Siły zbrojne

T-72BM1 - białoruska modernizacja

Fot. www.mil.by
Fot. www.mil.by

Białoruskie siły zbrojne w bieżącym roku będą realizować kolejne wytyczne planu modernizacji technicznej, opartego na zakupach sprzętu za granicami kraju, głównie w Rosji, jak i modernizacji techniki wojskowej pozostającej na stanie poszczególnych rodzajów wojsk. Jednym z większych programów modernizacyjnych przeprowadzanych w wojskach lądowych jest unowocześnienie posiadanego sprzętu oddziałów pancernych i zmechanizowanych, głównie czołgów rodziny T-72 i transporterów kołowych BTR-70. 

W przypadku czołgów chodzi tu głównie o modernizację przedstawicieli rodziny T-72 (głownie T-72B) do standardu T-72BM1, natomiast w przypadku transporterów mowa o modernizacji BTR-70 do standardu BTR-70MB1. Remontom mają zostać poddane bojowe wozy piechoty BMP-2, planowane są też zakupy, m.in. 120 mm moździerzy samobieżnych 2B23 Nona-M. W planach jest też dalsze pozyskanie 300 mm systemów artyleryjsko-rakietowych Polonez.

Modernizacja białoruskich wozów do standardu T-72BM1 jest znana, bo właśnie te pojazdy były używane przez załogi podczas szeroko rozreklamowanej rywalizacji w corocznym konkursie, grze międzynarodowej – tzw. "Biathlonie czołgów". Swoje możliwości pokazały jednak nie tylko czołgi. Zdaniem wielu ekspertów białoruskie załogi prezentują wysoki poziom wyszkolenia, a same wojska pancerne i zmotoryzowane również osiągają standardy porównywalne do tych istniejących w krajach należących do NATO.

Czytaj też: Rosjanie wygrali biathlon czołgowy.

140. Zakłady Remontowe Wozów Bojowych z Borysowa opracowały własny program modernizacji T-72B nazwany Witiaz.

Zewnętrznie białoruski zmodernizowany T-72BM1 przypomina rosyjski T-72B3. Głównym elementem modernizacji było całkowite udoskonalenie systemu kierowania ogniem czołgu. Zainstalowano nowy, wielokanałowy celownik działonowego PNM Sosna-U konstrukcji białoruskiej firmy Peleng, celowniczo-obserwacyjny kompleks dowódcy PNK-4S-01 i automatyczny systemem śledzenia celu. Do tego dodano czujnik wiatru, wymieniono obwody elektrycznego zasilania modułów i układów w kadłubie i wieży oraz niektóre czujniki balistyczne na nowsze rozwiązania.

Przyrząd Sosna-U jest stabilizowany w dwóch płaszczyznach i dysponuje kanałem optycznym, telewizyjnym i termowizyjnym oraz dalmierzem laserowym, który pełni też  funkcję podświetlacza celów dla pocisków kierowanych. Działonowy i dowódca dysponują własnymi monitorami i pulpitami sterowania.

Czołg otrzymał wzmocnienie opancerzenia w postaci dodatkowy modułów pancerza Kontakt V (na wieży tworzą one charakterystyczny klin) i system ochrony aktywnej typu soft-kill, którego zadaniem jest zakłócanie i obezwładnianie układów naprowadzania atakującego pocisku (poprzez zadymianie, maskowanie, stosowanie pułapek zakłócających lub zakłócenia elektroniczne).

Wprowadzono nowe środki łączności radiowej w postaci radiostacji R-181-50WU Rapsodia i pozycjonowania w oparciu o GPS/GLONASS.

O jakości modernizacji niech świadczy fakt, że nie dokonano wymiany silnika (pozostawiono starą jednostkę napędową V-84-1 o mocy 840 KM), automatu ładowania oraz samej armaty (125 mm gładkolufowa 2A46M). Modernizacja była więc uzależniona od możliwości ekonomicznych, a nie w pełni efektywnego poprawienia możliwości tego czołgu.

Białoruskie wojska lądowe posiadają ok. 1345 czołgów, w tym 69 T-80B i 1276 rodziny T-72 (ponad 446 T-72B), znaczna część z nich jest prawdopodobnie zmagazynowana.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.