Reklama

Technologie

Setki czołgów i BWP dla rosyjskiej armii w 2021 roku?

T-90M. Fot. Ministerstwo obrony Rosji.
T-90M. Fot. Ministerstwo obrony Rosji.

Zgodnie z komunikatem ministerstwa obrony Rosji, do jednostek wojskowych ma w tym roku trafić ponad 800 nowych i zmodernizowanych pojazdów opancerzonych. Będą wśród nich m. in. czołgi T-72B3M, T-80BWM i T-90M, bojowe wozy piechoty BMP-3 i BMP-2M „Bierieżok” oraz transportery opancerzone BTR-82 różnych wersji.

Więcej "używek po tuning” niż nowych czołgów?

Plany modernizacji parku maszynowego wojsk pancernych i zmechanizowanych jak zwykle wyglądają ambitnie i liczba 800 pojazdów robi wrażenie, jednak należy mieć świadomość, że większość z nich to nie wozy fabrycznie nowe, ale modernizowane. Dotyczy to przede wszystkim czołgów T-72B3/T-72B3M, do którego to standardu podnoszone są sukcesywnie najpowszechniej stosowane w rosyjskiej armii T-72. W 2021 roku do jednostek ma trafić łącznie 90 wozów tego typu oraz około 80 T-80BWM. W obu przypadkach pojazdy otrzymują opancerzenie reaktywne typu Relikt i zmodernizowane silniki o większej mocy, w przypadku T-80BWM jest to turbina gazowa. Zmiany obejmumą również system kierowania ogniem, w przypadku T-72B3M również armatę 2A46M-5-01 i 12,7 mm wkm 9P50 Kord.

Na 2021 rok planowane są kolejne dostawy bliżej nieokreślonej liczby czołgów zmodernizowanych do standardu T-90M Proryw z których część ma trafić do Wyższej Szkoły Dowodzenia Czołgami w Kazaniu, w celu szkolenia na nich oficerów. Zakres modernizacji pojazdów obejmuje m.in. montaż: nowego uzbrojenia w postaci zmodernizowanej armaty gładkolufowej 2A46M-5 kal. 125 mm wraz z nowym systemem kierowania ognia oraz zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia z karabinem maszynowym na stropie wieży, modułów nowego pancerza reaktywnego "Relikt" na kadłubie i wieży oraz pancerza prętowego z tyłu. Czołg otrzymał też nowy silnik wysokoprężny W-92S2 o mocy 1130 KM z automatyczną przekładnią oraz generatorem APU. Proryw ma również nową, spawaną wieżę o zmienionej konstrukcji.

Większa siła ognia wozów bojowych?

Ministerstwo zapowiedziało też znaczne dostawy bojowych wozów piechoty. Mają one obejmować 120 nowych wozów BMP-3 oraz 280 pojazdów BMP-2 zmodernizowanych do wersji BMP-2M Bereżok. Zmiany obejmują instalację zmodernizowana wieży B05Ja01 "Bereżok" (ros. Б05Я01 "Бережок"). Uzbrojenie wieży „Bereżok” to nadal automatyczna armata kalibru 30 mm typu 2A42 z 500 nabojami i karabin maszynowy 7,62 mm PKTM (2000 sztuk amunicji), ale wzbogacono je o dwie podwójne wyrzutnie kierowanych rakiet typu Kornet. Zamiast pojedynczej wyrzutni starych rakiet Konkurs mamy więc cztery nowoczesne, naprowadzane laserowo pociski naddźwiękowe o zasięgu do 5,5 km.

Odpalenie pocisku 9M133 Kornet przez BMP-2M. Fot. kbptula.ru
Odpalenie pocisku 9M133 Kornet przez BMP-2M. Fot. kbptula.ru

Dostawy tej wersji rozpoczęły się dwa lata temu, a w bieżącym roku podobne zmiany mają po praz pierwszy zostać zastosowane na pojazdach wojsk powietrznodesantowych BMD-2M. Użyty w nich system wieżowy "Bierieg" jest potocznie określany mianem "mini-Bierieżok", co oznacza, że jest on mniejszą wersją tego systemu zamontowanego m.in. na zmodernizowanych BMP-2M. "Bierieg" jest wieżą jednomiejscową, podczas gdy "Bierieżok" dwumiejscową. Ze względu na masę zamiast 4 pocisków Kornet wieża BMD-2M otrzymała jedyną podwójną wyrzutnię umieszczoną po prawej stronie wieży oraz nowoczesnym system kontroli ognia, który ma być zunifikowany z analogicznym systemem wieżowym BMP-2M "Bierieżok" oraz BMP-1M "Bachcza" wykorzystującym wieżę transportera BTR-82A, uzbrojoną jedynie w armatę 30 mm i karabin maszynowy.

Wspomniane transportery kołowe również mają być dostarczane do jednostek, zastępując starsze modele. Jeśli uda się zrealizować plany to do jednostek trafi łącznie 300 wozów w wersji podstawowej BTR-82A i dostosowanej do potrzeb piechoty morskiej BTR-82AM.

Warto odnotować, że w zestawieniu tym pojawiły się jedynie podstawowe typy wozów z wyłączeniem np. modernizowanych BMP-1M czy pojazdów specjalistycznych.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama