Tadżykistan: Iskandery-M przeciwko terrorystom [WIDEO]

30 listopada 2017, 10:26
Iskander-M Tadżykistan
Fot. mil.ru
Reklama

Pocisk balistyczny Iskander-M zniszczył „obóz szkoleniowy” symulowanego nieprzyjaciela podczas  ćwiczeń Sił Szybkiego Reagowania Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (OUBZ) w Tadżykistanie. Rakieta trafiła w cel oddalony o 130 km. 

System Iskander-M użyty podczas ćwiczeń należał do sił wydzielonych z rosyjskiego Centralnego Okręgu Wojskowego do udziału w manewrach „antyterrorystycznych” Sił Szybkiego Reagowania OUBZ pod kryptonimem „Bojowe Braterstwo 2017”.  Od 16 listopada br. brało w nich udział ponad 5 tys. żołnierzy z Armenii, Białorusi, Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu i Rosji. W manewrach wykorzystywane było ponad 1,5 tys jednostek sprzętu wojskowego. Wykorzystano też 60 samolotów i śmigłowców, w tym 40 rosyjskich maszyn przeniesionych z Centralnego Okręgu Wojskowego. Wcześniej podobne manewry OUBZ miały w Południowym Okręgu Wojskowym i na poligonach w Armenii oraz Kazachstanie.

Czytaj też: Rosjanie oficjalnie zwiększają zasięg systemu „Iskander-M”

Listopadowe ćwiczenia to zwieńczenie procesu szkolenia sił wydzielonych do obrony kolektywnej przez państwa członkowskie Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. Tadżykistan wybrano ze względu na sąsiedztwo Afganistanu z którego przenikać mogą uzbrojone grupy o charakterze zbrojnym. Scenariusz ćwiczeń zakładał właśnie taką, masową operację bojowników wkraczających na teren Tadżykistanu. Kraje członkowskie OUBZ miały w takiej sytuacji przemieścić na terytorium sojusznika wojsko i sprzęt oraz wesprzeć działania z powietrza. W tym celu wykorzystano w ćwiczeniach m.in. bombowce Tu-95 i Tu-22M3 oraz wspomniane wcześniej zestawy Iskander.

W ramach scenariusza wystrzelono pocisk balistyczny Iskander-M z poligonu rakietowego Lohur, leżącego na południe od Duszanbe. Rakieta przeleciała ponad 130 km i trafiła w cel, którym była makieta „obozu szkoleniowego bojowników” na poligonie Charbmaidon w pobliżu granicy tadżycko-afgańskiej. Działanie to miało w równym stopniu znaczenie treningowe, co było pokazem siły wobec ewentualnych agresorów z terenów objętego konfliktem Afganistanu.

Czytaj też: W pułapce między Rosją, Chinami a Iranem. Relacja z Tadżykistanu

Co warto podkreślić nie było to pierwsze tego typu strzelanie, ani też pierwsze ćwiczenia OUBZ na wspomnianych powyżej poligonach. W czerwcu 2017 roku przeprowadzono bardzo podobne odpalenie rakiety Iskander-M, które było też pierwszym testem tego systemu poza granicami kraju. Natomiast manewry sił szybkiego reagowania OUBZ odbywały się na terenie Tadżykistanu w maju, czerwcu i oczywiście również w listopadzie 2017 roku. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
obiektywnie
czwartek, 30 listopada 2017, 12:28

To dobrze, że zwalczają terrorystów.

Naiwny
czwartek, 30 listopada 2017, 11:46

Ciekawe dlaczego Iskandery dotychczas nie były użyte w Syrii? To chyba tańsze broń strzelanie kalibrami z okrętu podwodnego. Obawiają się poznania przez Zachód charakterystyk rakiety?

Sailor
czwartek, 30 listopada 2017, 14:04

Iskandery to taki straszak dla zachodniej Europy, a po odpaleniu mogło by się okazać, że nie taki on straszny:)

KornelPL
czwartek, 30 listopada 2017, 13:37

Nie wiem czy nie byly uzyte. Amerykanie publikowali zdjecia wyrzutni rozmieszczonych w Syrii

Extern
czwartek, 30 listopada 2017, 14:39

Potężna broń ten Iskander, i pomyśleć że Żydzi proponują nam w ramach Homara podobnej klasy rakietę LORA, a my wolimy niezły, ale jednak śrut od Amerykanów.

Marek1
piątek, 1 grudnia 2017, 13:33

Extern - Izrael w ramach programu Homar oferuje CAŁOŚĆ syst. Lynx wraz z transferem prawie wszystkich technologii i przeniesieniem produkcji rakiet wszystkich typów do Polski, tak by można było elementy syst. Lynx eksportować na cały świat. Niestety, wasalne stosunki jaki wiążą nas z USA wykluczają z założenia zakupy sprzętu/technologii(choćby najlepszego) poza USA. Nasi politycy(wszyscy) niestety NIE są w stanie funkcjonować w innym układzie - BEZ "wielkiego brata".

Tweets Defence24