Reklama

Technologie

Ukraińskie BMP-2 po modernizacji z reflektorami LED i krajowymi gąsienicami

Fot. Ukroboronprom
Fot. Ukroboronprom

Państwowe Żytomierskie Zakłady Pancerne przekazały siłom zbrojnym Ukrainy pięć wyremontowanych i zmodernizowanych pojazdów BMP-2. Maszyny otrzymały nowy system nawigacyjny, unowocześnione przyrządy celownicze oraz gąsienice wyprodukowane w Żytomierzu. Dzięki temu firma chce uniezależnić się od dostawców zewnętrznych.

Zgodnie z komunikatem opublikowanym przez Ukroboronprom, dostawa 5 bojowych wozów piechoty BMP-2 to pierwsze zamówienie zrealizowane w ramach kontraktów na rok 2021. Kilka dni wcześniej odbyło się przekazania przez żytomierskie zakłady 26 wozów BMP-1AK, ale były to wozy przywiezione z Polski w ubiegłym roku, które miały być dostarczone w listopadzie.

Przekazane wojsku BMP-2 przeszły nie tylko generalny remont, ale również płytką modernizację, obejmującą instalacje nowych systemów łączności i nawigacji. Zmodernizowano również układ obserwacyjno-celowniczy, a reflektor podczerwieni do aktywnego noktowizora zastąpiono zestawem diod elektroluminescencyjnych (LED) działających w paśmie światła podczerwonego.

Oprócz tego pojazdy otrzymały nowe, krajowej produkcji gąsienice. Część powstała na miejscu, w Żytomierskich Zakładach Pancernych, a część dostarczyły Charkowskie Zakłady Czołgowe im. Małyszewa, również należące do państwowego koncernu Ukroboronprom. - Dzięki temu nasza firma może w przyszłości całkowicie odejść od kupowania gąsienic od firm prywatnych lub zagranicznych - uważa Oleksiy Zhukovets, dyrektor Żytomierskich Zakładów Pancernych.

Podkreślił on również, że firma nie tylko pracuje na miejscu, ale również deleguje pracowników do prac naprawczych w rejonie Operacji Sił Połączonych na wschodzie kraju oraz w jednostkach wojskowych. Od początku roku podczas 8 tego typu delegacji serwisowych naprawiono ponad 30 pojazdów opancerzonych.

Reklama
Reklama

Reklama

Komentarze (5)

 1. Slava

  W roli uzbrojenia ostatniej szansy - tryzub z rakietowym napędem pomocniczym. Na baterie. Z Chin.

  1. Haha

   Taa. Super

 2. peel

  powinni dodać też podgrzewane lusterka - choć nawet bez tego przebijają nasze BP-1

 3. pomz

  Ewidentnie czerpią wzorce z naszej armii!

 4. BMP4ever

  Zakres modernizacji budzi autentyczny szacunek.

 5. ale jaja !

  To jest ukraiński efekt WOW !!! Trzeba mieć nadzieję, że nasz efekt WOW w przypadku BWP-1 będzie znacznie donośniejszy !!!

Reklama