Technologie

Barak-MX: Trzy warstwy obrony powietrznej na wspólnej bazie [Defence24 TV]

Barak MX może korzystać z własnych wyrzutni, mając 3 typy pocisków rakietowych do dyspozycji odpalane z dokładnie tej samej wyrzutni. Chodzi tu o efektory krótkiego, średniego i dalekiego zasięgu – mówi w rozmowie z Defence24 TV Boaz Levy, Executive Vice President IAI and General Manager of Systems, Missiles & Space Group.

Wiceprezes izraelskiego koncernu stwierdził, że znaczna część oferowanego Polsce elementów systemu zostanie wyprodukowana w kraju, włącznie z integracją systemu. Zaznaczył też, że proponowany transfer technologii obejmuje również przygotowanie do rozwoju i produkcji w Polsce nowych odmian pocisków w odpowiedzi na zmieniające się zagrożenia.

Odnosząc się do zdolności systemu, Boaz Levy stwierdził, że Barak-MX ma również możliwość integracji z istniejącymi lub przyszłymi systemami zintegrowanej obrony powietrznej. Dzięki temu wyrzutnie i pociski będą mogły funkcjonować jako część takiego systemu. Jest też dostosowany do wykorzystania danych z różnych sensorów, zarówno radarów, jak i innych źródeł. „W ostatecznym rozrachunku otrzymujemy jednak dane z systemu zarządzania walką oraz dowodzenia i kontroli. Następnie włączamy te dane do komunikatu dla pocisku, który po odpaleniu przechwyci cel na jego podstawie” – zaznaczył wiceprezes IAI. 

Reklama

Komentarze (13)

  1. Marek L.

    Na kanwie jakichkolwiek artykułów pojawiających się w defence24.pl na temat jakiegokolwiek uzbrojenia kupowanego, lub kiedykolwiek kupionego przez Polską Armię od izraelskiego przemysłu zbrojeniowego, pojawiają się praktycznie prawie zawsze pełne wielkich "pretensji" wkłady poniektórych czytelników, dotyczących zakupów pocisków przeciwpancernych Rafaela SPIKE LR, oraz zakupu rzekomej "licencji" na pełną produkcję tychże pocisków przez polską zbrojeniówkę. Tutaj są moje informacje dotyczące tego akurat tematu : WY (ci "krytyczni", oraz ci pełni najrozmaitszych "pretensji"!) gadacie (sorki -- piszecie!) tutaj o czymś, o czym WY NIE MACIE nawet najmniejszego pojęcia !!!! Nie zmieniajcie więc tutaj oczywistych faktów .... Armia Polska kupiła (oraz NADAL kupuje!!!) od izraelskiego Rafael'a pociski przeciwpancerne SPIKE LR (mam nadzieję, iż TE OBECNE to są JUŻ w tej najnowszej ich wersji, LR-2 !!!, --- ale tego to ja nie wiem!!), za maksymalnie możliwie NAJNIŻSZĄ CENĘ !!! No i BARDZO dobrze !!!! Ponieważ są to absolutnie i totalnie NAJLEPSZE (czyli -- najefektywniejsze!!!) pociski przeciwpancerne, zarówno 13 lat temu, jak i obecnie, czyli: --- również i TERAZ !!!! Są one produkowane w różnych wersjach, i tak np. mają one silniki rakietowe produkujące smugę dymu, jak i takie silniki rakietowe, które są całkowicie bezdymne --- czyli lepsze, bo znacznie trudniej jest wyśledzić źródło ich "odpalenia", oraz to, iż w ogóle one atakują. ALE --- te "bezdymne" są za to znacznie droższe .... Czyli : coś za coś !!!! Każdy kraj (każde państwo) robi tutaj swoją własną kalkulację. Polska np. wybrała te pociski "dymne", ponieważ za pewną daną kwotę pieniędzy otrzymuje się WIĘCEJ takich pocisków. Dokładnie tak samo postąpiła i Hiszpania. Izrael (czyli: IDF) wybrał wariant "po środku", czyli kupują oni i takie, i takie pociski od Rafaela (m.w. 50% / 50%). Finlandia kupuje wyłącznie te "bezdymne" --- to jest ich kalkulacja, i mają oni do niej pełne prawo. Litwa i Estonia też. Dokładnie podobnie, jak i Bundeswehr, czyli Niemcy, czyli RFN (kupili, oraz produkują, te "bezsmugowe") !!!! I TERAZ : NIEMCY (czyli, firma: Rheinmetall Defence AG !!!) kupili od Rafaela PEŁNĄ, czyli 100 % (!!!!) LICENCJĘ, NA PRODUKCJĘ pocisków przeciwpancernych Spike LR / LR-2. Zarówno dla Bundeswehry, jak i na sprzedaż dla innych krajów NATO, oraz krajów europejskich. I ONI w związku z tym, te pociski SPIKE, SAMI, i to w 100%, produkują. Zapłacili ONI za to (czyli, za tę pełną licencję!!), BARDZO DUŻO pieniędzy. Była to umowa międzyrządowa pomiędzy RFN, a Izraelem. Polska RÓWNIEŻ zawarła umowę międzyrządową z Izraelem, na "składanie" pocisków Rafaela SPIKE, lecz NIE jest to pełna, 100% licencja, bo ta kosztowałaby znacznie więcej pieniędzy, i polska strona (RP) zdecydowała się, a przynajmniej jak na razie, z tej pełnej, ZNACZNIE droższej umowy licencyjnej, NIE skorzystać .... No i tyle w tym temacie!!!!!!!

  2. Marek L.

    Któryś z „bloggerów”, bodajże „Marek”, napisał tu, że dla Polskiej Armii nadawałby się inny, bardziej „prawdziwy” izraelski system OPL. Chodziło mu tutaj na pewno o „Procę Dawidową” Rafael’a. Zarówno IAI Barak MX, jak i „David’s Sling” są systemami jak najbardziej „prawdziwymi” !!!! Podstawowa ich różnica, to jest TEŻ ich cena. I tak np. efektor IAI Barak kosztuje średnio m.w. 160 tys. USD, a efektor Rafael’a STUNNER kosztuje m.w. 1 milion USD, czyli m.w. siedem razem więcej !!!!....... Coś za coś !!!! Faktem jest, iż Izrael chciał sprzedać Polskiej Armii systemy „Proca Dawidowa”, a Polska była bardzo zainteresowana ich kupnem, po czym Izraelczycy zostali zmuszeni do wycofania tej swojej dla Polski oferty, z powodu bardzo silnego nacisku na Izrael wywartego przez USA. USA mogło ten nacisk wywrzeć, ponieważ system „David’s Sling” został rozwinięty w Izraelu przez Rafael’a częściowo (ponad 50%) za pieniądze podatnika amerykańskiego. A później USA „wrobiło” Polsce systemy Raytheon’a Patriot PAC-3 MSE, dobre, lecz jednocześnie PONAD dwukrotnie droższe od tych izraelskich, no i tutaj się teraz znajdujemy .... Identyczna sytuacja nastąpiła przed chwilą, ze Szwajcarią, która w ramach wielkiej modernizacji swoich systemów OPL, wybrała, i chciała kupić (ten sam!) izraelski system Rafael’a „Proca Dawidowa”, po czym Izrael, czyli Rafael, pod bardzo silnym naciskiem ze strony rządu USA, musiał tę swoją ewentualną ofertę dla Szwajcarii wycofać.......

  3. Gość

    Jestem przeciwny współpracy z Izraelem po wypowiedziach jakie padły z ust najważniejszych polityków w tym kraju. W mojej opinii jest w tym kraju silny antypolonizm i nie można im ufać.

    1. konsul

      Prawda … za te wypowiedzi powinien być zakaz kupowania sprzętu z Izraela chyba, że po super cenach i pełnym transferem technologii - proste negocjacje

    2. Marek1

      kolejny "fachowiec" od emocji i obrażania się. Barak-MX to wprost IDEALNY system obr. powietrznej dla Polski łączący w sobie tak średni(Wisła), jak i krótki zasięg(Narew) za pomocą jednego typu wyrzutni z 3 rodzajami efektorów(zas. 150 km/75km/40km). Kiedy w końcu dyletanci pojma, ze jak się kupuje system rakietowy z podstawowymi kodami(algorytmami) dla układów naprowadzania i SKO, to można je łatwo zmodyfikować tak, by wyeliminować ewentualne backdoors i zapewnić pełna autonomie użycia systemu. Tej autonomii w przypadku syst. Patriot i IBCS mieć NIE będziemy.

    3. Marek

      Idelny? Do czego? Na Gawrona albo inne okręty by się nadał. Jako lądowa OPL. Raczej nie.

  4. oczywiste

    póki rząd izraela nie przeprosi ani jedna złotówka nie powinna pójść na zakupy w tym kraju

    1. dropik

      Wcześniej czy później zapłacimy im jakieś odszkodowanie i lepiej , żeby się dogadać niż ciągnąć to w nieskończoność. Oczywiście nie może się to zamknąć w kwocie dziesiątek mld .

    2. tyle

      Ludność Polski w 1939 roku 35 mln a w 1950 niecałe 25 mln i utrata kilkudziesięciu tys kilometrów kwadratowych powierzchni państwa. Kto komu ma płacić odszkodowania?

  5. Eryc

    Mamy PAC3MSE , wspólnie produkowany w Polsce z Raytheon skyceptor a najniższa warstwa to CAMM - CAMMER . Ta oferta BARAK MX jest nam zupełnie zbędna .

    1. Albercik

      Szanowny kolego! Fantazje to masz! Nic nie mamy co najmniej do 2022 roku, a w szczególności nie będziemy z Raytheonem niczego "wspólnie" produkować. Skyceptor nie istnieje jeszcze w wersji PRODUKCYJNEJ. Co do CammER to "jakieś" baaardzo ogólne rozmowy ofertowe się odbyły i nic poza tym!! Camm może być zintegrowany z ICBS i to jest ok! Ale Barak to cały zintegrowany, monolityczny gotowy system!!!! Full Service od ręki za jednym zamachem bez absolutnie pewnych problemów w przypadku składania "systemu" z produktów różnych koncernów, państw, koncepcji! I jedna nie do pobicia rzecz : przynajmniej "na gębę" oferta przekazania całości technologii!!! Nikt poza koncernami z Izraela nie proponuje nam przekazania CAŁEJ technologii. A ty piszesz : oferta zupełnie zbędna???

    2. Eryc

      Co tobie po sprzęcie który w momencie ataku nie zadziała ?

    3. KrzysiekS

      Albercik w którym miejscu jest napisane że otrzymamy całą technologię?

  6. tut

    A to w ramach jakiego programu?

    1. Marek1

      Połączone Wisła/Narew w ramach syst. Barak-MX i wpięte w IBCS dałyby Polsce kolosalne oszczędności przy zachowaniu wszystkich pożądanych parametrów. A także pełny transfer technologii i ogromny zakres polonizacji produkcji. Dodatkowo w ramach offsetu wiele kwestii pobocznych(am. ppanc 125 mm, ppk Spike 2/NLOS, rakiety kierowane 122mm, itp.). ŻADNA opcja z USA NIE daje nawet części takich możliwości. No, ale "superpatrioci" mają to gdzieś, bo jacyś Żydzi z USA chcą Polskę naciągnąć na kasę ...

    2. Zgoda

      100/100. Nikt nie deklaruje, nie chce nam przekazać pełnej technologii, nikt poza Izraelem. Żadna oferta nawet się nie zbliża do ofert z Izraela. Dodajmy, że jakość choćby Spike'a kupionego ponad 10 lat temu jest nawet dzisiaj absolutnie znakomita. A, plusy z potencjalnego offsetu są nie do przecenienia!!!

  7. mirtar13

    Postawienie kilku zestawów Barak przy naszej północnej granicy z obwodem kaliningrackim popsuło by humor Putina. Jego Iskandery byłyby łatwym celem.

  8. tyle

    Nie kupuje się uzbrojenia od wrogiego państwa.

    1. Harry 2

      10/10 chociaż propozycja jest kusząca.

    2. Marek1

      nie wypisuje się głupot o sprawach o których się NIC nie wie.

    3. tyle

      W odróżnieniu od Ciebie , gdy ktoś pluje na Polskę to mówię że pluje a nie że pada deszcz. Nie tylko elity polityczne, ale i większość społeczeństwa Izraela, jest nieprzyjaźnie, wręcz wrogo nastawiona do Polski. Szkalowanie Polski na arenie międzynarodowej to nie tylko straty wizerunkowe, ale i konkretne straty finansowe. Mamy udawać , że to nam nie przeszkadza? Bez względu na zalety izraelskich systemów uzbrojenia , nie powinniśmy ich kupować, do czasu aż to się zmieni. Jak jesteś taki chętny do zakupu uzbrojenia w nieprzyjaznych państwach , to dlaczego nie kupujemy w Rosji?

  9. Profesor

    A ile razy Pan Netanyahu był w Moskiwe w ciągu ostatnich 12 miesięcy?

    1. Marek1

      i TO ma być argument ?? Niejaki Orban wielokrotnie gadał z Putinem - należy zerwać stosunki handlowe i dyplomatyczne z Węgrami ? Sprzęt kupuje się od KAŻDEGO, o ile uda się zagwarantować pełną autonomiczność jego użytkowania i pełną polonizację. Barak-MX i szeroka współpraca z IAI daje ku temu NAJWIĘKSZE możliwości ze wszystkich oferowanych systemów.

  10. dropik

    wątpliwe żeby USA zgodziło się na coś bardziej zaawansowanego i o większym zasięgu. Gdyby nie to to byłoby ciekawe rozwiązanie...

  11. świadomy

    Nie można dokonywać zakupu sprzętu w kraju w którym nienawiść do Polaków jest sprzeczna z nabywaniem przez obywateli tego kraju polskich paszportów wydawanych przez nasze MSZ w setkach i tysiącach sztuk rocznie.

    1. say69mat

      Słuszna uwaga, należy kupować broń wyłącznie w państwach, których społeczeństwa uwielbiają naszą kuchnię, historię i żadną miarą nie tolerują 'polish jokes'.

  12. adams

    Nawet jeśli Izrael dawał nam całą swoją technologię to i tak "nasz" rząd nie skorzysta bo oferta Izraelska ma jedną wadę - mianowicie to nie jest oferta amerykańska.U nas wszystko musi być Made in USA żeby zadowolić wujka Trumpa to może więcej żołnierzy podeśle

    1. Mielo

      Aw101 dla marynarki nie sa z usa, wiec jrdnak nie wszystko.

  13. Eryc

    Izrael to ostatnie państwo na ziemi w którym bym dokonał zakupu uzbrojenia lub strategicznych towarów .