USA: bliska współpraca Bidena z Izraelem ws. bezpieczeństwa

25 stycznia 2021, 11:08
F-35I Izrael
Fot. Mjr Ofer/IAF
Reklama

Administracja prezydenta USA Joe Bidena będzie blisko współpracować z władzami Izraela w sprawach bezpieczeństwa, popierając też porozumienia normalizujące stosunki tego kraju z państwami arabskimi - oświadczył w niedzielę doradca Bidena ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

Sullivan rozmawiał w sobotę ze swoim izraelskim odpowiednikiem Meirem Ben Szabatem. "Dyskutowano szansę na wzmocnienie partnerstwa w najbliższych miesiącach, w tym poprzez wykorzystanie sukcesu umów normalizujących stosunki między Izraelem a Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Bahrajnem, Sudanem i Marokiem" - poinformowały władze USA po rozmowie.

W niedzielę rząd Izraela zaakceptował ogłoszone w grudniu 2020 roku przez władze USA porozumienie o normalizacji stosunków z Marokiem, które musi jeszcze zostać ratyfikowane przez Kneset. Również w niedzielę Zjednoczone Emiraty Arabskie zdecydowały o otworzeniu swojej ambasady w Tel Awiwie.

W 2020 roku w serii porozumień wynegocjowanych pod auspicjami administracji ówczesnego prezydenta USA Donalda Trumpa doszło do normalizacji stosunków między Izraelem i ZEA, Bahrajnem oraz Sudanem.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
A
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 21:56

Ciekawe kiedy Amerykanie się zorientują że to oni finansują państwo Izrael,strzegą też jego bezpieczeństwa, nie dostając nic w zamian.Przelewają też swoją krew za Izrael (Afganistan,Irak).Dokładnie tak jak I Rzeczpospolita.My już to wiemy.

Ma
poniedziałek, 1 lutego 2021, 20:29

Amerykanie finansują też UE poprzez finansowanie NATO. Dzięki temu UE może wydawać miliardy na socjal. W zamian UE finansuje Putina kupując od niego gaz i ropę. A od Izraela USA dostają np. dane wywiadowcze z BW.

Wojmił
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 17:57

Oczywiście, przecież Blinken nie ukrywa swojego pochodzenia i zaangażowania... akurat odszedł od wiary (i słusznie bo kto przy obecnym stanie wiedzy....) ale wielokrotnie podkreślał... Izrael to nawet się cieszy ze zmiany Prezydenta USA...

Ktokolwiek
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 17:26

Izrael zgodził się na wdpółpracę? Ciekawe czym USA za to zapłacą.

No skąd
poniedziałek, 25 stycznia 2021, 16:00

Coś nowego. USA i Israel

Tweets Defence24