Reklama

Siły zbrojne

W Sejmie o modernizacji armii. Polska musi mieć "ludzi zdolnych do gotowości do walki"

Fot. Anna Jakubczyk(CO MON)
Fot. Anna Jakubczyk(CO MON)

W Sejmie odbyło się spotkanie Parlamentarnego Forum Obrony Narodowej z udziałem Antoniego Macierewicza. Tematem rozmów była modernizacja oraz reforma Wojska Polskiego.

W czwartek w Sejmie, odbyło się trzecie spotkanie Parlamentarnego Forum Obrony Narodowej z udziałem ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza. Głównym tematem spotkania było omówienie zdolności operacyjnych Sił Zbrojnych RP w świetle prób modernizacji i reform ostatniego ćwierćwiecza a perspektywa ich przyszłości.

Czytaj także: Szydło: Trwa modernizacja armii, inwestujemy w zbrojeniówkę

Profesjonalizacja, która się odbyła w latach 2002 – 2015, doprowadziła do pewnego rodzaju wyizolowania armii ze społeczeństwa wraz ze wszystkimi konsekwencjami, także negatywnymi. (...) Obecnie następuje pacyfizacja myśli społecznej. Nie demilitaryzacja a pacyfizacja myśli społecznej. Młodzi ludzi nie mają związku z armią. Nie dlatego, żeby być skrajnym militarystą (…) tylko dlatego, że nasz kraj, między Odrą a Bugiem, musi mieć potencjał ludzi zdolnych do gotowości do walki – powiedział minister obrony narodowej.

W spotkaniu uczestniczyli posłowie i senatorowie – członkowie parlamentarnych Komisji Obrony Narodowej, parlamentarzyści, zaproszeni eksperci bezpieczeństwa narodowego i obronności, dziennikarze i publicyści specjalizujący się w obszarze obrony narodowej.

Czytaj także: MON: 125-130 tys. żołnierzy w polskiej armii w 2017 roku. Reforma dowodzenia przywróci "jedność zarządzania"

Celem trzeciego spotkania Parlamentarnego Forum Obrony Narodowej była analiza wpływu procesów transformacyjnych polskich SZ na przełomie ostatniego ćwierćwiecza na gotowość do wykonywania zadań zgodnie z ich przeznaczeniem wojennym, jak również przybliżenie roli, przeznaczenia i zakresu zadań stojących przed wojskowymi formacjami Obrony Terytorialnej jako odtwarzanej siły ochrony społeczności lokalnych i obrony terytorium RP.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Sumienny

  Polacy muszą czuć się gospodarzami we własnym kraju, a nie jak niewolnicy na usługach zachodnich korporacji. Polacy muszą być dumni ze swojej historii i pochodzenia tak jak nasi dziadkowie i pradziadkowie, ale jak skoro historia w szkole kłamie, a jej nauka jest traktowana drugoplanowo? Dumny i bogaty naród polski zawsze będzie chciał bronić Ojczyzny.

  1. frank dux

   Kolego, to wyrzućmy wszystkie koncerny zagraniczne, u których pracuje 70% polskiego społeczeństwa i wróćmy do PRL-u i pustych półek sklepowych!!!! Człowieku, jaki dumny polski naród? Z czego mamy być dumni? Przecież nawet "polskich" Rosomaków nikt nie chce kupić na rynku zewnętrznym a Ty piszesz o BOGATYM polskim Narodzie!!!

 2. aaa

  panowie, przecież od waszych mądrych decyzji to zależy, od wyważonej długookresowej ,z żelazną konsekwencją realizowanej polityki pro-obronnej - zaklinanie rzeczywistości i otaczanie sie niekompetencją nic nie da

 3. say69mat

  @def24.pl: W Sejmie o modernizacji armii. Polska musi mieć "ludzi zdolnych do gotowości do walki" say69mat: Wydaje się, że wojsko z dobrodziejstwem inwentarza, oraz służby cywilne służące na rzecz bezpieczeństwa narodowego. Tworzą zręby skutecznego systemu obrony narodowej, pozwalającego uniknąć pokus nadmiernej militaryzacji społeczeństwa. Bo jak inaczej można zrozumieć stwierdzenie, że 'Polska musi mieć ludzi zdolnych do gotowości do walki'. Niż jako zapowiedź intensyfikacji działań mających wytworzyć nowy model kultury militarnej społeczeństwa. Proszę zatem pamiętać o fenomenie militaryzacji społeczeństwa III Rzeszy. Czy poziom militaryzacji i ideologizacji nazistowskich Niemiec, przełożył się jakąkolwiek miarą na zwycięstwo militarne??? Dlaczego znowu elity narodowe sięgają po modelu, który w perspektywie historiozoficznej okazał się błędem.

  1. zby79

   Czy poziom militaryzacji przełożył się na sukces militarny? III Rzesza rozbiła armię mocarstwa (Francja), pobiła korpus ekspedycyjny Wielkiej Brytanii i tylko dzięki olbrzymiemu szczęściu oraz położeniu (wyspa) udało się Anglikom przetrwać. Potem dokonała uderzenia na lądową potęgę i również odniosła olbrzymi sukces gromiąc Rosjan. Wyznaczone cele były zbyt ambitne (oczywiście na szczęście dla Europy).

 4. Znafca

  Polska musi mieć przede wszystkim dobry sprzęt w armii i mądrych polityków mających świadomość konieczności posiadania własnych zakładów zbrojeniowych

 5. HarryH

  Zdolnych do gotowości... Ciągle te same bzdury. Obojętnie który resort się wypowiada, wiecznie przygotowują się do myślenia o zdolności do robienia czegoś. Całkowita dekoncentracja wysiłków.

Reklama