Reklama

Technologie

Azerbejdżan: amunicja krążąca „Łowca Psów” do produkcji [WIDEO]

Fot. mdi.gov.az
Fot. mdi.gov.az

Ministerstwo przemysłu obronnego Azerbejdżanu zaprezentowało materiały dotyczące produkcji amunicji krążącej Zerbe-1K, która powstaje na licencji izraelskiej. Maszyny miały otrzymać silniejszą od oryginalnej głowicę oraz nową nazwę, „Iti Qowan”, co można tłumaczyć jako „Łowca Psów” i jest określeniem zaczerpniętym z wojennych przemówień prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa.

Zaprezentowane na zdjęciach oraz filmie mającym dowodzić ich zwiększonej skuteczności maszyny, to amunicja krążąca typu Zerbe-1K, czyli wytwarzane na licencji izraelskiej firmy Aeronautics Defense maszyny Orbiter 1K Kingfish. Jest to wariant wykorzystywanego również przez polskie siły zbrojne bezzałogowca Orbiter, jednak w wersji wyposażonej nie w systemy obserwacyjne, ale w głowicę odłamkowo-burzącą o masie ponad 2,5 kg. Płatowiec waży do 13 kg i zbudowany jest w układzie latającego skrzydła o rozpiętości 2,9 metra z napędem elektrycznym. Promień działania wynosi do 100 km od stanowiska stertowania a długotrwałość lotu to około 3 godziny.

Bezzałogowiec Zerbe-1K posiada możliwość nawigacji bez użycia GPS oraz opcję powrotu do wyznaczonego punktu w przypadku utraty kontaktu z operatorem. Napęd zapewnia silnik elektryczny, co powoduje, że maszynę trudno jest wykryć a atak może być całkowitym zaskoczeniem. Widać na wielu filmach z ataków na siły armeńskie zamieszczonych przez ministerstwo obrony Azerbejdżanu. W przypadku gdyby dron nie wykonał ataku, może wylądować na spadochronie i zostać ponownie użyty. Do startu wykorzystywana jest pneumatyczna wyrzutnia. 

Publikacja zamieszczona na stronie internetowej ministerstwa przemysłu obronnego Azerbejdżanu, przedstawiająca zmontowane w zakładach AZAD Sistemler w Baku bezzałogowce Zerbe-1K miała oczywiście cel propagandowy, który wiązał się z „nową nazwą” maszyn. Na ich skrzydłach oprócz oznaczeń azerskich sił zbrojnych znalazł się również napis „Iti Qowan”, co można przetłumaczyć jako „łowca psów” czy „polujący na psy”. Jest to odniesienie do jednego z wojowniczych przemówień prezydenta Ilhama Alijewa, który mówił w ten sposób o walkach z siłami armeńskimi w Górskim Karabachu. W komunikacie prasowym podkreślono, że amunicja krążąca została wyposażona w nową głowicę o zwiększonej sile rażenia względem izraelskiego oryginału. Zerbe-1K miał wzbudzić zainteresowanie odbiorców zagranicznych, jednak brak jest informacji czy licencja izraelska zezwala na eksport produkowanych w Azerbejdżanie maszyn.

image
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama