Trump stawia warunki talibom w sprawie zawieszenia broni

23 stycznia 2020, 15:26
840_472_matched__q2550l_840472matchedoz56bjc11a5a2e3bb7a5b1d2b8a6a551d07b05
Talibowie / Fot. Wikimedia/CC BY 2.0
Reklama

Prezydent USA Donald Trump powiedział w środę, że nie przystąpi do żadnych znaczących negocjacji z talibami w Afganistanie, jeśli nie ograniczą stosowania przemocy w tym kraju - poinformował Biały Dom w komunikacie.

Trump przekazał taką informację na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym w Davos podczas spotkania z afgańskim prezydentem Ashrafem Ghanim. W zeszłym tygodniu talibowie zaproponowali Stanom Zjednoczonym tymczasowe zawieszenie broni w Afganistanie, które miałoby trwać od siedmiu do 10 dni. Według źródeł, na które powoływały się światowe agencje, ofertę zawieszenia broni otrzymał w Katarze specjalny wysłannik USA do Afganistanu Zalmay Khalilzad.

Donald Trump ponownie podkreślił potrzebę znacznego i trwałego ograniczenia przemocy przez talibów, co ułatwiłoby podjęcie sensownych negocjacji w sprawie przyszłości Afganistanu

Oświadczenie Białego Domu

Waszyngton nie potwierdził jednak otrzymania talibskiej propozycji, mimo że rzecznik talibów Suhail Shaheeen w wywiadzie opublikowanym w sobotę przez jeden z pakistańskich dzienników powiedział, że ma nadzieję na podpisanie porozumienia o zawieszeniu broni przed końcem miesiąca, a talibowie "zgadzają się ograniczyć swoją działalność wojskową w dniach poprzedzających podpisania porozumienia ze Stanami Zjednoczonymi".

Negocjacje pokojowe między USA i talibami obecnie znajdują się w martwym punkcie. Zostały zerwane we wrześniu, gdy prezydent Trump oskarżył talibów o chęć "wzmocnienia własnej pozycji przetargowej w negocjacjach" za pomocą aktów terroru. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo mówił wtedy, że trwające prawie rok rozmowy w sprawie przywrócenia pokoju w Afganistanie zawieszono, a USA będą wywierać nacisk na prowadzących działania zbrojne talibów, zapewniając militarne wsparcie afgańskim siłom rządowym.

Stany Zjednoczone zakończyły działania bojowe w Afganistanie w 2014 roku. Od tego czasu w kraju tym pozostaje w sumie 20 tys. żołnierzy z państw NATO, w tym około 12-tysięczny kontyngent amerykański. W październiku dowódca sił USA w Afganistanie generał Austin S. Miller informował, że USA wycofały z Afganistanu w ciągu roku 2 tys. żołnierzy. Amerykańscy i afgańscy urzędnicy anonimowo utrzymywali wówczas, że dalsze plany przewidują ograniczenie kontyngentu USA do około 8,6 tys. żołnierzy.

Talibowie kontrolują prawie połowę terytorium Afganistanu i często dopuszczają się ataków na siły afgańskie i amerykańskie. Ocenia się, że obecnie są najsilniejsi od czasu inwazji USA w 2001 roku. Z ich rąk w ciągu 18 lat zginęło ponad 2,4 tys. amerykańskich żołnierzy i pracowników wojskowych.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 5
Reklama
Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
piątek, 24 stycznia 2020, 12:11

Ciekawe ilu jeszcze tych Talibów zostało po 15 latach wojny? podejrzewam że jeszcze z 10 lat i ta sekta nie będzie miała ludzi do walki, po zdjęciu widać że dziadki, ciekawe czy młodzi pchają się do walki w imię ideologi.

Polish blues
piątek, 24 stycznia 2020, 10:58

Ciekawe, że ilekroć pojawia się informacja o USA, z miejsca pojawiają się komentarze nieprzychylne, bez względu na temat (jakby ktoś na bieżąco czuwał i reagował). Z kolei ilekroć pojawia się coś na temat Rosji, momentalnie, z automatu, mamy peany na cześć Federacji. Przypadek, nie sądzę. Może Defense24 w ramach walki z rosyjskimi influencerami ukróciłoby te praktyki?

dropik
piątek, 24 stycznia 2020, 06:56

trump już nic nie może. Czemu nie zapoluje na przywodców Talibów? umiał usunac niewygodnego Irańczyka ale nie i umie tego zrobić z Talibami. Realnie wszyscy się z niego śmieją i Kim i Irańczycy.

Saer
wtorek, 28 stycznia 2020, 07:18

Tak jak z obamy się śmiali to na pewno nie z trumpa

Niuniu
piątek, 24 stycznia 2020, 04:09

Negocjacje jak rozumiem dotyczą opuszczenia Afganistanu przez wojska okupacyjne USA z przyjaciółmi. I Pan Trump mówi: jak nie przestaniecie do Nas strzelać to nie wyjedziemy? Trochę to bez sensu bo jak przestaną strzelać to po co opuszczać gościnny i malowniczy Afganistan?

Tweets Defence24