Technologie

Arktyczny transporter opancerzony dla Floty Północnej

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie siły zbrojne wspólnie z przemysłem prowadzą testy arktycznego transportera opancerzonego DT-BTR konstrukcyjnie opartego na przegubowym transporterze wojskowym DT-30. Jest to rodzina dwuczłonowych, gąsienicowych pojazdów opracowanych do działania w warunkach arktycznych które stanowiły w ostatnim czasie podstawę dla wielu rosyjskich systemów bojowych dostosowywanych do użycia przez Flotę Północną.

DT-30PM Witiaź to rosyjski przegubowy wielozadaniowy transporter wojskowy. Został zaprojektowany jako nośnik ciężkich ładunków w trudnym terenie takim jak bagna, piasek czy śnieg jest przeznaczony do działania w skrajnych warunkach pogodowych. Wozy te są popularnie wykorzystywane w rosyjskiej armii w pododdziałach stacjonujących i działających w ekstremalnie wymagających obszarach takich jak środowisko arktyczne. Wóz ten charakteryzuje się niewielkim naciskiem na podłoże oraz znacznym udźwigiem i uciągiem. Jego masa całkowita może wynosić ok. 30 ton, a napęd stanowi silnik wysokoprężny o mocy 800 KM.

Dotąd, oprócz podstawowej wersji transportowej do Floty Północnej, której podlegają jednostki przeznaczone do użycia w Arktyce, trafiły m. in. wieloprowadnicowe wyrzutnie pocisków rakietowych Tornado-G, systemy preciwlotnicze Pancyr-SA oraz Tor-2MDT jak również 120 mm haubico-moździerz Magnolia. Jak wynika z opublikowanych przez gazetę "Krasnaja Zwiezda" informacji, na bazie DT-30 rozwijany jest obecnie ciężki wóz remontowo-ewakuacyjny REM-GT który jest we wczesnej fazie prac. W trakcie badań jest natomiast powstały również na bazie DT-30 pojazd bojowy, mający zapewnić zarówno transport jak i wsparcie ogniowe piechocie zmechanizowanej w trudnym terenie arktycznym. Otrzymał on oznaczenie typu DT- BTR.

W tym celu pojazd zamiast oszklonej kabiny otrzymał nowy, opancerzony przedział dla załogi oraz uzbrojenie. Poziom opancerzenia nie jest znany, podobnie jak liczba zabieranego desantu. Wiele wskazuje, że pojazd to jedynie demonstrator technologii lub prototyp. Na przednim module maszyny zainstalowano bezzałogową wieżę BM-30-D, który stosowany jest na pojazdach Tajfun 4x4 używanych przez rosyjskie wojska powietrznodesantowe. Wieża posiada dzienno-nocne przyrządy celownicze, stabilizacje i uzbrojenie w postaci automatycznej armaty 2A42 kal. 30 mm i sprzężonego z nim karabinu maszynowego PKT kal. 7,62 mm.

Reklama
Reklama

Komentarze