Reklama

Technologie

Pierwsze strzelanie pociskiem MMP ze zdalnie sterowanej wieży IMPACT

Fot. MBDA
Fot. MBDA

Przedstawiciele firmy MBDA po raz pierwszy wystrzelili pocisk MMP ze zdalnie sterowanej wieży zamontowanej na pojeździe kołowym Sherpa 4x4. Próba była trzecim scenariuszem kampanii testów MMP na poligonie Canjuers na południu Francji, prowadzonej przy wsparciu francuskich Wojsk Lądowych i Direction Générale de l'Armement (DGA - Agencja Zamówień Zbrojeniowych).

Wieża IMPACT została zintegrowana z pojazdem SHERPA Station Wagon. Jest wyposażona w dzienno-nocne sensory do kierowania ogniem MMP, dwa gotowe do odpalenia pociski, karabin maszynowy kal. 7,62 mm i amunicję. Wyświetlacz i sterowanie stanowiska strzeleckiego ulokowano w kabinie pojazdu, aby chronić załogę przed odłamkami i warunkami atmosferycznymi, a tym samym zwiększyć przeżywalność w walce. System ten współpracuje z dronami rozpoznawczymi oraz podłączanymi lornetkami służącymi do wykrywania celów.

Celem dla pocisku odpalonego w trybie „wystrzel i zapomnij” był inny wóz opancerzony znajdujący się w odległości około 3500 metrów. Próba zakończyła się jego bezpośrednim trafieniem i - jak zaznacza koncern MBDA - potwierdziła precyzję namierzania obiektów na dalekich zasięgach z wieży, a także jakość i sprawność całego układu naprowadzającego.

Wykonane strzelanie stanowiło element prac rozwojowych prowadzonych przez inżynierów MBDA przy integracji wyrzutni MMP ze zdalnie sterowaną wieżą IMPACT, projektowaną jako uzbrojenie lekkich pojazdów opancerzonych. MBDA opracowała modułową architekturę IMPACT, aby ułatwić integrację. Nowa wieża jest podobna do wieży Mistral ATLAS RC, z którą dzieli 80% komponentów.

Rozwój rodziny wież upraszcza kwestie integracji, wsparcia i szkoleń dla naszych klientów. W coraz większym stopniu pokazujemy przydatność systemu MMP do różnych oczekiwań sił zbrojnych. Firma MBDA była w stanie zademonstrować łatwość integracji MMP z lekką wieżą, co udowodniła również integracja i kwalifikacja MMP na kołowym wozie rozpoznawczym Jaguar. Rezultaty tego projektu zostaną potwierdzone w testach poligonowych na początku tego roku.

Francis Bordachar, doradca wojskowy w MBDA
Reklama
Reklama

Komentarze