Siły zbrojne

Trening strzelców wyborowych

Fot. st. szer. Bartosz Różański
Fot. st. szer. Bartosz Różański

Na strzelnicy w Ośrodku Poligonowym w Nowej Dębie trening strzelecki odbywali strzelcy wyborowi z 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich. Trenowano oddawanie strzałów z karabinów TRG 22/42 Sako, Alex oraz Tor.

Od 5 grudnia br. trwa szkolenie poligonowe żołnierzy 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Nowej Dębie. Podhalańczycy doskonalą kondycję strzelecką i taktykę. Oprócz pododdziałów zmechanizowanych szkolą się także strzelcy wyborowi.

Szkolenie strzelców wyborowych odbyło się na strzelnicy, gdzie prowadzili oni ogień do celów sylwetkowych rozmieszczonych na nieznanych odległościach. Strzelano z karabinów wyborowych TRG 22/42 Sako, Alex, a strzelcy karabinów Tor (12,7mm) doskonalili swoje umiejętności w strzelaniu na celność i skupienie. 

Czytaj także: Polsko-niemieckie ćwiczenie strzelców wyborowych

Strzelcy działają zawsze w parach, tak było i podczas tych strzelań – każdy operował ze swoim obserwatorem wyposażonym w lunetę obserwacyjną. „Zadaniem obserwatora jest obliczanie odległości do celu, podawanie nastaw na odległość i wiatr oraz korygowanie ognia. Niskie temperatury, w jakich strzelają, są dodatkowym utrudnieniem, z którym musieli sobie poradzić” – mówi dowódca drużyny strzelców wyborowych st. kpr. Grzegorz Dereń. 

Oprócz zajęć ze szkolenia ogniowego strzelcy wyborowi doskonalą swoje umiejętności z maskowania. Działająca w terenie para strzelców dostosowywała swoje maskowanie do danego obszaru. Ten bardzo ważny element jest istotną częścią działań taktycznych, gdyż odpowiedni kamuflaż zapewni działanie bez ryzyka wykrycia, a wymaga sporo pracy. Podhalańczycy pozostaną na poligonie do połowy grudnia br.

Czytaj także: Zimowe ćwiczenia kawalerii powietrznej

Zgodnie z planem 1. Batalion Strzelców Podhalańskich rozpoczął szkolenie poligonowe w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba. Przez najbliższe dwa tygodnie żołnierze batalionu będą doskonalili swoje umiejętności ogniowe i taktyczne na strzelnicach i placach ćwiczeń poligonu. Zgrupowaniem poligonowym dowodzi Dowódca 1 bsp.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.