USA wspierają Ukrainę w zwalczaniu dronów

14 czerwca 2021, 11:22
original
Fot. U.S. Army
Reklama

Jak poinformował Departament Obrony USA, w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI) przekazany ma zostać drugi już z kolei w tym roku pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Jego głównym celem jest wzmocnienie ukraińskich sił zbrojnych w zakresie integralności i bezpieczeństwa kraju, a także zwiększenia interoperacyjności z siłami NATO.

Łączna wartość wspomnianego wsparcia sprzętowego USA to ok. 150 mln USD. Zostanie ono sfinansowane z budżetu Pentagonu na rok fiskalny 2021. Pakiet ma pozwolić na zwiększenie siły rażenia i świadomości sytuacyjnej oraz usprawnienia dowodzenia i kontroli. W tym celu dostarczone mają zostać m.in. radary rozpoznania artyleryjskiego, bezzałogowe statki powietrzne, zaawansowane systemy łączności, systemy antydronowe, sprzęt do wojskowej ewakuacji medycznej, a także pakiet szkolenia i sprzętu poprawiający bezpieczeństwo operacyjne i zdolności baz ukraińskich sił powietrznych.

Pierwszy tegoroczny pakiet z USA, o łącznej wartości 125 mln USD, został ogłoszony 1 marca 2021 roku, a bieżący opisany wyżej stanowi jego uzupełnienie. W ramach pierwszego pakietu dostarczone miały zostać uzbrojone łodzie patrolowe Mark VI, radary rozpoznania artyleryjskiego, wyposażenie taktycznego, wsparcie dla zobrazowania satelitarnego i możliwości analizy tych informacji, a także sprzęt wsparcia wojskowej opieki medycznej oraz procedur ewakuacji rannych z pola walki.

image
Reklama

Sprzęt trafi na Ukrainę w związku z dokonaniem przez ten kraj wymaganych postępów (poświadczonych przed Departament Stanu USA) w kluczowych reformach obronnych na rok 2021. Mają one na celu: lepsze dostosowanie ukraińskiego systemu obronny państwa do podstawowych zasad demokratycznej kontroli cywilnej nad wojskiem przyjętych w NATO, przyjęcie strategii przemysłu obronnego w celu lepszego wsparcia ukraińskich sił zbrojnych, wzmocnienie konkurencyjności gospodarczej państwa, zwiększenie wydajności i przejrzystości cyklu zamówień obronnych, a także przyśpieszenia reform zarządzania zasobami ludzkimi w celu dostosowania ukraińskiej armii do standardów zachodnich.

Jak dotąd USA przeznaczyło na bezpłatną pomoc wojskową, począwszy od 2014 roku, od momentu aneksji Krymu i wybuchu wojny hybrydowej na wschodzie Ukrainy, kwotę ponad 2,5 mld USD. Wsparcie to ma na celu wzmocnienie strategicznego partnerstwa amerykańsko-ukraińskiego w dziedzinie obronności, a także wzmocnie ukraińskiej armii. Dodatkowo ma to pozwolić także na wsparcie tego kraju we wdrażaniu programu reform, a także docelowo dołączenie do wspólnoty euroatlantyckiej. Co warte podkreślenia obecny gabinet nowego prezydenta USA zapewnił o chęci utrzymania pomocy ekonomiczno-militarnej dla Kijowa w najbliższych latach.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 15
Reklama
Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 14:26

Pora na wzmacnianie integralności i bezpieczeństwa Wenezueli i Kuby przez Rosję i Chiny! :D

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 15 czerwca 2021, 10:38

Wenezuelę jużeście tak "wzmocnili", że nie potrafi wydobywać ani sprzedawać ropy, którą ma.

Murf fanem Polski
wtorek, 15 czerwca 2021, 05:04

Na Ukrainie pieniądze są napięte i jest wiele sektorów ich obrony, tego wymogu poprawy. Powin skoncentrować się na jubileuszowej, tureckiej korwet Ada uzupełnić ich prawie nieistniejącą marynarkę. Modernizacja ich radzieckich działów przeciwlotniczych z krajowymi opłacalnością radarami będzie bardziejlna.

spoko
wtorek, 15 czerwca 2021, 01:24

Fan najpierw trzeba ich dokarmic

Maciek
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 18:11

Wenezuela jest państwem upadłym. I mimo to jakoś nikt się nie kwapi ani do pomocy, ani do interwencji zbrojnej pod jakimkolwiek pretekstem. Ciekawe, że USA, które są najbliżej też się nie kwapią. W drastyczny sposób niszczy to głoszony przez sowiecką propagandę mit o rzekomym imperializmowi USA i ich szczególnym zainteresowaniu regionami roponośnymi. PS. O Rosji zapomnij. To już nie są czasy sojuza. Ruskich po prostu nie stać na forsowna politykę dotowania sojuszników.

Proste
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 17:37

W sumie czemu nie. USA to robią w każdym regionie więc czemu nie mają tego robić inni co na kolanach przed USA nie chcą być. Nikt nie dał prawa USA do decydowania o tym jak ma świat wyglądać

yar
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 16:11

Biedni ci Kubańczycy, a szczególnie mieszkańcy Wenezueli. Tyle mają ropy, a socjalizm i przyjaźń z Rosją wykończyła ich gospodarkę.

Trzcinq
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 17:38

Być może i masz rację ale nie oznacza to że USA mają prawo do decydowania o lasach innych suwerennych państw

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 15 czerwca 2021, 10:53

No i zadecydowali. Wywalili prywatny przemysł naftowy i teraz nie są w stanie wydobywać i twarzać ciężkiej ropy, na której śpią. Ale jako rzeczesz. Mają prawo do samostanowienia. Skoro wybrali rosyjskich i chińskich kolegów, dostali to czego sami chcieli.

Davien
wtorek, 15 czerwca 2021, 07:23

No popatrz jakos o losie ani Kuby ani wenezueli nei decydowały USA ale ta"cudowna" Rosja która doprowadziła do takeigo ..... że Wenezuela musi rope importować.

cicho, jak makiem...
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 20:55

Jak to nie,przecież wybrali Wenezuelczykom prezydenta.A co u niego,bo ostatnio niewiele piszą, "opiniotwórcze " media?

Davien
wtorek, 15 czerwca 2021, 17:17

Wow to wg ciebie USA wybrało maduro??? No jak widac......

GB
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 15:21

Tak... Taka Wenezuela dzięki swojej polityce gospodarczej i wsparciu właśnie Chin i Rosji ledwo żyje.

JSM
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 13:57

Dobrze jest mieć silną disporę, sporo można ugrać. Nasza diaspora jest niszczona przez - podobno - polski rząd.

Wojciech
poniedziałek, 14 czerwca 2021, 13:55

To co wyssali z Polski przeznaczyli dla krainy "U".

Tweets Defence24