Reklama

Technologie

Eurosatory 2022: Nowe uzbrojenie dla Bayraktarów

Autor. M.Dura

W czasie międzynarodowych targów Eurosatory 2022 turecki koncern Roketsan zaprezentował po raz pierwszy w Europie nową bombę kierowaną laserowo MAM-T dla bezzałogowych aparatów latających, w tym dla znanych dronów bojowych Bayraktar TB2. Światowa premiera tego uzbrojenia miała miejsce w czasie wystawy FIDAE 2022 w Chile w pierwszej połowie kwietnia 2022 roku.

Reklama

Wprowadzenie bomby szybującej MAM-T znacząco zwiększa możliwości tureckich dronów uderzeniowych. Takie bezzałogowe aparaty latające jak sławny Bayraktar TB2 wykorzystywały bowiem generalnie jedynie dwa rodzaje amunicji, kierowane laserowo pociski: MAM-L i MAM-C.

Reklama

Pierwszy z nich powstał na bazie kierowanego pocisku przeciwpancernego UMTAS-L, który jest często opisywany jako „turecki pocisk Hellfire". Zachowano więc kaliber (160 mm) oraz podobną część bojową i głowicę naprowadzania. W porównaniu do UMTAS-L zmniejszono natomiast masę do 22 kg (o ponad 15 kg), długość do 1 m (o 0,8 m), zmieniono układ sterowania i zrezygnowano z silnika odrzutowego. Pocisk MAM-L ma maksymalny zasięg 8 km przy zrzucie z wysokości 5000 m.

Autor. M.Dura

Rakieta MAM-C jest mniejsza od MAM-L, ponieważ ma średnicę 70 mm, długość 1 m i masę jedynie 6,5 kg. Jest to zrozumiałe, ponieważ opracowano ją na bazie pocisku Cirit kalibru 70 mm, skracając go o prawie połowę, zmieniając układ sterowania i eliminując silnik odrzutowy.

Reklama

Od kwietnia 2022 roku, czyli od wystawy FIDAE 2022 w Chile, Turcy pokazując uzbrojenie dla swoich dronów prezentują już trzy rodzaje amunicji. Do kompletu dołączono bowiem bombę MAM-T, która jest większa od swoich poprzedników i którą przeznaczono do zwalczania najważniejszych pojazdów opancerzonych, ważnej infrastruktury oraz celów nawodnych. Bomba ta jest wyposażona w system nawigacji bezwładnościowej i satelitarnej, który zapewnia lot do miejsca docelowego przed włączeniem półaktywnego, laserowego systemu naprowadzania SAL (semi-active laser). Zapewnia on precyzję pozwalającą na skuteczne atakowanie zarówno celów stacjonarnych, jak i ruchomych.

Czytaj też

Autor. M.Dura

Pomimo stosowania przez Roketsan oznaczenia MAM (Mini Akıllı Mühimmat) nie jest typowa „inteligentna mikro-amunicja." Rakieta ma bowiem średnicę 230 mm, długość 1,4 m i masę aż 94 kg. Dron Bayraktar TB2 o udźwigu ponad 150 kg może więc przenosić generalnie tylko jeden taki pocisk plus kilka mniejszych. O wiele większe możliwości przenoszenia ma jednak większy, turecki dron Bayraktar AKINCI, z którego zresztą były prowadzone próby nowej amunicji. MAM-T może być także przenoszony przez lekkie samoloty patrolowo-łącznikowe.

Zgodnie z informacją ujawnioną przez Roketsan zasięg nowej amunicji wynosi już ponad 30 km przy ataku prowadzonym z dronów i do 80 km w przypadku samolotów myśliwskich, działających na wyższych wysokościach. Pocisk MAM-T może więc atakować większość mniejszych okrętów spoza zasięgu ich systemów obrony przeciwlotniczej. Może też być wykorzystywany do precyzyjnego uderzania w systemy obrony przeciwlotniczej bardzo krótkiego i krótkiego zasięgu.

Czytaj też

Reklama

Komentarze (3)

 1. Chyżwar

  Ukraińcy szybko by to przetestowali na ruskich okrętach.

  1. Valdore

   @Chyżwar, moga miec problem, Turcja chyba zaczyna powoli zmieniać strony w tej wojnie.

  2. wert

   davienku, turcja zawsze gra na siebie. Kacapia przegrywa i turcy maja "obstawiać" przegranych. Z kim na głowy się zamieniłeś?

  3. Valdore

   @wert polecam ci sie obudzic i zobaczyć co wyprawia ostatnio Erdogan zanim znow bedziesz bronic kolejnego dyktatorka,. Aha Lira jest warta mniej od rubla więc za duzo nei zarobisz.

 2. DIM1

  A ja kompletnie, ale to kompletnie nie pojmuję jak Polacy, onego czasu, ale jeszcze za mej pamięci jedni z najlepszych w całym świecie, w produkcji i mistrzostwach szybowców... nie produkują całej masy modeli bomb szybujących ??? Aha, no jasne ! Nie mamy przecież praw instalowania ich na US- sprzęcie latającym.... ! Zaczynam rozumieć czemu przydałyby się choćby i skrzydła koreańskie.... W sumie dość podobne w niektórych kwestiach, do amerykańskich.... No to proszę kupować koreańskie i działać ! Mości Panie i Panowie !

  1. Powiślak

   To nie dlatego że nam nie wolno! To dlatego że tzw patrioci i tzw politycy zamiast realizować interesy Polski, realizują interesy obcych!

 3. POLAK

  TURCIA BARDZO SIĘ ROZWINĘŁA PATRZĄC NA UZBROIENIE POWINISMY Z NIMI ZACZĄĆ DZIAŁAĆ WIĘCEJ NIŻ TYLKO BAYRAKTARY

Reklama