Reklama

Polityka obronna

Ukraińska RBNiO: Rosja ćwiczyła atak jądrowy podczas Zapad-2017

Samobieżna wyrzutnia rakiety balistycznej 15Ż55M systemu 15P157M „Jars”. Fot. kremlin.ru
Samobieżna wyrzutnia rakiety balistycznej 15Ż55M systemu 15P157M „Jars”. Fot. kremlin.ru

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksandr Turczynow twierdzi, że Rosja ćwiczyła podczas Zapad-2017 atak jądrowy z użyciem wszystkich trzech elementów nuklearnej triady: bombowców Tu-95MS i Tu-22M3, międzykontynentalnej rakiety balistycznej RS-24 Jars oraz okrętu podwodnego typu 941.

Triada nuklearna to pociski z głowicami jądrowymi umieszczone na lądzie, na w okrętach podwodnych oraz na bombowcach. Turczynow ocenił, że ćwiczenia ataku jądrowego potwierdzają agresywny charakter polityki rosyjskiej.

Ćwiczenia zmasowanego rakietowo-lotniczego ataku Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej po raz kolejny potwierdzają agresywny i ofensywny charakter polityki zagranicznej i polityki bezpieczeństwa Rosji, jej gotowość do eskalacji napięcia w stosunkach z Zachodem aż do pełnowartościowej wojny oraz pokazują dążenie Rosji do dominacji w Europie.

Ołeksanfer Turczynow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy

Według Turczynowa próba ataku jądrowego miała miejsce w środę, ostatniego dnia manewrów Zapad. Użyto w niej sześciu samolotów dalekiego zasięgu Tu-95MS i Tu-22M3, które wykonywały loty nad morzami Barentsa, Bałtyckim i Norweskim – poinformował.

Wojska rakietowe o znaczeniu strategicznym były prezentowane przez oddział bojowy 14. dywizji rakietowej, który dokonał ćwiczebno-bojowego wystrzału pocisku międzykontynentalnej rakiety balistycznej RS-24 Jars z kosmodromu w Plesiecku w kierunku celów na poligonie Kura na Kamczatce.

Ołeksanfer Turczynow, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy

Dodał, że w próbie użyto także atomowego okrętu podwodnego Dmitrij Donskoj typu 941 (kod NATO: Tajfun), który dokonał elektronicznego wystrzelenia międzykontynentalnej rakiety balistycznej z morza.

Próby rakietowe przeprowadzono jednocześnie na Morzu Łaptiewów i Morzu Barentsa. Uczestniczyły w nich brzegowe kompleksy rakietowe Rubież i Bastion oraz zgrupowanie okrętów Floty Północnej z krążownikiem atomowym Piotr Wielki na czele.

Komunikat Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO)

Turczynow oświadczył, że po zakończeniu manewrów Zapad-2017 Ukraina i jej zachodni partnerzy uważnie obserwują wycofywanie sprzętu i wojsk rosyjskich, które uczestniczyły w tych ćwiczeniach na terytorium Białorusi.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (4)

 1. ty

  to dopiero rewelacja że ćwiczyli użycie broni którą posiadają

 2. OŁ ! JE ?

  Z tym nowotworem trzeba patrzeć na przeżuty ? Siedlisko zła siedzi daleko ale krwio obieg jest zabrudzony i przenosi zakażenie jak Afganistan , Irak , Libia - czy Syria ! Dobry chirurg doskonale znający się na swoim fachu - wie że amputować można zawsze - ale co po kalece nam ? Na sali operacyjnej od lat są bakterie a kontrakt podpisany przy zjednoczeniu dwóch nerek przez jedną ze stron nie został dotrzymany . Bakterie typu NATO - rozrosły się do nie botycznych rozmiarów , i chca ratować pacjenta trzeba skutecznie neutralizować te bakterie - a jak to zrobić ? Ano pokazuje chirurg z doświadczenie z KGB ?

 3. PZ6

  Bylo jest i będzie, dziwię sie tylko tym ktorzy mysla ze nie bedzie arsenału nuklearnego na świecie.

 4. Carl Von Clausewitz

  Nowotwór ludzkości, który powinien zostać wycięty jeszcze w trakcie IIWŚ. Im dłużej zwlekamy, tym większe stanowi zagrożenie dla ludzkości. W tej chwili nowotwór ten rozrósł się tak bardzo, że brutalna amputacja jest ostatecznością, ale można najpierw osłabić go głodzeniem i "chemioterapią", aby pozostałe resztki wyciąć, raz na zawsze uwalniając ludzkość od nuklearnego szantażu.

  1. QDark

   Dobrze napisane, brawo.

  2. arona

   Zgadzam się w całej rozciągłości tylko jak zmusić takie kraje jak Izrael, Pakistan czy KRL-D do likwidacji swoich arsenałów atomowych ??

  3. szajswaffe

   Dawno pisałem, że to należy właśnie zrobić z USA.

Reklama