Ogromne zainteresowanie następcą Szyłki

26 czerwca 2020, 08:33
Zrzut ekranu 2020-06-26 o 10.46.40
fot. kpt. Katarzyna Sawicka
Reklama

Do ogłoszonego jeszcze w maju dialogu technicznego na systemy przeciwlotnicze bardzo krótkiego zasięgu SONA zgłosiło się 18 podmiotów – poinformował Defence24 rzecznik Inspektorat Uzbrojenia mjr. Krzysztof Płatek.

Jak informuje Inspektorat Uzbrojenia do dialogu technicznego zgłosiły się następujące podmioty:

 1. Polska Grupa Zbrojeniowa S.A. z udziałem spółek grupy: Rosomak S.A., 
  PIT-Radwar S.A, OBRUM Sp. z o.o., Jelcz Sp. z o.o., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A., ZM Tarnów S.A., Wojskowe Zakłady Uzbrojenia S.A., Huta Stalowa Wola S.A., Mesko S.A.
 2. Raytheon Technologies Co. 
 3. CRW Telesystem-Mesko Sp z o.o. wraz z Centrum Łukasiewicz – Sieć Badawcza Łukasiewicz.
 4. WB Electronics S.A.
 5. Transbit Sp. z o.o. 
 6. Thales Polska Sp. z o.o.
 7. Northrop Grumman International Trading Inc.
 8. Nexter Systems SA.
 9. Aselsan A.S.
 10. Leonardo S.p.A.
 11. Saab Technologies Poland Sp. z o.o.
 12. Elbit Systems Land Ltd.
 13. MBDA UK Ltd.
 14. Rafael Advanced Defense Systems Ltd.
 15. Rheinmetall Air Defence AG.
 16. Israel Aerospace Industries Ltd.
 17. Valhalla Turrets D.O.O. 
 18. Lockheed Martin Global Inc. (S.A.)

Jak widać wśród oferentów znalazła się silna reprezentacja państwowego przemysłu połączonego w konsorcjum, ale także instytuty badawcze i liczne polskie firmy prywatne. Oprócz tego widzimy zgłoszenia potentatów przemysłu zbrojeniowego z całego świata: Europy, Stanów Zjednoczonych, Turcji i Izraela.

Przeprowadzenie  dialogu technicznego planowane jest na okres od początku października do 18 grudnia bieżącego roku.

Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza wprowadzić na uzbrojenie system SONA, zapewniający kompleksową obronę przeciwlotniczą bardzo krótkiego zasięgu, a także zdolności C-RAM, dla jednostek pancernych. Będzie to następca samobieżnych zestawów ZSU-23-4 Szyłka a w dalszej perspektywie także ZSU-23-4MP Biała.

Dialog ma być przeprowadzony z podmiotami „które posiadają w swojej ofercie kompleksowe rozwiązania, lub rozwiązania, które można zintegrować w zakresie systemów przeciwlotniczych bardzo krótkiego zasięgu”, aby uzyskać informacje niezbędne do przygotowania opisu zamówienia w zakresie systemu SONA. Rozmowy będą prowadzone zarówno z producentami rozwiązań, jak i komponentów systemów obrony powietrznej (np. armat, radarów, rakiet czy podwozi).

Celem dialogu będzie ocena możliwości spełnienia wstępnych wymagań przez oferowany sprzęt, wstępne oszacowanie kosztów i harmonogramu programu, pozyskanie informacji umożliwiających oszacowanie kosztów sprzętu w cyklu życia i ocenę systemu zabezpieczenia logistycznego. Prowadzona procedura ma pozwolić także na zidentyfikowanie ograniczeń i uwarunkowań transferu technologii oraz ryzyk dla programu, a także zdefiniowanie sposobu możliwości potwierdzenia spełnienia wymagań.

Szczegółowy opis (wstępne wymagania) systemu SONA zostanie przekazany podmiotom zakwalifikowanym do dialogu technicznego. Wiadomo jednak, że ma on być rozwiązaniem „posiadającym zdolność do rażenia z ziemi pocisków artyleryjskich, moździerzowych i rakietowych na torze lotu (C-RAM), pilotowanych środków napadu powietrznego oraz BSP”.

Program SONA stanowi szansę dla polskiego przemysłu, bo ma on możliwość dostarczenia większości lub wszystkich elementów - od podwozia (np. typu K9), poprzez efektory (armaty i rakiety krótkiego zasięgu), systemy wykrywania celów, dowodzenia, aż po integrację całego rozwiązania. Aby jednak mógł zostać sfinalizowany, niezbędne jest dokładne określenie wymagań, czemu będzie służył właśnie prowadzony dialog techniczny.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 265
Reklama
guru
sobota, 14 listopada 2020, 07:56

Nie ma sie co ścigać na ilość luf. W rój dronów przywalić np. Krabem (lub podobnym kalibrem) i po roju. Tylko trzeba mieć amunicję programowalną aby "dobrze" wybuchła. Żaden rój nie przetrwa

alan
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 23:54

Biala to calkiem udana konstrukcja lepiej zakupic i przeznaczyc pieniadze na inne uzbrojenie

Gość 444
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 21:11

Co to ma być i za ile lat? Bo jak za 10 to PO ptokach

Logistyk
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 12:15

Podsumowuję wszelkie dyskusje na tema następcy Szyłki/Białej: Możemy zbudować własny sprzęt. Mamy do tego wszystko co potrzeba, zdolnych projektantów, inżynierów, techników i robotników. Jeżeli wybrany zostanie sprzęt zagraniczny, to decydenci powinni być postawieni przed sądem za zdradę, sabotaż, dywersję i działania na szkodę państwa polskiego.

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 17:36

Dyskusje dyskusjami, a zamówienie nie na pustą gadkę z forum tylko na plot, który potrafi niszczyć cele RAM/PSB. Możemy zbudować taki system obronny choćby dla okrętów MW? Od kiedy? Wskaż ten okręt cudowny. Tutaj zaś ma się zmieścić na podwoziu według publicznego zmówienia. Procę z wybuchową amunicją też można sknocić na rowerze razem, lecz nadal go nie obejmuje zamówienie na plot ze zdolnością niszczenia celów RAM/PSB. Nie ważne jak strasznie wybuchowa ta amunicja będzie. Pociski artyleryjskie nie niszczy się poprzez dmuchanie ciepłego powietrza w nie. Ot jeno tor ich lotu zmienisz coś.

Co za bzdury
wtorek, 30 czerwca 2020, 07:04

Aleś bracie "nadmuchal ciepłego powietrza" w ten swój wpis, twój literacki balon urósł do rozmiarów Księżyca. Czyli dużo słów, mało treści. A pytanie o okręt jest po prostu "od czapy" bo artykuł jest o następcy gąsienicowego systemu artyleryjsko-rakietowego, a nie okretowego!

Piotr ze Szwecji
wtorek, 30 czerwca 2020, 09:53

No właśnie. Zamówienie dotyczy gąsienicowego systemu anty RAM/PSB. Wiadomo systemy na okręcie nie muszą się liczyć z masą. Mogą być większe. Wskaż więc to nasze własne polskie okrętowe rozwiązanie anty RAM/PSB... bo jak na razie ten balon posiadania i wybrania polskich rozwiązań naszego rodzimego przemysłu urasta powoli do rozmiarów Supernowej, której nadęty wybuch w dotyku z szpilką rzeczywistości zniszczy całą galaktykę Drogi Mlecznej, a nie tylko władze państwa polskiego.

Grzegorz Brzęczyszczykiewicz
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 19:08

Od kilkunastu lat co najmniej. reszta twojego zapytania ma szwedzki poziom

Piotr ze Szwecji
wtorek, 30 czerwca 2020, 10:04

Widziałem wideo na defence24 okrętu wojennego MW, który wyciągnął na wody Zatoki Gdańskiej i oddał parę artyleryjskich salw kalibru 23 mm w boję. Jeśli polski okręt wojenny zniszczył choć jeden pocisk typu RAM, to czemu MW nigdy nie ćwiczy tego elementu podczas tych licznych manewrów na wodach poligonowych Bałtyku? Czyżby polski bubel na uzbrojeniu okrętów MW? Marynarze MW nie chcą robić z siebie międzynarodowego pośmiewiska przez demonstrację tego nieskutecznego polskiego bubla? Wskaż filmik jak polski okręt wojenny niszczy swoim polskim rodzimym uzbrojeniem wszystkie rodzaje obiektów typu RAM. Piszesz, że od kilkunastu lat co najmniej. Choć jeden więc winien być gdzieś na YT, nie? Pusta gadka to nie czyn.

PRACA DLA RODAKÓW STO EKSPORTOWI PRACY
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 07:50

Dajmy prace POLAKOWI POBUDZMY WŁASNĄ GOSPODARKĘ PRZYCZYŃMY SIĘ DO WZBOGACENIA POLSKIEGO BUDZETU - wybierzmy rodzimy system przeciwlotniczy oparty o krajowego dostawcę wszystko mamy lub rozwijamy od 35 mm dział po manpady Piorun i jego opracowywaną wersję Piorun-2 o większym zasięgu podwozia produkujemy w kraju od gasienizowych po kołowe DO WYBORU DO KOLORU

Piotr ze Szwecji
wtorek, 30 czerwca 2020, 10:14

Mamy Piorun-2 już? Takie coś jak Piorun-2 nie istnieje na razie. No i co z tego, że to opracowano, jeśli nawet nie ma prototypu. Perpetum Mobile też opracowano, lecz nigdy nie istniało i nigdy nie będzie istnieć, bo przeczy prawom fizyki. Więc na ile przeczy im Piorun-2 jeszcze muszą się dowiedzieć na testach poligonowych jego prototypów i... poprawić. To zajmie lata jeśli nie dekady. Ledwie na przełomie 2019/2020 pierwsze Pioruny zaczęły trafiać do WP. O czym więc ty piszesz? Fantastykę dla nieedukowanych i nieoczytanych? Może po drodze trzeba będzie włożyć 500 mln inwestycji państwowej, by w ogóle produkcja była tego była możliwa w Polsce, bo na takim poziomie technicznym jest polska zbrojeniówka, która rozbija sobie zęby, pomimo państwowego sponsoringu, nawet na produkcji cywilnej.

Troll z Polszy
niedziela, 28 czerwca 2020, 23:01

@df zwróć uwagę za ofertę nr "3 CRW Telesystem-Mesko Sp z o.o. wraz z Centrum Łukasiewicz – Sieć Badawcza Łukasiewicz." Moim zdaniem tutaj będzie wielka niespodzianka ;-)

df
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 09:04

Dzieki za zwrocenie uwagi :) Łukasiewicz czyli IL do tego CRW czyli mamy synergię technologii rakietowych i systemów naprowadzania. Coś czuję że ta rakieta może mieć specyficzny UWS's i że to ma związek z ostatnimi testami. Jak się uda niech chłopaki pomyślą o wersji eksportowej żeby wreszcie PPO zaczął się samofinansować

wojtek
niedziela, 28 czerwca 2020, 21:17

lufy nie umieją zrobić a mowa Szyłce

Roman
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 13:40

KacapoPOdobny, Stalowa Wola ma najlepszą i najnowocześniejszą lufownię w Europie!

Skąd się tacy biorą?
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 10:38

Lufy, to były twoje stopnie w szkole. I nie trzeba słowa więcej.

Raf
wtorek, 7 września 2021, 01:22

Hahahaha.Dobre.

Marzyciel
niedziela, 28 czerwca 2020, 16:55

Ciekawe, co należałoby zainstalować na Rosomakach aby ich działek 30mm można było użyć do sieciocentrycznego ognia plot? Taki scenariusz: jakiś radar wykrywa potencjalne cele i wysyła namiary do naszego systemu Rega. Rega rozsyła namiary sieciocentrycznie. Namiary dostaje np. kolumna przemieszczającego się zmechu na Rośkach np. w towarzystwie baterii Poprad. WD Poprada po uzysaniu ostrzeżenia z Regi, łączy się ze wszystkimi SKO Rosomaków, wypracowuje namiary do otwarcia ognia, Rosomaki rozjeżdżają się zajmując pozycje o najlepszych kątach ostrzału i jeśli cele pojawią się w polu rażenia ich działek, otwierają skoncentrowany ogień plot sterowany z WD i korygowany radarem baterii Popradów, a w razie konieczności wspierany rakietami Grom. I co, niech mi ktoś powie, że to technicznie niemożliwe!?!?! Wymaga tylko zautomatyzowania napędów wież Rosomakow i zintegrowania ich własnych SKO z SKO na WD Poprada.

tyle
niedziela, 28 czerwca 2020, 19:55

Rosomaki nie mają nawet SKO ale w Borsukach może być coś w ten deseń. Baza do SONY jest w postaci REGI i WD35 + KDA35 może ze skróconą lufą ? Piorun+ raczej na Poprady, Piorun na MANPADSa tutaj o wiele większy kaliber niekoniecznie idący w zasięg

Marek
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 08:05

W HITFIST-30P jak najbardziej jest SKO. Tylko, że do tego, co chce Marzyciel się nie nadaję. ZSSW-30 ma jeszcze lepszy. Bazując na nim można by zrobić SKO do MBT. Ale wątpię, żeby mógł być podstawą do systemu OPL.

Marzyciel
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 10:47

No tak, tam jest jakieś włoskie badziewie. Można zapomnieć. Ale jeśli SKO na ZSSW jest nasze, to zmiany pod kątem oplot powinny być do zrobienia, a gotowe moduły programowe ma już przecież PIT Radwar. Zatem problemem mogą byc tylko zbyt wolne napędy wieży i niski kąt podniesienia lufy. Ale zysk w postaci potencjalnych kilkuset luf zdolnych do oplot jest moim zdaniem nie do pogardzenia.

df
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 08:57

ale pewnie chodzi o to ze nie ma spojnego BMS-a do Rośków. Ponadto liczy się wiele innych parametrów jak maksymalny kąt podniesienia lufy itp Tworząc Borsuka wzięto pod uwagę zagrożenia np rojami dronów ale co z tego wyjdzie zobaczymy. Trzeba przyznać że WB od wersji Topaza dla Raków robi już w BMS a nie tylko SKO

Marek
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 22:39

Ograniczeniem jest działko. W BWP wystarczy i powinno być mniej szybkostrzelne. Przykładem Wotan 35mm. Nie nastarczysz luf do wymiany w BWP przy szybkostrzelności wymaganej w przypadku VSHORAD

Marzyciel
wtorek, 30 czerwca 2020, 07:50

Samo działki nie jest żadnym ograniczeniem. Wybacz ale zbytnio fetyszyzujesz. Bo jaka jest "wymagana" ta specyficzna szybostrzelność? Jest jakakolwiek "wymagana"? Cały mój pomysł sprowadza się do: wprowadzenia do SKO zdolności prowadzenia, sterowanego centralnie ognia grupy d o w o l n y c h działek przez zewnętrzny system kierowania, gdzie wg mnie jedynymi parametrami krytycznymi w przypadku celów lotniczych będą napędy i kąt uniesienia luf. A użycie działek o i n n e j szybostrzelności niż działka typowo plot, nie wyklucza w żaden sposób zdolności do ich sieciocentrycznego kierowania. W skrajnym teoretycznym wypadku wyobrażam sobie nawet zdolność, np. strzelanie nawet z luf czołgów amunicją programowalną do celów typu śmigłowiec w zawisie czy nisko lecący rój dronów. Kwestią dla mnie będzie wyłącznie zdolność do przekazania do SKO grupy czołgów namiarów celów i czas reakcji do pierwszego strzału. Bo skoncentrowana salwa tylko kilku nawet pocisków ABM, może zadecydować o przetrwaniu na polu walki. I oczywiście NIE sugeruję "gonienia" lufami czołgów po niebie za przemieszczajacymi się szybkimi celami, ale gdyby kompania czołgów zdołała się ustawić to nawet jedna skoncentrowana salwa mogłaby zadziałać jak salwa z ciężkich dział plot nie strzelajacych do konkretnego samolotu, tylko tworząca zaporę i nasycająca odłamkami określony obszar 3D w strefie przelotu np. roju dronów, śmigłowca czy samolotu na niskim pulapie. Jeśli wystarczająco nisko, to wtedy niski kąt podniesienia luf nie stanowi problemu, ale salwa ciężkiej ABM na kursie spotkaniowym celu może cel zniszczyć.

Marek
wtorek, 30 czerwca 2020, 12:21

Czym innym jest BWP zdolny do rażenia celów powietrznych, czym innym jest wyspecjalizowany system OPL.

Marzyciel
niedziela, 28 czerwca 2020, 20:25

Zatem Rośki potrzebują SKO. A Borsuki maja mieć już SKO na ZSSW? A że wieże Hitfist są stare, to pewnie ich napędy są i tak zbyt powolne do zwalczania celów powietrznych, ale te nowe ZSSW może dałyby radę? Tzw baza do SONY mnie nie interesuje. Mnie interesuje potencjalne wykorzystanie do obrony plot wszystkiego co strzela , stąd pytanie o lufy Rosomaków. Brak odpowiednich kątów podniesienia czy szybkich napędów, pozbawia nas na starcie kilkuset luf potencjalnie dostępnych do zadań obrony plot. Być może kiedyś nawet z amo programowalną? Swego czasu powstały zmodyfikowane wieże do Skota zdolne do prowadzenia ognia plot.

Marek
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 08:09

Zarówno HITFIST-30P jak i ZSSW-30 mają SKO. Ta ostatnia ma nawet bardzo przyzwoity. Z napędami do HITFISTów jest tak, że faktycznie są słabe. Ale to wynika z konfiguracji wieży a nie ze starości. Między innymi z powodu tych nieszczęsnych napędów odpuszczono integrację Spike z nimi.

df
niedziela, 28 czerwca 2020, 16:05

Na szybko :) Jakie warunki powinna spełniać SONA ? 1. C-RAM 2. działko min 30mm z amunicją programowalną i zasięgiem ponad 3km 3. opcja zwalczania pocisków samosterujących 4. opcja lekkiego ppanc czyli rakiety OPL z głowicą EFP do zwalczania lekkiego zmechu i śmigłowców 5. pionowe wyrzutnie rakiet 6. wielokanałowość zestawu wynikająca nie tylko z zastosowania rakiet samonaprowadzających się ale też praca we wspólnym SKO, współdzielenie danych z sensorów innych zestawów i polskich sensorów i radiolokatorów 7. czy powinien być kompletny TELAR z RKO "na pace" ? to zależy od typu rakiet ale opcja rakiet naprowadzanych aktywnie radiolokacyjnie i radaru w zestawie powinna być 8. rakiety z opcją korekty. 9. to niby VSHORAD ale bez rakiet o zasięgu minimum 10 km i pułapie minimum 6.5km (do zwalczania podstawowych dronów i rozpoznania) nie ma co podchodzić do tematu 10. w zestawie oczywiście dalmierz laserowy, sensory EO z opcją montażu laserowego podświetlacza celu

Chyba nic z tego
niedziela, 28 czerwca 2020, 20:27

Dużo chcesz i niestety to bardzo drogo wyjdzie. Oryginalna Loara "poległa" m.in. przez b.wysoki koszt pozyskania. Twoja SONA kosztem przebije niestety Loare parokrotnie.

Wojciech
niedziela, 28 czerwca 2020, 12:54

Wszystko w tym systemie jesteśmy w stanie zrobić siłami naszego przemysłu zbrojeniowego.

Opel
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 07:10

Taaak. Szczególnie rakiety. Te zrobimy na 100%. Nasz przemysł wielokrotnie podkreślał że już wie jak się je robi. Trzeba dac mu tylko 30mld na badania i już za 30 lat taka rakieta z zasięgiem 10km będzie jak makieta z drewna.

Trzeźwy
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 10:53

Wyraźnie nie doczytałeś, ale SONA ma zastąpić Białe z Gromami, a nie nawet Osy czy Kuby, więc skąd u Ciebie zasięg rakiet 10km?? Nadmiar fantazji ułańskiej, czy tylko niezdolność do czytania i rozumienia prostego polskiego tekstu? NIGDZIE nikt nie stawia wymagań zasięgu 10km!! Jaki błyskotliwy umysł będzie strzelać rakietą o zasięgu 10km do pocisków moździerzowych?

BUBA
niedziela, 28 czerwca 2020, 16:45

Tak jaak nasz przemysl zbrojny budowal-Andersa Gawrona i np. Borsuka

Frantz
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 11:33

Buba przyjacielu. Przypomnę Ci tylko, że zbudowanie tego jeżdżącego, strzelającego, choć z kilku zastępczymi częściami, i oczywiście bez szeregu innych istotnych elementów wyposażenia i uzbrojenia demonstratora pod nazwą Anders, kosztowało raptem t y l k o ok 22 milionów!!! I to głównie środków własnych OBRUM. Tymczasem tylko na samą wieżę ZSSW30 NCBR przekazał do HSW "tylko".. 80 milionów!!! Zatem myślę, że OBRUM wykonał fantastyczną robotę tworząc Andersa, a zespół konstrukcyjny zamiast zwolnienia z roboty powinien dostać medale i wysokie nagrody pieniężne. To ten zespół powinien dostać zarówno środki jak i szerokie wsparcie polityczne, a może powstałby prawdziwy polski czołg? Oceniając co osiągnęli przy Andersie, i to praktycznie bez wsparcia, to z odpowiednim wsparciem mogliby to zrobić.

Marek
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 08:24

Ależ zbudował. Zarówno Andersa jak i buduje Borsuka. Gawrona też zmęczył mimo tak nędznego finansowania, że nikt inny przy nim by okrętu nie zrobił. Anders nazywa się teraz UMPG i jest to całkiem fajne podwozie. To nie wina przemysłu, że armia nie che ciężkiego BWP. Patrząc na to, co dzieje się koło Borsuka jak na razie ciężko coś zarzucić projektowi. No chyba, że chcesz to robić na szybko po ukraińsku albo po rosyjsku. W pierwszym przypadku pojazd jest skuteczny "jeżeli uzbrojenie już działa". Czyli jak to ma miejsce w systemie wieżowym do BTR-4, i z Opłotami na czołgowych zawodach. W drugim przypadku jest tak, że pojazd zapali się czasu do czasu tak, jak zapalił się na ostatniej defiladzie Bumerang, albo trzeba go odpalać na zaciąg, tak jak na jednej z poprzednich trzeba było zrobić z T-14.

zeneq
niedziela, 28 czerwca 2020, 15:29

America first...

poznaniak
niedziela, 28 czerwca 2020, 12:41

Mam pytanie, jakie konkretnie systemy mogą nam zaproponować Amerykanie?Generalnie szkoda ,że Koreańczycy nie proponują nam swojego systemu.

Marek
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 08:25

A po co ci on jak możemy sobie zrobić sami?

Adam
niedziela, 28 czerwca 2020, 16:13

C-RAM

mobilny
niedziela, 28 czerwca 2020, 12:23

....następca szylki tylko Polski Produkt.... zresztą jej nie będzie.... zachciało im się zabawek ze stanów....

ito
niedziela, 28 czerwca 2020, 06:48

Podwozie k9? No chyba, ze stanie się podstawą BWP- i wtedy w celu standaryzacji. Raczej moduł wieżowy o masie umożliwiającej montowanie na Rośkach- ma to być system bardzo krótkiego zasięgu, czyli powinien móc być w jednostkach powszechny. Zastanawiałbym się wręcz, czy rezygnować z 23- jek, a jeśli tak to czy pchać się w 35 KDA czy raczej w standartową w jednostkach 30-tkę- raz ze względów logistycznych, dwa ze względu na generowany odrzut ( wymagana masa podwozia).

Marek
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 08:37

Przy 23 mm CRAM odpada. 30 mm Bushmaster II ma zbyt małą szybkostrzelność. Jak chciałbyś 30 mm, to trzeba by było czegoś innego. Na przykład kkcb 30 mm. Ale tych, ani niczego innego podobnego nie robimy. Poza tym skąd domniemanie, że KDA 35 nie da się posadzić na Rośku?

ito
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 15:05

Nie wiem, czy się nie da, ale sama KDA to prawie 700 kg. Do tego napędy pozwalające na obrót z rozsądną prędkością, sama wieża, opancerzenie (nawet jeśli bezzałogowa), system celowniczy pozwalający prowadzić z sukcesem ogień do celów powietrznych, podajniki amunicji i sama amunicja- z jedną armatą robi się ze 4 tony jak nic. Trochę sporo na Rośka. Gdyby się to udało zbić do masy bojowej do 3 ton (co oznacza masę wieży z amunicją ale bez działa 2300 kg- to się może nie udać) to byłoby circa jak Hifist- wtedy jedynym problemem będzie odrzut- do celów powietrznych wali się długimi seriami, impuls odrzutu będzie sporo większy niż bushmastera. Żeby popuścić wodze fantazji- wystarczy przeskalować WLKM na 30 mm, ze 160 kg Bushmastera zrobi się pewnie ze 300, ale wieża (bezzałogowa) powinna dać się utrzymać w masie bojowej 2-2,5 tony. Lżejsza amunicja, mniejszy odrzut, lżejsza wieża, co za tym idzie słabsze napędy- wszystko powinno się zrobić gwałtownie łatwiejsze.

Marek
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 20:23

Tylko zważ, że mamy licencję na Patrię/Rośka XP. Nie kupowaliśmy jej przecież dla sportu ot tak sobie. A to jest podwozie o znacznie większych możliwościach. W niczym nie ustępuje Boxerowi, na którym z sukcesem posadzono 35 mm. Jak ci rzekłem. 30 mm może być. Tylko nie powinien być to Bushmaster II. To dobre działko, ale zostało zaprojektowane do czegoś zupełnie innego.

Marzyciel
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 11:43

Rosiek pod duży, rozłożysty, wysoki "kombajn" z 35mm, rakietami i systemami antydronowymi? Chyba żeby go z tyłu obniżyć znacząco. Ale wtedy przyjrzyj się np. wymiarom podstawy AG35. Mnie się bardzo podoba KDA35, ale chyba wyniesienie tego systemu na poziom kadłuba (?) Rosomaka to ciut za wysoko. Mam np. wątpliwość co do utrzymania celności przy odrzucie na pewno większym niż Bushmaster 30mm, oraz posadowieniu tak wysoko zestawu cięższego, do tego o wysokim środku ciężkości, niż niska wieża z Bushmasterem.

.
niedziela, 28 czerwca 2020, 12:49

Zwiększyc zasięg do opracowywanego Pioruna-2 oraz kaliber do 35 mm i programowanej amunicji do tego działa zyskamy lepszą skuteczność najistotniejsze to DAĆ PRACE DLA POLAKA ROZRUSZAJMY RODZIMA GOSPODARKĘ

Edek
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 07:10

Ale brednie.

.
niedziela, 28 czerwca 2020, 12:46

W ramach standaryzacji w przypadku wybrania licencyjnego podwozia z Korei było by ono w ramach tej standaryzacji wspólne dla haubic Kraba i ewentualnego zamiennika Szyłki ---------- w przypadku wybrania podwozia UMPG/Anders była by standaryzacja z WWO Gepard i zamiennikiem Szyłki ---------- 35 mm działko to nowa jakość siła uderzenia mozliwości użycia amunicji programowalnej większe więc i większa skuteczność

Edek
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 07:11

Tak jasne. Sam to wymysliles? Bredzisz.

Zniesmaczony
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 11:47

A ty to swoje ciągłe, w każdym poście, nieustanne, nie merytoryczne obrażanie wszystkich sam wymyśliłeś?

Z ukosa
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 10:56

Może coś merytorycznego wreszcie umieścisz? Bo jak na razie, to prezentujesz wyłącznie upór przy stosowaniu tylko jednego słowa na "b"!

DAJMY PRACĘ POLAKOWI ZINWETUJMY W POLSKĘ I POLAKÓW
sobota, 27 czerwca 2020, 23:32

Praca da POLAKÓW MYŚLMY O SOBIE O WŁASNYM PRZEMYŚLE O WŁASNEJ GOSPODARE O WŁASNY BUDZECIE z niegidą środki na służbę zdrowia - szkolnictwo - pomoc powodzianą itd inwestujmy w POLSKĘ I POLAKÓW wszystko mamy do stworzenia następcy szyłki OD 35 MM DZIAŁ PO MANPADY TYPU PIORUN/PIORUN-2 PODWOZIA OD KOŁOWYCH ROSOMAK/JELCZ PO GĄSIENICOWE OD KRABA,UMPG-ANDERSA

Edek
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 07:12

Piorun 2 nie istnieje i tyle w temacie tych wypocin.

Extern
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 22:56

Jako całość nie, ale istnieją poszczególne komponenty do tej rakiety. Wystarczy złożyć te klocki.

Polska First
niedziela, 28 czerwca 2020, 19:28

DOKŁADNIE TO MUSI BYĆ POLSKI PRODUKT ! Polska FIRST !

Adix tankman
sobota, 27 czerwca 2020, 23:11

Nie od dziś wiadomo że Polskie OPL po prostu leży i jest przestarzałe. Rzadna pochodna temu broń typu Szyłka nie ma szans ze współczesnymi ,,statkami powietrznymi'' nie i koniec . Potrzeba systemu samo naprowadzającego jak i laserowego bo kaliber to nie wszystko. Oczywiście są bardzo wydajne i bardzo szybkostrzelne ale samo naprowadzające i co ważne niszczące siły nieprzyjaciela cele no ale to trzeba zrobić czy kupić A nie jak u NAS prowizorka zawsze i c... J z tego

Ostrozny
niedziela, 28 czerwca 2020, 07:09

Kolego przecież wszystkie zestawy opl, które produkuje Polska ( oprócz naramiennych wyrzutni ) mogą działać autonomicznie i zdalnie więc nie wiem dlaczego tak biadolisz wystarczy trochę poczytac

Do Ostrożnego
niedziela, 28 czerwca 2020, 08:59

Wystarczy wiedzieć i myskecracjonalnie by nie wypisywać naiwnych tez. Polska produkuje t y l k o Poprada. A np. Pilic MA być t y l k o 6 szt. więc o "produkcji" można pisać t y l k o w cudzyslowie. Noteci nie zamówione ani jednej sztuki, podobnie Tryton to jeden egzemplarz. Zatem praktycznie to produkujemy t y l k o i wyłącznie jednego Poprada. Nie wiem zatem czemu twierdzisz, że w Polsce w s z y s t k i e produkowane systemy coś mogą, skoro produkowany jest t y l k o j e d e n.

Marek
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 08:40

No właśnie wystarczy myśleć racjonalnie. Nie produkuje się, bo armia nie zamawia. Jak będzie chciała zamawiać, to będą produkowane.

Do Marka
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 11:05

Marek, zgodzisz się jednak, że nie powino nas uspokoić posiadanie 1 szt omszałego prototypu Loary, jednego Trytona na nieustajacych testach, jednego czy dwóch strzelajacych zestawów Pilica, chyba wezystkiego 3 szt razem działek A-35 i AG-35 oraz jedynej seryjnej produkcji Poprada? Uspokajający ton kolegi Ostrożnego o "produkowanych w Polsce systemach" był raczej grubo na wyrost? Nawet Kuszy choć stanowi ogromny postęp w stosunku do ręcznych Gromów, nie zamówiono ani jednej sztuki, a byłaby świetnym środkiem plot np. dla desantu!

Marek
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 21:29

Nie zgodzę się, ponieważ wypisujesz banialuki. Kusza to propozycja przemysłu robiona własnym kosztem. Nikt jej nie zamawiał, ponieważ MON nie chciał czegoś takiego i wcale się nie dziwię. Zamiast tego zamówiono Poprady. I całe szczęście. Tryton w zasadzie jest po testach. Noteć też. Łącznie z amunicją programowalną. Wspomniana zaś przez ciebie Kusza dla desantu, miałaby sens na AERO. Posadzenie tego na Polarisie to taki sam wolny żart jak PPK posadzony na Quadzie. Nawiasem mówiąc nie zrobiono tego pod desant, bo nikt się z czymś, co między nogami wisi nie wymienił z głową. To była propozycja dla WOT. Ale i dla nich na Polarisie, którym wożą się ratownicy medyczni nie za bardzo. Z Wirusem inna rozmowa. Tak samo jak samobieżny moździerz M-81 czy PPK na tym samym pojeździe. Jak się chce robić takie rzeczy, to zamiast liczyć grosze należy je robić porządnie.

Edek
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 07:13

Bo to młot z netu. Promuje coś czego niema. Fantazje i brednie okraszone wielkim EGO. Ciekawe ile płacą za Takie wpisy?.

Poczytaj, potem pisz
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 11:09

Pudło. Systemy to akurat mamy opracowane. Problem to MON, który ich nie zamawia. Przemysł je opracował, ale nie produkuje, bo MON nie zamawia nic poza Popradem i raptem 6 szt Pilicy. Pilic zamówiono za mało, a Noteci ani jednej sztuki, choć to najnowocześniejszy nasz plot system artyleryjski.

Marek
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 21:34

Noteć ma pecha bo chciała jej tylko będąca nie wiedzieć czemu kulą u nogi MW. Teraz ma ABM. Coś więc panom ubranym w zielone mundurki powinno wreszcie zaświtać.

Adix tankman
sobota, 27 czerwca 2020, 22:55

Można spekulować i spierać się w nieskończoność na temat wszelakich programów, zakupów i przetargów MoN. Jedno jest pewne . Niezle Ci kolesie nakradna czy owiną w kłębek niekończącej się nici ,,wydatków,, zanim coś dla armii i obronności RP w końcu rzeczywiście jako stan faktyczny a nie z dipy czy fikcyjny będzie na stanie i to po latach... Przykładem są już podstawy -ciągłe braki w wyposażeniu żołnierzy zawodowych w podstawowe sorty,umundurowanie,broń,ekwipunek,sprzęt itd... Dobrze że amerykanie się tu gnieżdżą bo byłoby słaaabo.

Gdzie ??//
sobota, 27 czerwca 2020, 22:39

..jak cie kocham.. jak Polacy się w końcu.. wkurza to cały inspektorat delgatur importerów ..wywalimy na piaskownice beduińska i nareszcie nie bedzie juz "superr"licencji i setek miliardow wywalanych w błoto zagraniczne..

Edek
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 07:15

W tym kraju ludzie wkurza się tylko jak im zabiorą 500 plus. Reszta się nie liczy. O tym twoim inspektoracie uzbrojenia nikt ie wie. Armia? Człowieku ludzie tracą pracę. Mamy kryzys jakbyś nie wiedział. Sprawy armii są jak uprawy na Marsie.

Buszujący w Sieci
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 14:34

Znowu zrzędzisz? Bodaj czwarty czy piąty twój post, i każdy jeden jak nie zrzędliwy, to kogoś obrażasz, to krytykujesz, to rzucasz nieeleganckie epitety na ludzi? Czy ty znasz kogokolwiek kto cię.. lubi?

Kowalski
sobota, 27 czerwca 2020, 20:34

A co się stało z LOARĄ??? Tyle pieniędzy na to poszło na ten przecudowny projekt i cisza. Czy znalazł się odpowiedzialny za utopienie publicznych pieniędzy? Fajnie się wydaje cudzą kasę.

Księgowy
niedziela, 28 czerwca 2020, 12:28

To taka sama zasada jak przy zakupie najdroższych na świecie respiratorów. Pieniądze podatnika trzeba po cichutku przelewać na lewe konta na Kajmanach, tylko trzeba znaleźć powód by to zrobić, np wymyślać loarę dla naiwnych.

Marek
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 08:50

Niezupełnie. Loara jak i wiele innych rzeczy jest ofiarą systemu, który obowiązywał w MON. Zamiast dbać o wojsko panowie ministrowie wykazywali się pozornymi oszczędnościami i zwracali środki finansowe do budżetu. Stąd między innymi zajeżdżone Leopardy 2A4. Brak modernizacji Twardych i T-72 oraz epopeję Gawrono/Ślązaka.

men
sobota, 27 czerwca 2020, 15:11

Wesołek, 100% racji, produkowałem się w ten sam deseń już na tym forum w tych samych klimatach, wszystkie elementy już mamy tylko WOLI brakuje, ciekawe czemu, z mych indywidualnych obserwacji wynika że działa tu pewien mechanizm, niestety dobro Państwa, SZ , Obronności w ogóle w tych dywagacjach NIE WYSTĘPUJE, toczy się gra lobbystów "podczepionych" pod różne Ambasady, którzy skutecznie wywierają "presje" na naszych decydentów na różnych poziomach. Przesadzam? no cóż wystarczy poszperać ile na swoje MON-y wydaje PL a ile inne kraje , porównać potencjał, ostatnie zakupy................ i można dojść do naprawdę interesujących acz smutnych wniosków. A co do meritum, ja w tych rozważaniach na temat SONY bardziej bym stawiał na większy kaliber 57/76 mm , bardzo ciekawe rozwiązania mają Szwedzi/Włosi, pocisku artyleryjskiego nie zakłócisz, taki kaliber to zwiększone możliwości programowania, do niektórych zadań dedykowanych WWO włącznie. Co do Tatry, tak,tak, tak, zarówno te zmodyfikowane od Dany jak te na Huzarze, zróbmy coś w końcu w ramach tej formuły W4, a nie pitolmy o wielo morzu,pozdrawiam

Wesołek
niedziela, 28 czerwca 2020, 12:50

Na pewno 57mm już czyni ogromną różnicę , a 76mm to wymiata wszystko do pulapu chyba 8 czy 9 km. Ale wtedy podwozia kołowe mogą mieć problem z ustabilizowaniem więc moze i z celnością. Co gorsza nie mamy ani 57mm ani 76mm do dyspozycji. Musi być z importu , ale ze Szwedami nam się ukladalo. Leonardo 76mm to loteria! Za to Tatra (ostatecznie też Jelcz 8x8) udźwignie wszystko. A z "gąskami" problemu absolutnie by nie było. Ps. Podoba mi pomysł jakiejś szerszej współpracy w ramach V4.

Wesołek
sobota, 27 czerwca 2020, 14:23

Tymczasem odbyły się już w Ustce, strzelania z Pilicy ustawionej na pace zwykłej wojskowej ciężarówki. I już "ćwierć - SONA" jest gotowa? Po decyzji ws. SONY, najwyraźniej widać, że te strzelania w Ustce "zapłodniły" twórczo jałowe dotąd mózgi "myślicieli" w Inspektoracie Uzbrojenia. Ale ad rem. Jak fantazjować, to moze taki pomysł? Wziąć prawdziwie terenowe podwozie np. Tatry 8x8. Na nim ustawiamy... NOTEĆ czyli AG-35, a do niej dorabiamy identyczny moduł rakietowy jaki ma Pilica, ale x4 Gromy, plus jeden z dwóch (lub nawet dla maksymalnej skuteczności oba naraz) dostępnych już w Polsce naszych systemów antydronowych. Jacyś kowale obudują to nam lekkimi osłonami przeciw odłamkom i broni strzeleckiej i mamy gotową "para-Sonę". Nośność takiej Tatry wystarczy na wszystko, nawet dla AG35, rakiety, systemy antydronowe i może nawet jakieś przyszłe lasery (może te lasery Duda by wyprosil w USA, zamiast bzdurnych szczepionek?). A Tatra ma już nawet dużą opancerzoną kabinę i fenomenalne zdolności terenowe. Bierzemy kolejny "klocek" czyli cały gotowy moduł dowodzenia z WD systemu Poprad czy Pilica, plus drugi "klocek" z Poprada, czyli moduł radaru Bystra/Sajna i dajemy to na kolejną Tatrę. 6 Tatr "ogniowych" plus 2 Tatry "dowodzenia" z radarami i J U Ż. Do tego, to poza tymi...Tatrami, do tej "mojej" SONY, już mamy przecież w Polsce w s z y s t k o. PIT-Radwar nam to pięknie zintegruje, tak jak zrobił nam w pełni sieciocentryczną, zdalnie lub automatycznie sterowaną Pilicę! Cała kasa zostaje w Polsce, trzy polskie firmy się radują, i jest SONA!! A dla jednostek gąsienicowych wozy ogniowe zrobić na K9PL (nie wiem jednak czy to nie za drogo?), wozy dowodzenia z radarami na Opalach lub UMPG, albo nawet wszystko na UMPG. Bo nośność nawet podstawowego UMPG/Andersa spokojnie pozwala na DMC chyba do 35 ton, więc moduł ogniowy "mojej" SONY też spokojnie wytrzyma. I co najważniejsze: pierwsze prace integracyjne można zacząć od jutra, bez dialogu, decyzją ministra Błaszczaka, a 95% klocków mamy j u ż dziś gotowych u n a s!! W naszych państwowych firmach!! Aha, za udzielenie praw autorskich do tego pomysłu wystarczy mi 0.001 wartości kontraktu.

Dobry pomysł
niedziela, 28 czerwca 2020, 12:58

Co najmniej 5 polskich firm uszczęsliwiasz! A to "zysk" dodatkowy! Wszedłbym w ten twój pomysł SONY na Tatrze. A jeszcze od Czechów za te Tatry pod SONĘ jeszcze wyłudzić "ekstrasa" , czyli korzystną ofertę na Huzara do Pegaza dla Poznania i szósta polska firma zadowolona. Wersje gąsienicowe mogą być jak proponujesz. I dać sobie siana z tym całym przegiętym dialogiem!!

Fanklub Daviena
sobota, 27 czerwca 2020, 16:56

No dobra, ale co wtedy z tego miałby nasz NAJDROŻSZY przyjaciel - Wielki Wuj? :)

Wesołek
niedziela, 28 czerwca 2020, 09:25

Pytanie wbrew pozorom bardzo istotne bo tak czy owak musimy inwestować w sprzęt z USA, gdyż musimy, co oczywiste, kupować sobie ich "wdzięczność i przychylność"! Gaz, LNG, broń, atomówka, bazy, poligony, misja w Iraku, to są oczywiste koszty "głaskania przez Trumpa". Ale myślę, że wystarczyłoby trochę więcej "cojones", więc jak kupować u nich to rzeczy, których absolutnie nie wyprodukujemy sami, więc upierać się przy np. JASSM-ER, JDAM, Harpoony dla OHP i oczywiście rakiety Standard, i takie tam podobne. No i oczywiście drony, np. dla obrony wybrzeża i rozpoznania elektronicznego. A do tego bezustannie, baaardzo głośno, bezczelnie, arogancko, po hamsku wręcz, przy każdej nadażającej się okazji, we wszystkich mediach, całkowicie otwarcie i publicznie domagać się SkyCeptora! I gdy tylko ktoś by wspomniał o zakupach u nich w USA, to w pierwszym zdaniu, z szerokim uśmiechem przypominać, przy każdej rozmowie z kimkolwiek z USA przypominać, że "przecież nam obiecano technologie tych rakiet" !! Celem uzupełnienia dodam, że jednak jest jedna, amerykańska rzecz potencjalnie przydatna do Sony, tj. pocisk MHTK od Lockheeda! Ale nie wiem czy jest już operacyjny? Jeśli nie, to kicha z nim. Natomiast wszystkie klocki do "mojej" SONY są j u z gotowe, wystarczy je zmontować do kupy i zintegrować.

generał baryła
sobota, 27 czerwca 2020, 11:02

W prowadzeniu dialogów technicznych jesteśmy światowym mocarstwem. Niestety na tym nasza mocarstwowość się kończy.

Jan BZ
sobota, 27 czerwca 2020, 13:47

to jest dla nas najbardziej opłacalne. Dla tzw. "nas"

Szarik
sobota, 27 czerwca 2020, 10:44

Ciekawe , czy IU w ogóle wie czego oczekuje od oferentów w tym dialogu technicznym. Jeżeli SONA ma być mobilnym systemem OPL bardzo krótkiego zasięgu , broniącym wojska operacyjne przed środkami napadu powietrznego czyli dronami, samolotami , śmigłowcami , rakietami manewrującymi ale także przed pociskami moździerzowymi lub rakietowymi, to nie da się tych zadań wykonać przy użyciu jednego typu wozu bojowego. Tak złożone zadania OPL muszą wykonywać różne wozy bojowe , czyli np. pojazd kołowy lub gąsienicowy z wieżą KORKUTA ( dwie armaty 35 mm i radar kierowania ogniem) , taki sam pojazd z wyrzutniami rakiet plotn. PIORUN lub innymi o większym zasięgu i radarem kierowania ogniem , taki sam pojazd z radarem BYSTRA lub podobnym. Pojazdy kołowe powinny towarzyszyć jednostkom na kołach i odpowiednio gąsienicowe formacjom na gąsienicach. Wozy bojowe powinny mieć dodatkowy, awaryjny radar na wypadek gdyby główny radar czyli np. wóz z BYSTRĄ , został zniszczony przez npla. Wszystkie wozy powinny mieć urządzenia do zakłócania sterowania nieprzyjacielskimi dronami. Budowanie "kombajnu" który ma zarówno radar dalszego zasięgu jak i uzbrojenie artyleryjskie i rakietowe jest nonsensem technicznym i militarnym.

Orthodox
sobota, 27 czerwca 2020, 16:51

Następcą Szyłki w u Rosjan została Tunguska, czyli protoplasta Pancyra. I uważam, że to słuszna koncepcja. Takie pojazdy działają bardziej w rozproszeniu, niż w typowej baterii, więc integralny radar jest wskazany. W przeciwnym razie zniszczenie głównego radaru i zostanie z samą głowicą oznacza brak możliwości zwalczania pocisków rakietowych, a w szczególności artyleryjskich.

Dobrze gadasz
sobota, 27 czerwca 2020, 13:22

Najważniejszą tezę umieściłeś na końcu! I zgodzę się , że umieszczenie całości na jednym podwoziu jest kosztowo nieefektywne. Absolutna zgoda co do podziału na kołowe i gąsienicowe. Absolutnie wystarczą max dwa radary na baterię, zamiast kosztownego radaru na każdym pojezdzie. A w wielu przypadkach zniszczenie nawet obu radarów, nie musi oznaczać utraty zdolności ogniowych baterii, gdyż wozy ogniowe mogą mieć i to każdy, własną głowicę optoelektroniczną, atak zaś na radar "kombajnu" od razu wyłącza na nim nie tylko radar ale i armaty, i rakiety. Popieram też systemy antydronowe na każdym wozie ogniowym.

Fanklub Daviena
sobota, 27 czerwca 2020, 17:06

Głupio gadasz. To że Amerykanie mają do bani opl krótkiego zasięgu i tak robią, nie znaczy, że mamy ich naśladować. Naśladujmy najlepszych w opl - Rosjan. Tam każdy pojazd ma własny radar i głowicę optoelektroniczną pomocniczo. A to dlatego, że "sorry, taki mamy klimat" i wbrew bredzeniom Daviena o amerykańskich matrycach IR, guano one widzą we mgle, dymie, deszczu czy śniegu a nie mamy dżentelmeńskiej umowy z żadnym przeciwnikiem, że napadać będzie tylko przy dobrych warunkach atmosferycznych... Ponadto cele typu np. beznapędowe bomby szybujące są zimne i słabo widoczne w systemach IR.

Do Fankluba Rosji
niedziela, 28 czerwca 2020, 09:29

Twoje opinie są dla mnie bez jakiegokolwiek znaczenia. Dla większości Polaków nie jestes ani wiarygodnym ani obiektywnym komentatorem. Zatem w nosie mam co piszesz, i nie będę czegokolwiek komentować. Bo po co?

Marek
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 09:04

Co innego pomysł, co innego wykonanie. Dlatego właśnie ruski system kuca przy koreańskim Hybrid BIHO, który podobnie jak rosyjskie systemy ma co trzeba na jednym podwoziu. W tym przypadku rację ma. Taki system jest od tego, żeby towarzyszyć wojsku. Ma działać w ruchu. Ma działać w bezpośredniej bliskości frontu. Czyli w miejscu, w którym sytuacja zmienia się bardzo dynamicznie. Co więcej ma zapewnić zdolności CRAM. Dlatego radary na podwoziach są niestety konieczne.

Edek
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 07:19

Na szczęście dla reszty Polaków jesteś nikim a twoje opinie są tak bzdurne że szkoda na nie czasu. Powinieneś nabrać troszkę kultury może w zakładzie zamkniętym. Mienisz się Polakiem? Zwykły burak co słoma z butów wyłazi. Przynosisz WSTYD Polsce.

Do Edka
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 11:21

Tymczasem jednak, w przeciwieństwie do Ciebie, o"piewco kultury" nikogo nie obraziłem plugawiąc język bazarowymi inwektywami "ad personam". Posłuchaj swojego języka "wzorcu internetowej kultury"! Ps. Na kilka swoich wpisów, nie odnosząc się do żadnego argumentu w niczyjej wypowiedzi, wybitnie "kulturalnie" - nie wnosząc nic do dyskusji - zarzucasz wszystkim, że to oni piszą "bzdury"! To zdaje się twoje ulubione słowo, nie? A prostackie obelgi spływają po mnie jak woda po kaczce! Ale pisz śmiało, będę mieć większy ubaw!

Bond
sobota, 27 czerwca 2020, 19:19

Oczywiście Amerykanie źli i wspaniali Rosjanie, bez tego na pewno by ci czegoś brakowało. A te Pancyry, najlepszych Rosjan poległy na całej lini zarówno w Syrii jak i w Libii. Bynajmniej nie ze względu na koncepcję, tylko ze względu na ruską zacofaną elektronikę i systemy radarowe, więc daruj sobie. Natomiast umieszczenie radaru wraz z elektorami w jednym pojeździe, jest w przypadku takiego systemu opl do osłony związków taktycznych jest jak najbardziej słuszne bo zapewnia autonomię działania, możliwość przydzielania pojazdów poszczególnym poddziałom wg potrzeb, tym bardziej, że pojazdy ze względu na swoje miejsce w ugrupowaniu są narażone na zniszczenie nie tylko przez lotnictwo. A z tymi matrycami IR to się zupełnie ośmieszyłeś, bo jak amerykańskie są zacofane to te rosyjskie są chyba zabytkowe, o ile są, a jak to się ma do tych uwielbianych IRIST z Su i Mig, zabawny trollu jesteś.

Marek
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 09:05

Jest dokładnie tak, jak piszesz.

devlin0
piątek, 26 czerwca 2020, 23:30

A skonczy sie jak zwykle...

slay-mavericks
piątek, 26 czerwca 2020, 23:10

... a do tego jeszcze faza... analityczno-koncepcyjna ;p

Jato
piątek, 26 czerwca 2020, 22:44

Spoko, niedlugo wszystko odwolaja.

STOP EKSPORTOWI PRACY ---------- DAJMY CHLEB POLAKOWI ROZRUSZAJMY RODZIMA GOSPODARKĘ
piątek, 26 czerwca 2020, 22:14

Mamy wszystko w POLSKIM PRZEMYSLE DO budowy TAKIEGO SYSTEMU ------------ możemy uzyskać w tym zakresie obrony przeciwlotniczej NIEZALEZNOŚĆ (która jest kluczowym czynnikiem obrony kraju) ZAINWESTUJMY W POLSKI PRZEMYSŁ DAJMY RACE POLAKOWI (35 MM DZIAŁAK ZINTEGROWANE Z PIORUNAMI/PIORUNEM-2 NA PODWOZIU PRODUKOWANYM W KRAJU JELCZ/KRAB/ROSOMAK/UMPG-ANDERS)

andys
sobota, 27 czerwca 2020, 09:42

Popieram całym sercem. Mimo wszystko new-Sziłka to nie samolot bojowy 5 pokolenia. Chociaz myślę, że należałoby myśleć raczej o czymś na podobieństwo Pancyra.

Davien
sobota, 27 czerwca 2020, 11:08

Pancyr to wyzsze pietro OPL . Raczej cos ala Biala albo K-30BIHO.

Adam
niedziela, 28 czerwca 2020, 16:17

Przecież to ma ma być coś jak C-RAM albo Iron Dome

Orthodox
sobota, 27 czerwca 2020, 16:30

Przecież Pancyr wywodzi się od Tunguski, która jest bezpośrednim następcą Szyłki. To, że zastosowano rakiety, i to o większym zasięgu niż MANPADS nie oznacza, że to już system krótkiego zasięgu. To normalne, że wzrosły możliwości w stosunku do Wysyłki, takie były założenia. Nadal to jednak system dedykowany tym samym zadaniom. Też uważam, że nasz powinien być podobny. Może nie tyle Pancyr, co właśnie Tunguska. A już na pewno z rakietami o zasięgu 10-15 km.

Fanklub Daviena
sobota, 27 czerwca 2020, 17:08

Davien histeryzuje na rzecz swoich mocodawców, by Polska przypadkiem nie stworzyła czegoś lepszego od Amerykanów i nie okazało się to hitem eksportowym. To mogłoby zdemoralizować Polin, której przewróciłoby się w głowie i przestałaby kupować w USA i Izraelu to, co może zbudować sama. Dlatego Davien nie chce, by budowała sama... :)

Bond
niedziela, 28 czerwca 2020, 08:32

Nie wiem czy histeryzuje czy nie, natomiast widać histerię obcej agentury, z zwrotami „Polin”, wy stworzyliście tego nie dorobionego Pancyry, co przetrzebił stada ptaków w Syrii.

Marek
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 09:28

Wiadomo, że będzie psioczył na to, co amerykańskie. Przykładem jest F-35. Psioczy na niego programowo mimo tego, że Amerykanie wyprzedzają Rosjan pod tym względem o lata świetlne. Co do Rosjan zaś jest natomiast tak. Pomysły mają całkiem niezłe, tylko z wykonaniem gorzej. Stąd Pancyr, który się nie sprawdza. Stąd T-14 i Bumerang, które dają ciała na ichnich paradach, mimo, że przed takimi uroczystościami pojazdy są sprawdzane. Stąd Su-57, który jak na razie jest niewypałem i nie mogą go zmęczyć. Twierdzą przy tym, że każda z tych konstrukcji nie ma analogów w mirie. Tymczasem na Zachodzie wszystko to, co oni wprowadzają byłoby na etapie wczesnych prototypów przed poprawkami jeszcze.

Willgraf
piątek, 26 czerwca 2020, 21:18

LOARA - zmarnowana szansa

Kowalski
sobota, 27 czerwca 2020, 20:44

Chyba żartujesz, ciężki kolos na podwoziu t72 i to z tym najsłabszym silnikiem. Żenada. Zaraz po postawieniu pojazdu w garażu ogromna plama oleju z wydechu na ścianie. I do tego brak rakiet tylko artylerja. I masz do wyboru albo rakiety albo art. Poraszka.

A ja tak
wtorek, 30 czerwca 2020, 13:06

Jaki ciężki? Raptem 45 ton i prędkość do 60km/h. Dokładnie to samo co Gepard, którego wyprodukowano niemal 600 sztuk. Do tego Loara była już wtedy dostosowana do współpracy sieciocentrycznej z użyciem zewn źródeł sygnału naprowadzającego. Dziś byłaby jak złoto.

Więc.. kolego;
sobota, 27 czerwca 2020, 22:34

..jak żartuje.. to najlepszy sprzet na swiecie..rakiety też były..zbyt pózno urodziłes sie aby widzieć produkcje państwa nie podległego.. pod okupacja to tylko rambolade ogladasz i import.. a immigrant zawsze bedzie promował import.. trzeba powrócić do niepodległości Państwa..

Lelum wypolerum
sobota, 27 czerwca 2020, 04:56

Mamy nowoczesne podwozie w postaci K9 a nie jakieś stare od T-72, ostatnio tupałeś nóżką na wieść o pudrowaniu starych T-72 a teraz na LOARE mówisz że zmarnowana szansa to chyba coś nie równo masz pod kopułą.

Wawiak
sobota, 27 czerwca 2020, 17:13

Masz rację w kwestii podwozia, ale trzeba zauważyć, że Loara mogła być cennym doświadczeniem, ale zostało to zmarnowane.

Więc.. kolego;
sobota, 27 czerwca 2020, 22:36

..nie trzeba zauważyc ale każdy złom z za granicy jest kopią PZR LOARA..

Baba Jaga
sobota, 27 czerwca 2020, 23:22

A każdy jednobryłowy kompakt jest kopią najlepszego na świecie Beskida, tak tak.

Ot co
niedziela, 28 czerwca 2020, 09:48

Wyobraź sobie, że masz rację bo historycznie Beskid BYŁ pierwszy. Podobnie jak pierwszym hatchbackiem był projekt Syreny 110, a nie Renault 16.

Willgraf
sobota, 27 czerwca 2020, 14:49

Chyba pomyliles mbie z kimś innym modernizacja T72 ma sens z uwagi na szkolenie i nigdy tego nie negowalem, inna kwestia to zakres modernizacji

Pinokio
piątek, 26 czerwca 2020, 21:59

Pilica zmarnowane ,,600 mln pln

Lelum wypolerum
sobota, 27 czerwca 2020, 04:58

Pinokio to jak zmarnowane to ja proponuje żeby ciebie uzbroić w dzidę i kamienie i zobaczymy jak walczyka grunwaldzkiego zatańczysz jak ci pod nogi będą strzelać.

Willgraf
piątek, 26 czerwca 2020, 23:05

1 Miliard Euro zawiezione na Ukrainę przez Dudę ! - to dopiero zmarnowana kasa bezzwrotna i żaden pajac z pozycji nawet nie poruszył tematu w kampanii

Zibi
piątek, 26 czerwca 2020, 20:57

Niech zgadnę, będzie to produkt firmy LM, kupiony bez przetargu w ilości 4 sztuki, na amerykańskim podwoziu....

Willgraf
piątek, 26 czerwca 2020, 23:06

bingo Korporacja Wałek & wyje..ka

Marek1
piątek, 26 czerwca 2020, 22:41

Stawiam na 12 szt. - lepiej się będą prezentować na defiladach ku uciesze durnego elektoratu i sprawnych intelektualnie inaczej polityków.

JW 0000
sobota, 27 czerwca 2020, 11:34

Podejrzewam , że przetarg obejmie max. 6 szt. + 6 w opcji -wraz z 0,5 j.o ....

klawiatura
sobota, 27 czerwca 2020, 00:11

i 2 % pkb będzie od razu wydane i wszyscy zadowoleni.

w
piątek, 26 czerwca 2020, 20:18

MON ma wszystko i dalej rznie głupa ?? Na pewno wygra zagranica . KDA nie zastosuja bo kupili licencje na 30 mm. Udawanie i nic poza tym. Poskładac to co jest w Polsce w polskim przemyśle i uruchomic partie próbna z 25 szt. I w ciagu max 3 lat dopracowac wyrób dla serii . A pozniej samemu produkowac i modernizowac. ale tu widze ktos ( jak zwykle) chce cos wziazc a ktos chce cos dac ( ale to nie dotyczy firm polskich)

Marek
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 09:41

KDA to też licencja. Na 30 mm kupili licencję i zrobili słusznie. Te działka będą potrzebne do ZSSW-30 dla Rośków i Borsuków. I trzeba ich będzie dużo. Wolałbyś, żebyśmy do nich kupowali działka za granicą? Ze względu na szybkostrzelność oraz kilka innych rzeczy wykorzystanie Bushmasterów do zestawu VSHORAD jest średnim pomysłem.

Baranek
piątek, 26 czerwca 2020, 22:02

Rżnie GŁUPKA to BŁASZCZAK i przyjaciele

w
piątek, 26 czerwca 2020, 22:54

on tylko to kontunuuje

POLSKA GOSPODARKA SILNA TO SILNA POLSKA
piątek, 26 czerwca 2020, 20:05

Więc właśnie POJAWIŁA SIĘ MOŻLIWOŚĆ POBUDZENIA POLSKIEJ GOSPODARKI poprzez zakup sprzętu w krajowych zakładach - zmniejszenie bezrobocia albo choć zatrzymanie jego wzrostu ----- 35 MM DZIAŁKA ZINTEGROWANE Z PIORUNAMI/PIORUN-2 NA PODWOZIU DOSTARCZONYM RÓWNIEŻ PRZEZ POLSKI PRZEMYSŁ K2/ROSOMAK/JELCZ ITD

Sidematic
sobota, 27 czerwca 2020, 08:23

Jeśli do wojsk pancernych to tylko K9. K2 to czołg, Black Panther.

Fanklub Daviena
sobota, 27 czerwca 2020, 17:17

Uważam, że należy się wzorować na najlepszych, czyli Rosjanach. Najnowsze modele Pancyrów instalują na kontenerach. Wtedy podwozie może być jakie się chce, a nawet można dawać na okręty.

Ha ha ha
niedziela, 28 czerwca 2020, 09:53

W wolnym kraju jakim jest Polska, możesz uważać co chcesz. Nawet to, że - ha ha ha - najlepsi są Rosjanie. Nas twoje komiczne wręcz "występy" co najwyżej unawią. Więc możesz, się ośmieszać, jak tylko bardzo chcesz!

sobota, 27 czerwca 2020, 21:02

Sądzę, że to wspaniały pomysł.Powien stać się standardem.Kontener na podmokły terenie, pod wpływem własnej masy zapada się , na gruntach ciężkich(czy jak kto woli tłustych, czy jak kto woli czarnoziemie np.na Ukrainie )siła ssąca utrudnia bądź wręcz uniemożliwia podjęcie.Roznice poziomu :kontener _"hak"wymaga użycia: silnika o dużej mocy ,jakiś motoreduktorow, siłowników, uszczelniacy, węży, zlaczy, płynu hydraulicznego z

Hmm
sobota, 27 czerwca 2020, 13:25

Na czym zainstalujesz system dla jednostek na Rosomakach, ktorych będzie więcej niż tych na "gąskach"?

NAVY
piątek, 26 czerwca 2020, 18:53

Już człowieka mdli od tych niekończących się dialogów zmierzających do nikąd!

Inspektor Łysiak
piątek, 26 czerwca 2020, 21:17

Inspektorat uzbrojenia to mistrz dialogu Ich SIĘ spytaj

Fanklub Daviena
sobota, 27 czerwca 2020, 17:19

W USA jest lepszy... Szef lotniczego odpowiednika inspektoratu uzbrojenia właśnie został prezesem Lockheed Martina, choć nawet nie był generałem... :-P

Bond
niedziela, 28 czerwca 2020, 08:37

A w Rosji ciągle nie ma tych 80 Su57 w cenie 20 i 30% szkół nie ma WC, a miliardów, które ukradł Putin i jego kolesie to nie policzy nikt, więc jakiś lobbing w USA to przy tym nic, poza tym stać ich na to.

gliwiczanin
piątek, 26 czerwca 2020, 17:15

Następca Szyłki powinien być całkowicie budowany przez polskie firmy. Już dziś HSW, Mesko, PIT-Radwar, OBRUM mogą dostarczyć nam lepszą wersję Loary. Mamy podwozie K2. Mamy armaty przeciwlotnicze AG-35 kal. 35 mm, które mogą działać w trybie zdalnym. Mamy systemy kierowania ogniem i dowodzenia wraz z radarami od pit radwar. Jako efektor może posłużyć nowa rakieta piorun. Jedyna niewiadoma to wybór polityków.

bc
piątek, 26 czerwca 2020, 20:52

Odpowiednik Tureckiego HISAR-A powinien być budowany.

Troll z Polszy
piątek, 26 czerwca 2020, 23:06

A jesteś pewien że ten dialog nie dotyczy następcy OS a nie szyłki/białej ? ;-)

bc
sobota, 27 czerwca 2020, 12:58

Ten dialog tak ale ambicję Polskich firm powinny być większe. Następca Szyłki w większości już jest tylko w częściach. Tryton/Noteć z pojedynczą armatą 35mm z programowalną amunicją plus pasywne rakiety Piorun/Piorun2, radar tylko kierowania ogniem i pasywna głowica optoelektroniczna. Odpowiedni zapas miejsca i energii pod laser/mikrofale w przyszłości czy jakieś naprowadzane na laser rakiety 70mm etc. Podwozia takie które utrzymają odrzut armaty, kołowe Rosomak XP?, gąsienicowe LPG/Borsuk?. Czyli taki Polski Skyranger 35 /Korkut.

Adam
niedziela, 28 czerwca 2020, 16:19

Ale to ma być coś jak C-RAM

Marek
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 10:39

No to jest. KDA posiada odpowiednie zdolności.

Bond
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 17:08

Z programowalną amunicją to ma nawet rewelacyjne możliwości

Marek
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 21:42

Dokładnie.

gliwiczanin
sobota, 27 czerwca 2020, 11:57

I to jest właśnie tragiczne. Wycofuje się sprzęt bez następcy. Osy powinna zastąpić Narew. Najlepiej stworzona na podstawie systemu CAMM lecz mon dalej nic nie robi. Mon powinien się tłumaczyć z braku działań. Tylko, że nie ma komu. Prezydent jako zwierzchnik sił zbrojnych dzisiaj nic nie robi przez co jego koledzy czują się bezkarni, a połowa społeczeństwa ma to wszystko gdzieś. Na dziesięć osób tylko pięć głosuje z czego trzech na pis. Później partia rządząca chwali się że ma poparcie narodu. Tylko że na nich głosowało tylko 30% społeczeństwa. Gdzie jest pozostałe 70%? Pieniądze zamiast na modernizację armii idą do pogotowia ratunkowego lub policje i inne służby. Politycy kupili sobie nowe samoloty, a żołnierze dalej szkolą się na pięćdziesięcioletnim sprzęcie. Później kłamcy chwalą się, że przeznaczają 2% na wojsko.

Marek
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 10:45

A umiesz odróżnić system prezydencki od systemu parlamentarnego, czy tak sobie bzdury o prezydencie wypisujesz po to, żeby tylko pisać? Piszesz chłopie o świadomych wyborcach a sam nie wiesz kto i jakie kompetencje ma w RP.

Adam
niedziela, 28 czerwca 2020, 16:19

Narew na następca Newa

To pewne.
sobota, 27 czerwca 2020, 06:48

Po pierwsze t a k pisze MON. OSY będą wycofane w 2022, bez następcy. Swego czasu MON podał, że "częściowo" zastąpi je Narew. Tyle, że OSY będą wycofabe bo jest już nawet ustalona data, a Narwi nie będzie.

Oooooo co chodzi
piątek, 26 czerwca 2020, 19:49

Obrum? Ty tak na prawde?

Sternik
sobota, 27 czerwca 2020, 08:27

Tak, Obrum. To bardzo dobra firma.

gliwiczanin
sobota, 27 czerwca 2020, 02:09

Może masz rację z tym OBRUM. Troszkę przesadziłem, ale to dlatego że przy budowie Loary swój udział miało wiele firm w tym także OBRUM. Co bardziej ciekawe nawet Bumar Łabędy współpracował wtedy dostarczając przerobione podwozie T-72M/PT-91 . Wtedy dużo firm upatrywało w Loarze szanse na zarobek i rozwój zakładów. Niestety politycy zadecydowali inaczej i nie kupili Loary dla naszej armii. Co gorsza z braku finansowania projektu zarzucono także budowę rakietowej wersji Loary, która miała powstać dwa lata później.

Alu Gator
piątek, 26 czerwca 2020, 19:12

Wiadomość od Adriana..........

Piąta Lapa
piątek, 26 czerwca 2020, 18:54

Szylka to Pilica Juz jest gotowa Inspektorat uzbrojenia o niej juz,zapomnieli? A tak walczyl o te 600mln pln

mick8791
sobota, 27 czerwca 2020, 18:03

Pilica to system do obrony obiektów stacjonarnych np lotnisk. My tutaj mówimy o systemie do ochrony formacji zbrojnych także w ruchu - do tego służy Szyłka i jej (prawdopodobny) następca, o którym jest ten artykuł. Różnica między tymi systemami jest zasadnicza.

LMed
piątek, 26 czerwca 2020, 18:30

Niby proste, ale kasa w Ameryce.

Gość
piątek, 26 czerwca 2020, 17:41

Piorun 2 chyba byłby za słaby do zadań C-RAM

Marek
sobota, 27 czerwca 2020, 06:14

Do tego jest 35mm

Adam
niedziela, 28 czerwca 2020, 16:20

35 mm ma za mały zasięg

Marek1
niedziela, 28 czerwca 2020, 19:26

Akurat, ok 4-4,5 km

Bumarowiec
piątek, 26 czerwca 2020, 17:34

Kolega ma,rację czekamy na miliard od MON

werte
piątek, 26 czerwca 2020, 16:28

"niezbędne jest dokładne określenie wymagań, czemu będzie służył właśnie prowadzony dialog techniczny" - Oj, redaktorze. Będzie służył zacieśnianiu więzów transatlantyckich oczywiście. Wytłumaczy się dokładnie naszym decydentom że SONA powinna i może opierać się wyłącznie na sprzęcie firm z końcówką w nazwie .Inc ewentualnie Co. Może jeszcze .Ltd, ale z pewnością nie Sp. z o.o, S.A., D.O.O czy A.S.

Edmund
piątek, 26 czerwca 2020, 16:05

,,aby uzyskać informacje niezbędne do przygotowania opisu zamówienia w zakresie systemu SONA" Czyli ta część polega na nauce przez IU, czego on tak naprawdę potrzebuje i jak ma napisać właściwy dokument do przetargu. Czy mieści się w głowie takiego pracownika IU, że są w Polsce ludzie, którzy taka wiedzę już posiadają i jest ich niemało? Działalność IU godzi w bezpieczeństwo i interesy Polski.

Victor
piątek, 26 czerwca 2020, 15:46

Mamy w kraju wszystkie elementy niezbędne do zbudowania następcy Szyłki. Mamy technologie opracowane dla systemu LOARA. Pomimo to ktoś chce prowadzić niekończący się dialog, który w dającej się przewidzieć przyszłości nie doprowadzi do niczego. Ciekawe tylko ile ten dialog będzie nas kosztował.

Qaz
piątek, 26 czerwca 2020, 15:45

Ten dialog to tak dla ściemy Mariusz kocha wszystko co jest made in USA, a swoją drogą LM nieźle musi smarować w MONie.

Ustawiator
piątek, 26 czerwca 2020, 17:35

BŁASZCZAK forever Hahahaha

Co am Panie w bisssnessiiee ? ;
piątek, 26 czerwca 2020, 15:07

..a kto poza nasza polska firma kiedykolwiek cos takiego produkował ? NIKT z tych wszystkich domokrążców.. z bedouinii..

BUBA
piątek, 26 czerwca 2020, 14:38

Firma PGZ i Lockheed Martin w tej sprawie powinny razem wsolpracowac

Marek1
piątek, 26 czerwca 2020, 22:48

oooo yeah, zapewne tak współpracować jak przy progr. Himars ? Albo tak jak z Raytheonem przy Wiśle ? A może tak jak w również bezoffsetowym zakupie F-35 ? Ileż jeszcze miliardów polskich podatników wpompują dyletanci z MON w przem. zbrojeniowy USA zanim w końcu wywalimy tych szkodników z gmachu na Klonowej i postawimy przed sądem ?

Huciany
piątek, 26 czerwca 2020, 16:43

PGZ DZIADY na POSTOJOWYM W RADOMIU

Offsetowy
piątek, 26 czerwca 2020, 16:40

PGZ nie daje,rady nawet bushmasteraowi z offset u LEŻY projekt

I MI..I Mi.. ;-) ;-) ;-)
piątek, 26 czerwca 2020, 17:17

a [po co złom nushmaster jak są lepsze Polskie ale akwizytorzy kosherni z farscahafyy blokuja produkcje.. mysla , ze im imi za pałaci.. i mi.. i mi .. i mi.. imi,,

Frantz
piątek, 26 czerwca 2020, 14:04

Zatem ta SONA, to ma być jakaś taka Loara 3, tyle że być może rozbudowana o moduł antydronowy? I do tego potrzebują zewnętrznego dostawcy? Jest już podwozie K9PL, jest gotowa 35mm Noteć z amo programowalną naszej produkcji (bo kończą już jej opracowywanie), mamy też bardzo dobre Gromy/Pioruny - choć być może chodzi też o efektory o kompletnie innym sterowaniu. I chyba tylko wciąż nie mamy radaru odpowiednio wysokiej częstotliwości oraz jakiegoś wdrożonego w WP, sprawdzonego systemu antydronowego, ale już jakieś co najmniej dwa krajowe są dostępne. MON to wszystko robi, gdy PIT Radwar zintegrował już artyleryjsko-rakietową Pilicę? I szuka wsparcia zagranicznego?? To t a k Błaszczak "wspiera polski przemysł" ? Czy tylko ja uważam, że ktoś coś tu kręci??

mick8791
sobota, 27 czerwca 2020, 18:05

A kto powiedział, że dostawca będzie z zagranicy? To, że się zgłosili do dialogu technicznego w żadnym wypadku nie oznacza, że będą dostarczali sprzęt!

Frantz
niedziela, 28 czerwca 2020, 10:00

Nikt nie oglaszal przetargu na Javeliny, a je kupiono. Ogłoszono przetarg na "krajowe" Homary, skonczylo się na 100% amerykańskich Himarsach. Na gwałt zamówiono kompletnie nie planowane F35 i w 100% bez cienia nawet offsetu, elektrownia atomowa bez, przetargu czy dialogu już "zamówiona" w USA. Całkowicie zbędne w Polsce Herculesy już wkrótce do odbioru.. z USA? A ty pytasz d l a c z e g o bedzie z zagranicy? Zapytam, czy masz jakieś przesłanki zakupowe, by móc twierdzić, że n i e będzie?? Bo nawet radary do Pilic, pierwotnie zakontraktowane od PIT Radwaru, zostały zmienione na izraelskie!!

Desantowiec
piątek, 26 czerwca 2020, 16:38

BŁASZCZAK kolego od 3-lat nas DYMA

X
piątek, 26 czerwca 2020, 13:57

Nooo, to jeszcze nam (im) zejdzie...

opos
piątek, 26 czerwca 2020, 13:53

Ja tego nie rozumiem HSW ma LOARĘ która wojsko testowało, mamy prawa do koreańskiego podwozia to czego te matołki w MON jeszcze szukają - kolejnych zmarnowanych lat?

mick8791
sobota, 27 czerwca 2020, 18:06

Loara to pieśń przeszłości. Do tego nie osiągnęła zakładanych funkcjonalności i dlatego program został przerwany.

w
piątek, 26 czerwca 2020, 19:37

mało daja

Zły jest tylko jeden
piątek, 26 czerwca 2020, 13:50

A już w przyszłym roku MON pozbywa się z wojsk lądowych wszystkich KUBów, a za rok pozbędzie się jeszcze wszystkich OS. Daty zostały już w MON wyznaczone. Ogołocą wojsko ze wszystkich mobilnych wyrzutni rakiet, a l e nie dając im następców i nie rozpisujac żadnego dialogu na to, co wycofują!! Za to rozpisują dialog na następców najmniej efektywnego środka bojowego? Trochę w stylu: ponieważ dziś potrzebne nam TIRy, więc szybciutko ogłaszamy przetarg na... "taksówki"! Tam, w MON, rządzą najwyraźniej ludzie bez cienia logiki. Skoro wycofują KUBy i OSY, dlaczego nie szykują im następców, dlaczego całkowicie leży Narew, która mogłaby choć częściowo zastępować KUBy i OSY!?? A szukają następcy Szyłek? Przecież to jest chore do obłędu !!

1235u
piątek, 26 czerwca 2020, 19:26

Można na to spojrzeć też z innej strony, jeżeli wycofują ten sprzęt tak szybko to jest duża możliwość że mają już następców. Co to by była za strategia obronności jeżeli wszystko puszczali by do sieci żeby zwykły Kowalski mógł sobie specyfikacje nowego sprzętu przeczytać tak samo z resztą jak każdy Rosjanin. Może zrobią coś podobnego jak Rosjanie w 2015 z czołgiem T-14 Armata, nic on nim praktycznie nie było słychać a tu nagle pokazał się na defiladzie. Wiem że Polska to nie Rosja ale nasz rząd do tych zdrowo myślących raczej nie należy a ma manie "gigantyzmu" Czy jakoś tak.

Etam
sobota, 27 czerwca 2020, 07:06

No bracie teraz to popłynąłeś! Dajesz za przykład Rosjan? Oszalałeś? Zadam ci proste pytanie. Wskaż choć jeden taki sprzęt, w którym najpierw MON uzyskał następcę, a dopiero potem pozbył się trupa? Komary- wycofane w ogóle bez następcy, okręty podwodne wycofywane kolejno bez następcy, 57mm działa plot bez następcy, ppk na Mi24 bez następcy, teraz będą KUB-y i OS-y. Nie próbuj naiwnie tłumaczyć działań MON tajemnicą skoro ogłaszają z hukiem kupienie "aż" 3 śmigłowców dla specjalsów, 180 szt Javelinow, 6 holownikow, ciężarówek, Patriotow, MSBSa , mundurów, zatem wszystkiego i byle czego. Poza tym muszą PO PROSTU i zgodnie z prawem ogłosić albo przetarg, albo udowodnić interes publiczny. Więc NIC nie mogą zrobić "po cichu"! Nie wolno im!! A najzwyklejszy granatnik ppanc, ten lekki, to oni przecież wybierają już prawie 20 lat, projekt Baobab wlecze się juz od 2004 roku. Ty tworzysz naiwne nielogiczne domysły, gdy sam MON dostarcza od lat dowody na swą szkodliwą, nieracjonalną, osłabiającą Polskę działalność.

Marek1
piątek, 26 czerwca 2020, 22:53

Czy choć czasem zastanawiasz się nad tym CO wypisujesz ?? Praktyka wycofywania/likwidacji różnych syt. uzbrojenia/amunicji BEZ jakiegokolwiek zastępowania ich nowymi ma w polskim MON i WP wieloletnią historię. W zasadzie to TRUDNO wskazać na jakikolwiek przykład działania odwrotnego dyletantów-szkodników z MON.

Olo
piątek, 26 czerwca 2020, 16:46

może osadzeni są tam ludzie którzy swego czasu dostali z rozdzielnika polsko brzmiące nazwiska? I dotąd nie zdążyli wyemigrować w cieplejsze strony?

Wiem co piszę
piątek, 26 czerwca 2020, 16:20

A dlatego, że siedzi tam KTOŚ lub KTOSIE i pilnują byśmy nie mieli czym się bronić przed ewentualną "nawałą" z lądu, powietrza i morza. Co do tego nie mam żadnych wątpliwości.

Zenek blue
piątek, 26 czerwca 2020, 16:20

Amerykańskie bazy będą chronić polskiego nieba

Zuczek gnojarek
piątek, 26 czerwca 2020, 13:40

A teraz juz wiem po co te nowe ZUSKI Zapas 328 stan idealny

PZR LOARA
piątek, 26 czerwca 2020, 15:11

teraz juz wiesz dlaczego akwizytorzy przez domokrazców zablokowali Produkcje PZR Loara... Patrz na ich twarze..

Adam
piątek, 26 czerwca 2020, 13:35

Teraz będzie co najmniej 6 letni dialog techniczny jak w przypadku Narwi i końca nie widać a na koniec rządzący zrobią laskę amerykanom (obecny rząd to już w tym eksperci)

Dromader z Syberii
piątek, 26 czerwca 2020, 14:18

Do 2036

As
piątek, 26 czerwca 2020, 13:34

Jest rok 2065. Portal Defence24 informuje - wyłoniono zwycięzce dialogu technicznego na system przeciwlotniczy krótkiego, ale to naprawdę krótkiego zasięgu. Należy dodać, że jest to warsja optymistyczna, bo nie zakłada wcześniejszego rozwiązania tej kwestii przez naszego sąsiada ze wschodu, który nie może setki lat czekać aż podciągną się ze sprzętem i poliyyką Ci z samego końca peletonu.

mick8791
piątek, 26 czerwca 2020, 17:31

Misiu dialog techniczny z założenia nie ma zwycięzcy... Jak chcesz robić głupie prowokacje to musisz się bardziej starać.

Olo
piątek, 26 czerwca 2020, 16:48

jeżeli do tego czasu nie zrealizujemy dostaw takich systemów to nasze wojsko będzie już porozumiewało się w innym języku niż polski. No, chyba że to caĺe zagrożenie to tylko PR.

Zenek blue
piątek, 26 czerwca 2020, 16:23

I na portalach wojskowych będą biadolić ooolaaboga Izrael eksportuje broń na sumę 7 mld a Polska na sumę 486 mln oooollla Boga i budziem do Niemca na zbiór szparagów uchodzić !! Olllla Boga ale idzie rozwój technologiczny

PeGaZ
piątek, 26 czerwca 2020, 13:18

No i pięknie. Ciekawi mnie udział WBE - oferują komponenty czy całościowe rozwiązanie?

Karkoszka
piątek, 26 czerwca 2020, 20:25

Kompleksowe, a jakże, kompleksowe! Proca baaaaardzo krótkiego zasięgu i beczka kompleksów. Całość produkowana już od 25 lat.

mick8791
piątek, 26 czerwca 2020, 17:33

A ile armat i pojazdów gąsienicowych wyprodukowało do tej pory WBE? A teraz udziel sobie odpowiedzi na swoje pytanie - to już powinno być proste.

N.Szkapa
piątek, 26 czerwca 2020, 14:40

Pytanie istotniejsze, czy oferują własną czapkę i za ile...

Hubert
piątek, 26 czerwca 2020, 13:18

Może się nie znam ale stawiam na PZA Loara z rakietami Piorun na podwoziu K9.

Logistyk
piątek, 26 czerwca 2020, 16:24

Może i się nie znasz ale rozumowanie jest właściwe. Mamy wszystko co potrzeba, wystarczy tylko poskładać. Zamiast PIORUNa trzeba przygotować miejsce na PIORUN 2.

Troll z Polszy
piątek, 26 czerwca 2020, 15:32

To się nie znasz i Tworzysz kosmicznie drogiego Misia.

Marek
sobota, 27 czerwca 2020, 06:25

Takie misie nie mogą być tanie.

KOLEC
piątek, 26 czerwca 2020, 13:17

spokojnie..zdekapitowane wieże z uzbrojeniem z w/w ZSU-23-4 Szyłka po rewitalizacji i modernizacji tj dorzuceniu dodatkowych dwóch rakiet plot ( w konwencji jak ma system Biała) mają zasilić uzbrojenie naszych różnych rodzajów sił zbrojnych ..zaczynając od Marynarki Wojennej ..... przede wszystkim mają być posadowione aż dwie wieże na jeden okręt na naszych flagowcach tj ORP Kościuszko i ORP Pułaski .amerykanie wyrazili już wstępną zgodę trwają obliczenia ( stabilizacja okrętu , modernizacja innych czujników ) jedna wieża w konwencji Biała ma być zamontowana na ORP Czernicki , oraz jedna na ORP Kaszub zamiast 1 armaty plot. 35 mm Tryton która jest badawczą koncepcją i ma być posadowiona na naszych minowcach klasy ORP Kaszub ...natomiast wojska lądowe są dwie opcje .. zamontowanie wieży z uzbrojeniem w konwencji Biała na nośnikach po T-72 podobno ma być tej modyfikacji ok 30-40 sztuk ( przeznaczony do ochrony naszych kohort pancernych ze względu na lepszą dzielność terenową nośnika po t-72 niż stary nośnik i odporność balistyczną ) oraz zamontowanie systemu Biała na podwoziu Tatra po zdjęciu wieży z systemu artyleryjskiego Dana ma być ich około 20-24 sztuk z przeznaczeniem ochrony kołowych konwojów ( transport uzbrojenia , logistyka, wojska) system ma powstać na nośnikach po zużytych systemach artyleryjskich Dan..oraz mają powstać kontenerowe systemy ..gdzie w kontenerze ma być posadowiona wieża z uzbrojeniem w konwencji Biała ...system ma być posadowiony na naszym Jelczu ,gdzie kontener z uzbrojeniem będzie można zdejmować jako stałe stanowisko ochrono-obronne lub być na podwoziu Jelcza ...systemy te mają być przeznaczone do ochrony infrastruktury krytycznej ( lotniska ,władza ,spec fabryki ) natomiast kontener oprócz stanowiska ogniowego będzie pełnić rolę wartowni i zaplecza socjalne załogi ma być również uwzględniony jako stanowisko ochronne naszych przyszłych systemów Patriot ..chroniący go przed systemami niskiego pułapu i typu drony czy ataku z lądu .. systemy ZSU-23-4 Szyłka/Biała będą rewitalizowane z prozaicznej sprawy Tarnów te systemy ma opanowane ...co nie będzie przeszkadzać pozyskanie dodatkowych systemów w oparciu o kaliber od 35 mm do 57 mm ( uwzględniając wszystkie rodzaje sił zbrojnych )

Piotr ze Szwecji
poniedziałek, 29 czerwca 2020, 08:01

W ZM Tarnów wiedzą co mają opanowane! Perfekcję do perfekcji! Opanowali najlepsze rozwiązania wszech czasów w plot, broni snajperskiej i karabinach i nie zgodzą się na ich modernizacyjne kompromisy! Tutaj nawet Radom Łucznik nie ma nic do powiedzenia z MSBS 7,62 mm NATO, bo MON dał wyłączność produkcji tych luf dla ZM Tarnów, a ten nie będzie robił jakichś wynalazków 21 wieku dla lekkiej piechoty, tylko najlepszy sprzęt jaki kiedykolwiek istniał podczas ww2. Złośliwi piszą o ww1, but ZM Tarnów stanowczo się odcina od tych zarzutów, więc nie bądźmy złośliwi.

mick8791
piątek, 26 czerwca 2020, 17:36

Sam te bzdury wymyślasz czy ktoś Ci podrzuca teksty?

Rexio
piątek, 26 czerwca 2020, 16:30

Możesz pisać książki o fantastyce.

Brawo za fantazję!
piątek, 26 czerwca 2020, 14:37

Pewnie, że... spokojnie! Od kiedy dorośli ludzie słuchają bajek jakąkolwiek ekscytacją? Tudzież, opowieści "z mchu i paproci" czy innego science fiction??

Kapustin
piątek, 26 czerwca 2020, 13:05

Pancyrem w INSPEKTORATU UZBROJENIA Po 40 latach RP To im się należy

michał
piątek, 26 czerwca 2020, 12:50

Na jakichś MSPO ostantio nie było makiety czy modelu LOARY2 ? Że wieża z loary posadzona na podwoziu K-9 / KRAB i dodana głowica optoelektroniczna. Potrzeba coś więcej?

mick8791
piątek, 26 czerwca 2020, 17:37

Tak, potrzeba czegoś co działa. Do tego jest skuteczne. W przypadku Loary nie do końca tak było.

Troll z Polszy
piątek, 26 czerwca 2020, 15:34

Dwa radary, pewnie jeszcze jeden to Bystra bo koniecznie musi być AESA, właśnie stworzyłeś pojazd za 100 mln zlotych

Radarowiwc z Radomia
piątek, 26 czerwca 2020, 12:25

Ciekawe jaki Radar zaproponuj?

Ha ha ha
piątek, 26 czerwca 2020, 13:19

Błaszczak w zakresie mniejszych radarów od dawna preferuje zagraniczne. To... oczywiste, gdy słucha się go jak deklaruje wsparcie dla "naszego przemysłu", nie dla "polskiego", tylko wciąż mu wychodzi: "naszego"! Zamiast np. zakonktraktowanych jeszcze przez Macierewicza polskich radarów dla Pilic będą "nasze" znaczy... z Izraela!

NSZ
piątek, 26 czerwca 2020, 14:41

I kto tego genialnego Macierewicza z MONu wykopał??? prezydent :) czytaj Kaczyński

Longstreet
sobota, 27 czerwca 2020, 11:20

Antoniego wykopali Amerykanie, po tym jak zdezintegrował dowództwo polskiej armii i zrobił nalot na siedzibę kontrwywiadu NATO.

Karkoszka
niedziela, 28 czerwca 2020, 15:46

Były jeszcze inne powody, znacznie poważniejsze. Niech się cieszy, że tylko na tym się skończyło.

Schabowy
piątek, 26 czerwca 2020, 13:17

Bystra solą w oku

NSZ
piątek, 26 czerwca 2020, 12:11

Zaczyna się kolejny niekończący się dialog techniczny jak w przypadku Narwi.... tam już to 6 lat trwa.

Baranek
piątek, 26 czerwca 2020, 13:16

Kolego mamy przeciez kda ibushmaster Po co kombinuja?

Piotr ze Szwecji
piątek, 26 czerwca 2020, 11:57

Szansa dla polskiego przemysłu zbrojeniowego? Przemysłu, który nie ma zielonego pojęcia jak zorganizować odpowiednik systemu morskiego Phalanx do zwalczania celów RAM/PSB dla okrętów MW? Nie powinni wpierw przez 15-20 lat przeprowadzić jakiś program rozwojowy wpierw? Prototypy, testy i certyfikacje? Wymiana starych baterii plot potrzebna dziś chyba, a nie za lat 20-30 jak PGZ byłby w stanie. 50 nawet lat, po zmianie generacyjnej ich inżynierów? Plus 500 mln na oczywiście brakujące fabryki w tych ponoć istniejących (chyba na papierze) fabrykach PGZ. Problem tylko, czy cudzoziemskie oferty pokrywają wymóg zwalczania celów RAM/PSB? Wielu by chciało Polsce nawciskać historyczny plot z jakimiś dodatkami, które tylko może będą skuteczne przeciwko RAM/PSB poprzez odpryski eksplodującej amunicji i to z jakiegoś "miniaturowego kalibru". ----- To by zabrało z 20 lat przeprowadzenia takiego projektu przemysłowego, lecz bym widział coś w stylu: 8 rakiet plot (Piorun 2?), 40 mm działko szybkostrzelne z kilkoma lufami (4? Na trafienie, a nie na amunicję rozpryskową! Jak w systemie Phalanx!) przeciwko C-RAM, dwa projektory zakłóceń na drony, w tym jeden o szerokim polu rażenia, a wszystko oparte o własny radar plus połączenie z siecią wskazującą cele.

wem
piątek, 26 czerwca 2020, 11:56

mieliśmy Loarę i co...... jak zwykle

Cine
piątek, 26 czerwca 2020, 13:44

Loara tak jak była nie nadawała się. Teraz jest opanowane podwozie, które zmieści i udźwignie nową Loarę, jest amunicja programowalna do 35 mm i jest Piorun.

Ginawa
piątek, 26 czerwca 2020, 11:40

Jaki mamy zapotrzebowanie na takie zestawy ? Nie pytam tu co nam się wydaje, tylko o konkretne liczby podane przez SZ/MON.

Wesołek
piątek, 26 czerwca 2020, 14:40

Prawdziwe zapotrzebowanie? To 3 sztuki na defulady i oczywiście "opcja" na... 12 kolejnych. Bo może nasz minister zwiększy "pilnie" konieczną liczbę defilad?

Bobi
piątek, 26 czerwca 2020, 18:17

Żeby pokazać, że mamy tego dużo potrzeba przynajmniej 9. Bo to ładnie się prezentuje na defiladzie z nieduża prędkością.

NSZ
piątek, 26 czerwca 2020, 14:39

Jakie by nie było zapotrzebowanie to znając życie będzie to kilka-kilkanaście sztuk do pokazania na paradzie

Sidematic
piątek, 26 czerwca 2020, 13:44

124

MateuszS
piątek, 26 czerwca 2020, 13:37

Brygady pancerne, zmechanizowane. W wersji kołowej ( jak powstanie) to brygady na KTO. Więc dużo.

Strasznie trudne?
piątek, 26 czerwca 2020, 13:27

Taż oni tego nie wiedzą jeszcze. Po to jest właśnie to "bicie piany". Targów zbrojeniowych na świecie jest mnóstwo, wysłać studentów WAT, z aparatami fotograficznymi, niech zbiorą foldery i pogadają ze wszystkimi producentami. Potem wracają przedstawiając zebrane twarde materiały poglądowe, i już wiadomo co oferują producenci, i co mogą, zrobić poszczególne typy sprzętu. Dokładamy dane kto i ile czego kupił na świecie i znamy już wszystko co niezbędne. I wiemy co technicznie da się osiągnąć nie wymyślając od nowa koła!! Potem zapraszamy producentów i pytamy : za ile, jako poziom polonizacją, od kiedy, kiedy pierwsze sztuki od nich, a kiedy pierwsze sztuki naszej produkcji. Dwa tygodnie czekamy na odpowiedź i mamy gotowe rozwiązanie.

absmak
piątek, 26 czerwca 2020, 11:33

a Pancyr nie startuje?!

Marek
sobota, 27 czerwca 2020, 06:30

Po co? Wymagania techniczne nie przewidują polowań na ptaki.

piątek, 26 czerwca 2020, 15:28

to nie jest przetarg na atrapy.

Bobi
piątek, 26 czerwca 2020, 18:20

Na razie to remontujemy atrapy T-72, aby to chronić nie trzeba niczego nowoczesnego. Było by droższe od tego czołgu.

Wesołek
piątek, 26 czerwca 2020, 13:28

Ponieważ i tak spadła nam populacja bocianów w Polsce, nie sądzę by nasi "ekolodzy" nie oprotestowali takiej koncepcji.

Trebla
piątek, 26 czerwca 2020, 11:31

Każdy z podmiotów powinien przedstawić wizję i specyfikację swojego produktu, trzymam kciuki za krajową ofertę z pozycji nr 1.

BUBA
piątek, 26 czerwca 2020, 11:15

I co wybrał Donald Trump?.......................................................................................................................................

piątek, 26 czerwca 2020, 13:26

Lepszy sprzęt Donalda Trumpa niż całej reszty razem wzietej

BUBA
piątek, 26 czerwca 2020, 17:10

Kariera polityczna stoi przed Tobą "otworem"...................................................................

R
piątek, 26 czerwca 2020, 12:52

Kalesony.

dajcie to
piątek, 26 czerwca 2020, 12:41

haha, roześmiałem sie, ale w sumie to nie jest śmieszne.

Lach_2017
piątek, 26 czerwca 2020, 11:05

O CO TU CHODZI?? Za państwowe pieniądze została opracowana LOARA m.in. (albo przede wszystkim) jako następca Szyłki a tu zaczynają nowy cyrk??? Grand Prix kieleckich targów a tu od nowa wszystko. Nowe fazy analityczno koncepcyjne, dialogi techniczne itd. Kogoś naprawdę pogięło!!!!

lolek
piątek, 26 czerwca 2020, 16:48

Celowe działanie.

M200
piątek, 26 czerwca 2020, 16:07

Będzie taki czas, gdzie odbędzie się proces i ludzie z IU zostaną podciągnięci do odpowiedzialności.

Gościu
piątek, 26 czerwca 2020, 23:53

Uwierz mi, nie będzie

wert
piątek, 26 czerwca 2020, 10:59

Fory dla poz 16 po to aby na samiutkim końcu odpadli. Wtedy bardziej zaboli

mick8791
piątek, 26 czerwca 2020, 17:42

A jak niby mają odpaść z dialogu technicznego? Wiesz w ogóle co to jest i na czym polega?

wert
piątek, 26 czerwca 2020, 18:41

to życzenie tyczące ew kontraktu nie ściśle dialogu technicznego

mick8791
sobota, 27 czerwca 2020, 18:15

Człowieku przecież nie ma żadnego przetargu to z czego niby mają odpaść? Zresztą nawet jakby był i oni by w nim startowali to odpaść mogą tylko na samym końcu, bo tak działa przetarg oparty o PZP.

A od 20 lat MON wybiera granatnik
piątek, 26 czerwca 2020, 13:35

Bezpodstawne bajania. Choć akurat Izrael ma najlepsza obronę plot/prak, to wszystko co kupiliśmy od nich to raptem t r z y rzeczy: niemal 20 lat temu Spike, projekt Kryla, oraz ostatnio 6 radarow dla Pilic! Nic nie kupimy od Izraela. Będzie "rzeźba w g..." czyli rzępolenie PGZ we współpracy albo z LM albo Ratheonem, w ostecznosci Northropem.

Wonder
piątek, 26 czerwca 2020, 12:40

NIE z tym rządem. 16 pozycja ma duże szanse. Właśnie dlatego że pochodzą skąd pochodzą.

KfromKrk
piątek, 26 czerwca 2020, 12:37

Nie, fory dla łajz z poz 18 po to aby na samiutkim końcu odpadli. Wtedy bardziej zaboli

Zenek
piątek, 26 czerwca 2020, 11:57

nie zaboli, wyeksportowali w rok broni za 7 mld . Tyle co nasz przemysł obronny w 30 lat.

Marek
piątek, 26 czerwca 2020, 10:47

Że zainteresowanie jest, wiadomo. Mamy możliwości żeby zrobić taki system we własnym zakresie. Dlatego powinniśmy go sobie zrobić sami.

Zbigniew
piątek, 26 czerwca 2020, 12:04

Dobrze byłoby zrobić taki system samodzielnie, jednakże najlepiej byłoby uprzednio przeprowadzić konkurs ofert wskazujący różnice w różnych pomysłach różnych pomysłodawców, taką analizę wartości.

mick8791
piątek, 26 czerwca 2020, 17:44

Toż właśnie to robią - dialog techniczny...

AREK
piątek, 26 czerwca 2020, 11:23

POPIERAM !!!

luka
piątek, 26 czerwca 2020, 11:20

Powiem więcej - już mieliśmy taki system, ale brak było zainteresowania ze strony MON

igor
piątek, 26 czerwca 2020, 10:44

A co z modernizacją pozostałych Szyłek do standardu Biała?

piątek, 26 czerwca 2020, 11:46

A po co. Pudrowanie trupa. SKO jest do dupy. A grom na szyłce to już Wogule nie porozumienie. Wiem bo służbę w dplt

Proboszcz
piątek, 26 czerwca 2020, 13:43

"Wogule" to jakaś gwara podlaska czy jaka ? Jeśli autentycznie "służysz" to chyba dowódca powinien skierować na kurs pisania po polsku ? Jakieś szybkie doszkolenie w podstawówce , gdzieś 2-3 klasa

bob
piątek, 26 czerwca 2020, 21:54

Proboszcz,ortografia nie jest niezbędna do bycia dobrym żołnierzem,to że robi błędy ortograficzne nie znaczy że nie ma racji,to portal ortograficzny czy wojskowy

Ginawa
piątek, 26 czerwca 2020, 11:43

Dobrze że Pan pyta ! Warto sie interesować :) No, a ten... tego... to chyba... już nic :( Jak by to wyglądał - niemodernizowane T-72 obok zmodernizowanej Szyłki ? To takie nieestetyczne by było.

Adam
piątek, 26 czerwca 2020, 11:27

Niewykonalna obecnie

y
piątek, 26 czerwca 2020, 11:04

A po co? Skoro chcemy kupić ich następcę....

Sisauer
piątek, 26 czerwca 2020, 10:44

Tylko polski system zagwarantuje nam suwerenność. Zagraniczne firmy powinny odpaść

dajcie to
piątek, 26 czerwca 2020, 12:43

No gościu, za takie słowa to ambasador Morszbacher przekłada przez kolano i ładuje klapsiaki, aż żal patrzeć.

Cine
piątek, 26 czerwca 2020, 13:46

Pomiędzy kolejnymi drinkami.

Prawda?
piątek, 26 czerwca 2020, 13:39

Doobreee! Ale pewne szanse są też na klapsy od ambasadora Koszerii, wezwą np. Morawieckiego albo Glińskiego na jakieś "obchody" do Auschwitz i tam wybatożą przykładnie!

Majster klepka
piątek, 26 czerwca 2020, 12:42

Suwerenność już dawno umarła. Jej ostatnie bastiony padły wraz z nowelizacją ustawy o IPN.

KfromKrk
piątek, 26 czerwca 2020, 12:38

Zwł. pasożyci z Lockheed Martin.

Tweets Defence24