W przyszłym tygodniu prezydent podpisze nową Strategię Bezpieczeństwa Narodowego RP

9 maja 2020, 08:35
PT-91
Fot. J.Sabak

W przyszłym tygodniu prezydent Andrzej Duda podpisze Strategię Bezpieczeństwa Narodowego RP - poinformował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Dodał również, że strategia będzie zawierać także elementy dotyczące epidemii COVID-19. To jest zasadniczy dokument - podkreślił szef MON.

29 kwietnie odbyło się spotkanie z udziałem Prezydenta RP, Prezesa Rady Ministrów, ministrów spraw wewnętrznych i administracji oraz obrony narodowej, a także szefów KPRM i BBN, podczas którego podjęto decyzję o uruchomieniu procesu zatwierdzania i publikacji nowej Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP. Z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy projekt strategii, opracowany w ubiegłym roku, został w ostatnich tygodniach poddany przeglądowi pod kątem uwzględnienia wniosków z obecnego kryzysu epidemicznego.

Strategia bezpieczeństwa narodowego jest podstawowym dokumentem państwowym dotyczącym bezpieczeństwa i obronności. Projekt strategii przygotowuje – na podstawie rekomendacji BBN – międzyresortowy zespół. Po przyjęciu projektu przez Radę Ministrów strategię podpisuje prezydent. Dokument zawiera nowe propozycje, w tym  budowanie odporności państwa i obrony powszechnej, w tym systemu obrony cywilnej i ochrony ludności. Pojawia się w nim również koncepcja utworzenie komitetu Rady Ministrów do spraw bezpieczeństwa narodowego. Na jego czele mógłby stanąć premier lub delegowany przez niego minister. Strategia Bezpieczeństwa Narodowego RP jest podstawą dokumentów wykonawczych dotyczących bezpieczeństwa państwa.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 85
Reklama
GieTek
wtorek, 12 maja 2020, 13:39

To kolejne puste obietnice.

Q.
poniedziałek, 11 maja 2020, 21:53

Strategia bezpieczeństwa i rozwoju sił zbrojnych powinna być wynikiem konsensusu ponadpartyjnego. Tylko wtedy można mówić o planie czy działaniach długofalowych. Podejmowaniu decyzji taktycznych czy strategicznych. Niestety słowo konsensus czy kompromis zostało przez lata zohodzone i sprowadzone niemalże do "kolaboracja" czy "zdrada". Przy znacznym udziale nam "miłościwie panujących". Niestety nie widzę ze strony dzisiejszej opozycji woli do współdziałania czy porozumienia w sprawie obronności, tylko koniunkturalne ustawki żeby kopać po kostkach partyjnego przeciwnika. A co do ministra Macierewicza.. Abstrahując od opinii krajowych które mogą być postrzegane jako stronnicze, radzę poczytać opinie i komentarze ze strony naszych sojuszników z NATO.. pozamiatane.. celowa dywersja takich szkód by nie wyrządziła. Podsumowując bez konsensusu i konsekwentnego działania kolejne ogłaszane "strategie" są warte niewiele. Wystarczy kryzysik (zdrobnienie użyte celowo) żeby poprzednia strategia poszła do kosza. I na koniec z dedykacją dla decydentów i malkontentów, parafrazując klasyka: "Polska nie ma wiecznych sojuszników, ani wiecznych wrogów; wieczne są tylko interesy Polski i obowiązek ich ochrony"

wert
poniedziałek, 11 maja 2020, 23:18

Jaki konsensus ponadpartyjny? Musiałbyś założyć że wszyscy kierują się dobrem kraju który jest ważniejszy od stanowisk, kariery, kasy, to na początek. "Polsce w przeciągu najbliższych 20 lat nie grozi żaden konflikt", kojarzysz? Mamy spór fundamentalny: opcja atlantycka z Trójmorzem i maksymalną narodową niezależnością; i opcja typu Pseudozjednoczone Liberalne Stany Ojropiejskie z Mitteleurope. Pierwszy jest b ambitny i trudny i wg drugich niemożliwy do osiągnięcia dlatego "lepszy wróbel w garści" i "ciepła woda w kranie". Ten spór nie rozstrzygną politycy, to mogą zrobić tylko Polacy

Q.
wtorek, 12 maja 2020, 09:10

Obawiam się że Trójmorze jest równie realne co, w obecnych czasach, Unia Polsko-Litewska czy odzyskanie / pozyskanie Lwowa. Polska nie jest mocarstwem (nawet regionalnym). Nasze wpływy polityczne w UE i względem sąsiadów są obecnie żenujące. Jedynie można liczyć na Węgry, że w ramach porozumienia hegemonów krajowych (Kaczyński & Orban), wspólnie pokażemy UE język. Będzie można zrobić z tego niezłą propagandę.. ale bezpieczeństwa Polskiego to nie wzmocni. A jeżeli ktoś wierzy bezkrytycznie w Wuja Sama to niech ma na uwadze że wcześniejszy cytat o interesach jest dobrze znany w USA. Potwierdza to dobitnie Donald T (nie mylić z naszym premierem) i jego administracja.

wert
wtorek, 12 maja 2020, 13:25

Obawiam się że gdyby Piłsudski myślał podobnie to używalibyśmy dziś trochę innego języka. Spójrz szerzej nie tylko z poziomu psiej budy

OUT
poniedziałek, 11 maja 2020, 19:45

Gratulacje. Co za tempo. A Topaza w Himarsie nie ma. Bo 2 stanowiska AFATDSa kosztują więcej niż własny polski system. Towarzysze, skończyliście się i odejdźcie z resztką twarzy póki czas.

wert
wtorek, 12 maja 2020, 13:27

To co? Zamiast w IBCS wchodzimy w systemy niezależne

obserwator
poniedziałek, 11 maja 2020, 14:02

A może by tak dać obywatelom prawo do posiadania broni bez zbędnych formalności?

dim
wtorek, 12 maja 2020, 06:46

- wybierasz Leoparda siódmego, czy FREMM'a ?

asdf
poniedziałek, 11 maja 2020, 13:38

noca?

Polska, idealny kraj
poniedziałek, 11 maja 2020, 01:26

Polska doktryna obronna jest taka sama jak w 1920 i dotyczy tylko obrony Polski na jej terytorium Tak ? Każdy może wkroczyć do Polski i grabić polskie miasta zamieniając je w gruz aż do samej Warszawy, bez konsekwencji że front moze przenieść poza granice kraju

Danisz
poniedziałek, 11 maja 2020, 09:33

A może przeczytaj cokolwiek zanim zaczniesz pisać głupoty - np. zacznij od Strategii którą komentujesz.

Kamil
niedziela, 10 maja 2020, 20:44

Przykro to się czyta! Zamiast ogólnonarodowej dyskusji na temat obronności, mamy co trochę aktualizację martwego dokumentu (bo dokument sobie a życie sobie) i zaraz będzie ogłaszany jako sukces.

prawda
niedziela, 10 maja 2020, 19:05

Strategia dalszego osłabiania armii brakiem zakupów i wzmacniania policji. Szykują się na wojnę ze społeczeństwem a nie wrogiem zewnętrznym

NAVY
niedziela, 10 maja 2020, 12:28

...dokumentem jeszcze nikt wojny nie wygrał ! Papier jak wiadomo ma szczególną moc w naszym kraju - wszystko przyjmie ...

airship
niedziela, 10 maja 2020, 20:14

to prawda. ale zauważ że ważne konferencje i uklady: Rapallo, Monachium , Ribentrop - Molotow, Sikorski - Majski, Jałta , itd decydowały o współpracy, przyszłych ruchach wojsk i zasięgu strefy wpływów - działań wojennych. A wojna wygrana przez kilka podpisów ważnych ludzi może się okazać w gruncie rzeczy przegraną.

Liczby nie kłamią
niedziela, 10 maja 2020, 09:11

Strategia? Na razie zauważyłem strategie wzmacniania dwóch struktur siłowych: Policji i WOT. Reszta się zwija jak np. MW, lub jest prowadzona tak, jakby ktoś w MON chciał by nic nie działało jak np. rozpoznanie powietrzne czy satelitarne. Natomiast w szczególności Policja została bardzo sprawnie i na bogato doposazona. Kupiono im śmigłowce, nowe radiowozy, mundury i kamizelki ochronne, hełmy i broń, amunicję specjalną, sprzęt do inwigilacji "przestępcow" oraz programy skanujące i śledzące w internecie, nowe armatki wodne, a nawet wóz opancerzony. Dostali też podwyżki, dodatki, były awanse. TO wg mnie określa najważniejsze priorytety obecnego rządu. Najbardziej podoba mi się zakup armatek wodnych, przecież to taki priorytetowy zakup, prawda? Strategia obronna uwzględniająca CoronaVirusa? Gdy obecnie w Polsce umiera - podobno na niego - mniej osób niż mamy dziennie... samobójców? I aż 4 razy mniej, niż mamy codziennie... zaginięć? Ciekawe, czemu nie ma nawet wzmianki o przeciwdziałaniu panującym od lat w Polsce "epidemii samobójstw" czy "epidemii zaginieć"??

dim
wtorek, 12 maja 2020, 06:49

Tak, ale otwórz oczy także szerzej. Do roku 2050 już 20% ludności świata (czyli ze 2 miliardy) będzie musiało przemieścić się ze stref, które przestały nadawać się do stałego zamieszkania, do naszej - umiarkowanej. Straż Graniczna, policja i WOT to akurat to, co będzie nam już wkrótce bardzo potrzebne NA PEWNO. Czyli w tym jednym wypadku nie krytykowałbym MON.

Wątpię
wtorek, 12 maja 2020, 08:56

Aaaa, jak rozumiem, to do 2050 nie zdążylibyśmy tych pałek i armatek wodnych dokupić? Super! Do tego mam zrozumieć, że aktualne zamrożenie Kryla to efekt logicznej kalkulacji w MON, że nie grozi mam już rozwój konfliktu na Ukrainie, czy wjazd Rosji na Białoruś, ale "grozi" nam w Polsce powtórka z granicy Grecji z Turcją?

wert
wtorek, 12 maja 2020, 13:35

Może Kryl jest lepszy do Afryki lub Afganistanu? Przy dobrym rozpoznaniu a takie trzeba założyc jaki będzie miał wskaźnik przeżycia? Lepszy od Kraba? A w ogóle tak się boisz tych armatek? Ja nie mam żadnych obaw

wtorek, 12 maja 2020, 08:51

Znaczy grunt to móc obronić się przed bezbronnym tłumem? Jak myślisz, kogo bardziej się zlęknie taki tłum, pałek gumowych i armatek wodnych, czy szeregu żołnierzy repetujacych broń?

Hakdbdjd
poniedziałek, 11 maja 2020, 01:58

Te śmigłowce dla policji to wersję cywilne, dużo tańsze od wojskowych. Podwyżki były w policji a jeszcze wcześniej w wojsku i nadal wojskowi więcej zarabiają a pracują w czasie pokoju wszyscy co byli w wojsku wiedzą jak. F35, jeveliny, kraby, wozy dla aero, hełmy, groty, kamizelki, rosomaki, nowe auta zamiast honkerow, śmigłowce dla wojsk specjalnych, patrioty, modernizacja leo2... Dziwne że do policji chętnych brak bo kasa gorsza, roboty w uj i odpowiedzialność to do woja trudno się dostać nie licząc WOTu.

Co ty powiesz?
poniedziałek, 11 maja 2020, 10:00

Po kolei: F35 to horyzont czasowy 2026 najwcześniej i to kosztem drastycznego ograniczenia posiadanych środków na inne programy, Javeliny to beznadziejny przykład, najbardziej kontrowersyjny "dziki" zakup i to w ilości śmiesznej. Kraby to kontynuacja więc żaden pozytyw, za to o wstrzymaniu Kryla nie piszesz nic? Wozy dla aero, te aż 15 szt? Ho ho? Rosomaki, te bez żadnego uzbrojenia? Paradne!! Patrioty? Haha. Modernizacja Leo?? Tego pierwszego, który nie może od 2 lat nie może zakończyć badań? Dziwny ten komentarz, bardzo dziwny!! Brak chętnych do Policji? Więc nie wiesz, że do niektórych jednostek jest celowy 100% odsiew negatywny?? Swego czasu była podana informacja, że w jednym z naborów, na 193 kandydatów, którzy się zgłosili, przyjęto... DWÓCH. Ale to trzeba wiedzieć, wtedy nie pisze się "dziwnych" komentarzy.

wert
poniedziałek, 11 maja 2020, 11:35

Co do Leo gdzie byłeś gdy Szeremietiewa skasowano. Po nim nie mieliśmy nawet prawa wymienić stareńkiej radiostacji. "Dziwne" komentarze piszesz. Czuć "obiektywizm"

Co Ty powiesz?
poniedziałek, 11 maja 2020, 15:58

Powiedz mi, co ma do faktu totalnych notorycznych wstrzyman i opóźnień w doposazaniu Armii przez MON , pytanie gdzie JA byłem.. naście lat temu? Czyżbym deklarował się jako był np. doradca Klicha zwracającego co rok miliony do budżetu, a może Siemoniaka blokującego rozpoczęty zakup "bonusów" do Krabów? Może to ja zdymisjonowałem Macierewicza, jedynego ministra który zanim go PiS "spuścił" zaczął realizować swoje obietnice, które juz jego następca zaczął redukować i kasować? Przeczytaj że zrozumieniem co piszę, a jak nie umiesz, wróć do podstawówki, żeby Ci pieniądze za naukę zwrócili.

Danisz
poniedziałek, 11 maja 2020, 14:12

Wbrew lansowanej przez trolli opinii bzdurą i kłamstwem jest, że nasze zakłady nie mogą samodzielnie wymienić nawet radiostacji w Leopardach. Know-how polska pozyskuje bowiem konsekwentnie i to od samego początku użytkowania tych czołgów. Już w 2006 r. ZM Bumar-Łabędy prowadziły przy wsparciu technicznym Krauss-Maffei Wegmann przeglądy wieży i systemów uzbrojenia czoł­gów Leopard2A4. Kolejny duży krok miał miejsce 16 lipca 2011 r. kiedy podpisano umowę między Rheinmetall Landsysteme i Wojskowymi Zakładami Motoryzacyjnymi S.A. w Poznaniu o współpracy w zakresie obsług i remontów czołgów Leopard 2. Zgodnie z nią w kolejnym roku przygotowano zakłady do remontów tych czołgów (w tym także serwisowania na pozio­mie F6 ich jednostek napędowych oraz układów przeniesienia mocy) czego skutkiem były remonty i prace serwisowe na kolejnych maszynach - również w wersji A5. Oczywiście kompetencji które strona niemiecka budowała przez ponad 65 lat nie da się zbudować w zaledwie kilka lat i to w kraju tak przemysłowo zacofanym jak wszystkie kraje bloku sowieckiego - mimo wszystko są one konsekwentnie rozwijane i rokują na nienajgorszą przyszłość. Szkoda tylko że partyjni eksperci którzy zawsze wiedzą lepiej robią takie cyrki, jak ten 5-krotnie aneksowany kontrakt na modernizację, a ignorancję maskują bzdurnymi komentarzami takimi jak ten twój.

wert
wtorek, 12 maja 2020, 09:34

Takie wspaniałe umowy a większość stała skanibalizowana w pokrzywach. Jak jesteś taki obiektywny zapodaj ile to wyremontowano i kiedy. Możesz to ująć kwotowo. Możesz ignorancie?

Danisz
wtorek, 12 maja 2020, 19:51

czy ty w ogóle rozumiesz słowa których używasz? kanibalizacja oznacza, że część uzbrojenia jest nieodwracalnie skreślana ze stanu i przeznaczana na części dla innych maszyn - żadnego polskiego Leo2 nie skreślono ze stanu co najlepiej poświadcza decyzja obecnego MONu o liczbie maszyn przeznaczonych do remontu. a to oznacza, że jesteś nieudolnym kłamczuszkiem który chamstwem i obrażaniem próbuje zamaskować braki wiedzy. pytasz ile i kiedy bo myślisz że ja nie wiem i że to niby potwierdzi twoje kłamstwa o pokrzywach - a tu zonk! ZM Bumar-Łabędy uczest­ni­czyły trzykrot­nie w remontach Leopardów 2: pierwszy raz od 2006 r. przy wspar­ciu tech­nicz­nym Krauss-Maffei Wegmann i objęły 60 pol­skich czoł­gów tego typu; drugi raz od 2012 roku również we współpracy z KMW przy 35 czoł­gach; w 2015 roku zawarły natomiast kontrakt wspólnie z PGZ i WZM na remont kolejnych 16 Leo2. a teraz przedstaw daty, liczby i źródła potwierdzające rzekomą kanibalizację tych czołgów albo wymyślony brak praw do wymiany choćby radiostacji - tym razem fakty, a nie partyjny bełkot poproszę.

wert
środa, 13 maja 2020, 09:52

I jeszcze jedno: kanibalizacja oznacza żerowanie na częściach w celu utrzymania sprawności pozostałych Gdybym miał na myśli spisanie ze stanu napisałbym coś o hucie i przetopie złomu. Co nie zmienia faktu że A4/5 nie nadaje się na pierwszą linię tylko na złom bo te wszystkie dzisiejsze perturbacje PL wynikają właśnie z WYEKSPLOATOWANIA tego wspaniałego "sprzętu"

wert
środa, 13 maja 2020, 09:35

Jesteś zorientowany w temacie to podaj jeszcze od kiedy mamy dokumentacje techniczną a co za tym idzie faktyczną możliwości remontow czy jakichkolwiek innych prac. Od kiedy możemy robić remonty układu napędowo-jezdnego na przykład. Może jeszcze zakres prac zwłaszcza pierwszej seri "remontowej". No i moze jakie te osławione radiostacje są zamontowane do dzisiaj. A jeżeli podajesz ilości to sprawdz bo w drugiej serii grzebano przy 17 leośkach nie 35. Bład na poziomie 100%

wert
poniedziałek, 11 maja 2020, 11:31

Daj kasę na więcej. Poświęcisz swoje zarobki? Przed 39 jedna czwarta budżetu to była armia. Jeszcze FON. I co? Na dziś wróg jest uwiązany w paru miejscach a ich doktryna od stuleci zabrania nowego konfliktu przed zakończeniem starego. Mamy strategiczną pauzę na nadrobienie TRZYDZIESTU lat rozbrajania i demobilizacji. Mam nadzieję że nie od dziś piętnujesz braki i robisz to z powodów czysto militarnych

Danisz
poniedziałek, 11 maja 2020, 14:17

Poświęciłbym zakupy węgla by ratować nierentowne kopalnie, albo zakupy radiowozów z budżetu MON, albo interwencyjny skup wieprzowiny z regionów objętych ASF żeby się rolnicy nie burzyli, albo poświęciłbym śpiewające ławeczki, limuzyny dla ŻW, malowanie hełmów z lat 60., największą w Europie orkiestrę reprezentacyjną i budowanie dróg lokalnych przed wyborami samorządowymi też bym poświęcił. Pieniądze są, tyle że są marnowane na bzdury, a rzeczy niezbędne takie jak drony czy granatniki kupowane są w ilościach aptecznych albo wcale.

wert
wtorek, 12 maja 2020, 09:30

Sam się oceniłeś. Gratulacje. Bełkot, bełkot, bełkot

Danisz
wtorek, 12 maja 2020, 23:27

wskazałem 8 bzdurnych wydatków z budżetu MON z ostatnich - 8 faktów, a o wszystkich pisano m.in. tu na D24, więc łatwo możesz zweryfikować ich prawdziwość. tylko że ani ciebie ani żadnego innego trolla żadne fakty nie interesują - dla was to "bełkot, bełkot, bełkot"

wert
środa, 13 maja 2020, 10:09

Armia to społeczeństwo więc to co społeczne jest potrzebne. O ile ławeczki hełmy można zrozumieć to reszta jest prymitywnym czepialstwem. Pamiętam atmosferę i narrację wobec wojska. Trepy kontraktorzy najemnicy giną za kasę przecież. Pamiętasz ten hejt choćby w necie czy byłeś za młody? Dziś to przeszłość i szkoda że Ciebie to boli. Albo nie myślisz albo nie rozumiesz. Szkoda

duch
niedziela, 10 maja 2020, 17:50

Ciekawe, sam sie nad tym zastanawiam, dzialania w kwesti zakupow i modernizacji wojska to wyglada od dawna jak sabotaz. Ps. ciekawi mnie wlasnie kwestia zaginiec tych tysiecy ludzi co roku...

Liczby nie kłamią
poniedziałek, 11 maja 2020, 09:07

W obliczu aż 55 dziennie zaginięć w Polsce np. ta cała epidemia to wydaje się "mały pikuś". Ale że te 55 zaginięć codziennie - NIE wywołuje żadnych reakcji rządu, to jest zastanawiające! Bo gdy Covid to na razie po niemal 2,5 miesiącu tylko ok 800 ofiar, to ofiar zaginięć mamy po jednym miesiącu już ponad 1600, ale kompletnie nikt, ani minister zdrowia, ani premier, ani prezydent ani minister spraw wewnętrznych o t y m nawet się nie zająkną? Żadnych akcji spolecznych, ogłoszeń w prasie i TV, apeli czy ostrzeżeń w mediach, akcji policji, zaleceń dla np. rodziców, czy opiekunów, akcji psychologów i psychiatrów, pogadanek w szkołach, akcji Owsiaka, czy PCK, Kurii Biskupiej, Caritasu, opozycji? Pozwolę sobie zatem na dwie przeciwstawne teorie spiskowe: a) korona wirus to polityczna zadyma, b) rząd celowo ukrywa przerażające dane o szeregu mrożących krew w żyłach tysiącach zgonów w Polsce z innych przyczyn. Bo wg danych statystycznych GUS codziennie i to od wielu lat umiera w Polsce ponad 1100 osób. Ponad TYSIĄC CODZIENNIE! I to z innych przyczyn, niż ten tak "straszny" wirus. Aha, wirus nie jawi się też jako zaraźliwy, gdyz wg oficjalnego raportu PZH tylko w LUTYM na sezonową pełno objawową grypę zachorowało, bo odwiedziło lekarzy i stąd ten raport PZH, aż ponad 830 TYSIĘCY Polaków. Tymczasem w strategii obrony państwa zostaną uwzględnione aspekty wątpliwej epidemii, a nie np. samobójstw, wypadków drogowych, zaginięć w tym przecież jakż ważnych dzieci, czy innych poważnych smiertelnych chorób?? Strzelanie z armat do komarów w pełnej krasie?? Jakas manipulacja społeczeństwem?

wert
poniedziałek, 11 maja 2020, 11:40

Już pewien prezydent miasta próbował podważyć liczbę zgonów mocno się dyletantyzmem ośmieszył. Podobnie jak pewna kandydatka. Rzesze profesorów i zwykłych lekarzy wystawia fałszywe akty zgonów? A w Tworkach wylądowały dziwne ludziki

Bo liczby nie kłamią
poniedziałek, 11 maja 2020, 16:24

Statystyka to piękna nauka. Ale liczbą zgonów można manipulować dowolnie, można je zgodnie z zaleceniami np....zawyżać. Bo np. wg wytycznych WHO to, w przypadku wystąpienia zgonu na... jakąkolwiek chorobę ale przy jednoczesnym zakażeniu Covidem, priorytet ma - tu cyt."dla jednoznaczności statystyk" ha ha kwalifikacja jako zgonu wywołanego... wirusem czyli bodaj kodem U07.2. W ten sposób może nam łatwo "spadać" np. liczba zgonów na zapalenie płuc etc, ale wyraźnie "rosnąć".. liczba zgonów na Sars-2! Prawdą poliszynela jest również to, że "uzysk" szpitala po 2 tyg leczenia zwyklego zapalenia płuc to tylko 4160 PLN, ale 2 tyg leczenia pacjenta z zapaleniem płuc, ale już z kwalifikacją na wirusa, to jest to już "uzysk" ponad.. 14 tysięcy PLN. Interesujące jest też, że za uzdrowionego uznaje się pacjenta - potwierdziło tę procedurę nasze Min Zdrowia - dopiero aż po 3 kolejnych negatywnych testach na wirusa. Oznacza to , że pojedynczy test jest... absolutnie niewiarygodny. A skoro tak, to w drugą stronę, po ilu testach powinno się dopiero stwierdzić, że pacjent na pewno ma wirusa?? Ale czy po jednym teście, nie można by już inkasować... 14 tysięcy za każde 2 tygodnie? Na koniec : mechanizm od 4-o po nawet 8-o krotnie wyższe stawki "zysku" za pacjenta z wirusem obowiązuja praktycznie wszędzie, we Włoszech,, Niemczech, UK, np. w USA - to mamy odpowiednio 5900 vs. aż 39 000! Ot taka luźna uwaga, co do potencjalnego "tu i tam" manipulowania danym o zarażeniach i zgonach.

wert
środa, 13 maja 2020, 10:23

Trochę zagramicznej statystyki. Z Lombardii. Liczba zgonów w tych samych okresach. Rok 20019 -11tyś. Rok 2020- 27tyś. Liczba zarejestrowanych zgonów Covid- 9tyś. Pozostaje do "przyznania" liczba 7 tyś zgonów Czy to niezdiagnozowany Covid czy coś innego. Dlaczego takiej kasy szpitale nie lodniosły z ulicy? Można jak Danisz snuć teorie spiskowr rodem z Protokołów. Można tylko po co?

Danisz
poniedziałek, 11 maja 2020, 14:08

Przestań pleść partyjne bzdury! Najpierw Trzaskowski zadał proste pytanie: skoro w Warszawie wystawiono 32 akty zgonu z powodu koronawirusa, to dlaczego w statystykach rządu podano tylko 8 przypadków. W odpowiedzi rzecznik rządu Piotr Muller stwierdził, że różnica wynika z tego, że akty zgonów wystawiane w Warszawie często dotyczą osób zameldowanych poza stolicą - większość trolli podłapała tę wypowiedź uznając, że Trzaskowski się skompromitował, ośmieszył itp. Tyle że prezydent stolicy kazał sprawdzić te dane i okazało się, że rzecznik łże, bo 18 z tych 32 osób było zameldowanych w Warszawie. Rząd tłumaczył później, że system jest niesłychanie skomplikowany i te rozbieżności muszą występować, ale nigdy nie zdementował danych podanych przez Ratusz ani nie wyjaśnił skąd zaledwie 8 zgonów w oficjalnych statystykach. MZ też nigdy tego nie wyjaśniło. A teraz sam sobie odpowiedz kto tu jest dyletantem i kompromituje się takimi wpisami jak twój.

O co się kłócicie?
wtorek, 12 maja 2020, 09:14

Na twoim miejscu w ogóle nie ekscytowalbym się czy było 8 czy 32, bo te liczby są bez jakiegokolwiek znaczenia dla statystyki. Dane naszego PZH mówią że na wirusowe/bakteryjne zapalenie płuc codziennie umiera w Polsce od lat średnio aż 33 osoby. Dzień w dzień. Ale pan Trzaskowski tym nie "strzeli" do rządu bo to normalna umieralność. Zastanawiające jest za to, że cały Naród tak skutecznie wystraszono wirusem, który ani nie jest zaraźliwy bardziej niż grypa, ani bardziej śmiertelny niż "zwykłe", nasze "codzienne" zapalenie płuc!! Przynajmniej wg danych państwowej naszej instytucji czyli PZH.

Danisz
wtorek, 12 maja 2020, 23:28

chodzi mi wyłącznie o to, by partyjni klakierzy nie pisali wierutnych kłamstw próbując wmawiać, że czarne jest białe - to nie ja zacząłem ten temat i nie mam zamiaru się z takowymi kłócić - jedynie co robię, to prostuję kłamstwa. co się zaś tyczy obecnej pandemii, to na Twoim miejscu bym nie trywializował, bo choć w Polsce rzeczywiście udało się uniknąć dramatu, to w takich np. Stanach na COVID-19 ma już na koncie więcej ofiar niż np. wojna w Wietnamie, o zamachach z 11/9 nie wspominając. może dodam, że oba te wydarzenia zmieniły historię USA w przeciwieństwie do wielokrotnie liczniejszych zgonów spowodowanych nadciśnieniem, wypadkami samochodowymi, rakiem, samobójstwami czy grypą - znaczenie nie zawsze jest wprost proporcjonalne do liczby ofiar. pozdrawiam

Derff
niedziela, 10 maja 2020, 07:47

Co z Mustangiem i Piratem? Co z Orką i Miecznikiem.? Co z Narwią, Wisłą, Loarą2, Borsukiem, zssw30, Krukiem, Otokar-Brzozą?

wdvwdv
niedziela, 10 maja 2020, 20:19

Mustang - to taki koń lub amerykański samolot z czasów II wojny. Pirat to taki rozbójnik morski. Miecznik to stary tytuł urzędu w średniowieczu, Narew - rzeka, Wisła - rzeka, Loara też rzeka. Borsuk to takie zwierze podobne do szopa pracza, Kruk to taka duża wrona, Ottokar - brzoza to zasłużony żołnierz - pułkownik . Brał udział w wojnie obronnej z bolszewikami.

Paweł P.
niedziela, 10 maja 2020, 20:08

Jutro będą.

BUBA
niedziela, 10 maja 2020, 18:51

No bo to nie sa strategiczne przetargi. Strategia to jest strategiczne zmylenie strategicznego przeciwnika w sposob strategiczny za pomoca strategicznego dzialania ktore jest strategicznie opisany w strategicznie przeprowadzonych oczywiscie w strategicznych TOP SICRET strategiach i strategicznie zaplanowanych na strategicznych posiedzeniach z udzialem Strategicznych generalow i admiralow w scisle strategicznch dokumetach i strategicznie podpisanych w uprzednio strategicznie sporzadzonych wytycznych na wypadek stratecicznego dzialaniastrategi.

Derff
poniedziałek, 11 maja 2020, 08:59

Dziękuję. Wreszcie do mnie dotarło, że modenizacji armii mimo miliardów złotych nie będzie. 100/100. A politycy dbają żeby przypadkiem nue został wprowadzony kompletny system uzbrojenia. A w artylerii było tak blisko.

Lee
niedziela, 10 maja 2020, 00:43

Strategia jest taka by wysprzedawać maski wiedząc że zbliża się wirus. Brak kompetencji u szczytów władzy w Polsce poraża! Nie rozumieją potrzeb armii i nie znają się na zarządzaniu. Tak jest od lat. F 35 jest nam nie potrzebny a za cenę jednego takiego samolotu kupilibyśmy lekki i nowoczesny sprzęt przeciwpancerny dla całej armii! Co zablokowałoby możliwość szybkiego natarcia czołgami ale co ja się znam na paradzie taki sprzęt nie rzuca się w oczy nie to co samolot. Naszą strategią jest wiara że nikt nas nie napadnie.

Hskdkdn
poniedziałek, 11 maja 2020, 02:04

Człowieku to nie partyzantka i nie czasy drugiej wojny światowej. Jak chcesz żeby niszczyli wrogie samoloty? Pociskami przeciwpancernymi? Jak myślisz że wojska pancerne znaczą więcej niż lotnictwo to się mylisz, świat się zmienia a doktryny wojenne w Polsce jak widać po komentarzach już nie.

Etam
poniedziałek, 11 maja 2020, 16:29

Samoloty w tym AWACS ma NATO, i są one szeroko rozśrodkowane w licznych bazach po całej Europie, zabezpieczonych plot i prak. My nie mamy ani obrony plot ani prak, ani baz poza zasięgiem podstawowych środków ogniowych npla, czy jego samolotów. Wsparcie lotnicze szybko dostalibyśmy zatem z zewnątrz, ale rakiety ppanc musimy mieć TU i TERAZ. Zmień swoje myślenie.

Meska
niedziela, 10 maja 2020, 11:13

Nowoczesne siły lotnicze to podstawa każdej armii. Od lotnictwa i OPL powinno się zaczynać budowanie każdej armii.

Zniesmaczony MONem
poniedziałek, 11 maja 2020, 09:12

Czyżby? A nie atomowych okrętów podwodnych z rakietami balistycznymi? Nie mniej to i tak bez, znaczenia, bo u nas to zaczęli od Policji, Straży pożarnej, BOR, samolotów VIP, węgla i dróg lokalnych!

Marek1
sobota, 9 maja 2020, 22:28

A to my mamy jakąś w ogóle "strategię bezpieczeństwa narodowego" ??

Zniesmaczony MONem
niedziela, 10 maja 2020, 16:44

Ależ naturalnie, co tydzień następną, co miesiac nowy PMT, co pół roku nową wizję, itd. Papier jest cierpliwy, a akurat na atrament na pewno MON będzie stać przez wiele lat.

As
sobota, 9 maja 2020, 21:35

Śmiało możemy podpisywać co tydzień nową strategię nie realizując kilku ostatnich. Tusz nie kosztuje tyle co sprzęt.

chateaux
sobota, 9 maja 2020, 21:26

Kolejna strategia, za dwa lata będzie jeszcze jedna, później kolejna. I tak w kółko co kilka lat. Tylko modernizacja sił zbrojnych niemal nie ruszyła z miejsca.

Dyktatorek
sobota, 9 maja 2020, 18:03

Już nie wiadomo czy się śmiać czy płakać...chociaż sami sobie jesteśmy winni bo sami sobie wybraliśmy takich partaczy i amatorów do władzy ...póki tego nie zrozumie większość Polaków to nic się niezmieni ...obecni włodarze tak jak nie przeprowadzili żadnego programu modernizacyjnego typu: Narew , Kruk , Orka , Homar itd ..to teraz tym bardziej tego nie zrobią , bo koniunktura gospodarcza już mineła a kasa została roztrwoniona , także bedzie "mniej niż zero "

Trzeźwy
niedziela, 10 maja 2020, 08:53

Masz dużo racji. Najgorsze jest jednak to, że nie ma na kogo głosować. Naród jako taki jest niedojrzały, wybiera w owczym pędzie tego kto da więcej, lub kto o b i e c a więcej. Nie licz, że większość Polaków coś zrozumie, bo większość Polaków została ogłupiona bzdurnymi programami szkolnymi, wykształciła się w prywatnych uczelniach które niczego nie uczą w szczególności logiki, obcymi mediami i wyłączyła w mózgach funkcje obserwacji, analizy i wnioskowania, racjonalnego myślenia i działania. Dlatego nieudaczni, nieefektywni politycy nadal będą obiecywać złote góry, bezmyślna zgraja będzie im wierzyć a oni potem będą robić co chcą. Zatem, obawiam się że możesz mieć rację.

Box123
niedziela, 10 maja 2020, 01:13

Rozumiem, że wolałbyś poprzednikow którzy zaorali wszystko co się dało i których rządy kosztowały nas do dzisiaj ok 600mld zl. Pokaż mi rząd który przeznaczył więcej na armię i uruchomił więcej zakupów sprzętu niż obecny. Oczywiście modernizacja i tak idzie jak po grudzie ale pisanie jakoby ten rząd był najgorszy dla wojska, to nieporozumienie, bo pomimo wszystkich wad i tak jest odwrotnie

Kamil
niedziela, 10 maja 2020, 20:39

Jak na razie trzeba dużo zapłacić mały efekt. Wywalają kasę za granicę a PO do kieszeni... Jaka różnica? Efekt jest mizerny!

Danisz
niedziela, 10 maja 2020, 18:58

mówisz o 600 mld, a co roku ta liczba rośnie - pewnie przypadkiem zapomniałeś, że zaczynałeś od bajania o 200 mld i że kwotowo (nie procentowo) luka VAT niemal nie spadła od 5 lat utrzymując się na poziomie ok 25 mld r/r. zakupy rzeczywiście ten MON uruchomił - jeszcze żaden w historii nie kupił tyle węgla, tyle dróg lokalnych, tyle wieprzowiny z ASF, tyle ławek w parkach i tyle instrumentów dla największej w Europie orkiestry wojskowej, limuzyny dla ŻW i oczywiście tyle radiowozów - zaiste uruchomił więcej idiotycznych zakupów niż wszystkie razem wzięte MONy w historii III RP

X
niedziela, 10 maja 2020, 16:28

Jest odrwotnie o 360 stopni.

Albercik
niedziela, 10 maja 2020, 12:47

Kolego Box, za to co Ty rozumiesz nikt nie weźmie odpowiedzialności. To TWOJA sprawa i twoja interpretacja. Raczej nie zaprzeczysz ,że żaden ogłaszany z taką pompą przez obecną władze program nie został wszak zrealizowany? Jedyne co ja widzę w wypowiedzi powyżej , to fakt że obecny rząd mając jeszcze środki i koniunkture nie dotrzymał obietnic, a że juz jest głęboka dekoniunktura, tym samym szanse na dotrzymanie obietnic w przyszłości znacząco zmalały. Żadnym argumentem na obronę obecnego MON nie jest stwierdzenie , że poprzednicy byli gorsi. Zachowaj odrobinę logiki.

Vald
sobota, 9 maja 2020, 17:26

Proponuję też nowy Plan Modernizacji Technicznej. Że co? Że niedawno był nowy? A co to szkodzi? Jak się napisze następny będzie okazja zrobić uroczystość podpisania. Zjawią się (obiektywne rzecz jasna) media pełne podziwu dla pracy naszych strategów. I to przed wyborami. Będzie widać jak władza ciężko pracuje i bezpieczeństwo nam rośnie.

Extern
niedziela, 10 maja 2020, 13:41

Niestety trzeba wprowadzić zmiany do strategi, bo sytuacja troszkę się zmieniła, Przede wszystkim pojawił się Wirus co znacznie rozluźniło relacje europejskie w tym pomiędzy sojusznikami. Wiadomo więc też że będzie mniej pieniędzy i dotknie to wszystkich krajów. Poza tym znikąd pojawił się F-35 przez co nagle dostaniemy nowe ofensywne zdolności. które jakoś trzeba wziąć pod uwagę. Dodatkowo zaczynamy budowę Baltic Pipe co już zaczyna zmieniać naszą sytuację strategiczną i lada moment na to można się spodziewać jakiejś kontrakcji. Skąd to biadolenie że błędem jest w zmieniającym się świecie elastycznie reagować na wyzwania to nie rozumiem.

Vald
poniedziałek, 11 maja 2020, 19:07

Zgodziłbym się, gdyby nazywali to zmianą planów bieżących. Albo zmianami taktycznymi. I byłoby elastycznie i logicznie. Strategia zmieniana co pół godziny ośmiesza strategów. Świadczy o braku długofalowej wizji i rzucaniu się od ściany do ściany. Za każdym razem przy zmianie kierunku obijamy się. O śmieszność. A w kontekście zmian li tylko i wyłącznie na papierze, przy braku działań realnych, słowo "strategia" dewaluuje się niemiłosiernie. I staje się jedynie częścią krzykactwa wyborczego.

Bolo
poniedziałek, 11 maja 2020, 09:24

Skąd biadolenie? Ano stąd, że rząd nie realizuje żadnych swoich obietnic, a jedynym skutkiem "elastycznego reagowania" są np. brak dronów mimo nawet 4 programów na ich pozyskanie, w tym np. nawet wstrzymanie rozpoczętych zakupów 100 zestawów Warmate po zakupie 10 zestawów (bo kolejne 90 zestawów to była wstrzymana opcja). Kryl całkowicie leży, Narew leży, Orka leży, Kruk leży, Homar z Polski(?), integracja Spike na Hitfiscie skasowana. Zamiast nowego czołgu "makijaż" dla trupowatych T72. Za to kupiliśmy dużo węgla, MON wsparł drogi lokalne, i jak tu ktoś napisał - wyremontował torpedy?? To nazwiesz "elastycznym reagowaniem" na zmiany związane np. z Baltic Pipe?? Widzę, że raczej kompletnie nic nie rozumiesz!

Paweł P.
niedziela, 10 maja 2020, 19:46

+1

czyt
sobota, 9 maja 2020, 15:35

Bardziej poprawne byłoby słowo STUDIUM? Ciekawe jakie grono personalne tworzyło ten dokument i jakie były finalnie kwotowo jego koszta!Praktycznie każdy szef MON tworzył grupę aby stworzyć taki dokument ale jakoś zawsze nie było finalnego końca w postaci owego dokumentu tylko generowanie kosztów! Swego czasu 2X Tomasz Sz. prezentował taki dokument jako draft wyjściowy lub po korekcie do przyjęcia ale został odrzucony a dlaczego...??? Chyba tylko dlatego ,że został opracowany w ramach kompetencji służbowych 'za darmo'!

Roshedo wkurzony
sobota, 9 maja 2020, 12:19

A może zamiast pisania kolejnych papierków, bez pokrycia robienia dialogów i odwoływania przetargów: zmodernizujemy nasza MW : kupmy OP od Szwecji modernizacja obu OHP, kupimy tanio 3-4 trimarany typu Kleawang po10-15 mln USD za sztukę mają co prawda chińskie rakiety p-okretowe ale i tak o lepszym zasięgu niż nasze RBSy, zmodernizujemy wreszcie Orkany radarowo bo są slepe jak wyrzutnie NSM na brzegu. Dodatkowo w Wojskach Lądowych wszystkie T-72 i PT-91 do standardu malajskiego (tak będzie najszybciej i najtaniej) i SAH Goździk do jak najnowszego standardu Do tego obrona p-lot w oparciu o CAMM ER. Samoloty wystarcza dodatkowe F-16 w wersji V i moderna dotychczasowych. Po co przepłacać? Sokoły wszystkie do standardu Głuszec. Mi24 przerobić w RPA na SuperHind Mk.5 .Mustangi robić na bazie moderny Honkera do wersji Jenot gdy to możliwe a wraki wywalić i zastąpić Nawarami. Nie dzielić wszystkiego na mini przetargi na kilka sztuk - bo to dodatkowe koszty. Tylko tyle i aż tyle to co najmniej zajmie 10-15 lat. I musi być robiona bez przerwy pełną parą niezależnie od tego kto będzie u władzy. Wystarczy Panie Prezydencie, Panie Prezesie i ministrze ?

Żarty?
poniedziałek, 11 maja 2020, 09:36

No brawo, szybciej i taniej będzie wyremontowac... OHP???? Co w nich "tanio" albo "szybko" wyremontujesz? Najszybciej będzie wyremontowac T72 do standardu Malaj?? Wyremontować Gozdziki??? Kiedy pozyskasz CAMM-ER, za 10 lat przy tym MON-ie!??? Remont Honkerow??? Piszesz najszybciej i podajesz horyzont czasowy 15 lat???? Przeczysz sam sobie w każdym zdaniu. NIKT nie remontuje OHP, bo nie ma czym i nie ma jak!! A co będą warte po twoich dodatkowych 15 latach już dzis stare bo 30- 40-o letnie T72?? Co z nich zostawisz żeby było tanio, "wannę" ? Bo wszystko inne musiałbyś wymienić, nie odświeżyć. Tak absurdalnego pomysłu żeby zostawić wszystko, co możliwie najstarsze i najgorsze w polskim wojsku, to tu jeszcze nie było!!!

Paragraf22
niedziela, 10 maja 2020, 21:43

Nareszcie realne spojrzenie. Ale i tak zaraz się zacznie bulgot, że modernizacja to be, że to muzeum, że ruski sprzęt itd. Nowy sprzęt jak najbardziej ale na wojnę to mamy być gotowi od jutra a nie za kolejne dziesięć lat

tut
sobota, 9 maja 2020, 23:41

Proszę Pana, na początek trzeba widzieć do kogo się strzela i co wróg szykuje. Czyli satelita i drony rozpoznawcze. Skoro kraje afrykańskie stać na własne satelity to czemu kurna nas nie? Pewnie nasze prywatne firmy mogły by to sklecić. No ale prywatne ... bee.

Danisz
sobota, 9 maja 2020, 21:32

jednym słowem proponujesz, by w najbliższych latach WP z muzeum jakim jest obecnie przekształcono w skansen - świetny plan, nawet lepszy niż kolejne plany, programy i strategie którymi zajmuje się nasz dzielny MON

logistyk
sobota, 9 maja 2020, 17:50

Racja ale decydenci i tak tego nie zrozumieją oderwani od rzeczywistości. Wskrzesiłbym też Loarę 2.

AZIA
niedziela, 10 maja 2020, 14:51

Tym bardziej ze jest już większość komponentów produkowana. KDA 35mm radar bystra, podwozie od kraba i do tego piorun 2. Na coś takiego znalazł by się odbiorca zagraniczny nie tylko WP.

Paweł P.
sobota, 9 maja 2020, 17:31

Mówisz, aby nie pisali – nie podpisywali, a sam piszesz, snujesz plany i sugestie. Jak sobie wyobrażasz, zrobić rewolucyjne zmiany, chyba wszyscy na nie czekamy, bez planu? Błąd logiczny. Poczekam, przeczytam sam bym chciał co nie co, ale to co ja bym chciał, a co trzeba i można – to inna historia. I wcale nie musze chcieć dobrze, mając dobre chęci – ostatecznie.

gnago
niedziela, 10 maja 2020, 21:13

Wystarczy konsekwencja i zmiany kadrowe w MOn i ministerstwach . Nie stanowisk politycznych tylko tych szarych eminencjach co od dekad faktycznie decydują w ministerstwach. Tacy rozmydlą w tonach papieru każdą rozsądną decyzję

Gds
niedziela, 10 maja 2020, 07:53

Panie Pawle. Proszę zamilcz. Rpbota papierkowa i pozorowane prace to mistrzostwo świata. Tysiące biorą pensje za dialogi i analizy a do zakupu są proste produkty i proste rozwiązania, tylko zwykłych nie biorących i myślących brak. karuzele prezesów w pgz to patologia. Do tego jeszcze wsadzenie na stanowisko lobbysty z konkurencyjnego koncernu, to już totalne dno.

BUBA
sobota, 9 maja 2020, 12:05

Znowu STRATEGIA. Jaka ta Polska jest strategiczna .... Przeciez to nudne. W Polsce jest nawiecej strategi generalow i admiralow. Zatroszczyli by sie o kilka Abramsow i Apachow, to byla by STRATEGIA

Sidematic
sobota, 9 maja 2020, 17:46

Strategia jest podstawowym dokumentem na bazie którego buduje się cały system obronny państwa. Wszystkie dotychczasowe zakupy były kompletnie bez sensu o ile nie ma Strategii. Po co ci haubice jeśli Strategia zakłada ewakuację na Madagaskar albo poddanie się w pierwszym dniu walk? Dopiero kiedy wiesz jaka jest Strategia dobierasz do niej narzędzia.

Wiem co piszę
niedziela, 10 maja 2020, 14:57

Strategia naszych decydentów: kasa, awanse, socjal, nie wychylać się. Po transformacji ustrojowej w 1989roku cały czas ta sama strategia. Aaaa... zapomniałem. Politycy likwidowali jednostki wojskowe twierdząc, że wojny nie będzie.

Danisz
sobota, 9 maja 2020, 23:10

No to jakie narzędzia dobierzesz do obecnej strategii: "Głównymi celami tego dokumentu są: 1) Zapewnienie nienaruszalności granic RP wraz z zapewnieniem jej suwerenności. 2) Zapewnienie dogodnych warunków rozwoju cywilizacyjnego oraz gospodarczego. 3) Zagwarantowanie obywatelom korzystania z wolności wynikającej z Konstytucji RP 4) Stworzenie możliwości aktywnego kształtowania stosunków międzynarodowych 5) Zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom mieszkającym poza granicami RP 6) Wspieranie polskiej gospodarki na arenie międzynarodowej 7) Ochronę duchowego i materialnego dziedzictwa narodowego 8) Zapewnienie poczucia bezpieczeństwa własnym obywatelom 9) Ochronę środowiska naturalnego 10) Zadbanie o wysoki poziom intelektualny obywateli poprzez podniesienie poziomu edukacji oraz zapewnienie szerokiego dostępu do informacji, a także stworzenie silnego zaplecza naukowo-badawczego." Normalnie miałbyś rację, tyle że w naszym wspaniałym kraju taki dokument to zbiór pobożnych życzeń które nijak mają się do podejmowanych przez partyjnych decydentów decyzji - ot produkują takie pustosłowie przed wyborami, żeby propaganda miała o czym mówić gawiedzi - obecna ekipa nie różni się w tym względzie niczym od poprzednich.

Karkoszka
sobota, 9 maja 2020, 22:50

Jak na razie jedyna obowiązująca strategia to sporządzanie kolejnych planów niemocy i zanoszenie inwokacji do Najwyższego o ponowną kadencję przy suto zastawionym stole (żeby nie powiedzieć- żłobie). I tak już od 30 lat. Polska nierządem stoi. Dosłownie i w przenośni.

Tweets Defence24