Ukraina odpowiada na rosyjskie manewry Kaukaz 2020

17 lipca 2020, 14:27
1024px-Президент_проінспектував_бойові_навчання_Збройних_Сил_України_2
Fot. MO Ukrainy
Reklama

We wrześniu na południu Ukrainy odbędą się taktyczne manewry dowódczo-sztabowe "Zjednoczone Wysiłki 2020" - poinformował w piątek minister obrony Andrij Taran. Podkreślił, że to symetryczna odpowiedź na organizowane w tym samym czasie przez Rosję ćwiczenia Kaukaz 2020.

"Biorąc pod uwagę nagromadzenie wojsk pod pretekstem przygotowania do taktycznych ćwiczeń Kaukaz 2020, kierownictwo ministerstwa obrony i sił zbrojnych Ukrainy planuje w tym samym czasie, w ostatnich 10 dniach września, przeprowadzić taktyczne dowódczo-sztabowe ćwiczenia Zjednoczone wysiłki 2020" - oznajmił w piątek w Radzie Najwyższej (parlamencie) minister, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. Wyraził nadzieję, że w ćwiczeniach wezmą udział kraje NATO.

Jak dodał, "ta symetryczna odpowiedź pokaże gotowość sił zbrojnych Ukrainy do godnego przeciwstawienia się wszelkim próbom zaostrzenia sytuacji albo rozpoczęcia działań bojowych na dużą skalę ze strony Federacji Rosyjskiej". Taran dodał, że ministerstwo obrony obecnie nie odnotowuje prawdziwych przygotowań rosyjskich sił do interwencji zbrojnej podczas manewrów Kaukaz 2020. Były dowódca wojsk lądowych USA w Europie, emerytowany generał Ben Hodges, ostrzegł wcześniej, iż we wrześniu Rosja podczas ćwiczeń Kaukaz 2020 może zaatakować Ukrainę i zająć tamę w Chersoniu, by wznowić dostawy wody na Krym.

Ćwiczenia Kaukaz 2020 mają odbyć się na początku września bieżącego roku a ich celem jest oficjalnie sprawdzenie gotowości do działań całości wojsk podlegających Południowemu Okręgowi Wojskowemu. Obejmuje on, w uproszczeniu rzecz ujmując, obszary leżące między Morzem Kaspijskim i Morzem Czarnym, łącznie z Krymem i terenami Ukrainy kontrolowanymi przez separatystów, gdyż są to obszary podlegające Południowemu Okręgowi Wojskowemu. Jednak działania obejmą również jednostki znajdujące się w pobliskich obszarach Centralnego- i Zachodniego Okręgu Wojskowego oraz oddziały i sprzęt, który może zostać przerzucony z drugiego końca Federacji Rosyjskiej.

Ukraińscy eksperci i wojskowi obawiają się, że pod pretekstem przygotowań do tych działań nastąpić może mobilizacja i przerzut wojsk w celu wzmocnienia sił tzw. separatystów i rozpoczęcia ofensywy na wschodzie kraju. Jest to obawa o tyle uzasadniona, że zarówno atak rosyjski na Gruzję w 2008 roku jak też aneksję Krymu i wybuch konfliktu z „separatystami” w 2014 roku poprzedzały duże ćwiczenia rosyjskich sił zbrojnych w obszarach przyległych.

Już dziś Rosja ma w rejonie granic Ukrainy - bez uwzględnienia Floty Czarnomorskiej - około 87 tys. żołnierzy, wyposażonych w nie więcej niż 1100 czołgów, zbliżoną liczbę systemów artylerii lufowej, 2600 pojazdów opancerzonych i bojowych wozów piechoty oraz do 400 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. Wsparcie tym siłom może zapewnić około 330 samolotów bojowych i 230 śmigłowców.  

PAP/Defence24.pl/JS

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 260
Reklama
Vladimir
poniedziałek, 20 lipca 2020, 20:27

Coś tam się szykuje jesienią. Defender vs Kaukaz

say69mat
poniedziałek, 20 lipca 2020, 11:21

Hmmm jesteśmy nader pamiętliwi odnośnie ukraińskich przewin. Zapominając, z reguły o ... własnych. Ponieważ pamiętając o ukraińskich pogromach ludności[polskiej, zapominamy o przyczynie nienawiści mieszkańców Ukrainy do Polski. O traktacie pokojowym z bolszewikami, w wyniku którego, za bolszewickie złoto, sprzedaliśmy niepodległość Ukrainy. Wydając jej mieszkańców na bolszewicką i sowiecką rzeź.

ja to ja
poniedziałek, 20 lipca 2020, 13:52

My?Przecież ty jesteś polskojezycznym Ukraińcem. Więc nie pisz my.

Zbigniew
poniedziałek, 20 lipca 2020, 10:28

Ukraina na serio szykuje się do obrony granic, uruchamia swoje wojska terytorialne, usuwa obcą agenturę. Razem z polskim CBA wzięli się za grupę Nowaka - jego zamknęli, byłego szefa GROMU też. Co na to Tusk?

pro wid
niedziela, 19 lipca 2020, 23:43

Ostatnia szansa by włączyć Ukrainę do NATO ! Save the peace !

Rhotax
niedziela, 19 lipca 2020, 20:10

Mam nadzieję że FR nie wymięknie jak ZSRR jaki kilkadziesiąt lat się szykował do ataku na NATO i STRACH Kremlowcom nie pozwalał . Oby teraz się nie bali Ukrainy i zapewnili wodę dla Krymu i...przy okazji zabrali Charków,Odessę i takie tam ... A RP Ulrainie szybko Gromy, RPG-7PL , dialogi-Techniczne do rzucania we wroga czy amunicję do T72 co 350 mm przebija !!! (z przodu nic Tankom FR nie zrobi ale ...jakby uciekali...:)

fifi
niedziela, 19 lipca 2020, 14:50

Z udziałem krajów NATO.Do pomocy.Nasi już przebierają nóżkami?Może rezuny planuja coś równie błyskotliwego jak ten samobójczy pomysł z utylizacją mostu na Krym?Może zaboleć .

Rhotax
niedziela, 19 lipca 2020, 18:09

Most to FR wysadzi i zwali winę na Ukrainę . Artykuły w Ukraińskiej prasie o "zabójcach mostu Kerczeńskiego" były sponsorowane przez Kreml jako podstawa do narracji takiej jaką Ty prezentujesz . ( Ja bym most zburzył na miejscu Ukrainy zaraz po otwarciu -- a na miejscu FR zburzył i wykorzystał jako pretekst do wojny ).

niedziela, 19 lipca 2020, 20:46

Teoria spiskowa z amerykańskiej ambasady gotowa na wszelki wypadek?

autor widmo
niedziela, 19 lipca 2020, 18:50

Wy to potraficie rozbawić.

fifi
niedziela, 19 lipca 2020, 18:22

Ach ten Putin :).Myslisz że jemu potrzebny jest jakiś pretekst żeby zająć Ukrainę?Śmiem wątpić. Ale spokojnie raczej nie weźmie was na garnuszek.

Davien
piątek, 24 lipca 2020, 12:08

Fifik jakchce by go pogonili z Ukrainy to niech zaczyna wojne na całeho i wciaga w nia USA i UK> Ale, ale czyzby tego własnei Putin bał sie jak diabeł świeconej wody?:)

krajan
niedziela, 19 lipca 2020, 13:29

Takie ilości wojska i sprzętu bardziej świadczy o przygotowaniu inwazyjnym, niż ćwiczeniach Obecnie kto Rosjanom i Putinowi jest w stanie zawierzyć to jest politycznym głupcem albo naiwniakiem Obawiam sie ze wśród ukraińskiej kadry dowódczej jest nadal wielu kretów i zdrajców Ukrainy i narodu ukraińskiego Krym został zajęty przez Rosjan, przy świadomej akceptacji wierchuszki wojskowej wykształconej i ukształtowanej w Moskwie, bez walki oddającej Krym

Bosmanz Pucka
niedziela, 19 lipca 2020, 15:58

I CAŁA flotę sewastopola To był jakiś ruski cud A ten ukraiński admirał juz w,KALININGRADZIE

Ererer
poniedziałek, 20 lipca 2020, 13:52

Raczej w byłym polskim Królewcu, trzymajmy się prawdy historycznej wobec wzrastającego zalewu moskiewskiej dezinformacji.

Rhotax
niedziela, 19 lipca 2020, 18:10

Zdradził raz...oby zdradził raz jeszcze nowych panów ...(dolary lepsze niż rubelki..).

Fanklub Daviena
niedziela, 19 lipca 2020, 19:39

"dolary lepsze niż rubelki" - Wiedzą coś o tym nasi "patrioci", co to nas do UE i NATO wprowadzali, Konkordat podpisali, na wojnę w Jugosławii, Iraku i Afganistanie wysłali, a wcześniej zachwalali wieczystą przyjaźń polsko-sowiecką, inwazję na Czechosłowację czy Afganistan, krytykowali amerykański imperializm i teraz ostrzegają przed nazistowskimi rasistowskimi homofobicznymi mizoginicznymi "ruskimi onucami", które "chcą doprowadzić do Polexitu" vide tow. Miller, Smolar, Kwaśniewski, Borowski i podobne... :)

pa miętliwy
niedziela, 19 lipca 2020, 20:13

Dulary w pudełkach po adidasach mi się przypomniały.

złośliwy
niedziela, 19 lipca 2020, 18:23

Troll numizmatyk.

:))
sobota, 18 lipca 2020, 18:08

Warto rozważyć przystąpienie Gruzji i Ukrainy do UE i NATO mimo okupacji ich fragmentów... Nie czekałbym na uspokojenie sytuacji bo to może trwać kilka dekad ... a tam gdzie nie ma wojny budować gospodarkę i sojusz.

HeHe
niedziela, 19 lipca 2020, 16:07

Integracja Ukrainy z UE i NATO nie będzie możliwa w dającej się przewidzieć przyszłości. Nikt nie przyjmie Ukrainy do UE bo Unii nie stać na utrzymywanie 45 milionowego bankruta. Poza tym zachodnia Europa nie chce Ukrainy w NATO bo jej intencją jest odprężenie a nawet samo zbliżenie Chachłów do NATO oznaczałoby eskalację konfliktu na wschodzie. Tak więc trzymanie Ukraińców jak najdalej od struktur zachodnich jest także naszą najlepiej pojętą racją stanu bo jesteśmy przecież krajem frontowym. Zresztą zbliżenie Ukrainy do UE i NATO jest blokowane przez Węgry ze względu na dyskryminację Węgrów Zakarpackich przez dwie ukraińskie ustawy - oświatową i językową które notabene dyskryminują wszystkie mniejszości narodowe zamieszkałe na Ukrainie (wśród nich oczywiście polską) a protesty przeciw nim zostały złożone w Kijowie także przez Rumunię i Bułgarię.

erer
piątek, 24 lipca 2020, 09:00

Fakty są takie, że jest was, ruskich trolli, zaledwie kilku może dwóch, trzech, ale występujecie pod wieloma nickami, ————- dalej, jesteście polskojęzycznym narzędziem w rękach moskiewskich mocodawców i realizujecie na tym forum antypolską i antyeuropejską politykę waszej mateczki rossiji, ——— wasze wpisy na tym forum jawnie godzą w polską rację stanu i promują prokremlowskie treści, ———— najczęściej piszecie w/g schematu z podręcznika o dezinformacji: najpierw trochę 'rzeczowych komentarzy', trochę historycznych faktów co ma uprawdopodobnić publikowany wpis, najlepiej z datami i cytowanymi źródłami, potem lecą półprawdy, domysły, ruskie prawdy itd., w danym wpisie opinie są czasami ze sobą sprzeczne ale tak ma być, a na końcu (czasami na początku wpisu) teza ni z gruchy ni z pietruchy o wyższości "ruskowo mira" lub ruskiej rakiety itd, albo że Zachód jest zgniły, albo że Polacy są tacy owacy, a wpis wcześniej ten sam autor pisze cyt. "my naród polski". ----- No litości, ruskije ludziki, nie jesteście w jakiejś byle postsowietskiej republice, ale w Polsce stojącej na drabinie cywilizacyjnej od waszej ojczyzny wyżej o dwa szczeble (o dwa bo jest jeszcze Białoruś pomiędzy Polską a turańskimi moskalami), -------- więcej wysiłku intelektualnego towarzysze, więcej inwencji, pomysłu, mniej szablonów i gotowców przygotowanych przez waszych speców z instytutu wojskowo-historycznego, ------- albo wręcz bije po oczach ta wasza czołobitna, poddańcza i od razu zdradzająca ru.ssij.skiego trollika maniera pisania wszystkich nazw sowietskich republik, przywódców itd. z ogromnym namaszczeniem WIELKĄ bukwą, to żenada, na tym poziomie dyskusji, tu na forum nikt z Polaków w ten sposób się nie wysila i tak nie pisze, a więc kolejny schemat z podręcznika ruskiej dezinformacji, -------- poza tym za mało profesjonalizmu widzę, bo cóż to za profesjonalizm udawanie bycia Polakiem kiedy z treści posta bije taka tęsknota za utraconym soviet union, że można pomyśleć, że to sam Puttin przemawia - no więcej szacunku jak nie do Czytelników to przynajmniej do swoich przełożonych poproszę. Ponadto: za często emocje biorą górę, a nerwy puszczają, za dużo kopiuj i wklej stosujecie geniusze pióra od siedmiu boleści. Taka niedbałość w preparowaniu wpisów chwały wam nie przynosi, a skutek jak widać jest odwrotny od zamierzonego. Może jakiś urlop na Krymie na podładowanie akumulatorów? Ślę pozdrowienia z łacińskiej Polski.

Cóż
niedziela, 19 lipca 2020, 20:47

Poprawię cię tylko w kwestii populacji, tam dawno nie ma 45 milionów ludzi. Cenzusu nie było od 2001. Ukraina wyludniła się, biorąc pod uwagę ile osob na stałe przeniosło się do Polski, Rosji i Białorusi od 2014, tam jest obecnie mniej ludzi niż w Polsce.

black hawk down
niedziela, 19 lipca 2020, 14:28

Rozważaj.Ktoś chce inwestować na Ukrainie?Niech inwestuje.Im wiecej inwestycji na Dzikich Polach,tym mniej Ukraińców nad Wisłą. Przynajmniej teoretycznie :).

he, he
sobota, 18 lipca 2020, 20:08

Fantasta he, he ...

Fantasta
niedziela, 19 lipca 2020, 16:00

Proponuje Azerbejdżan bo ropa z Baku bylaby cenna

Ekonom
sobota, 18 lipca 2020, 12:52

Czy wy czytacie co piszecie takowe ogóle. Temat jest o manewrach na Ukrainie a nie o wojnie w Gruzji. Ale jak to w Polsce zawsze można się ponap... a jak padnie słowo Rosja to już tłumy stają do internetowej walki. Zamiast bić pianę poczytajcie książki Koperskiego o jego podróży po Rosji. Może coś zrozumiecie może nic. No ale to wymaga przeczytania paru setek stron a nie strony z viki. Obawiam się ze niestety to zbyt duże wyzwanie

wert
sobota, 18 lipca 2020, 15:42

Zamiast bić pianę poczytaj książkę Nikołaja Nikulina o wielikiej wajnie. To były kustosz Ermitrażu, Może coś zrozumiesz może nic. To wymaga przeczytania paru setek stron. Powodzenia. Dasz radę

niedziela, 19 lipca 2020, 00:40

Wajna srajna

Zbigniew
sobota, 18 lipca 2020, 19:35

Nie potrzeba czytać książek o Wielkiej Wojnie by zrozumieć powagę sytuacji, wystarczy posłuchać wykładów cara Putina dla wszystkich, stale pyszni się on kolejnym wprowadzaniem nowych broni jakich świat poza Rosją nie posiada, zdolnych do masowego zabijania nas jako konkurencji Rosji.

Fanklub Daviena
niedziela, 19 lipca 2020, 19:49

Gdyby Putin nie pochwalił się bronią hipersoniczną i atomową torpedą, to miałbyś III WŚ wywołaną przez bankrutujące USA... To tak jak sowiecka bomba wodorowa ocaliła Koreę przed amerykańskim atakiem nuklearnym. :)

Davien
wtorek, 21 lipca 2020, 01:26

No padłem ze śmiechu:)) A co niby zmieniają propagandowy Awangard i dosć kiepski podwodny dron nadajacy sie jedynei na bron terrorystyczną pzreciwko komus kto nei ma broni atomowej ani w miarę dobrej floty:)) A Rosyjska bomba wodorowa pojawiła sie rok po zawartiu rozejmu w Korei

Brrr
poniedziałek, 20 lipca 2020, 00:45

Widzę towarzyszu że wy tam w tej swojej trolowni obok rewizji historii zajmujecie się też tematyką fantasy ;)

wert
niedziela, 19 lipca 2020, 23:08

tawariśc Kaszpirowski: adin dwa cietyrie...

yaro
poniedziałek, 20 lipca 2020, 08:49

tylko tyle potrafisz ...... słabo, bardzo słabo .... nauczyciele powinni zarabiać więcej i nie wypuszczać takiej nie wypuszczać ze szkół takiej niewyuczonej młodzieży ...

ruski stek bzdur...
poniedziałek, 20 lipca 2020, 09:43

To pretensje do putinka, i jego metod nauczania :P

black hawk down
niedziela, 19 lipca 2020, 14:30

Niegramotny, myślałem że pojechałeś na urlop do Kijowa.

Ekonom
niedziela, 19 lipca 2020, 12:23

Nie potrzeba czytać książek-... i to wystarczy za cały komentarz

black hawk down
niedziela, 19 lipca 2020, 14:31

Wałęsa też ponoć przeczytał tylko jedną...może dres bierze z niego przykład?

Amerykanskie cwoki
sobota, 18 lipca 2020, 20:23

Za to u nas nowe odmiany pieczarek

Yugol
sobota, 18 lipca 2020, 07:29

Gdzie Kaukaz a gdzie Ukraina? Kolejny temat do strzępienia sobie zębów nawzajem!

Wojtekus
sobota, 18 lipca 2020, 14:05

Towarzyszu Yugol, polecam przeczytanie innych informacji odnosnie tych cwiczen na necie. Nazwa jest zmyleniem.

P
sobota, 18 lipca 2020, 11:59

W tych ćwiczeniach biorą udział dwa okręgi wojskowe, ale ćwiczenie ogólnie zostało nazwane KAUKAZ

black hawk down
niedziela, 19 lipca 2020, 14:32

A mogły zostać nazwane suwalski walec :)...

gosc
piątek, 17 lipca 2020, 23:00

nie ma manewrow dczo- sztabowych sa cwiczena,a to znaczy,ze beda cwiczyc sztaby na mapach ,tyle moga i pewnie wygraja,bo papier wszystko przyjmie.

mapet show
niedziela, 19 lipca 2020, 18:00

Pewnie odbiją Krym.Na mapach.

Lester
piątek, 17 lipca 2020, 22:47

Słuchaj no hehe, zdradzisz ile w petersburskiej fabryce trolli dają za godzinę? Czy za wpis się rozliczasz?

.
niedziela, 19 lipca 2020, 20:30

Fajne masz nicki.Takie...światowe.

black hawk down
niedziela, 19 lipca 2020, 14:34

Wyraznie widać ze sie chłopcy przyblokowaliscie.Może baranek w ścianę, aż uzwojenie zatrybi?

No
sobota, 18 lipca 2020, 12:09

Chcesz się zatrudnić? Predyspozycje masz.

mietek
sobota, 18 lipca 2020, 10:53

Mają po 5 wróbli za post. Po równo dziewoczki i malcziki.

HeHe
sobota, 18 lipca 2020, 00:26

Ty chcesz wiedzieć? Czy twój rejonowy prowydnyk ZUwP? :)

Davien
sobota, 18 lipca 2020, 10:52

Nie, to musi być wada w szkoleniu ruskich troll, że tak demaskujecie się jak tylko coś robicie:))

black hawk down
niedziela, 19 lipca 2020, 14:35

Tez jestes w związku :)?Nie wiedzieć czemu wielu tu uważa was za Ukraińców.

Stoltenberg
sobota, 18 lipca 2020, 13:50

Chyba wada w oprogramowaniu.

ciastko
piątek, 17 lipca 2020, 22:39

Ciekawe kto obsługuje te ukraińskie czołgi skoro wszyscy Ukraińcy doją w Polsce nasz budżet...

Wojtekus
sobota, 18 lipca 2020, 14:09

Ukraina to pancerne mocarstwo na skale Europejska. Maja przestarzaly sprzet ale Maja go duzo. Sily pancerne Ukrainy I Polski sa jedyna sila w Europe ktora moze sie oprzec Ruskim. Dlatego Tak widoczne prowokacje. Dude tez chcieli sprowokowac. Wiekszosc Polakow I Ukraincow now da sie sprowokowac. Jestesmy zdyscyplinowanymi narodami.

Fanklub Daviena
niedziela, 19 lipca 2020, 19:52

Tą mocarstwowość ukraińską "na skalę Europejską" widzieliśmy pod Debalcewem - "trochę" gorzej im poszło z uzbrojonym przeciwnikiem niż z polskimi nieuzbrojonymi wieśniakami na Wołyniu... :)

Davien
piątek, 24 lipca 2020, 12:12

Taak, mówisz o tej bitwie do której musieliście az z Buriacji ściągac posiłki by pokonac Ukraińców?:)

Rhotax
niedziela, 19 lipca 2020, 18:17

620 czołgów w jednostkach ze 200 w rezerwie mniej więcej na chodzie . To nie jest siła - szczególnie że to jest rozrzucone po kraju i zanim dojedzie będzie mieć pewnie masę przygód takich żeby na 100% wszystkie nie dojechały...(Jak w Polsce) --FR zajmie im Charków to stracą możliwości naprawy i produkcji części do Tanków i ma Ukraina pozamiatane .

Zbigniew
sobota, 18 lipca 2020, 20:00

Daj Boże Polsce takie zdolności produkcji zbrojeniowej jakie ma dzisiejsza Ukraina. Godni podziwu!

retoryczne
niedziela, 19 lipca 2020, 17:06

Ma jeszcze jakieś inne zdolnosci produkcyjne?

Zbigniew
poniedziałek, 20 lipca 2020, 10:33

Utrzymuje zdolność do budowy czołgów, nawet na eksport, Motor Sicz buduje silniki godne uznania, Ukraina potrafi budować największe samoloty transportowe świata.

WOŁYŃ PAMIĘTAMY
sobota, 18 lipca 2020, 15:47

Mów za siebie mnie z Ukraińcami nie po drodze, jak chcesz to jedź do nich ginąć za Ukrainę.

Rhotax
niedziela, 19 lipca 2020, 18:18

Ile masz lat że pamiętasz ? 90 ?

Zbigniew
sobota, 18 lipca 2020, 19:55

Ukraińcy są różni i byli różni. Mój Ojciec i Babcia z rodziną uciekli żywi z Krzemieńca tylko dzięki pomocy Ukraińca Jana Sobczaka, który musiał pozostać do śmierci w Polsce przez to że Banderowcy zapowiadali mu śmierć za pomoc Polakom. Zmarł samotnie blisko Tucholi.

amen
niedziela, 19 lipca 2020, 14:37

Daj spokój niegramotny,te twoje historie rodzinne w różnych odmianach można bylo przeczytać na różnych portalach.

WOŁYŃ PAMIĘTAMY
sobota, 18 lipca 2020, 21:05

Doskonale o tym wiem, że byli Ukraińcy, którzy ratowali Polaków przed upowcami. Za to wielu z nich zostało wymordowanych przez OUN/UPA w równie bestialski sposób, w jaki zostali wymordowani rodowici Polacy. Tym bardziej nie potrafię zrozumieć Ukrainy, która czci Banderę, Szuchewycza, OUN/UPA i zakłamuje historię na niekorzyść Polski.

Davien
wtorek, 21 lipca 2020, 01:35

Bo dla nich Bandera to pzrede wszystkim bohater walk z Sowietami podobnie jak UPA której głownym wrogiem tez byli Sowieci i rosyjska partyzantka. Oni patrza na to inaczej niż my w Polsce. Ale obecnie sprawa Wołynia to własnei główny cel rosyjskeij propagandy mającej nas poróznic z Ukrainą.

Zbigniew
niedziela, 19 lipca 2020, 05:05

A ja bezsilnie musiałem patrzyć na filmiki z marszy Banderowców w Przemyślu, z orkiestrą, i flagami. Bolało nas że polska władza na to pozwala.

KATYŃ PAMIĘTAMY
sobota, 18 lipca 2020, 23:24

idąc twoim tokiem rozumowania to prawidłowe było by napisanie, że z Polakami nie po drodze bo mordowali Żydów, nieważne że też pomagaliśmy. Eeee zresztą co ja piszę do ruskiego trolusia próbującego poróżnić Polskę i Ukrainę gdyż pojedynczo łatwiej może nam spuścić łomot, a jak będziemy razem to nie może.

Zbigniew
poniedziałek, 20 lipca 2020, 10:44

Proszę byś pozostał w prawdzie. Nieprawda że Polacy mordowali Żydów, domaganie się przyznania faktów o Wołyniu nie jest chęcią poróżnienia Polski z Ukrainą, wprost przeciwnie. Nie prowokuj zła.

WOŁYŃ PAMIĘTAMY
niedziela, 19 lipca 2020, 17:15

No tak bo dla większości z was, jak ktoś napisze coś o Wołyniu, to ruski troll. Szkoda gadać, brak słów ....

HeHe
niedziela, 19 lipca 2020, 16:15

Odpowiedź komuś kto usiłuje szczuć nas na ruskich także uważam za bezprzedmiotową ale w kwestii rzucania oskarżeń w rodzaju "ruskiego trollusia" proponuję pamiętać o starym powiedzeniu - to złodziej najgłośniej drze się "Łapać złodzieja".

Rhotax
niedziela, 19 lipca 2020, 18:24

Mi osobiście szczucie na Ruskich kompletnie nie przeszkadza . To fajny i zabawny naród jaki zawsze ma Cara który ten Naród okrada i morduje ile wlezie a Rosjanie i tak go kochają . W dodatku potrafią wymyśleć przewożne krematoria i je w 21 w stosować do palenia własnych soldatów (co taniej wychodzi niż wozić ciała do rodzin) . Jak nie lubić FR skoro tylko z jej powodu istnieje NATO -- Jak FR się rozleci to następnego dnia cała kasa na zbrojenia na Zachodzie będzie mogła iść na szpitale -- bo bez FR nikt ich nie zbombarduje.

wert
niedziela, 19 lipca 2020, 11:58

Nikt u nas tych "polaków" nie czci, nie stawia im pomników i na ich "bohaterstwie" nie buduje państwowości. Ukraincy mają lepsze wzorce a wybierają banderowców. A brak szacunku dla pomordowanych leżących w bezimiennych dołach dyskwalifikuje ich z grona cywilizowanych narodów. Niedaleko mieszka rodzina szmalcowników, majętna ale przeklęta. Trzecie pokolenie doświadcza jakiejś tragedii a ludziom nie jest z tego powodu przykro: otrzymują słuszną karę za żydowskie złoto! I nie chodzi o zawiść! Nie trzeba być sowieckim trolem żeby domagać się ELEMENTARNEJ sprawiedliwości

Wojtekus
sobota, 18 lipca 2020, 19:17

Co Tobie zrobili Ukraincy, mozna spytac?

WOŁYŃ PAMIĘTAMY
sobota, 18 lipca 2020, 21:16

A co uważasz że napisze o tym na forum?

Wojtekus
niedziela, 19 lipca 2020, 16:31

Owszem

Rhotax
niedziela, 19 lipca 2020, 18:25

Napisze jak sobie przypomni -- skoro Wołyń Pamięta to ma na luzie z 90 lat !

Fgu
sobota, 18 lipca 2020, 11:51

Mizerna prowokacja, raczej dzięki im mamy dobrych fachowców za dobre pieniądze. Pracowałem kiedyś z Rosjanimen- okradł mnie :(

wert
sobota, 18 lipca 2020, 15:44

mówią że kacap nie weźmie do ręki tylko g...a i rozpalonego żelaza

ubawiony
niedziela, 19 lipca 2020, 16:43

Ta...pewnie dlatego twoi ziomale Ukraińcy caly majątek trzymaja przy sobie, a i tak zdarza się ze im kumple szafkę ubraniową w pracy obrobią .

Amerykanskie cwoki
sobota, 18 lipca 2020, 20:25

Mowia tez ,ze ty to weźmiesz i nie tylko to.

wert
sobota, 18 lipca 2020, 22:08

nie ma to jak błysk. Wody w muszli

.
niedziela, 19 lipca 2020, 16:43

Wy znowu o toaletach :).

HeHe
piątek, 17 lipca 2020, 21:32

"Jest to obawa o tyle uzasadniona, że zarówno atak rosyjski na Gruzję w 2008 roku ...." - nigdy nie było rosyjskiego ataku na Gruzję. Była atak Gruzji na Osetię Południową i na Abchazję które w czasie rozpadu ZSRR, w latach 1991 oraz 1992 proklamowały niepodległość a że były autonomicznymi republikami w ramach Gruzińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej to proklamacja ta dotyczyła niepodległości od Gruzji. Zarówno Osetia Południowa jak i Abchazja ogłosiły niepodległość na tej samej zasadzie na jakiej Gruzja ogłosiła niepodległość od ZSRR. W 2009 roku specjalna komisja Unii Europejskiej wraz z OBWE właśnie Gruzję nazwała agresorem w konflikcie zbrojnym z Rosją który rozpoczął się w sierpniu 2008.

Davien
sobota, 18 lipca 2020, 00:16

Po pierwsze Heheszku nei istnieje cos takeigo jak Osetia czy Abchazja, to tereny Gruzji. Po drugie autonomia została zniesiona w 1990r decyzja parlamentu Gruzji.

fifi
niedziela, 19 lipca 2020, 16:45

A od kiedy to tereny Gruzji i kto o tym zdecydował?Oświecisz nas davien?Śmiało. Jakby co znajdziesz w wiki.

Davien
wtorek, 21 lipca 2020, 01:38

Fifik, no to do roboty jak jeszcze tego biedaku nei wiesz:))

piątek, 17 lipca 2020, 23:11

Dziwne, że to Gruzja okazała się agresorem wobec Rosji, co Rosja robiła w Gruzji? Dlaczego wtrącała się, a właściwie prowokowała separatyzm osetyjski, skoro to wewnętrzna sprawa Gruzji? He, he ty ruski czopie;)))

HeHe
sobota, 18 lipca 2020, 00:30

Skoro Osetia Płd. i Abchazja ogłosiły niepodległość to nie była to wewnętrzna sprawa Gruzji. Wojska rosyjskie nie były w Gruzji tylko w Osetii i Abchazji ZGODNIE Z MANDATEM otrzymanym od ONZ, ukraiński pancerny łbie :))

Rhotax
niedziela, 19 lipca 2020, 18:32

Skoro Czeczenia ogłosiła Niepodległość -- to dlaczego Rosjanie zabili 100 tys. Czeczenów i zagarnęli ten młody kraj ? :) (A zbrodnie wojenne Rosjan na wsiach spalonych , kobietach zgwałcownych , ćwiartowaniu ciał i sprzedaży ich rodzinom po kawałku , a wycinanie organów z młodzieży i sprzedaży do Moskwy ? Wszystko Rosjanie na Niepodległym Państwie ) :)

dociekliwy
niedziela, 19 lipca 2020, 20:21

Ten młody kraj?Masz na mysli Emirat Kaukaski?

Davien
sobota, 18 lipca 2020, 10:53

Rosjanie NIGDY nei mieli mandatu od ONZ wiec nie kłam załosnie po raz kolejny.

Bystrzejszy
sobota, 18 lipca 2020, 17:44

Portal polityki międzynarodowej Polityka Globalna.pl: "Atak na Cchinwali oznaczał konfrontację z wojskami rosyjskimi, które legalnie stacjonowały tam w ramach mandatu Organizacji Narodów Zjednoczonych"...

Davien
wtorek, 21 lipca 2020, 01:43

Taak niby jakim cudem panei bystry inaczej jak ONZ nie uznaje Osetii:) A dla twojej nędznej wiedzy rosyjski batalion stacjonowałtam na podstawie umowy z Osetyncami i gruzinami na czas gruzinskeij wojny domowej.

wert
sobota, 18 lipca 2020, 22:11

RMF: Rosja kłamała! Piątek, 12 września 2008 (10:42) Wojska rosyjskie weszły do Osetii Południowej, zanim zaatakowali Gruzini - przeczytał korespondent RMF FM w "Czerwonej Gwieździe", gazecie rosyjskiego resortu obrony. To absolutnie sprzeczne z wersją Kremla, który winą za wybuch wojny obarcza Tbilisi. Ostatnio premier Putin zapewniał, że oddziały 58. Armii podeszły pod Cchinwali dopiero po dwóch dniach walk. W artykule "Życie toczy się dalej" opisane są losy rannego kapitana Denisa Sidristego. Oficer opowiadał, że już 7 sierpnia ogłoszono alarm: "Przerzucono nas do Osetii Południowej w stronę Cchinwali. Dotarliśmy, rozbiliśmy się, a ósmego nad ranem tak gruchnęło, że niektórzy pogubili się. Wiedzieliśmy, że Gruzini coś przygotowują, ale trudno było sobie wyobrazić to, co zobaczyliśmy potem". Oficer opowiada, jak od rana przebijali się, by połączyć się broniącymi się w Cchinwali rosyjskimi "siłami pokojowymi". Ta opowieść oficera to kolejny dowód na to, że Rosjanie wprowadzili wojska przed gruzińskim atakiem. "Permska Gazeta" opublikowała wspomnienia żołnierzy biorących udział w operacji. Jeden z nich rozmowie z matką przez telefon opowiadał: "Jesteśmy tu od 7 sierpnia, my i cała nasza 58. Armia".

HeHe
sobota, 18 lipca 2020, 12:43

Oczywiście, że wojska rosyjskie miały mandat ONZ do sprawowania misji rozjemczej w Osetii Płd. i Abchazji. Mandat ten obejmował 2000 żołnierzy bez ciężkiego uzbrojenia w każdej z republik. Rozumiem, że zdychasz ze złości ale faktów nie zmienisz. Nie zmieni ich nawet twój krajowy prowydnyk :)

wert
sobota, 18 lipca 2020, 22:13

''Dopiero po czterech latach przywódcy Rosji przyznali się, że zaplanowali wojnę z Gruzją. Co więcej, ze słów Władimira Putina wynika, że tę wojnę sprowokowali. Dzięki wewnętrznej rozgrywce w moskiewskiej elicie na jaw wychodzą kulisy przygotowań do wojny oraz kluczowych, pierwszych dni konfliktu w sierpniu 2008. ''Od pierwszych godzin wojny Rosja przekonywała, że to Gruzja wywołała wojnę, że rosyjska armia uderzyła w obronie mieszkańców Osetii Południowej i rosyjskich sił pokojowych w Cchinwali, zaatakowanych przez gruzińskiego agresora. Dopiero w czwartą rocznicę wybuchu konfliktu rosyjscy przywódcy i generałowie przyznali, że Rosja przygotowywała się do wojny już od 2006 r. i szukała tylko pretekstu do inwazji. Szczegóły wyszły na jaw dzięki publicznemu €žpraniu brudów na szczytach władzy, wywołanemu przez atak obozu Putina na premiera Miedwiediewa. "Tchórz" Miedwiediew i 47-minutowy film "dokumentalny" pt. "8 sierpnia 2008. Stracony dzień". Jego autorzy (nieznani), opierając się na wypowiedziach kilku wysokich rangą generałów, oskarżają ówczesnego prezydenta Dmitrija Miedwiediewa że za późno wydał rozkaz uderzenia na Gruzję i że wskutek jego "niezdecydowania i tchórzostwa" niepotrzebnie zginęło ok. 1 tys. osób. Kto wywołał tę wojnę? Kto rozpoczął... Miedwiediewa oskarżają m.in. gen. Marat Kułachmetow, dowódca rosyjskich sił pokojowych w Osetii Płd. oraz gen. Szamanow. Ale najważniejszy jest głos gen. Jurija Bałujewskiego, w 2008 r. szefa Sztabu Generalnego armii rosyjskiej. Bałujewskij mówi, że decyzja o inwazji została podjęta przez Putina zanim jeszcze urząd prezydencki przejął w maju 2008 Miedwiediew. Rozpoczęto przygotowywać szczegółowy plan akcji militarnej, w jego ramach do dowódców poszczególnych jednostek poszły konkretne rozkazy. W sierpniu wystarczyło tylko powiedzieć naprzód. Ale Miedwiediew z tym zwlekał oskarża generał. Dopiero gdy Putin zadzwonił z Pekinu i kopnął w d... Miedwiediewa i ministra obrony, padł rozkaz ataku - relacjonuje generał. Większość mediów skupiła się na bezprecedensowej walce na szczytach władzy w Moskwie (wersję generałów potwierdził Putin, Miedwiediew zaś twierdzi coś zupełnie innego), ale dużo istotniejsze jest ujawnienie prawdziwych intencji Moskwy wobec Gruzji. Putin: Plan wojny był już gotowy w 2007 Aktywne działania bojowe zaczęły się 6 sierpnia 2008. To złożona sprawa podjęcie działań przez siły zbrojne. Za tym idzie wymiana ognia i ofiary. Komentując oskarżenia generałów, Putin przyznał, że plan ataku na Gruzję był przygotowany z wyprzedzeniem i strona rosyjska działała w ramach tego planu. Sztab Generalny Sił Zbrojnych przygotował plan militarnej akcji przeciwko Gruzji pod koniec 2006 roku, a ja go autoryzowałem na początku 2007- przyznał Putin. W ramach tego planu szkolono i zbrojono separatystów z Osetii Południowej. Uczynienie paramilitarnych formacji osetyjskich integralnym elementem planu rosyjskiego Sztabu Generalnego obciąża Moskwę odpowiedzialnością za działania tych oddziałów m.in. etniczne czystki i wyrzucanie gruzińskiej ludności z Osetii Płd. Putin przyznał, że wojskowa operacja Rosji rozpoczęła się już 6 sierpnia a więc ponad dobę przed atakiem gruzińskim na Cchinwali. Rosyjskie władze nie były zaskoczone działaniami Gruzji, skoro nawet przebywający wtedy w Pekinie Putin był doskonale poinformowany o sytuacji. - Informacje o tym, co działo się 5, 6, 7 i 8 sierpnia dostawałem bezpośrednio z Cchinwali mówi dziś przywódca Rosji.

Ali
sobota, 18 lipca 2020, 15:48

NIGDY NIE MAIŁY !

Łowca trolli
sobota, 18 lipca 2020, 17:57

Naucz się wreszcie pisać poprawnie w języku polskim i przestań krzyczeć wielkimi literami...

Amerykanskie cwoki
sobota, 18 lipca 2020, 20:27

Na ukraknie polskiego nie uczyli, nauczyl sie na zmywaku

Bezbek
sobota, 18 lipca 2020, 09:37

A bomby spadajace na Tbilisi to ufoludki zrzucaly xD

Obserwator
sobota, 18 lipca 2020, 17:50

Wiesz przynajmniej, kto rozpoczął konflikt zbrojny w Osetii Południowej 2008 roku? Czy słyszałeś o gruzińskiej operacji zbrojnej pod kryptonimem Czyste Pole? Jak się dowiesz czegokolwiek, to dopiero wtedy cokolwiek napisz...

wert
sobota, 18 lipca 2020, 22:18

Decyzja o wybuchu wojny została przez Saakaszwilego podjęta impulsywnie po ekscesach na granicy z Osetią (ostrzał gruzińskich wiosek przez oddziały paramilitarne z pozycji zajmowanych przez rosyjskie siły pokojowe!) oraz informacjach wywiadu o przemieszczaniu się oddziałów rosyjskich przez Tunel Rokijski. Właśnie wtedy, w ciągu 24h nakreślono pod auspicjami Saakaszwilego plan wojenny (sic!) i ściągnięto dowódcę gruzińskiej armii, który niczego się nie spodziewając, zeszłej nocy uczestniczył w suto zakrapianej, tradycyjnej uczcie kaukaskiej. Przezbrajano także wojsko w AK-47 bo brakowało amunicji do nowej, amerykańskiej broni. Większość kadry dowódczej była urlopowana, bo po zadrażnieniach lipcowych wydawało się, że szczytowy moment eskalacji napięcia na granicach ze zbuntowanymi republikami minął. Zbombardowanie tunelu rokijskiego nie było proste, zwłaszcza że był broniony a ruska przewaga w powietrzu miażdżąca. Generalnie Gruzja nie planowała wojny na terenie osetii, plany mieli tylko na abchazję. W osetii sytuacja się zmieniła dopiero po lipcowych manewrach wtedy zaczęły napływać sowieckie jednostki. Na 5 gruzinskich brygad, jedna najlepsza, w pełni wyposażona była w Iraku, z pozostałych dwie były na granicy z abchazją, czwarta w Gori- właśnie osetia, ostatnia była szkolna w organizacji do misji irackiej. Mimo to została podjęta próba wysadzenia tunelu przez siły specjalne ale było już za późno a grupy dodatkowo zostały rozbite. Od 2 do 7 sierpnia duża część 58 armii była już na drugiej stronie tunelu

Rhotax
niedziela, 19 lipca 2020, 18:35

"Rosyjskie Siły Pokojowe" - przecież to Oxymoron . Poprawna nazwa to -" Gwałcąco Rabujące Zawsze Pijane Oddziały Okupacyjne FR " - pozdrawiam - dziękując za rzeczowy wpis wzbogacający mą Wiedzę .

sobota, 18 lipca 2020, 08:26

Nie kłam. Nie miały mandatu ONZ. Sami się ogłosili "rozjemcami".

pyton
sobota, 18 lipca 2020, 08:23

A Czeczenia nie była i nie jest wewnętrzną sprawą Rosji!

Obrigado
piątek, 17 lipca 2020, 22:39

Putin jest w błędzie!!! W Polsce nie ma rusofobi (chociaż ta nazwa jest błędna, powinno być rossijofobi) lecz rusofilia, szczególnie na tym forum. Być może piszą tu stare trepy z LWP. Odpowiedz , kto na świecie uznaje Osetię i Abchazję jako byty państwowe. Powinieneś tam zamieszkać i korzystać z osiągnięć cywilizacyjnych miejsc gdzie rossijanie wsadzili swoje brudne łapy. Może to co napisałem tym razem puści cenzor-moderator, rusofilów moderuje pozytywnie.

No
sobota, 18 lipca 2020, 13:14

Kosowo też uznają tylko wasale USA. Komuś to przeszkadza?

wert
sobota, 18 lipca 2020, 22:24

Kosowo było wielkim błędem ojropki i USA

Rhotax
niedziela, 19 lipca 2020, 19:19

Kosowianie powinni mieć okazję wywalczyć swą wolność - FR dosłać broni ich sąsiadom !

stary trep
sobota, 18 lipca 2020, 01:50

nie chciało mi się pisać ale obrigado weż pod uwagę co ussmeni wyprawiali w ameryce południowej i środkowej , dyktatury wojskowe, maksymalne drenowanie gospodarki, człowiek się kompletnie nie liczył

Davien
wtorek, 21 lipca 2020, 01:46

No i popatrz wszedzie poza terenami gdzie wpakowali sie Rosjanie wszystko funkcjonyje w porzadku

Obrigado
sobota, 18 lipca 2020, 20:20

Ameryka Południowa funkcjonuje gospodarczo a Wenezuela, gdzie Rossijanie wsadzili swoje brudne łapy, mimo wielkich zasobów ropy naftowej jest w stanie klęski humanitarnej!!!!

HeHe
sobota, 18 lipca 2020, 00:33

Po polsku piszemy "rusofobii" przez dwa "i" na końcu :)

Rhotax
niedziela, 19 lipca 2020, 19:30

Wg. mnie w Polsce nie ma Rusofobii - ponieważ ten kraj to kabaret to jest Z-RosjiNabijanieSię np: - Su-57 (pionospad) , Lotniskowiec Kuzniecow kilkukrotnie spalony we własnym zakresie przez FR , Kursk - nikt załogi kilka dni nie ratował -- tacy kamraci w Marynarce FR , Łoszarki dalej bada dno i olewa wypłynięcie -- Chcesz obstawić wybory na Prezydenta w Rosji -- nikt nie przyjmie zakładu bo Putin i tak wygra nawet jak ma 33% poparcia realnego bo dosypie się kart wyborczych . Tak więc - Russo-beka !

Piszę jak jest
sobota, 18 lipca 2020, 18:37

Rusofobia to putino-trollo-rusycyzm i warunkowo piszemy to literami łacińskimi.

też na R
sobota, 18 lipca 2020, 14:13

Nie ma żadnych rusofobów, bo to zakłada strach przed Rosją. To są realiści.

sobota, 18 lipca 2020, 08:26

Nie piszemy rusofobii, bo nic takiego nie istnieje

Jacek
sobota, 18 lipca 2020, 17:51

Nie tylko istnieje, ale szerzone jest na polskich forach internetowych przez zagraniczne ośrodki wojny propagandowej.

Jastrzębiec
wtorek, 21 lipca 2020, 00:01

Czemu dzisiaj żadna propaganda z żadnego ośrodka zagranicznego nie przypomina faktu że Piłsudzki potrafił nawiązać współpracę z Ukraińcami i walczyć wspólnie z Moskalami. To była zdrowa tkanka ukraińskiego narodu.

Rhotax
niedziela, 19 lipca 2020, 19:32

Raczej przez kraje napadnięte i okupowane w przeszłości przez ZSRR -- czyli tych jacy mają uraz do Kremla . Ja nie mam i uważam że z Rosją jest zabawnie -- tylko mało wojen robi ...

No
sobota, 18 lipca 2020, 13:15

Ależ skąd

N
piątek, 17 lipca 2020, 21:02

Pamietajcie to wszystko mozna kupic w kazdym sklepie z bronia: Nie więcej niż 1100 czołgów, zbliżoną liczbę systemów artylerii lufowej, 2600 pojazdów opancerzonych i bojowych wozów piechoty oraz do 400 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. Wsparcie tym siłom może zapewnić około 330 samolotów bojowych i 230 śmigłowców….

orca
piątek, 17 lipca 2020, 22:30

Nie "w sklepie" ale na targu. Każdy wie że przeciętny ukraiński emeryt ze straganem może sprzedać i dostarczyć 1100 czołgów.....za tydzien.

ito
piątek, 17 lipca 2020, 19:21

A ilu żołnierzy utrzymywała w tym rejonie Rosja przed 2014 rokiem? Już w 2010 stacjonowało tam 70 000 żołnierzy ponad 600 czołgów, 2000 BWP i pojazdów opancerzonych- A 2010- tym Ukraina była sojusznikiem Rosji. Innymi słowy- oczywiście epatujmy liczbami, ktoś się może nabierze.

piątek, 17 lipca 2020, 23:49

No ale oczywiście już nie wspomnisz ze niedaleko Gruzja i w 2010 to czego sie spodziewałeś po onucach, po 2008? Co za człony tu się wbijają z ruskich śmietników....

Sternik
piątek, 17 lipca 2020, 18:56

Najzabawniejszy jest ten bełkot: "nie więcej niż 1100 czołgów".:-))

Polish Lives Matter!
piątek, 17 lipca 2020, 18:47

To byłby KONIEC Rosji (tej agresywnej od czasu "wyzwolenia" z mongolskiej niewoli a w zasadzie przejęcia metod mongołów by podbić masę okolicznych narodów z m.in. z Polaków, Ukraińców, Buałorusinów, Litwinów, Łotyszy, Kazachów i masy innych - zrobić przez kilkaset lat NIEWOLNIKÓW. To krew i krwawica naszych przodków "budowały" ten "kraj"... a w zasadzie WŁADZE tego potwornego kraju również przejętego przez Lenina Stalina i innych... Szkoda tylko Rosja...zwykłych dobrych ludzi których są tam masy...podobnie jak i Ukraińców Białorusinów... ech KIEDY tam zapanuje ład i demokracja...razem żylibyśmy w zgodzie jak na chrześcijan przystało... bez dyktatury dziwaków i dewiantów Polish Lives Matter!

hmm
piątek, 17 lipca 2020, 23:41

Należymy do tej samej kultury co Rosjanie, no może ty osobiście nie. Tzw. cywilizacja łacińska została Polakom narzucona przez piastowskie jarzmo. Dynastia handlarzy niewolników która przyjęła religię abrahamową, dla lepszego porozumienia z klientami - żydowskimi handlarzami ludźmi na rynki reszty Europy. Dziś ten sam motyw eksportu ludzi za granicę kontynuują chrześcijańscy spadkobiercy pierwszych ciemiężców Polskich plemion. Naród Polski zawsze tworzyli chłopi - potomkowie rozbitych przez feudalizm plemion; Szlachta zawsze chciała się od Słowiańskiej historii odciąć, wyznając obcą religię którą do nas przywlekli, czy też ogłaszając się "Sarmatami" - ludem Irańskim i notabene stepowym. Polacy nie należą i nie będą należeć do łacińskiej cywilizacji naszych oprawców, która gnije w materialiźmie i liberaliźmie który sama stworzyła.

erer
środa, 22 lipca 2020, 02:28

Zakładam, że treści zawarte we wpisach niejakiego "hmm" alias "HeHe" (dotyczy też "cóż" i paru innych nicków) wśród większości forumowiczów muszą budzić zdziwienie. Już pierwsze dwa zdania w/w wpisu wywołują dysonans, ewidentnie sprzeczny z naszą wiedzą o historii naszych piastowskich przodków, tutaj nazwanymi >>Dynastia handlarzy niewolników<< i >>pierwszych ciemiężców Polskich plemion<<. ----------- Dalej jest już coraz gorzej. Dlaczego? Czytając cały post w pierwszej chwili uświadamiamy sobie, że to tylko jakiś stek kompletnych bzdur chorego umysłu russkiego trolla. Nie do końca. Przekaz jest zawarty w kluczowym zdaniu: >>Naród Polski zawsze tworzyli chłopi - potomkowie rozbitych przez feudalizm plemion; Szlachta zawsze chciała się od Słowiańskiej historii odciąć, wyznając obcą religię którą do nas przywlekli, czy też ogłaszając się "Sarmatami"<< itd. itp. --------------- Tutaj podstawową intencją, choć nie jedyną, trolla było w dużym skrócie zantagonizować: obywateli z władzą, zwykłych ludzi z elitą, niewykształconych z inteligencją, mieszkańców wsi z mieszkańcami miast. Skąd my ten podział znamy akurat teraz po wyborach? Akurat ten wpis jest przykładem dość prymitywnej dezinformacji mającej jeszcze jeden cel: sprowokować do wypowiedzi innych forumowiczów po to, aby w następnych postach w odpowiedzi ich zdyskredytować, poddać w wątpliwość wiedzę czy ośmieszyć inne cechy adwersarza, przykład widać parę postów poniżej. Również dobrym przykładem obrazującym opisaną intencję ruskiego trolla jest post od "hmm" z koncepcją Feliksa Konecznego, gdzie dowiadujemy się o naszych sprzedajnych elitach. itd. itp. ------------------------------- Wojna informacyjna prowadzona przez ruskich trolli na tym forum ma kilka cech szczególnych, oto niektóre z nich: ---------1) ruskie trolle w domyśle są Polakami i podszywają się pod nich: np. >>Należymy do tej samej kultury co Rosjanie<< lub >>cywilizacji naszych oprawców<< --------2) najczęściej piszą w/g schematu z podręcznika o dezinformacji: najpierw trochę 'rzeczowych komentarzy', trochę historycznych faktów co ma uprawdopodobnić publikowany wpis, najlepiej z datami i cytowanymi źródłami, potem lecą historyczne półprawdy, ruskie prawdy, kłamstwa, (w danym poście opinie są czasami ze sobą sprzeczne ale tak ma być), a na końcu kluczowa i fałszywa, aż do bólu teza lub twierdzenie: np. >>>Polacy nie należą i nie będą należeć do łacińskiej cywilizacji<<<. Sęk w tym, że my już od wieków i od zawsze piszemy alfabetem łacińskim a nie cyrylicą, mamy Kościół łaciński a nie Cerkiew prawosławną. Pomimo tej wiedzy pytanie brzmi po co to piszą?

Rhotax
niedziela, 19 lipca 2020, 19:47

Ale popłynąłeś...Piastowie nie narzucili jarzma --lepiej chronili osady więc władali -- osady wstępowały dobrowolnie (brak śladów pożarów i walk przy przejściu pod Piastowskie władanie . Dalej bzdety o rzyto-handlarzach zmyślone przez nazistów z Kremla . Szlachta to wysokiej klasy tłuki kamienne z wieeeloma wyjątkami (sam jestem herbowy -Herb Samson) . Religia Jezusizmu wtedy była jedyną opcją i były przeciw tej bzdurze powstania (w obronie innych bzdur religijnych -ale mniej krwawych niż Chrystiańska zaraza ) . W tamtych czasach nie było opcji z braku wiedzy naukowej ludzie wierzyli . Teraz Ja bym chciał by pognać Religijnych oszołomów każdej Religii z RP --ale tłuków kamiennych bez wiedzy jest więcej ...wystarczy włączyć TVP ...

hmm
wtorek, 21 lipca 2020, 00:13

Śmiech na sali. Już początek budowy państwa piastów to zgliszcza w dorzeczu odry i w Wielkopolsce, poźniej na Pomorzu w stronę założonego przez nich Kołobrzegu i walka z rodzimowierczym Wolinem. Już Bolesław Chrobry pozwalał żydowskim handlarzom bić monetę ze swoim imieniem zapisanym w słowiano-żydowskim języku, po angielsku określanym jako Knaanic. Targ niewolników w Pradze operował pod kontrolą chrześcijańskich królów państwa wielkomorawskiego na dłużej niż stulecie przed tym, po towar wyprawiano się właśnie do raczkujących feudałów, którzy poprzez rozbijanie i zniewalanie pobliskich plemion utrzymywali swoje najemne drużyny. Nie wiem po co i dlaczego chwalisz się herbem, jeśli w ogóle istnieje, ponieważ szlachta nie istnieje już jako klasa społeczna. Jej spuścizna historyczna poprzez nienawiść do chłopów i idealizację zagranicy niestety wciąż zatruwa wszelkie próby zjednoczenia narodu.

erer
środa, 22 lipca 2020, 02:34

Komuniści twierdzili dokładnie to samo.

Snack bar
poniedziałek, 20 lipca 2020, 01:02

Ochłoń z tą swoją krucjatą bo w złą stronę galopujesz. Teraz mamy "tęczową" religię, a ty masz zadatki na prawdziwego wyznawcę.

Anatol
niedziela, 19 lipca 2020, 16:45

"kultura " rosyjska została narzucona im przez Mongołów. To jednak już wolę tą samodzielnie przyjętą judeo-chrześcjańską.

wert
sobota, 18 lipca 2020, 22:30

Wikingowie swoich wioślarzy zwali Rusami (Rus to "ten który wiosłuje" a łodzie Wikingów były majstersztykiem sztuki szkutniczej. Zamieszkali (po wyrżnięciu miejscowych Słowian) nad brzegami rzeki Atul (Wołgi) po przybyciu 2 tys km ze Skandynawii. Tak opisał ich w 921 roku Arab Ahmad ibn Fadlan dyplomata i podróżnik: "ludzie piękni, postawni, wysocy jak palmy daktylowe a jednocześnie są oni najplugawszymi stworzeniami Allaha, ciągle pijani, są jak bezwstydne dzikie osły". To Wikingowie założyli Nowogród i Kijów to oni założyli dynastię Rurykowiczów, to stąd ich genetyczne okrucieństwo i POgarda dla innych ludzi spotęgowane "kontaktami" z Mongołami.

hmm
wtorek, 21 lipca 2020, 00:20

Słowianie nie mieszkali ówcześnie nad Wołgą. Były tam plemiona ugrofińskie, zasięg osadnictwa słowiańskiego nie sięgał jeszcze dzisiejszej Moskwy. Jeśli obrzydzają cię naturalne zachowania dla ludzi europejskiej północy (konsumpcja alkoholu dla rozrywki, kult zdrowego ciała, tężyzny fizycznej, brak prymitywnych tabu odnośnie ciała), może żyjesz w niewłaściwym dla siebie kraju, ponieważ Polacy od skandynawów nie różnią się aż tak istotnie, ani genetycznie ani obyczajowo. Jeśli zamierzasz w zgodzie z islamem, czy judaizmem potępiać ludzi dumnych i silnych, wyproś się na bliski wschód jak najszybciej. Mam wrażenie że cierpisz na jakiś potężny dysonans spowodowany obcą religią.

B72
sobota, 18 lipca 2020, 14:48

Rosjanie to kultura mongolska ze Slowianami maja tyle wspólnego co pan z Eskimosem

niejaki Błochin
sobota, 18 lipca 2020, 14:27

Nie zgadzam się z takim poglądem. Może mamy część genów wspólną, ale właśnie odmienną kulturę. Polska - przeciwnie do innych imepriów - tworzyła stopniowo imperium poprzez rozciąganie podobnych praw dla obcej szlachty, takich jak dla własnej, polskiej i to powodowało, że szlachta litewska, żmudzka i ruska zwyczajnie chciały się przyłączyć. Gdyby Moskwa w 1610 roku została przyłączona na podobnych zasadach, to Rosjanie mieliby inną mentalność i pozwoliliby Stalinowi podejmować decyzji o mordowaniu na masową skalę różnych swoich i obcych grup etnicznych.

Wojtekus
sobota, 18 lipca 2020, 14:14

Hmm, proponujesz teorje spiskowe prosto z Kremla? Czytajac to mozna dojsc do wnioski ze Polacy sa pacholkami Rosjan.

hmm
wtorek, 21 lipca 2020, 00:21

Może jesli ostatnio przeszedłeś ciężki udar. Niby jak?

Skoczek
sobota, 18 lipca 2020, 10:49

Niestety w tym nieskładnym bełkocie jest kilka przykrych (?) dla nas faktów...

ymm
sobota, 18 lipca 2020, 00:44

Waregowie handlowali Rosjanami.

2zddk
sobota, 18 lipca 2020, 00:27

Bzdura ! Polacy jak najbardziej należą do cywilizacji łacińskiej nawet nie próbuj tego kwestionować. Ja wiem że niektórzy woleliby żeby Polacy pozostali we wschodniej strefie wpływów, jeździli marszrutkami na bazar i narzekali na zgniły zachód. Ale mentalność homo soviticus to nie dla nas. Zawsze byliśmy bliżej zachodu niż do tych wschodnich cywilizacji turańskich zresztą sama nazwa ,,słowianie zachodni'' o czymś świadczy. Do tego dochodzi katolicyzm i alfabet łaciński.

hmm
wtorek, 21 lipca 2020, 00:26

Określenie Rosji jako cywilizacji turańskiej to pseudohistoryczny/pseudoetniczny wymysł Feliksa Konecznego, napisany pod polityczną nagonkę jego czasów. Najwięcej wspólnych genów dzielimy własnie z populacją dzisiejszych Białorusi, Ukrainy i zachodniej Rosji, podobnie jak wszelkich ludowych wierzeń i obyczajów. Próby rozerwania naszej wspólnej historii sa inspirowane z zagranicy, która chce żebyśmy zabijali się w imie ich interesów. Tylko nasze sprzedajne "elity" chcą wysyłać młodych Polaków do zabijania młodych Rosjan, nasze narody dogaduja się świetnie, tak jak ja kiedy mieszkałem z Ukraińcami ze wschodu.

erer
wtorek, 21 lipca 2020, 23:40

Feliks Koneczny w 1927r. na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim podczas swojego wykładu przedstawił koncepcję 7 czy 8 światowych cywilizacji w geopolitycznych dziejach ludów euroazji m.in. łacińskiej, bizantyjskiej, chińskiej, birmańskiej, islamskiej i właśnie turańskiej, której nazwa pochodzi od przestrzeni geograficznej zwanej Niziną Turańską (dzisiejsze tereny Kazachstanu, Uzbeków, Kirgizji, Tadżyków itd. czyli Azja centralna, czyli wszystko to co na wschód od M. Kaspijskiego do Chin i na północ od Iranu). Polecam lekturę choćby po to, aby dowiedzieć się dlaczego moskiewski ośrodek władzy, pomimo geograficznego położenia w Europie ma niewiele wspólnego z cywilizacją bizantyjską na związek z którą propaganda kremlowska tak często się powołuje.

Davien
sobota, 18 lipca 2020, 00:18

Co ty za brednie ruski najmito wygadujesz??

hmm
wtorek, 21 lipca 2020, 00:27

Żyd jak ty nigdy nie zrozumie słowiańskich więzi

Davien
wtorek, 21 lipca 2020, 09:16

Wow to jeszcze oprócz ruska okazuje sie żeś antysemita, czyzby kolejny nazista z Olgino sie pokazał?

Anty-Che
niedziela, 19 lipca 2020, 16:44

Brednie faktycznie ale niestety na rosyjskich forach i stronach historycznych właśnie tak przedstawiają Polaków. Dlatego wpajaną im tam misją jest "przywrócenie" nas do ich , jakoby właściwego, nurtu słowiańszczyzny. Gdzie jako właściwy dla nas jest ten ich mongolski zamordyzm.

piątek, 17 lipca 2020, 23:50

Stek bzdur. To jakieś nowe opracowania rosyjskich naukowców spisane za clewem, w pijanym amoku?

Wstyd-a tak "niezależnych" (ponoć) dziennikarzy bulwersuje "sowiecka propaganda"
piątek, 17 lipca 2020, 18:11

"...zarówno atak rosyjski na Gruzję w 2008 roku jak też aneksję Krymu i wybuch konfliktu z „separatystami” w 2014 roku poprzedzały duże ćwiczenia rosyjskich sił zbrojnych w obszarach przyległych" To panowie dziennikarze dalej zakłamują historie pisząc o napaści Rosji na Gruzję czy naprawdę nie znają raportu wykonanego na zlecenie UE przez niezależną komisję ze szwajcarską ambasador Heidi Tagliavini na czele?

Podaje dalej
sobota, 18 lipca 2020, 09:17

Brygady sieciowe Kremla zwane PUTINJUGEND to zakała polskich portali

Rhotax
niedziela, 19 lipca 2020, 19:49

PUTIN-Jugend !!! Wyborne ! Uśmiałem się -- będę stosował ...

HeHe
sobota, 18 lipca 2020, 14:16

O brygadach sieciowych rejonowych prowydów zwanych banderajugend nie wspominasz? :)

Polak
sobota, 18 lipca 2020, 15:49

Nie, bo jak są, to tu mile widziane, ruskie won !

HeHe
niedziela, 19 lipca 2020, 16:20

Mile widziane przez trolli z ZUwP :))

Wstyd-a tak "niezależnych" (ponoć) dziennikarzy bulwersuje "sowiecka propaganda"
sobota, 18 lipca 2020, 13:57

To szczera prawda. Idiotów naprawdę nie sieją - oni sami się rodzą.

ehh
sobota, 18 lipca 2020, 08:29

W świetle prawa międzynarodowego była to napaść Rosji na Gruzję. Żadne inne państwa nie były zaangażowane w ten konflikt. Sama UE nadal nie uznaje niepodległości żadnej osetii czy abchazji.

zbychu
piątek, 17 lipca 2020, 17:31

I oto rośnie mam w dość szybkim tempie pod bokiem następna siła militarna dysponująca bardzo dużym i dobrym uzbrojeniem. Nowe rakiety, zakup samolotów i śmigłowców okręty itd oraz integracja ich systemów z NATO pozwalają przypuszczać, że amerykanie z chęcią ich w tej strukturze powitają przy niepewnej, chwiejnej Turcji. Tylko pozazdrościć, no ale oni nie mają Inspektoratu Uzbrojenia i nie prowadzą różnego rodzaju dialogów technicznych i zapytań do tych dialogów tylko modernizują, kupują i wprowadzają na wyposażenie.

HeHe
sobota, 18 lipca 2020, 00:39

Amerykanie nigdy nie będą mogli "powitać" Ukraińców w żadnej strukturze zachodniej bo nie zgodzi się na to zachodnia Europa a ukraińska armia rzuci tę "nowoczesną broń" w krzaki kiedy ktoś przypadkiem tupnie bo Ukraińcy nie zamierzają nadstawiać głowy za swój skorumpowany kraj będący własnością garstki oligarchów.

WOŁYŃ PAMIĘTAMY
sobota, 18 lipca 2020, 15:52

Żeby kiedykolwiek mogli wejść do zachodnioeuropejskich struktur to musieliby pozbyć się tej całej neobanderowskiej ideologii - no ale raczej się na toniezanosi.

Wojtekus
sobota, 18 lipca 2020, 14:16

Jak widac wojna informatyczna na calego. Podobno dzialania wojskowe beda poprzedzone dzialaniami wojny informatycznej.....

Davien
sobota, 18 lipca 2020, 10:56

A ten znowu swoje mokre sny opisuje:)) A Ukraińcy jak widac nadstawiaja głowy za swój kraj napadniety przez bandycka Rosję rzadzona przez mafijny "rząd" Putina.

sża
piątek, 17 lipca 2020, 16:53

Jedna uwaga tak na marginesie; to nie Rosja zaatakowała Gruzję w 2008 roku, tylko Gruzja zaatakowała Osetię.

niejaki Błochin
sobota, 18 lipca 2020, 14:42

Nieprzypadkiem stacjonowali tam rosyjscy żołnierze. Mieli pilnować, by z terenu Abchazji i Osetii nie dokonywano ostrzału artyleryskiego Gruzji. Jak widać Rosyjscy żołnierze nie poradzili z tym zadaniem i w reakcji na kolejny ostrzał gruzinńskich wsi w dniu 2 sierpnia 2008 roku Gruzja postanowiła spacfikować te tereny. Nawiasem mówiąc w 2012 roku W. Putin przyznał, że atak na Gruzję był planowany od 2006 roku. Natomiast gen. Jurij Bałujewskij, który w 2008 roku był szefem Sztabu Generalnego armii rosyjskiej w 2012 roku powiedział, że decyzja o inwazji na Gruzję została podjęta przez W. Putina jeszcze zanim D.Miedwiediew przejął urząd Prezydenta FR w maju 2008 roku . W. Putin przyznał w 2012 roku, że już pod koniec 2006 roku został opracowany plan inwazji Rosji na Gruzję, a on zatwierdził go w 2007 roku . Mało tego, do północy 7 sierpnia 2008 roku Rosjanie ewakuowali z 20 tys. cywilów z Osetii Południowej do Rosji - to było 90 proc. populacji przyszłego pola walki. Wystarczy poczytać w necie, to wszystko jest doskonale opisane, no chyba, że ktoś ma internet z Rosji, to tam oczywiście nie ma tego napisane.

Rhotax
niedziela, 19 lipca 2020, 19:53

Dokładnie . (internet z Rosji ...taaak to musi być wypas -- chyba tylko KRLD ma "lepszy" i "prawdziwsze informacje" ).

sobota, 18 lipca 2020, 08:29

Osetia to część Gruzji. Nikt nie uznaje jej niezależności. Oprócz rosji.

PLC
piątek, 17 lipca 2020, 21:20

Niektórzy "historycy " nie przyjmują tego faktu do wiadomości.

Davien
sobota, 18 lipca 2020, 00:19

Biorac pod uwage ze nic takiego jak Osetia Płd. nie istnieje to robisz z siebei błazna.

Leszek
sobota, 18 lipca 2020, 11:05

Szkoda że do szkoły nie chodziłeś to byś bzdur nie pisał a na Ukrainie ponoć szkoły są ? https://pl.wikipedia.org/wiki/Abchazja ,https://pl.wikipedia.org/wiki/Osetia_Południowa poczytaj !, bo według twojego myślenia to Kosowa też nie ma .

Amerykanskie cwoki
sobota, 18 lipca 2020, 08:50

To zes blysnal.

Davien
sobota, 18 lipca 2020, 10:56

A ten znowu samokrytyki pisze:)

HeHe
sobota, 18 lipca 2020, 12:52

Ośmieszasz się Davienku. Ośmieszasz też swoją szkołę z wykładowym ukraińskim.

ruski stek bzdur...
sobota, 18 lipca 2020, 15:50

Ty już się przestałeś ośmieszać, teraz jesteś żałosny, jak ruskie gnidy...

Łowca trolli
sobota, 18 lipca 2020, 17:55

Już wręcz tradycyjnie wiadomej proweniencji troll żałośnie zawył i w dodatku jak zwykle wulgarnie...

Davien
piątek, 24 lipca 2020, 12:19

Wow jakie ładne podsumowanie Hehe:))

Dudley
piątek, 17 lipca 2020, 20:36

A jest takie państwo Osetia? Hipotetycznie jak Polska zaatakuje Małopolskę, to możemy liczyć się regularną wojną z Rosją? Czaisz to logikę?

sża
sobota, 18 lipca 2020, 07:35

A jest takie państwo Kosowo? Przecież to była integralna część Serbii, ba nawet kolebka ich cywilizacji.

sobota, 18 lipca 2020, 08:30

Kosowo jest uznane przez inne państwa. Osetia nie.

mc.
piątek, 17 lipca 2020, 19:14

Gruzja nie mogła zaatakować Osetii - ponieważ Osetia jest częścią Gruzji. Wprowadzenie wojsk by "zatrzymać" rebelię było zgodne z prawem. Jeśli masz wątpliwości to jak potraktujesz dwukrotny najazd wojsk rosyjskich na Czeczenię ???

HeHe
piątek, 17 lipca 2020, 21:38

Osetia Południowa proklamowała niepodległość od Gruzińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej na takiej samej zasadzie jak Gruzja proklamowała niepodległość od ZSRR a wszystko to miało miejsce w latach 1991 oraz 1992, w czasie rozpadu ZSRR. Nie mogło być zatem żadnego "zgodnego z prawem wprowadzenia wojsk Gruzji by zatrzymać rebelię" w 2008 roku. Była otwarta agresja i tak właśnie określiła to komisja UE wraz z OBWE.

Rhotax
niedziela, 19 lipca 2020, 19:57

No to teraz o Czeczenii napisz -- dlaczego FR ją "Wyzwalała" i "przywracała" pomimo tego że Czeczenia ogłosiła Niepodległość i nawet raz ją obroniła by w 2 wojnie Cz. ją utracić . Napisz nie uciekaj od odpowiedzi.

Davien
sobota, 18 lipca 2020, 00:21

Heheszku, Autonomia Osetii została zniesiona w 1990r i nigdy cos takiego jak Osetia Płd nei istniało. To tereny Gruzji wiec skoncz wypisywac rosyjskie kłamstwa.

Co ty nie powiesz
piątek, 17 lipca 2020, 22:39

Na początku 90'tych Rosja uznała Osetię Płd. w granicach Gruzji. Najazd rosyjskich wojsk to akt agresji. Raport UE określił, że Gruzja została sprowokowana przez Rosję, więc misiaczku nie ściemniaj.

Nikita
niedziela, 19 lipca 2020, 16:52

A czemu w Rossji samo mówienie o niepodległości takiej np Buriacji jest ciężkim przestępstwem ? Jak to sie dzieje, że Rossja z takim zaangażowaniem "broni" każdego separatystę poza granicami Rossji a u siebie wyjątkowo okrutnie karze każdą myśl podbitych narodów o niepodległości.

HeHe
sobota, 18 lipca 2020, 00:21

Nie kłam rybeńko. Raport UE potwierdzony przez obserwatorów OBWE wyraźnie i jednoznacznie określił Gruzję AGRESOREM w wojnie z roku 2008 i niczego o "sprowokowaniu Gruzji" nie wspomniał.

szydło z wora
sobota, 18 lipca 2020, 15:00

Ale potem w 2012 roku sam Putin przyznał, że to zaplanowali, jak się zaczęli kłócić rosyjscy generałowie.

sobota, 18 lipca 2020, 08:31

Żadne z państw OBWE nie uznaje żadnej osetii czy abchazji...

Cóż
piątek, 17 lipca 2020, 23:50

Przepraszam, gdzie jest ustęp prawa miedzynarodowego, twierdzący o tym że jak jedno państwo bardzo zdenerwuje drugie, to ono może najechać państwo trzecie, bo "zostało sprowokowane" i chce się wyżyć? Gruzja jest prymitywnym, zakompleksionym państewkiem, które próbowało zniszczyć etnicznie i skolonizować zarówno małą Abchazję jak i Irańską Osetię, które z Gruzinami nigdy nie miały niczego wspólnego. Wszyscy obrońcy barbarzyństwa czy to Kurdów, Turków, Ujgurów, Ukraińcow, Gruzinów, czy Albańczyków, z amero-syjonistycznego nadania, nadajecie się do tego samego dołu.

Rhotax
niedziela, 19 lipca 2020, 19:59

Ja jestem Ateistą--- to gdzie byś mnie wysłał ? :) (zgodnie z Twą Etyką i Miłością Bliżniego z podręcznika NKWD ?)

Cóż
niedziela, 19 lipca 2020, 20:49

Na śmietnik historii, w to samo miejsce co liberalizm którego jesteś ofiarą.

mietek
sobota, 18 lipca 2020, 11:09

Ty uważaj z tym "dołem" nacjonalisto z ulicy Sawuszkina 55

Pamiętliwy
piątek, 17 lipca 2020, 19:14

Hmm to można zaatakować coś co jest częścią własnego kraju?

HeHe
piątek, 17 lipca 2020, 23:16

To Gruzja uważa Osetię Południową i Abchazję za część swojego terytorium ale fakty są inne. Osetia Południowa i Abchazja były autonomicznymi republikami w ramach Gruzińskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej i w czasie rozpadu ZSRR czyli w latach 1991 oraz 1992 ogłosiły niepodległość od Gruzji która tak jak one ogłosiła niepodległość od ZSRR. Od tej pory ograniczone do 2000 żołnierzy wojska rosyjskie pełniły w tych republikach służbę zgodnie z mandatem otrzymanym od ONZ a wojska Gruzji atakując w 2008 roku Osetię Płd. zaatakowały Rosjan pełniących tam misję zgodnie z mandatem ONZ>

mietek
sobota, 18 lipca 2020, 11:10

Jakby to powiedział Kargul - dziermolisz!

nieciekawy
sobota, 18 lipca 2020, 08:32

Nie tylko Gruzja uważa Osetię Południową i Abchazję za część swojego terytorium . Uważa tak też reszta świata oprócz rosjii

Davien
sobota, 18 lipca 2020, 00:23

Heheszku autonomia została zniesiona w 1990r decyzja parlamentu gruzińskiego po tym jak Osetyńcy sie zbuntowali przeciwko Gruzinom:) Wojska rosyjskie nie miały zadnego mandatu od ONZ wiec skończ kłamac, ONZ nigdy nei uznało Osetii Płd ani Abchazji.

Fak sejk
sobota, 18 lipca 2020, 00:01

Ale po co ty nam to wszystko piszesz? Przecież my jesteśmy odporni na tę waszą chamską i kłamliwą propagandę. Tworzycie tylko burzę debilnych komentarzy jak najdalej odwlekajac od tematu artykułu. Stara i oklepana technika zniechęcania i zamylania. Tyle, że to już tu nie działa. Także, ten, tego, wypad!!!

HeHe
sobota, 18 lipca 2020, 12:59

Twój skowyt i złość świadczą jednak, że wasze chamstwo i kłamliwa propaganda tracą "teflon" :) Zacytowałem fragment artykułu z rzeczowym komentarzem i to wystarczyło żeby wyprowadzić z równowagi trolli jak ty.

gucio
sobota, 18 lipca 2020, 09:31

Popieram . Gdzie ci moderatorzy? Taka liczba kłamstw kreuje własną rzeczywistość i podbija wyniki w wyszukiwarkach. Nie wyciągaj trolla z wora.

HeHe
sobota, 18 lipca 2020, 12:55

Czyli jeżeli fakty mówią przeciwko nam to tym gorzej dla faktów i trzeba na pomoc zawołać cenzora ładnie nazwanego "moderatorem" :)

erer
wtorek, 21 lipca 2020, 00:57

Fakty mówią, że jest was zaledwie kilku może dwóch, trzech, ale występujecie pod wieloma nickami, dalej, jesteście polskojęzycznym narzędziem w rękach moskiewskich mocodawców i realizujecie na tym forum antypolską i antyeuropejską politykę waszej mateczki rossiji, wasze wpisy na tym forum to jawne godzenie w polską rację stanu i promowanie prokremlowskich treści, ----- najczęściej piszecie w/g schematu z podręcznika o dezinformacji: najpierw trochę 'rzeczowych komentarzy', trochę historycznych faktów co ma uprawdopodobnić publikowany wpis, najlepiej z datami i cytowanymi źródłami, potem lecą półprawdy, domysły, spekulacje, plotki, w danym wpisie opinie są czasami ze sobą sprzeczne ale tak ma być, a na końcu teza ni z gruchy ni z pietruchy o wyższości "ruskowo mira" lub ruskiej rakiety itd, albo że Zachód jest zgniły, albo że Polacy są tacy owacy, a wpis wcześniej ten sam autor pisze cyt. "my naród polski". ----- No litości, ruskije ludziki, nie jesteście w jakiejś byle postsowietskiej republice, ale w Polsce stojącej na drabinie cywilizacyjnej od waszej ojczyzny wyżej o dwa poziomy (o dwa bo jest jeszcze Białoruś pomiędzy Polską a turańskimi moskalami), -------- więcej wysiłku intelektualnego towarzysze, więcej inwencji, pomysłu, mniej szablonów i gotowców przygotowanych przez waszych speców z instytutu wojskowo-historycznego, ------- albo ta wasza czołobitna, poddańcza i od razu zdradzająca ru.ssij.skiego trollika maniera pisania wszystkich nazw sowietskich republik, przywódców itd. z ogromnym namaszczeniem WIELKĄ bukwą, to żenada, na tym poziomie dyskusji, na tym forum nikt z Polaków w ten sposób się nie wysila i tak nie pisze, a więc kolejny schemat z podręcznika ruskiej dezinformacji, -------- poza tym za mało profesjonalizmu, bo cóż to za profesjonalizm udawanie bycia Polakiem kiedy z treści posta bije taka tęsknota za utraconym soviet union, że można pomyśleć, że to sam Lenin albo Puttin przemawia - no więcej szacunku jak nie do Czytelników to przynajmniej do swoich przełożonych poproszę. Ponad to za często emocje biorą górę, a nerwy puszczają, za dużo kopiuj i wklej stosujecie geniusze pióra od siedmiu boleści. Taka niedbałość w preparowaniu wpisów chwały wam nie przynosi, a skutek jak widać jest odwrotny od zamierzonego. Może jakiś urlop na Krymie na podładowanie akumulatorów? Ślę pozdrowienia z łacińskiej Polski.

Rhotax
niedziela, 19 lipca 2020, 20:02

Abchazja i Osetia to część Gruzji . Buriakom i Czeczenom należy się Niepodległość . Jakutom należy zwrócić ich ziemie . a 1,3 mln km Syberii oddać Chinom -Tak uważa i 1,4 mld Chińczyków .

miet
piątek, 17 lipca 2020, 22:44

Trójmiasto powinno zaatakować Wejherowo.

Rhotax
niedziela, 19 lipca 2020, 20:03

Wtedy Kaliningrad by wysłał MiroTworców i ograbił wszystko naokoło z rowerów i zegarków .

miet
piątek, 17 lipca 2020, 22:43

Trójmiasto powinno zaatakować Wejherowo.

No
piątek, 17 lipca 2020, 21:10

Nie jest częścią i nigdy nie będzie. Rosyjskie wojska były tam, na podstawie mandatu ONZ.

sobota, 18 lipca 2020, 08:33

Nie miały mandatu ONZ

Davien
sobota, 18 lipca 2020, 00:25

Kolejny co wciska te żałosne kłamstwa:) ONZ nigdy nei uznała tych parapanstewek cały czas twierdza że to część Gruzji a rosyjskie wojska nie miały zgody ONZ na stacjonowanie w Gruzji:)

sobota, 18 lipca 2020, 00:02

No i drugi raz ta sama zagrywka z mandatem ONZ na wschodzie Ukrainy już wam nie przeszła. Ciekawe dlaczego?

Davien
wtorek, 21 lipca 2020, 09:19

Bo samochód z Moskwy wiozący wydrukowane i wypełnione w Rosji karty do referendum w Donbasie pomylił droge i wpadł na patrol SZU.

remus
piątek, 17 lipca 2020, 19:12

Nie koniecznie, bo czy może dane państwo zaatakować część swego terytorium? Osetia to cześć Gruzji

No
piątek, 17 lipca 2020, 21:10

Bzdury

kabanos
piątek, 17 lipca 2020, 19:10

Jak to ? Gruzja zaatakowała samą siebie ?

sobota, 18 lipca 2020, 08:34

To jak więźniowe polityczni strzelający sam sobie w plecy albo w potylicę

KKK
piątek, 17 lipca 2020, 18:55

czyli wkroczyła na własne terytorium okupowane przez Sowietów?

vvvvvv
piątek, 17 lipca 2020, 18:44

To po ch... kacapy się w to mieszali skoro nie oni zostali zaatakowani?

piątek, 17 lipca 2020, 18:42

A ja ci mówię że to byli sprowokowani marsjanie .Uwierzysz.

Davien
piątek, 17 lipca 2020, 18:17

Nie ma czegos takeigo jak Osetia, te tereny to tereny Gruzji wieć ciekawe jak można zaatakowac samego siebie??

Dzik
piątek, 17 lipca 2020, 20:46

Więc co to jest? 1.Remigiusz Bierzanek, Janusz Symonides: Prawo międzynarodowe publiczne. Wyd. 8. Warszawa: LexisNexis, 2008, s. 140. ISBN 978-83-7334-294-1. Convention on Rights and Duties of States (ang.). law.yale.edu, 1933-12-26. [dostęp 27 lutego 2009]. Remigiusz Bierzanek, Janusz Symonides: Prawo międzynarodowe publiczne. Wyd. 8. Warszawa: LexisNexis, 2008, s. 141. ISBN 978-83-7334-294-1. Remigiusz Bierzanek, Janusz Symonides: Prawo międzynarodowe publiczne. Wyd. 8. Warszawa: LexisNexis, 2008, s. 142. ISBN 978-83-7334-294-1. Czwarty warunek dotyczy wyłącznie przestrzegania określonych standardów, natomiast trzy pierwsze wiążą się z obiektywnym istnieniem państwa Remigiusz Bierzanek, Janusz Symonides: Prawo międzynarodowe publiczne. Wyd. 8. Warszawa: LexisNexis, 2008, s. 143. ISBN 978-83-7334-294-1. Remigiusz Bierzanek, Janusz Symonides: Prawo międzynarodowe publiczne. Wyd. 8. Warszawa: LexisNexis, 2008, s. 144. ISBN 978-83-7334-294-1. Nie we wszystkich przypadkach. Remigiusz Bierzanek, Janusz Symonides: Prawo międzynarodowe publiczne. Wyd. 8. Warszawa: LexisNexis, 2008, s. 145. ISBN 978-83-7334-294-1. Remigiusz Bierzanek, Janusz Symonides: Prawo międzynarodowe publiczne. Wyd. 8. Warszawa: LexisNexis, 2008, s. 146. ISBN 978-83-7334-294-1. Krzysztof Michałek, Na drodze ku potędze, Warszawa 1991, s.141. Remigiusz Bierzanek, Janusz Symonides: Prawo międzynarodowe publiczne. Wyd. 8. Warszawa: LexisNexis, 2008, s. 147. ISBN 978-83-7334-294-1. Zdecydowało o tym kilka czynników. Uprowadzony statek był własnością Portugalii. Porywacze działali z upoważnienia generała Humberto Delgado, przywódcy opozycji przeciw reżimowi Salazara, w wyniku działań porywaczy nie ucierpiał obywatel żadnego innego państwa poza Portugalią, jedyną ofiarą śmiertelną był trzeci oficer. (Terroryzm morski w świetle międzynarodowego prawa karnego, s.114). Remigiusz Bierzanek, Janusz Symonides: Prawo międzynarodowe publiczne. Wyd. 8. Warszawa: LexisNexis, 2008, s. 148. ISBN 978-83-7334-294-1. Cezary Berezowski, Powstanie państwa polskiego w świetle prawa narodów, Warszawa, 1934

Davien
sobota, 18 lipca 2020, 00:27

Osetia Płd jest czescią Gruzji i tzw panstwem nieuznawanym, wg ONZ to terytorium gruzińskie

Twin2
piątek, 17 lipca 2020, 17:54

a osetia to rosja? śmieszna ta uwaga

żas
piątek, 17 lipca 2020, 17:52

to czego tam kacapy szukały mądralo?

Wp
piątek, 17 lipca 2020, 17:51

Rusku poczytaj trochę. Oczywiście, ze rosja zaatakowala Gruzję po serii prowokacji z ich strony za pośrednictwem osetii. Mowienie, że gruzja zaatakowala FR (tereny osetii od dawna sa we władaniu FR i ich marionetkowego rzadu) jest tak samo prawdziwe jak atak polski na niemiecką radiostacje w 1939r.

piątek, 17 lipca 2020, 17:49

Osetia istnieje o 1991 roku, tj rok przed podpisaniu traktatu granicznego z Niemcami, uznającemu granice.

MJ
piątek, 17 lipca 2020, 17:38

Przecież to była prowokacja.

Maciek
piątek, 17 lipca 2020, 17:32

Gruzini usiłowali przywrócić konstytucyjny porządek na własnym terytorium, nie sowieckim. Sowieci dokonali agresji przekraczając granicę i zajmując gruzińskie terytorium. Czego tu nie rozumiesz?

HeHe
piątek, 17 lipca 2020, 21:47

Nie SOWIECI a ROSJANIE i zostali oni zaatakowani przez armię Gruzji atakującą Osetię Południową. W wyniku tego ataku zginęło kilkunastu rosyjskich żołnierzy już na początku ataku którzy na terenie Osetii pełnili służbę na misji zgodnie z mandatem otrzymanym od ONZ. To najwyraźniej ty czegoś tu nie rozumiesz.

mietek
sobota, 18 lipca 2020, 11:13

Pokaż nam ksero tego mandatu

Davien
sobota, 18 lipca 2020, 11:04

Nie mozna kłamco zaatakowac czegos nieistniejacego, a Osetia Płd i Abchazja nie istnieją wg prawa międzynarodowego. Rosyjscy zołnierze na terenie GRUZJI nie mieli żadnego mandatu od ONZ bo wg ONZ nie ma czegos takiego jak Osetia Płd trollu. Choc jak widac dalej masz zwidy i halucynacje:)

Bushido
sobota, 18 lipca 2020, 08:27

Typowa ruska zajadlosc u Ciebie, perfekcyjnie wyszkolona maszynka do ataków naciaganymi faktami rodem z czeluści starego t 34,ile razy zmieniales Nick?wypłatę dostajesz w rublach czy pogańskiej kapitalistycznej walucie typu dolar?

Maciek
sobota, 18 lipca 2020, 02:20

Nie, to ty nie rozumiesz. Rosjanie to zwykli ludzie, a ich kacapska armia i władze to sowieci. Śmierć paru sowieckich wojaków nie jest powodem do agresji. Byli na obcym terytorium i wykonywali pokojowy mandat. Rosja przygotowywała się do niej na długo przed wybuchem wojny i czekała tylko na pretekst. Gruzini wykazali się głupotą, bo dali się sprowokować. Do Osetii Płn sprowadzili sowieci potężne siły i byli gotowi do ataku. Takie są fakty towarzyszu.

Th
piątek, 17 lipca 2020, 22:18

A co w Osetii robili rosyjscy żołnierze?

HeHe
sobota, 18 lipca 2020, 00:14

Pełnili tam misję rozjemczą zgodnie z mandatem otrzymanym od ONZ.

Bushido
sobota, 18 lipca 2020, 13:40

Jest kilka ciekawych filmików z monitoringow bankowych w Gruzji jak towarzysze mirotworcy wjerzdzaja na wozach pancernych do środka i kradną wszystko od gotówki po komputery:)ale najważniejsze że mieli fikcyjny mandat ONZ hehe

Th
sobota, 18 lipca 2020, 11:40

Dlaczego bezczelnie kłamiesz panie HeHe? Nigdy nie było żadnego mandatu ONZ na misje rozjemczą Rosjan w Osetii i autonomii uznanej przez społeczność międzynarodową!!! Osetia uznawana jest za niepodległe państwo tylko przez Rosję, Nikaraguę, Naddniestrze (nieuznawane przez nikogo), Autonomię Palestyńską i Abchazję (drugą autonomiczną część Gruzji).

HeHe
sobota, 18 lipca 2020, 12:36

Oczywiście, że wojska rosyjskie otrzymały w 1992 roku mandat ONZ do sprawowania misji rozjemczej w Osetii Płd. oraz w Abchazji. Mandat ten obejmował 2000 żołnierzy bez ciężkiego uzbrojenia w każdej z republik.

Davien
wtorek, 21 lipca 2020, 01:59

No to numer tej rezolucji ONZ podaj albo jakeis wiarygodne żródło, czas start:))

ruski stek bzdur...
sobota, 18 lipca 2020, 15:52

Nie otrzymały, to agresja i okupacja ! + mordowanie cywilów .

Ukraińskie debilizmy
niedziela, 19 lipca 2020, 03:05

Agresja Gruzji na Osetię Południową stwierdzona przez Unię Europejską oraz OBWE..

Davien
wtorek, 21 lipca 2020, 09:20

Nie można napaść na cos co nei istnieje, choć u was w Rosji to rózne debilizmy odstawialiscie:)

ruski stek bzdur...
sobota, 18 lipca 2020, 08:45

Mordowali cywilów

sobota, 18 lipca 2020, 08:34

NIE otrzymali żadnego mandatu ONZ

dons
piątek, 17 lipca 2020, 16:44

Lepiej za gospodarke by się wzięli, a nie za udawanie mocarzy.

A.
piątek, 17 lipca 2020, 22:43

No właśnie się wzięli. Po ichniemu. Najechać - zniewolić - złupić - wypluć. Czterosuw.

Baca
piątek, 17 lipca 2020, 20:45

Tym bardziej że już muszą zbywać złoto. A sytuacja rosnieftu i gazpromiku jest krytyczna.

HeHe
sobota, 18 lipca 2020, 00:17

Ee. O tej "krytycznej" sytuacji Rosnieftu o Gazpromku "życzliwi" piszą od wielu, wielu lat. Tak jak o "upadku" Rosji, "chińskiej" Syberii itp., itd.

Kiełbasa doktorska-tego nie da sie zjeść
piątek, 17 lipca 2020, 19:00

Oczywiście masz na myśli Rosję ? Bo Ukraina słabo bo słabo ale jakoś tak powoli się zmienia.

HeHe
piątek, 17 lipca 2020, 21:49

Tak - na gorsze :) Za Janukowycza było słabo bo słabo ale lepiej niż teraz i co do tego Ukraińcy są raczej zgodni.

sobota, 18 lipca 2020, 00:27

Chyba tylko ci co sie sprzedali Rosji:)

piątek, 17 lipca 2020, 23:57

No ale wtedy nie byli w stanie wojny z sowietami...

HeHe
sobota, 18 lipca 2020, 14:23

Wtedy kiedy istniały sowiety czyli ZSRR Ukraina była Ukraińską Socjalistyczną Republiką Radziecką jako integralna część sowietów a więc o jakim "stanie wojny z sowietami" chrzanisz?

ruski stek bzdur...
sobota, 18 lipca 2020, 15:53

Da da da... no ale już nie istnieje i są wolne kraje...

No
piątek, 17 lipca 2020, 21:11

Na co się zmienia, na żebraka?

Sons
piątek, 17 lipca 2020, 18:23

Masz rację ale putin nie pozwoli na to. W końcu to rasija.

Davien
piątek, 17 lipca 2020, 18:17

Istotnie, kapitalne podsumowanei Moskwy i Rosji w ogóle:)

Tweets Defence24