Reklama

Technologie

USA: fundusze na modernizację transporterów Stryker

Fot. US Army, CC BY 2.0
Fot. US Army, CC BY 2.0

Jak podaje Departament Obrony USA przyznano kolejną pulę środków w wysokości ponad 68,5 miliona USD dla koncernu General Dynamics Land Systems (GDLS) celem dokonania modernizacji kołowych transporterów opancerzonych  w układzie 8x8 Stryker.

Głównym elementem modernizacji będzie zastąpienie dotychczasowej płaskiej podłogi kadłuba (tzw. Flat Bottom Hull - FBH) w podwójna płytę podłogową w kształcie litery V (tzw. Double V-Hull -DVH), a dodatkowo wzmocniony zostanie pancerz oraz zawieszenie wozu. Już wcześniej oceniono, że koszt takiej modernizacji wynosi około 40% kosztów wyprodukowania zupełnie  nowych transporterów.

Sama  nowa konfiguracja kadłuba jest preferowana przez US Army, ponieważ zapewnia skokowo lepszą ochronę załogi i desantu wobec różnych zagrożeń a przede wszystkim min i improwizowanych ładunków wybuchowych (IED). Jest to pokłosie doświadczeń z użytkowania tych pojazdów w konfliktach w różnych miejscach na świecie.

Główne zmiany powodują, że masa wozu w wersji podstawowej wzrośnie z ponad 17 000 kg do ok. 22 000 kg. Trzeba mieć również na uwadze, że wzmocniona konstrukcja ma też na celu ewentualne dostosowanie do zamontowania nowej wieży bezzałogowej z 30 mm armatą automatyczną lub innych systemów uzbrojenia jak np. przeciwlotniczych. Zmianie ulega w takim układzie położenie środka ciężkości pojazdu, a przez to i jego  charakterystyki trakcyjne.

Według szacunków US Army dysponuje obecnie ok. 4500 KTO Stryker w dziesięciu wersjach. 

Reklama

Komentarze (4)

  1. Davien

    Jak widze Rafał znowu nadaje:) Nie trzeba nic przeliczać wystarczy zapoznac się z korupcja w Rosji i te 20x wiekszy budżet na zbrojenia to ostrozna ocena:)

  2. Rafal

    Hmm, Davien, daruj sobie, 20x mniejszy budzet niz US, moze i owszem, ale to jak przeliczanie 1 rubla do 1 dolara, slabo u was tam na zachodzie z matematyka. No coz propaganda robi swoje.

  3. Davien

    Za to panie wnioski biorac pod uwage korupcje w rosyjskiej armii i rządzie to USA ma nie 10 ale przynajmniej 20x większy budżet od Rosji:)

  4. wnioski z liczb

    Dzięki zagwarantowanemu w umowie z producentem (\"własność intelektualna\") serwisowaniu Strykerów wyłącznie przez producenta a nie przez armię, koszt przejechania 1 km Strykerem jest prawie 2x wyższy niż Abramsem, który jest serwisowany przez armię. Wg głównego audytora Pentagonu wojsko w ostatnich latach ustawicznie korzysta z usług specjalistów zewnętrznych zamiast własnych, choć koszt specjalistów zewnętrznych jest ponad 5 razy wyższy niż własnych. Dlatego USA może sobie mieć na papierze 10x większy budżet militarny od Rosji, ale realia wyglądają inaczej.

Reklama