Reklama

Technologie

Jak zobaczyć przeciwnika za ścianą? [ANALIZA]

Przezścienny system zobrazowania Xaver 1000
Przezścienny system zobrazowania Xaver 1000
Autor. M.Dura

Na targach uzbrojenia Eurosatory 2022 pokazano dwa sposoby podglądania tego, co się dzieje w sąsiednim pomieszczeniu. Jeden z nich, bardziej finezyjny pozwalał, „przejrzeć” przez ścianę, drugi polegał po prostu na kontrolowanym wybiciu w niej otworu.

Reklama

Operatorzy jednostek specjalnych doskonale wiedzą, że atak na zamknięte pomieszczenia może być bardzo ryzykowny przy braku odpowiedniego rozpoznania. Na targach Eurostory 2022 pokazano dwa rozwiązania, które mogą pomóc w sprawdzeniu co się dzieje w zamurowanych miejscach. Pierwsze z nich polega na faktycznym dostaniu się do środka poprzez fizycznie przebicie się przez ścianę, np. w miejscu oddalonym od drzwi, gdzie przeciwnik się nas spodziewa. Drugi polega na technicznym „zajrzeniu za ścianę", w taki sposób, by osoby w środku nie wiedziały, że takie podglądanie ma w ogóle miejsce.

Reklama

Rozpoznanie „na rympał"

Reklama

Pierwszy sposób jest o tyle niebezpieczny, że działa się na ślepo, jednak przez sam efekt zaskoczenia jest możliwość osiągniecia sukcesu. By w tym pomóc firma EBAD (Ensign-Bickford Aerospace & Defense) zaproponowała przenośny, łatwy do montażu i szybki w użyciu pakiet do wybicia dużego otworu nawet w grubym murze. Firma ta oferowała już wcześniej gotowe do wykorzystania ładunki wybuchowe (np. taśmy wybuchowe Breacher Strip), które w sposób łatwy można było montować np. na drzwiach dla ich siłowego sforsowania. Były to rozwiązania przydatne w operacjach wojskowych w terenie zurbanizowanym MOUT (Millitary Operations in Urban Terrain) lub podczas działań kontrterrorystycznych (w tym przez niewojskowe służby siłowe).

„Zestaw do szybkiego łamania ścian” RWBK, już po zamontowaniu
„Zestaw do szybkiego łamania ścian” RWBK, już po zamontowaniu
Autor. M.Dura

Takie gotowe już pakiety były o tyle lepsze od ładunków doraźnie przygotowywanych przez żołnierzy, że miały ściśle określony efekt, dając możliwość w miarę dokładnego przewidzenia skutków wybuchu. Na targach Eurosatory 2022 zaproponowano plaster o wiele większy, który jest w stanie wybić dziurę w murze, tworząc otwór odpowiedni do przeciśnięcia się człowieka. Jest to więc rozwiązanie nie tylko dla komandosów, ale również dla służb ratowniczych (np. dla strażaków), które uzyskają w ten sposób dostęp do ludzi odciętych w zagrożonych pomieszczeniach.

Zestaw RWBK po wyjęciu z metalowego kontenera transportowo-magazynowego
Zestaw RWBK po wyjęciu z metalowego kontenera transportowo-magazynowego
Autor. EBAD

„Zestaw do szybkiego łamania ścian" RWBK (Rapid Wall Breaching Kit) wzbudzał o tyle zainteresowanie, że mógł być przenoszony w plecaku tylko przez jednego żołnierza. Waży bowiem w komplecie 12,24 kg (z ładunkiem wybuchowym 4 kg). Dodatkowo jest on bardzo prosty w przygotowaniu, ponieważ sam plaster wykonany z wodoodpornego falistego plastiku (w kształcie koła składanego na sześć części) oraz okryty pianką, podłużne ładunki burzące (ACETM Advanced Cutting Explosive) są łączone intuicyjnie i szybko (za pomocą pasków na rzepy i dobrze widocznych oznaczeń), w czasie mniejszym niż 3 minuty. Zestaw po przygotowaniu może być dodatkowo złożony na pół, co ułatwia jego przenoszenie do miejsca wybuchu.

W komplecie RWBK jest dodatkowo od razu przygotowany przewód detonacyjny na szpuli (o długości 60 m), pozwalający oddalić się na bezpieczną odległość oraz układ detonujący, pozwalający wzbudzić podłużny ładunek od razu z jego obu stron. Plaster jest doczepiany do ściany za pomocą warstwy kleju, która jest odsłaniana poprzez zerwanie taśmy ochronnej tuż przed zamontowaniem. Pomaga w tym dokładne oznaczenie miejsca, gdzie trzeba dociskać plaster do muru, jak również dodatkowe wzmocnienie, czyli lekka, składana podpórka.

YouTube cover video

Według producenta system pozwala na forsowanie: potrójnej ściany z cegły standardowej, podwójne ściany żelbetowej, ściany z betonu zbrojonego, ogrodzenia z siatki drucianej oraz konstrukcji drewnianych i metalowych.

Rozpoznanie „finezyjne"

Zupełnie inny sposób do „spojrzenia za ścianę" zaprezentowała na Eurosatory 2022 izraelska firma Camero-Tech. Firma ta pokazała bowiem w Paryżu po raz pierwszy oficjalnie przezścienny system zobrazowania Xaver 1000, który pozwala użytkownikowi widzieć obiekty za ścianami w wysokiej rozdzielczości. Jest to kolejny produkt z serii Xaver, jednak tym razem połączono: oparty na sztucznej inteligencji algorytm śledzenia żywych celów oraz własną funkcję zobrazowania 3D (określaną jako „czucie przez ścianę" - „Sense-Through-The-Wall").

Systemy zobrazowania przezściennego  Xaver 100 i Xaver 400 oraz współpracujący z nimi bezprzewodowy ToughPad XaverNet
Systemy zobrazowania przezściennego Xaver 100 i Xaver 400 oraz współpracujący z nimi bezprzewodowy ToughPad XaverNet
Autor. M.Dura

Wcześniej wskazywano, że systemy z rodziny Xaver są przeznaczone do wykrywania osób lub obiektów statycznych za ścianami i przeszkodami. Teraz jednak zaproponowano produkt w wersji „1000", który według przedstawicieli firmy Camero-Tech „może pokazywać obiekty na żywo w tak wysokiej rozdzielczości, że widoczne są części ciała oraz to, czy osoba siedzi, stoi czy leży, nawet po dłuższym bezruchu". Zestaw może dodatkowo określać wysokość obiektów pomagając w decyzji, czy są to dzieci, dorośli, a nawet zwierzęta.

Dziesięciocalowy ekran systemu Xaver 1000
Dziesięciocalowy ekran systemu Xaver 1000
Autor. M.Dura

Dzięki temu istnieje możliwość określenia w miarę dokładnie, kto i w jakiej odległości znajduje się za przeszkodą, ogólny układ pomieszczenia, w tym wymiary i główne elementy jego wyposażenia. Wszystko to odbywa się dzięki aktywnemu systemowi radiolokacyjnemu, który ma być jednak całkowicie bezpieczny dla ludzi i zgodna z międzynarodowymi normami ochrony (ICNIRP-1998). Pomimo tego, ten swoisty radar daje możliwość „zobaczenia" przestrzeni za ścianą z cegieł, żelbetonu, bloczków betonowych, itp.

YouTube cover video

Zestaw Xaver 1000 może być przenoszony i obsługiwany przez pojedynczą osobę, waży bowiem 16,5 kg, a ze złożonymi antenami ma rozmiar 46x46 cm. Rozmiar ten zwiększa się po rozłożeniu anten do 91x91 cm. Dają one kąt widzenia 120º w azymucie i elewacji oraz zasięg do 42 m (a więc więcej o 40º i 22 m w porównaniu do starszej wersji Xaver 800). System może być zasilany z sieci lub własnych baterii (pozwalających na trzygodzinną pracę). Jego uruchomienie następuje po wciśnięciu tylko jednego przycisku.

Sytuacja za przeszkodą jest zobrazowywana na wbudowanym w zestawie ekranie dotykowym o przekątnej 10,1 cala (około 28 cm) z prostym interfejsem użytkownika. Pozwala on na intuicyjną obsługę, dzięki czytelnemu i łatwemu do nawigacji menu, dając dodatkowo możliwość zapisu i odtwarzania misji po jej zakończeniu (np. do analizy lub szkolenia).

System Xaver LR40 (XLR40) wykrywający żywe obiekty przez ściany w odległości ponad 50 m
System Xaver LR40 (XLR40) wykrywający żywe obiekty przez ściany w odległości ponad 50 m
Autor. M.Dura
Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. MoherStary

    Ruski patenty prosty i skuteczny a zarazem zabija zagłusza przeciwnika