. oprócz prowadzenia serwisu i napraw czołgów Leopard 2A5, prowadzą również serwis i naprawy czołgów Leopard 2A4, które jeszcze nie zostały skierowane do Zakładów Mechanicznych Bumar Łabędy w celu modernizacji do standardu Leopard 2PL.

Czytaj też

Rocznie Poznań obsługuje na różnym poziomie do 100 opancerzonych pojazdów bojowych. Prezes Wawrzynkiewicz zauważyła, że taka liczba obsługiwanych pojazdów, nie jest zależna tylko od liczby pracowników, ale również od jakości zarządzania pracą zakładów. Co więcej w WZM S.A. podjęto już inwestycje w celu przygotowania montażu pojazdów.

Reklama

Zgodnie z obwiązującymi harmonogramami, montaż pierwszych K2PL ma się rozpocząć w styczniu 2026. Natomiast zamówienie linii produkcyjnej wymaga osobnej umowy, w ramach której przekazana zostanie konieczna dokumentacja. Obecnie Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. oczekują na podpisanie umowy na realizację programu K2PL.

Czytaj też

WZM S.A. wykonały na tym etapie wszystkie wymagane prace, włącznie z rozrysowaniem pełnego ciągu produkcyjnego czołgów K2PL, pomimo braku dokumentacji, prawidłowość tych planów została potwierdzona w trakcie dużego audytu w Republice Korei przez Hyundai Rotem.

Reklama
Reklama

Komentarze (19)

 1. pablopic

  Czy ktoś jest w stanie mi logicznie wyjaśnić po co komu czołgi obecnie na polu walki? Jak teraz wartość dodaną wnoszą swoją obecnością?

  1. DanielZakupowy

   To sprawdź jak wyglądało natarcie na kierunku Kijowa i kto je zatrzymał :)

 2. CzarnyRycerz

  Musimy odzyskać zdolność budowy czołgów, Poza tym Pangolin powinien zostać doprowadzony do końca, nie tylko na czołgi ale i lżejsze pojazdy oraz armatohaubice. Ostatnio Twarde pokazały jak pomimo lat dobra była erawa i ile środków przeciwpancernych w nie poszło, żeby je unieruchomić.

  1. Davien3

   Twarde jedynie pokazały że ERAWA-2 pozwala przeżyć atak starszymi ppk z pojedyńczymi głowicami i uratowac się załogom czołgów czyli zadziałąła jak powinna.

  2. skition

   Do Davien .Po trajektorii lotu ja bym się tam jednak upierał ,że to były Kornety. Jakby to było SACLOS ( Fagoty Konkursy) to T 91 Twardy by się tak nie wiercił ,że w miejscu wydrążył kółko gąsienicami.

  3. Davien3

   skitton Kornet Konkurs Fagot czy inne rosyjskie ppk są naprowadzane w taki sam sposób czyli w wiązce lasera Wiec jak chcesz odróżnicx jeden archaiczny SACLOS od drugiego?:) A jakby to były Kornety to Erawa-2 redukuje penetrację HEAT o 50-55% dla pocisków nowej generacji Czyli przy 1300mm penetracji Korneta przebiłgy tego PT-91 na wylot przez przedni pancerz wieży.

 3. Książę niosący na plecach białego konia

  Należy wzmocnić współpracę z NATO. Kiedy i gdzie zostaną zbudowane fabryki produkujące cegły, łóżka i worki z piaskiem, które należy przymocować do K2, aby zrekompensować jego słabą obronę?

 4. Kordian

  Poznań ponoć gotowy do produkcji ,tylko z MON-u nie ma odważnego na podpisanie umowy.

  1. Książę niosący na plecach białego konia

   Kiedy w pobliżu planowanego zakładu K2 w Warszawie powstanie fabryka piasku złożowego i ceglanego? Z czyim budżetem?

 5. Ryszard56

  umowa poszła sie rypać ,ma być czołg EUROPEJSKI i tyle w temacie

 6. LMed

  Spokojnie koledzy, bez entuzjastycznych wyskoków proszę. Tytuł określa własną "pewność mentalną Poznania" o gotowości do montażu K2PL tylko. Zapewne w przypadku K3 byłoby podobnie.

  1. Prawdziwy

   Z tym " koledzy" ,to tow.sobie daruję.

 7. WSK74PL

  Jak ma wyglądać produkcja w zakładzie remontowym? WZM w Poznaniu, to zakład remontowy o dużych kompetencjach, ale bez doświadczeń produkcyjnych. Dlaczego BUMAR Gliwice nie są w ogóle wymieniane, jako producent? Gliwice mają tradycję i zaplecze wokół , chociażby Rosomak SA., kilka hut, walcowni.. Sprawa kolejna, czy mamy w planach zakup licencji, czy współpracę przy produkcji ???

  1. skition

   Rosomak S.A. jest w Siemianowicach Ślaskich i nie jest częścią Bumaru.Łabędy.

  2. LMed

   Może chodzi o składanie w "trybie Ikea" i dlatego Poznań?

 8. Radek B.

  Nic z Tego nie będzie , Berlin się nie zgodził i nam czołgów produkować nie pozwolą !

  1. LMed

   Hmmm..., może na Leo się zgodzą Radek?

 9. RGB

  Może czas najwyższy przetestować pancerz przedni K2? Poświęcić jeden czołg, zdjąć mu skorupę i przestrzelać ją różnymi typami rosyjskiej amunicji. Ukraińcy mają trochę zdobycznego sprzętu. My tu biadolimy nad niedostatkami pancerza bocznego K2, a może się okazać że nowoczesna rosyjska amunicja radzi sobie doskonale z jego pancerzem przednim. Od tego właściwie powinniśmy zacząć, bo to zdefiniuje nam zagrożenia dla tego czołgu, na co jest odporny, a na co nie. K2 był projektowany przeciw zagrożeniom z Korei Północnej, a oni są w broni pancernej na poziomie Rosji lat 80-tych.

  1. skition

   Założono romantycznie pojedynki czołgowe choć logicznym jest wyścig pancerza ze środkami przeciwpancernymi. Korea Północna ma Bulsae 5 czyli coś podobnego do rosyjskiego Korneta, których w ogóle nie wzięto pod uwagę. Jak się sprawdzą w Ukrainie to się dopiero okaże jak w końcu dotrą w Ukrainę. Tak czy owak problem jest z podpisaniem umów wykonawczych. WZM już wyłożyły pieniądze na dostosowanie produkcji pod K2Pl za to nie wiadomo kto te umowy ma podpisać. Jak mówi poseł Jakubiak tłumaczenia Agencji Uzbrojenia są z gatunku absurdalnych, a priorytetem jest by być może produkować produkt nie do końca przetestowany ale z możliwością rozwojową by je poprawiać w toku produkcji w kolejnych wersjach tak jak się to działo z karabinkami Grot. Poprzez biurokrację stajemy się mało konkurencyjni dla gospodarki rosyjskiej która już się stała gospodarką wojenną a u nas dalej rządzą stare przyzwyczajenia.

  2. Davien3

   Skitton eksportowy Kornet przebija przedni pancerz K2( dane z HRC) A to oznacza że dowolny ppk Refleks też to zrobi bo ma podobna penetracje do Korneta E Nie będziemy w Polsce produkowac K2PL jedynie je montowac z produkcją na mijscu prostszych elementów. Polonizacja będzie mniejsza niż przy Spike LR. @RGB Przedni pancerz K2 wytrzymuje pocisk APFSDS-T z jego włąsnego działą 120mm ale nie podano z jakiej odległości i jaki to pocisk ( czy najnowszy, czy starszy) Ale patrząc na odporność na HEAT i znając mniej wiecej przelicznik wartości pancerzy warstwowych nie mam za dobrych przeczuc.

  3. skition

   Do Davien.. Dopóki nie zobaczę...nie uwierzę.. Uczepiłeś się jednej wypowiedzi przedstawiciela Hyundai Rotem jak pijany płota gdy faktycznie nigdy nie wykonano testów z Bulsae -5 ( który nie jest wersją eksportową Korneta) a własnym opracowaniem Korei Północnej na bazie irańskiej Dehlavieh .Spekuluje się ,że Dehlavieh jest nielicencjonowaną kopią Korneta., choć obecnie w chwili polepszenia się stosunków Rosja Iran takową otrzymali. ( choć jej nie potrzebowali).

 10. Pitbull

  A tak w innym temacie to pojawiły się fotografie pokazujące Abramscy na Ukrainie z zamontowanym pancerzem reaktywnym.

  1. Anty 50 C-cali

   ....ARAT-1 ?

  2. Davien3

   Pitbull Abramsy na Ukrainie mają fabrycznie zamontowany amerykańskie pancerz ERA słuzacy jedynie do ochrony przed HEAT. A czy im Ukraińcy dokłądają swój Kontakt-1 albo Noż to juz ich sprawa.

  3. skition

   Zakłada się ,że ARAT chroni przed amunicją kumulacyjną o przebijalności co najmniej 500-550 mm jednorodnego stalowego pancerza oraz amunicji kinetycznej, którą strzelają armaty automatyczne.

 11. riddick

  Produkcji??? Czy tylko końcowego składania?

 12. Sojer

  Przeniesienie produkcji to tylko pierwszy pretekst, aby nie doszło do produkcji. Bo cena, bo za słaby, bo nie mamy technologii, bo mamy za dużo. Władzę najbardziej szokuje, że Abramsy wybrano przed wojną.

 13. Franek Dolas

  Przestańmy pisać o produkcji .K2PL. Trzeba zacząć pisać dlaczego jej nie będzie i kto i dlaczego podjął taką decyzję. Czy ktoś takie pytania zadaję p. KK czy takich pytań zadawać nie można?

 14. Prezes Polski

  Przypominam nieśmiało, że czołg składa się w większości z płyt stalowych. Bardzo grubych dodajmy. Niech mnie ktoś oświeci skąd się te płyty w Poznaniu wezmą, bo jakoś nie kojarzę tego typu produkcji w Polsce.

  1. skition

   Huta stali jakościowych ze Stalowej Woli jest producentem płyt stalowych serii ARMSTAL.

  2. Anty 50 C-cali

   Prezes kojarzysz Bumar Łabędy ?

  3. [email protected]

   Rosomak i Krab to tez płyty stalowe w większości i jakoś się biorą :) A dzisiejsze czołgi to nie 10-20czy 30 cm płyty ale Puszki kilku kilkunastu cm płyty tworzące pudelka z wolna przestrzenią kilkudziesięciu cm czy nawet metra na pancerz specjalny :) do tego armat tez nie produkujemy do kraba tylko same lufy silników i przekładni tez nie produkujemy a jakoś się biorą z kas te elementy :) tak ze nie martw się......

 15. DiDD

  Podczas debaty w sejmie na temat bezpieczeństwa RP poseł Marek Jakubiak z Kukiz 15 naswietlił dziwną sytuację dotyczącą stanu prac nad drugą umową wykonawczą na K2 w wersji PL. Według jego słów, mmo zaangażowania WZMOT Poznań i deklarowanej gotowości do współpracy strony koreanskiej, istnieje duże zamieszanie, brak decyzyjnosci (jeśli nie właściwych kompetencji) osób odpowiedzialnych za jej podpisanie i realizację (po stronie PGZ i AU) co skutkuje prawdopodobienstwem opóźnienia produkcji czołgów w PL. Oby to nie była prawda, bo z opisu sprawy źle to wygląda, zwłaszcza w obliczu wzrastającego zagrożenia.

 16. rwd

  Poznań gotowy do produkcji K2PL ale linii produkcyjnej albo montażowej nie mają, więc jak zamierzają to robić. Chyba na drukarkach 3D.

  1. Chyżwar

   A myślisz, że jak Poznań serwisuje Leosie? Jak nie wiesz, to pooglądaj. Filmy z Poznania są. Montaż jak najbardziej będą tam w stanie przeprowadzić.

  2. Anty 50 C-cali

   racz waść doczytać PO POLSKU,! wstydu oszczędź ; "montaż pierwszych K2PL ma się rozpocząć w styczniu 2026. Natomiast zamówienie linii produkcyjnej wymaga osobnej umowy, w ramach której przekazana zostanie konieczna dokumentacja. Obecnie Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne S.A. oczekują na podpisanie umowy'....koniec cytatu. Nad obrazeczkiem K2 obok "Nowości...."Rozumiesz?! WZM sam sobie nie podpisze, oby poszło gładko, jak K-K z granatnikami z Szwecji.

  3. Bellerofont

   I tutaj właśnie potrzebne są pieniądze na inwestycje i decyzja polityczna. Nie ma na co czekać jak z krabem. W tamtym przypadku wojsko kupowało znikome ilości a jak przyszło co do czego to ratowali się zakupami w Korei. A dlaczego przez tyle lat nie złożyli większego zamówienia i nie doinwestowali HSW, żeby zwiększyć ich moce produkcyjne? Ktoś przytulił bardzo ładną kasę za kontakt z koreą.

 17. Future

  I to jest ogarnięty zakład. Jasno konkretnie, bez lania wody. Oby więcej takich dobrych organizacji w Polsce. Wydaje mi się że baza serwisowa Abramsów to też WZM 🤔

 18. SAS

  Polski czołg musi mieć maksymalny udział krajowych komponentów, jeśli takie istnieją lub mogą zaistnieć, oczywiście bez pogarszania parametrów czołgu.

 19. Chyżwar

  Nie ma co deliberować. Tu trzeba działać jak najszybciej.

Reklama