USA: porozumienie z Rosją ws. przedłużenia układu New Start

14 października 2020, 12:59
1024px-CombatLaunching2018-18
Fot. mil.ru
Reklama

USA poinformowały we wtorek o „zasadniczym porozumieniu" z Rosją w sprawie przedłużenia traktatu New Start, który wygaśnie w lutym przyszłego roku. "Co do zasady istnieje porozumienie na najwyższym szczeblu naszych dwóch rządów" - oświadczył przedstawiciel Departamentu Stanu.

"Poinformowaliśmy Rosję, że jesteśmy gotowi do przedłużenia traktatu New Start o pewien okres, pod warunkiem, że w zamian ona zgodzi się na ograniczenie lub zamrożenie swojego arsenału nuklearnego. Jesteśmy gotowi zrobić to samo” - powiedział wysłannik prezydenta USA ds. kontroli zbrojeń Marshall Billingslea.

„Uważamy, że co do zasady istnieje porozumienie na najwyższym szczeblu naszych dwóch rządów. Moskwa musi wykazać wolę polityczną i działać podobnie jak my” - podkreślił.

Układ New START (o dalszej redukcji i ograniczeniu ofensywnych zbrojeń strategicznych) został podpisany w kwietniu 2010 roku w Pradze przez ówczesnych prezydentów USA i Rosji - Baracka Obamę i Dmitrija Miedwiediewa.

Układ wszedł w życie w lutym 2011 roku. Zakłada on znaczną redukcję pocisków i głowic nuklearnych po obu stronach. Pozwala też na 18 inspekcji obiektów wojskowych rocznie. Układ wygaśnie w lutym 2021 roku, jeśli strony nie uzgodnią jego przedłużenia.

W ubiegłym roku USA oficjalnie wystąpiły z traktatu INF. Wycofanie się z tego porozumienia, podpisanego jeszcze w latach istnienia ZSRR, USA uzasadniały tym, że Rosja nie stosuje się do jego zapisów i rozmieszcza pociski manewrujące 9M729. Układ przestał obowiązywać w sierpniu ubiegłego roku.

Układ INF podpisali w 1987 roku przywódcy USA i ówczesnego ZSRR, Ronald Reagan i Michaił Gorbaczow w Waszyngtonie. Przewidywał on likwidację arsenałów rakietowych pośredniego i średniego zasięgu, a także zabraniał ich produkowania, przechowywania i stosowania. Układem objęte były pociski o zasięgu od 500 do 5500 km.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Reklama
Palmel
czwartek, 15 października 2020, 15:59

To są życzenia amerykańskie a nie układ, Rosji to nie interesuje bo chce tylko przedłużyć istniejący a sytuacja też się zmieniła bo nie jest to ta sama słaba Rosja co podczas podpisywania układu

Niuniu
czwartek, 15 października 2020, 03:07

Rosjanie deklarowali mozliwość przedłużenia Start w takiej postaci jak jest bez warunków dodatkowych. Amerykanie za to chcą dołączyć do niego dodatkowe warunki ograniczające możliwości uderzeniowe Rosji, chcą do tego dołożyć też ograniczenia taktycznej broni jądrowej. jednocześnie nie chcą włączyć ograniczeń obrony antyrakietowej i rakiet średniego zasięgu. Przy tym amerykanie zrezygnowali z żądania aby Chiny też były stroną układu. Jest oczywiste, że na amerykańskie warunki Rosja nie może się zgodzić. Ale może jednak coś dogadają. Trump potrzebuje sukcesu jeszcze przed wyborami.

Bloody Reichsmark
środa, 14 października 2020, 22:07

A co z Isknderami w OK?

Davien
środa, 14 października 2020, 20:55

Ja uważam, że Polska powinna zaadaptować reaktor Maria do produkcji plutonu i powinniśmy rozwijać własny program budowy brudnych bomb. Jeśli wróg będzie wiedział, że jego miasta wojewódzkie zostaną skażone na kilkadziesiąt lat to dwa razy zastanowi się zanim zaatakuje. Poza tym nie rozumiem, dlaczego nadal nie inwestujemy w produkcję BŚT, na przykład fugasy zawierające chlor albo fosgen dla potencjalnego agresora uczyniłyby granicę miejscem przeklętym.

Karolina A.
czwartek, 15 października 2020, 19:31

Pan zakłada, że my coś możemy "sami" w poważnych tematach? Jakieś decyzje w kwestii zbrojeń, polityki obronnej czy międzynarodowej?

Dick Steel
środa, 14 października 2020, 22:53

Tak. Tak moglibyśmy zrobić, gdybyśmy znaczyli cokolwiek na arenie międzynarodowej. W tym momencie pani mosbacher ma władzę i wsparcie, więc możemy sobie...

Fanklub Daviena
środa, 14 października 2020, 16:18

Ławrow natomiast temu zaprzeczył i oświadczył, że niczego takiego od strony USA nie otrzymał. Oświadczył też, że Rosja nie zgodzi się na zakaz modernizacji swoich sił nuklearnych w ramach dozwolonych obowiązującym układem START jeśli to ma być amerykańskim warunkiem przedłużenia START. Jeśli mam wierzyć kłamliwemu USA lub Ławrowowi, to zdecydowanie wolę wierzyć Ławrowowi... :)

oficer prowadzacy
czwartek, 15 października 2020, 09:05

ale zes sobie autorytet znalazl. Ale przepisane prawidlowo bedzie premia.

Lekarz fana dzbana
czwartek, 15 października 2020, 08:01

Rozumiem że wierzysz słowom Rosji że to Polska jest odpowiedzialna za, wybuch 2 wojny i że zsrr do wojny przystąpił w 1940r? Wierzysz ze ich nie ma w Donbasie, że nie oni zastrzelili gruzina w Niemczech i nie oni truli skripala i nawalnego. To nie oni zatruli też Kamczatke i nie przez nich znikło ok 150 dziennikarzy w Rosji. To wina USA.

PiotrEl
czwartek, 15 października 2020, 13:29

Dokładnie! W większości przypadków to wina USA!

sfddsfsfsdf
środa, 14 października 2020, 17:18

Nie masz co komu wierzyć, bo na pewno negocjacje są tajne, i mało kto wie co oni uzgadniają.

Zdzichu Dyrman
środa, 14 października 2020, 16:34

A ja odwrotnie...

Bursztyn
środa, 14 października 2020, 15:10

Bardzo ciekawe ponieważ minuteman3 już w blokach startowych

Alchemik
środa, 14 października 2020, 16:00

Redukcja ilości pocisków to nie to samo co ich całkowita likwidacja

Tweets Defence24