Lekkie rakiety kierowane dla pojazdów. Pierwsze zamówienie

22 kwietnia 2019, 04:57
Arnold-Defense-FLETCHER-on-Polaris-DAGOR-1024x768
Wyrzutnia FLETCHER zamontowana na pojeździe Polaris Dagor prezentowana na targach SOFIC 2018 / Fot. Arnold Defense

Przedsiębiorstwo Arnold Defense z St . Louis w st. Missouri poinformowało, że wpłynęło pierwsze zamówienie na wyrzutnie naprowadzanych laserowo pocisków 70 mm (2,75 cala) bazowania naziemnego.

Wyrzutnię zaprezentowano na londyńskich targach DSEI (Defence &Security Exhibition International) w 2017 roku. Wyrzutnia prezentuje nowatorskie podejście do użycia tego typu amunicji, stosowanej wcześniej przez statki powietrzne do zwalczania siły żywej i lekko lub w ogóle nieopancerzonych celów, bez założenia wysokiej celności prowadzonego ognia. Natomiast FLETCHER, pozwala na stosowanie amunicji o tym samym kalibrze i wymiarach (a więc stosunkowo niewielkiej i lekkiej) jednakże z obiektów bazujących na lądzie cały czas pozwalając na uzyskanie wysokiej celności. Czyni to system przydatnym w warunkach walki w terenie zurbanizowanym czy konfliktu asymetrycznego.

FLETCHER dzięki korzystaniu z istniejących podzespołów -modułów systemu naprowadzania, rakiet i głowic, stosowanych w używanych już systemach uzbrojenia pozwala na łatwą obsługę, konserwację i utrzymanie. W celu utrzymywania interoperacyjności systemu FLETCHER Arnold Defense współpracuje z różnymi dostawcami podzespołów z całego świata.

Pierwszy nabywca systemu zastrzegł sobie anonimowość, jednak jak głosi komunikat firmy, głównym czynnikiem który wpłynął na wybór tego rodzaju wyrzutni była zdolność do dokładnego rażenia celów w zasięgu ponad 5 km - uzyskała ona 100% współczynnik trafień w ostatnich testach poligonowych. Pierwsze zamówienie dotyczy dostawy początkowej partii wyrzutni, a większe zamówienie ma nastąpić po pomyślnym zakończeniu testów.

Mike Brown, wiceprezes i dyrektor generalny Arnold Defense podkreśla, że od zaprezentowania szerokiej publiczności wyrzutni FLETCHER do pierwszych zamówień upłynęło zaledwie 18 miesięcy. Zwrócił też uwagę, że nie jest to koniec prac badawczo-rozwojowych nad systemem - obecnie trwają m.in. próby związane z wykorzystaniem go na jednostkach pływających.

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 12
Reklama
JÓZEK rzekł
wtorek, 23 kwietnia 2019, 21:09

reaktywować a następnie zmodyfikować wyrzutnie rakietową WP-8z uzbroić w nowoczesne efektory z głowicami samonaprowadzającymi typu wystrzel i zapomnij ..byłby mały system do działań o dużej dynamice , zasadzek ,misyjnych czy "plastrów " w systemie frontowym

Harry 2
poniedziałek, 22 kwietnia 2019, 18:00

Nasze firmy zbrojeniowe są w stanie taki sprzęt dla wojska wyprodukować. W przyszłych konfliktach zbrojnych taki sprzęt może odegrać znaczącą rolę. Szybkie skryte podejście, strzał i chodu!

vvv
wtorek, 23 kwietnia 2019, 16:08

nie są bo nie mają kierowanych rakiet 70mm a jedynie niekierowane. dodatkowo to jest bron wsparcia przeciwko lekko opancerzonym celom

Marek
środa, 24 kwietnia 2019, 03:04

"Mesko zapowiada też opracowanie w najbliższym czasie wariantu rakiet 70 mm kierowanego laserowo, który jest znacznie tańszy niż ciężkie pociski kierowane, a przy tym pozwala precyzyjnie zwalczać cele np. w terenie zurbanizowanym." https://www.defence24.pl/nowe-rakiety-z-mesko-dla-wojska-polskiego

Davien
środa, 24 kwietnia 2019, 15:41

Marek, zapowiadali to w 2015r łacznie z Piratem. A jak jest dzisiaj to widac na podstawie ppk Pirat:)

Solus
poniedziałek, 22 kwietnia 2019, 14:36

Hawkei + Fletcher na niektórych pojazdach i byłoby groźnie.

Dalej patrzący
poniedziałek, 22 kwietnia 2019, 12:34

Natychmiast kupywać licencje i zabudować to na Honkerach!!!

daff
poniedziałek, 22 kwietnia 2019, 09:41

Brać 500 szt. wyrzutni dla WOT'u.

wie-dźmin
poniedziałek, 22 kwietnia 2019, 09:03

Mamy wszystkie klocki w kraju do takiego systemu. MESKO od 10 lat ma na półce HYDRE, niekierowany NPR sztuka nówka na licencji NAMMO, nie śmigana. Telesystem chwali się systemem kierowania laser homing od kilku lat, że już chwilę będzie Pirat. Decyzja MON i za rok dogonimy USArmy. To nie żart, bo nasz MANPADS jest kilka długości przed nimi. Tantiemy za pomysł przelewam na Fundusz Obrony Narodowej (FON).

scrambler
wtorek, 23 kwietnia 2019, 22:05

niby OK i jak najbardziej, ale .... do czego toto doczepić? do Honkera? Znowu jak się nie obrócić z tyłu .....

Podbipięta
wtorek, 23 kwietnia 2019, 08:16

Ma tą norweską offsetową Hydrę ? A to ciekawe? Strzelania jakieś były? Bo w Kielcach to tylko makietki ja widział..

Thor
wtorek, 23 kwietnia 2019, 00:10

Wypada się jedynie zgodzić z powyższą opinią.

Tweets Defence24