Przemysł Zbrojeniowy
WCKBT robi krok do polonizacji naziemnego wyposażenia wojskowych statków powietrznych [Defence24 TV]
Na terenie Wojskowego Centralnego Biura Konstrukcyjno-Technologicznego S.A. w Warszawie rozpoczęło działalność Centrum Dostaw i Serwisu Sprzętu do Naziemnej Obsługi Statków Powietrznych. Jak podkreśla Polska Grupa Zbrojeniowa, głównym zadaniem centrum będzie kompleksowe zapewnienie dostępności i sprawności urządzeń naziemnej obsługi statków powietrznych (NOSP) dla wszystkich typów statków powietrznych użytkowanych w Siłach Zbrojnych RP.
Adam Lesiński, członek zarządu PGZ S.A. podkreślił podczas otwarcia centrum, że jest to "ważny krok w kierunku pełnej polonizacji naziemnego wyposażenia samolotów i śmigłowców wykorzystywanych przez Siły Zbrojne RP". Uchwałę o utworzeniu centrum kompetencyjnego zarząd Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A. podjął 20 grudnia 2017 roku. Koncepcja jego powołania została wypracowana wspólnie przez szefostwo Techniki Lotniczej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych RP, WCBKT S.A. oraz Biuro Platform Lotniczych Polskiej Grupy Zbrojeniowej S.A.
Uruchomienie Centrum oznacza również, że Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne S.A. może stać się podmiotem odpowiedzialnym za zarówno dostawy, jak i remonty użytkowanego obecnie w Siłach Zbrojnych RP Naziemnego Sprzętu Obsługi Statków Powietrznych, co znacznie zwiększy skalę naszych dotychczasowych usług w tym obszarze.
Przygotowując się do otwarcia Centrum, WCBKT S.A. podpisało umowy z partnerami zagranicznymi, m.in. koncernem BAE Systems oraz ukraińską firmą Ukroboronservice.
W 2017 roku podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego została ponadto zawarta umowa o współpracy w zakresie utworzenia Centrum Dostaw i Serwisu NOSP ze spółkami wchodzącymi w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej: Wytwórnią Sprzętu Komunikacyjnego „PZL-Kalisz”, Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 1 S.A., Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 2 S.A., Wojskowymi Zakładami Lotniczymi nr 4 S.A. oraz Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi S.A. Tym samym WCBKT S.A. pozyskało kompetencje dotyczące asortymentu sprzętu NOSP użytkowanego w Siłach Zbrojnych RP, niezależnie od kraju pochodzenia.
Wojskowe Centralne Biuro Konstrukcyjno-Technologiczne S.A. zajmuje się konstruowaniem i produkcją nowoczesnych urządzeń na potrzeby obronności. Wywodzi się z powołanego w 1968 roku Zakładu Produkcji Doświadczalnej Wojskowej Akademii Technicznej. Obecnie głównym obszarem działalności spółki jest zabezpieczanie potrzeb Sił Zbrojnych RP w zakresie dostaw sprzętu do naziemnej obsługi statków powietrznych oraz urządzeń szkolno-treningowych dla wojsk lądowych.
Czytaj też: PGZ otwiera przedstawicielstwo na Węgrzech
Bartek
Przepraszam czyli czym oni sie wlasciwie zajmują tak konkretnie bez PR?
[sic!]
Produkcją sprzętu do naziemnej obsługi technicznej samolotów. Osuszacze powietrza, przewoźne oświetlenie lotniskowe, jakieś cysterny i pompy do tankowania paliw i innych płynów, hydrauliczne ciągniki do ciągnięcia samolotów po pasach, zasilacze do zapewnienia energii instalacji samolotu podczas postoju. Nawet więc cośtam sensownego produkują, tylko skala na potrzeby SP jest chyba jednostkowa.
derwet
ale super - zapraszam w takim razie do Tomaszowa Mazowieckiego i na lotnisko Nowy Glinnik - obraz nedzy i rozpaczy pod kazdym wzgledem a tu centrum "urzadzen" ktore to lotnisko zapewne juz nigdy nie zobaczy! grunt ze idzie kasa na "bardzo potrzebne" lotnisko w Nowym Miescie czyli reanimacje trupa!