Reklama

Wiadomości

Izrael wyciąga ciężką artylerię rakietową

Fot. Departament Obrony USA
Fot. Departament Obrony USA

Siły Obronne Izraela (IDF) poinformowały, że po raz pierwszy od 2006 r. została użyta w celach bojowych amerykańska wyrzutnia rakiet M270 MLRS. Dodano, że dzięki niej udało się trafić w bazę Hamasu, znajdującą się w Strefie Gazy.

Reklama

Ostatnia eskalacja konfliktu izraelsko-palestyńskiego wiąże się z wykorzystaniem przez zaatakowany Izrael bardzo zróżnicowanego uzbrojenia. Obok użycia najnowszego wyposażenia, pojawiają się także informacje o wykorzystywaniu nieużywanego od pewnego czasu sprzętu. Przykładem są potwierdzone materiałem filmowym informacje mówiące o użyciu przez Siły Obronne Izraela amerykańskiej wyrzutni rakiet M270 MLRS, za pomocą której wykonano ostrzał jednej z baz bojowników Hamasu w Strefie Gazy. Tego rodzaju sprzęt nie był wykorzystywany bojowo od 2006 roku, choć izraelska armia cały czas utrzymywała go w służbie i modernizowała.

Reklama
Reklama

Jak opisuje źródło, wyrzutnia M270 Multiple Launch Rocket System (MLRS) została użyta w celach bojowych przez Izrael pierwszy raz od 2006 r. Na opublikowanym przez IDF materiale wideo możemy zobaczyć jak 334. Batalion Artylerii z 282. Pułku wystrzeliwuje rakietę na obiekt wojskowy Hamasu w Strefie Gazy. Przypomnijmy, że wyrzutnie M270 MLRS zaprojektowano w połowie lat 70., a pierwszy egzemplarz dostarczono U.S. Army w 1983 r. Produkcja zakończyła się w 2003 r., ostatnie egzemplarze odebrał Egipt.

Czytaj też

W najbardziej rozpowszechnionej wersji MLRS M270A1 są uzbrojone w pociski wystrzeliwane są z dwóch kontenerów transportowo-startowych mogących pomieścić łącznie 12 rakiet kal. 227 mm lub dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu MGM-140 ATACMS. W przyszłości na ich uzbrojenie wejdą pociski GMLRS-ER, które mają dysponować maksymalną donośnością odpowiednio 150-200 i 499 (lub więcej) kilometrów.

Izrael posiada jednak własne odmiany wyrzutni M270, które w ostatnich latach były modernizowane. Niektóre źródła mówiły o ulepszeniu do wersji M270A1, z uwzględnieniem możliwości zarówno strzelania amerykańskimi (GMLRS) jak i izraelskimi rakietami kierowanymi, obok standardowej amunicji kasetowej.

Izraelska wyrzutnia MLRS, po lewej - kontener z rakietami Accular 122, po prawej - z rakietami 227 mm.
Izraelska wyrzutnia MLRS, po lewej - kontener z rakietami Accular 122, po prawej - z rakietami 227 mm.
Autor. Bukoved/Wikimedia Commons/CC BY SA 2.5

Na pewno jednak, jak podawał serwis Israel Defense, po modernizacji izraelskie MLRS mogą strzelać zarówno pociskami kierowanymi własnej konstrukcji, kalibru 122 mm (Elbit Systems Accular 122, o donośności około 40 km, z głowicą odłamkowo-burzącą), jak i cięższymi, krajowymi rakietami kalibru 227 mm, także z głowicami kasetowymi. Do porażenia celu w Strefie Gazy, jak wskazuje materiał filmowy, użyto kierowanego pocisku artyleryjskiego z głowicą odłamkowo-burzącą.

W wariancie A0/A1 jednostkę napędową samobieżnej wyrzutni stanowi ośmiocylindrowy silnik wysokoprężny Cummins VTA-903 o mocy 500 KM, który może rozpędzić ważący 25 ton pojazd do 64 km/h. W wariancie A2 moc zwiększono do 600 KM. M270 znajduje się na wyposażeniu aż 14 państw, w tym armii m.in. Egiptu, Grecji, Turcji, Finlandii, Niemiec, Francji, Ukrainy czy Stanów Zjednoczonych.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (6)

 1. Darek S.

  W 1948 roku Arabowie nie pytani przez nikogo o zgodę przyjęli na swoim terytorium uchodźców Żydowskich. Przyjęli ich ciepło. W zamian Żydzi zaczęli cały czas zabierać Arabom ich ziemię, a na ziemiach, których im jeszcze nie zabrali, zakazali budować studni, żeby Arabowie zaczęli umierać z pragnienia. Izrael nic nie robił sobie i nie robi do tej pory z rezolucji ONZ. Izrael jako pierwszy prowadził operacje terrorystyczne na terenach krajów arabskich. nawet przeciwko firmom z krajów anglosaskich, np. w Egipcie. (pod fałszywą flagą) Te działania nie wystarczały stąd Izrael w celu eliminacji Arabów jako nacji na terenach przez siebie okupowanych co parę lat używa ciężkiej artylerii, a nawet lotnictwa. Ciekawe ile dzieci w Gazie musi zabić taki pilot F-35, żeby dostać medal ? Gdyby wybory w USA można było wygrać bez poparcia Izraela żaden Amerykański prezydent nie wspierał by kraju rozbójniczego jak Rosja.

 2. bezreklam

  najciezsza artyreria to Atomowki - nielegalne - ale zwrccie uwage ze zero sankcji . Hipikryzja

  1. Davien3

   A co chcesz sankcji na Rosje za posiadanie artylerii rakietowej? No no taka zmiana frontu o 180 stopni?:))

  2. Rusmongol

   Przecież zawsze kacapy Chiny i Białoruś mogą nałożyć sankcje za te atomówki na Izrael. Do kogo więc masz problem 🤣. Rosja też ma nielegalne bomby atomowe. Konstruktor em tych bomb był ZSRR a tak w ogóle to oni plany ukradli usa...

  3. bezreklam

   chce sankcji na IZeal za atamowki ktotre ma - a nie na Iram za atanowki ktore nie ma - ONZ jest w koeszeni i hipkryzja. To jest przczna wojen.

 3. user_1047527

  Biedny ten Izrael. Teraz natanjahuj da upust swoim fantazją i wymorduje tysiące kobiet i dzieci. Biały fosfor bomby kasetowe itd. I tak od siedemdziesięciu lat a świat udaje że nie. widzi

  1. Gregorius

   A co w tym dziwnego, przynajmniej Izrael robi pozory aby gineło jak najmniej cywili, palestynczyczy wręcz przeciwnie niczym zwierzęta z zminą krwią podrzynają gardło dziecią. Palestyna miała szanse 70lat temu na włąsne państwo, ale nie zamiast je tworzyć woleli walczyć z powstającym równolegle Izraelem przegrywając.

  2. szczebelek

   Biedna pokrzywdzona Rosja 😂🤣 To chcesz powiedzieć?😂🤣

  3. Takijeden

   *fantazjom, nie fantazją

 4. Chyżwar

  Izraelici, którzy wiedzą co dobre uznali, że do ich MILRSów przydadzą się 122mm, choć byli tu tacy, którzy pisali, że Homarze K ten kaliber jest be.

  1. Davien3

   Chyzwar tyle ze ich 122mm jest naprowadzane GPS/INS a nasze niestety nie. I chyba nie za duzo w tej materii sie robi.

 5. Alibi

  Izraelczycy plują na chrześcijan. Strzelają do nieuzbrojonych ludzi z bliskiej odległości. Zrzucają bomby na kobiety i dzieci. Podkładają bomby.

  1. Markus

   ONI mogą więcej niż reszta świata, po prostu.

  2. user_1048431

   Na co mają czekać? Olo.za oko ...... .... ... ......

  3. Rusmongol

   A widziałeś na filmach co robiła ta dzicz z Hamasu z cywilami? W gazie trudno powiedzieć kto jest cywilem. Tam nie ma armi, tam każdy może mieć w gaciach gnata lub b9mbr pod koszulą. To gniazdo terroryzmu któremu nawet ich bracia w wierzę z Egiptu nie chcą otworzyć drzwi.

 6. szczebelek

  MLRS zawsze przydatne

Reklama