Siły zbrojne

Tajwan modernizuje F-16. W planach zakup F-35?

Fot. Al Jazeera English/Wikimedia Commons/CC BY 2.0.
Fot. Al Jazeera English/Wikimedia Commons/CC BY 2.0.

Tajwan rozpoczął plan modernizacji samolotów F-16 i dąży do zakupu w USA nowoczesnych samolotów stealth. Jest to odpowiedź na rosnące chińskie wydatki na siły zbrojne rosnące o 7% rocznie. Tajpej może sobie pozwolić na mniej niż 1% wzrost przy budżecie kilkanaście razy mniejszym.  

Rząd Tajwanu ogłosił budżet obronny który wyniesie 11,4 mld dolarów, co jest mniej niż o 1% większą wartością niż w roku ubiegłym. Na większy wzrost Tajpej nie może sobie pozwolić ze względu na znaczące wyhamowanie gospodarcze i spadek dochodów z eksportu.

W ramach długoletniego planu w pierwszej fazie ma zostać przeprowadzona modernizacja floty samolotów wielozadaniowych F-16A/B która obejmie 140 maszyn a jej koszty oszacowano łącznie na niemal 3,5 mld dolarów (prace już się rozpoczęły). Kolejnym krokiem ma być zakup samolotów 5 generacji w technologii stealth w USA – jak czytamy w oficjalnym komunikacie. De facto oznacza to zakup jedynej oferowanej maszyny tego typu a więc Lockheed Martin F-35 Lightning II.

Czytaj też: Rusza modernizacja tajwańskich F-16. Kontrakt za 3,5 mld USD

Tajpej jest obecnie pod silną presją militarnej ekspansji Chin, które pod względem wydatków plasują się dziś na drugim miejscy na świecie. Z budżetem o wartości 151 mln dolarów, który względem roku ubiegłego wzrasta o 7%, są wyprzedzane jedynie przez USA. Państwo Środka rozpoczęło produkcję samolotów w technologii stealth i posiada siły powietrzne o znacznej sile. 

Czytaj również: Amerykanie zmodernizują tarczę antyrakietową Tajwanu

Komentarze