RIB 4D – innowacyjny system kontroli wielokalibrowych luf

16 listopada 2020, 08:23
RIB4D-Kappa-optronics-09102020
Fot. Kappa Optronics GmbH

Aby dany sprzęt działał prawidłowo, musi być prawidłowo obsługiwany oraz należy na bieżąco kontrolować jego stan techniczny. Dotyczy to też uzbrojenia artyleryjskiego w tym lufy, która jest najbardziej podatna na zużycie. Rozwiązaniem problemu może być zastosowanie nowych narzędzi i metod zapewniających możliwość diagnostyki armat, a w tym kontroli zużycia luf. Taki innowacyjny system do stałej kontroli – RIB 4D, znajduje się w ofercie niemieckiej firmy Kappa Optronics GmbH.

Reklama

Artykuł opracowany we współpracy z firmą Griffin Group S.A. Defence sp.k.

RIB 4D to laserowy przyrząd do pomiaru zużycia i diagnostyki luf (gwintowanych lub gładkich) o kalibrze od 120 mm do 155 mm, a więc obejmujący zakresem użycia zarówno systemy artyleryjskie, jak np. samobieżne moździerze 120 mm, czy samobieżne armatohaubice kal. 155 mm oraz podstawowe uzbrojenie współczesnych czołgów. W Polsce dystrybutorem systemu RIB 4D jest firma Griffin Group S.A. Defence sp.k. z siedzibą w Warszawie, która regularnie dostarczała dla Polskiej Armii, jednostek wojskowych, rejonowych warsztatów technicznych oraz do zakładów produkcyjnych i remontowych wcześniejszy model tego urządzenia RIB 2000.

Obecnie opracowany nowy system RIB 4D łączy technologie skanowania laserowego 3D (laserscan) z kamerami z przetwornikami CMOS (Complementary Metal Oxide Semiconductor) o rozdzielczości <100 μm, dzięki czemu w ciągu 30 minut otrzymujemy cyfrowy obraz wnętrza luf, a uzyskane wyniki pomiarów charakteryzuje największa dokładność z pośród wszystkich dostępnych na rynku tego typu urządzeń. W przypadku skanowania laserowego charakterystyki pomiaru są następujące:

  • siatka 100 μm i 8000 punktów próbnych/przekrój,
  • pomiar średnicy wżeru: do +/- 10 μm,
  • pomiaru głębokości wżeru: +/- 50 μm.

Dzięki zastosowaniu skanowania laserowego uzyskujemy bogatą w szczegóły „chmurę” punktów pomiarowych, prezentowaną w postaci mapy cieplnej/skali szarości.

Z kolei 8 kamer CMOS zamontowanych w głowicy umożliwia nagrywanie obrazu o rozdzielczości <100 μm i kontrolę wizualną stanu przewodu lufy w zakresie 360°. Obraz wewnętrznych powierzchni lufy umożliwia identyfikację wszystkich wad, takich jak mikropęknięcia, erozje, korozje, odpryski chromu oraz wybrzuszenia. 
System dostarcza również dokładne informacje o współrzędnych wszystkich uszkodzonych miejsc. Co istotne producent gwarantuje również pewność i dokładność wyników pomiarów.

image
Rys. Kappa Optronics GmbH

Urządzenie, obsługiwane przez jedną osobę, może być stosowane do kontroli stanu technicznego luf zamontowanych w pojazdach/systemach uzbrojenia eksploatowanych w jednostkach wojskowych, serwisowanych w wojskowych warsztatach technicznych, składowanych w składnicach sprzętu, jak również w trakcie prowadzenia prac remontowych i modernizacyjnych w zakładach remontowych Przemysłu Obronnego. System RIB 4D sprawdzi się także jako narzędzie do kontroli jakości w zakładach produkcyjnych.

Ten niezwykle skuteczny system kontroli przeznaczony jest więc do kontroli jakości nowo wyprodukowanych luf, pomiaru aktualnych wymiarów lufy w trakcie jej użytkowania do określenia stopnia zużycia po strzale oraz do obliczania pozostałej żywotności lufy. To przełom pod względem wydajności, użyteczności i efektywności.

Dzięki otwartej architekturze informatycznej, w celu określenia stopnia żywotności lufy urządzenie RIB4 może współpracować z oprogramowaniem różnych producentów systemów uzbrojenia (obecnie zapewniona jest kompatybilność oprogramowania do luf Rh120 czołgów Leopard 2A4/2A5 (zgodnie z normą producenta TDv018 – /Technische Dienstvorschrift/).

Inspekcja luf może być dokonywana zarówno na sprawnym sprzęcie, jak i niesprawnym technicznie bez konieczności demontażu luf. W tym przypadku wystarczy opuszczenie lufy i wprowadzenie głowicy pomiarowej z automatycznym systemem przesuwu do przewodu lufy.

W przypadku zdemontowanej lufy możliwe jest dokonanie inspekcji jej wnętrza wprowadzając głowicę zarówno od strony wylotu, jak i od strony zamka.

Unikatowość systemu RIB 4D polega również na możliwości zastosowania tej samej głowicy pomiarowej do diagnostyki luf różnych kalibrów (od 76 mm, a niebawem nawet od 30 mm), długości oraz wykonania przewodu lufy. Dostosowanie głowicy do średnicy przewodu lufy polega na zastosowaniu odpowiednich pierścieni. Rozwiązanie to przypomina koncepcję sabotów stosowanych w amunicji podkalibrowej.

Zestaw systemu RIB 4D, zawiera wszystko, co jest potrzebne do profesjonalnej kontroli lufy tj. głowicę pomiarową, urządzenie do przesuwu głowicy oraz jednostkę obliczeniową z monitorem.  Dodatkowo dołączone jest oprogramowanie pomiarowe RIB do wiarygodnej oceny zgodnie z normą TDv018.

Najnowszy system RIB 4D firmy Kappa Optronics GmbH powstał w oparciu o trzy dekady doświadczeń w zakresie systemów kontroli luf wielkokalibrowych. Niemiecki producent jest pionierem tego typu systemów od 1988 r., a systemy RIB są używane w ponad 20 krajach na całym świecie. Przy rozwoju najnowszej wersji – RIB 4D, firma Kappa ściśle współpracowała z Bundeswehrą, która rozpocznie stosowanie tego systemu zgodnego z normą TDv018 w 2021 roku.  

Artykuł powstał we współpracy z firmą GRIFFIN GROUP S.A. DEFENCE sp.k.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
Sternik
poniedziałek, 16 listopada 2020, 12:20

Wielokalibrowych luf???? Ktoś słyszał o lufach wielokalibrowych?

Informacja Turystyczna
wtorek, 17 listopada 2020, 02:01

Jak się uprzeć to lufa stożkowa ma inny kaliber na wylocie a inny od strony komory i bardzo wiele po drodze ;-)

Sssssssss
poniedziałek, 16 listopada 2020, 22:55

Teoretycznie naciągając można by tak nazwać niemieckie działko ppanc kalibru 28/20mm (jak dobrze pamiętam) o lufie stożkowej używane na początku 2 światowej na niektórych samochodach pancernych. Tutaj zwykły błąd jest.

Extern
wtorek, 17 listopada 2020, 12:50

Nie błąd tylko "innowacyjny lingwistyczny skrót myślowy" :-).

Tweets Defence24