Reklama

Siły zbrojne

Trening strzelców wyborowych

Na strzelnicy w Ośrodku Poligonowym w Nowej Dębie trening strzelecki odbywali strzelcy wyborowi z 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich. Trenowano oddawanie strzałów z karabinów TRG 22/42 Sako, Alex oraz Tor.

Od 5 grudnia br. trwa szkolenie poligonowe żołnierzy 1. Batalionu Strzelców Podhalańskich w Nowej Dębie. Podhalańczycy doskonalą kondycję strzelecką i taktykę. Oprócz pododdziałów zmechanizowanych szkolą się także strzelcy wyborowi.

Szkolenie strzelców wyborowych odbyło się na strzelnicy, gdzie prowadzili oni ogień do celów sylwetkowych rozmieszczonych na nieznanych odległościach. Strzelano z karabinów wyborowych TRG 22/42 Sako, Alex, a strzelcy karabinów Tor (12,7mm) doskonalili swoje umiejętności w strzelaniu na celność i skupienie. 

Czytaj także: Polsko-niemieckie ćwiczenie strzelców wyborowych

Strzelcy działają zawsze w parach, tak było i podczas tych strzelań – każdy operował ze swoim obserwatorem wyposażonym w lunetę obserwacyjną. „Zadaniem obserwatora jest obliczanie odległości do celu, podawanie nastaw na odległość i wiatr oraz korygowanie ognia. Niskie temperatury, w jakich strzelają, są dodatkowym utrudnieniem, z którym musieli sobie poradzić” – mówi dowódca drużyny strzelców wyborowych st. kpr. Grzegorz Dereń. 

Oprócz zajęć ze szkolenia ogniowego strzelcy wyborowi doskonalą swoje umiejętności z maskowania. Działająca w terenie para strzelców dostosowywała swoje maskowanie do danego obszaru. Ten bardzo ważny element jest istotną częścią działań taktycznych, gdyż odpowiedni kamuflaż zapewni działanie bez ryzyka wykrycia, a wymaga sporo pracy. Podhalańczycy pozostaną na poligonie do połowy grudnia br.

Czytaj także: Zimowe ćwiczenia kawalerii powietrznej

Zgodnie z planem 1. Batalion Strzelców Podhalańskich rozpoczął szkolenie poligonowe w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Dęba. Przez najbliższe dwa tygodnie żołnierze batalionu będą doskonalili swoje umiejętności ogniowe i taktyczne na strzelnicach i placach ćwiczeń poligonu. Zgrupowaniem poligonowym dowodzi Dowódca 1 bsp.

Reklama

Komentarze (3)

 1. mw

  To mi wygląda raczej na trening snajperów. Strzelecy wyborowi nie działają w parach tylko są częścią drużyny. Są uzbrojeni w broń samopowtarzalna w naszej armii jest to wciąż kb SWD.

  1. Konvi

   W polskiej terminologii wojskowej występuje wyłącznie określenie strzelec wyborowy.

 2. gandi

  takich strzelców wyborowych POLSKA ARMIA powinna mieć bardzo dużo.to cicha bron i precyzyjna dająca przewagę na każdym kroku..

 3. ito

  Tak mi się skojarzyło- pamięta ktoś odznakę 4P. Strzelców Podhalańskich sprzed IIWW?

Reklama