Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Szydło ws. śmigłowców: Mam nadzieję, że Black Hawk odegra ważną rolę

Fot. P. Tracz / KPRM
Fot. P. Tracz / KPRM

Polska armia potrzebuje dobrego, nowoczesnego sprzętu, po to, aby była skuteczna - podkreśliła premier Beata Szydło podczas wystąpienia w Łańcucie. Szefowa polskiego rządu wyraziła również nadzieję, że w nowym postępowaniu na dostawę śmigłowców dla wojska „ważną rolę odegra Black Hawk”. 

Na konferencji prasowej premier była pytana m.in. o deklarację ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, który na początku października w Mielcu zapowiedział kupno produkowanych w zakładach PZL Mielec helikopterów Black Hawk. Szydło podkreśliła, że dla rządu priorytetem jest wyposażenie polskiego wojska w najnowocześniejszy sprzęt, po to, aby nasza armia była skuteczna. "Z drugiej strony bierzemy pod uwagę też bezpieczeństwo samych żołnierzy, dlatego szukamy i wybieramy te najlepsze oferty" - dodała. 

Premier przypomniała, że nie doszło do finalizacji kontraktu na dostawę helikopterów dla polskiej armii z firmą Airbus Helicopters. Zdaniem szefowej rządu firma nie wywiązała się z tych propozycji offsetowych, które strona polska przedstawiła jako niezbędne.

Rozmowy zostały zakończone i szukamy nowych dostawców. Oferta jest otwarta. W tym ważną rolę, mam nadzieję, odegra Black Hawk, ale to wszystko będzie się rozgrywało na zasadach przewidzianych w postępowaniu przetargowym.

Premier Beata Szydło

W Łańcucie premier wzięła udział w konferencji "10 lat deklaracji łańcuckiej – Via Carpatia dziś, wyzwania na przyszłość".

Czytaj więcej: Macierewicz "szczegółowo" odpowie na list ministrów obrony Francji i Niemiec

Swoje niezadowolenie wynikiem rozmów między Polską a Airbus Helicopters wyrazili m.in. ministrowie obrony Francji i Niemiec. Jak donoszą zagraniczne media, w przesłanym pod koniec października liście, wystosowanym do szefa MON, zaprzestanie negocjacji w sprawie offsetu będącego warunkiem umowy zakupu śmigłowców nazwali "dużym krokiem w tył we współpracy w dziedzinie obrony między naszymi trzema krajami". Co więcej, dodali, żle metoda zastosowana względem "transparentnego" przetargu wygranego przez Airbus Helicopters w kwietniu 2015 r. podaje w wątpliwość propozycję partnerstwa dotyczącego nie tylko trzech państw, ale również obrony europejskiej. Antoni Macierewicz poinformował w niedzielę, 6 listopada, że na list odpowiedziała już premier Szydło.

PAP/MR

 

Reklama

Komentarze (12)

 1. axyz

  Obawiam się, że kupimy jednak cywilne "Bieda Hawki" i do tego bez offsetu. No chyba, że Trump wygra wybory, to się pogniewamy na USA. Z sojuszników w NATO pozostaną nam wtedy tylko Węgry...

  1. sojer

   Sprostowanie. Nie czegoś takiego jak cywilny Black Hawk, chociaż są też sprzedawane użytkownikom rządowym jak Policji. W Mielcu produkowane są tańsze zubożałe Biedahołki dla krajów rozwijających się i trzeciego świata: m.in. Turcja, Arabia Saudyjska, Kolumbia, Brunei, Meksyk. jako kraj sojusznicy możemy sobie wybrać dowolny model Black Hawka (do wybory kilkanaście wersji) i dostaniemy zgodę na eksport, ale przylecą one do nas z USA z gwiazdami na kadłubie.

 2. KrzysiekS

  Ludzie przecież Pani Premier nie ma zielonego pojęcia o śmigłowcach to tylko wypowiedź polityka czym się podniecacie.

 3. dropik

  Klamie w sprawie offsetu az sie za nia kurzy. Mowi , ze zolnierze najwazniejsi , ale widac , ze wazniejsi sa pracownicy mielca

 4. Barburys

  MH 60K - Wersja przeznaczona do współpracy z jednostkami specjalnymi . Śmigłowiec ten lata w także nocy i w każdych warunkach atmosferycznych również na bardzo małej wysokości . Skoro decyzje już zapadły to miejmy nadzieję że to będzie ten śmigłowiec , dla naszych specjalsów !

  1. B777

   Jasne, zwłaszcza że w Mielcu go nikt nie wyprodukuje ani nie zmontuje...

  2. Davien

   Chyba że go kupia przez FMS bo z Mielca w grę wchodzi jedynie S-70i.

  3. Boczek

   Cena? Gdzie będzie produkowany? Kongres?

 5. Polak

  Po bezczelnym liście z Niemiec i Francji, Sejm powinien przyjąć ustawę o zakazie zakupów rządowych w Niemczech i Francji.

  1. relax

   Tak jest. Do Bydgoszczy powinni po hilikoptery jeździć a nie w Europie kupować. Żeby Polaki prawdziwe się cieszyły. Mądrego to aż miło posłuchać...

  2. Też Polak

   Oj, Polaku typowy - boso ale w ostrogach! Czy mamy 100 milionów obywateli i 500 tys. armię? Czy leżymy na wyspie 1000 km od Rosji i Niemiec, żebyśmy mogli się tak, jak dzieci obrażać i snuć sny o potędze? Sami nie znaczymy nic! Dobitnie pokazał to rok 1939 a potem sześć lat eksterminacji niewinnej ludności cywilnej. Kto tego nie rozumie jest wrogiem narodu polskiego.

 6. Afgan

  Czy mówiąc "Black Hawk" Pani Premier ma na myśli UH-60M czy S-70i? Bo jeżeli ma na myśli S-70i, to podpowiadam, że to nie jest Black Hawk tylko tak zwany Bieda-Hawk! No a poza tym kiedy jakieś konkretne decyzje, a nie tylko puste gadanie? Na przykład MW to już nie ma czym latać

  1. Max Mad

   Pani premier nie ma nic na myśli tylko czyta co jej przygotowano, zakładasz że wie choćby co to jest S70i czy UH-60M? Już nawet nie mówiąc o różnicy w wyposażeniu ale zwyczajnie o tym że to są różne modele. Posługują się zbiorczą nazwą Blackhawk na każdym szczeblu bo tak im ktoś napisał i jakbyś zadał to pytanie podczas wystąpienia prasowego to byś uzyskał odpowiedź w formie... Eeeeeeeeeeeee to może następne pytanie. Właściwie samo zakładanie że polityk "myśli" jest już sporym optymizmem z twojej strony.

 7. IVAN_PL

  Cytuje: Zdaniem szefowej rządu firma nie wywiązała się z tych propozycji offsetowych, które strona polska przedstawiła jako niezbędne. Znając ambicje Don Antonio to były propozycje pokroju: Budowy broni atomowej, odkupienia Mistrali od Egiptu (sorry zapomniałem od Ruskich bo przecież za 1$ odkupili), przekazania Polsce terytorium zależnego (np Gujana Francuska). Takie to propozycje ofsetowe dla airbus przedstawiło ministerstwo rozwoju :D

 8. KrzysiekS

  Proste USA pokazało na wszystkich ćwiczeniach że ma zamiar nas bronić Francja olała nas i mają teraz skutki.

  1. Max Mad

   A kto przysłał podczas zajmowania przez Rosję Krymu 4 Rafale z obsługą do bazy a Malborku na 4 miesięczne stacjonowanie? Hindusi?

 9. Antek

  No to czekamy na offset.

  1. Willgraf

   Lockheed nie musi dawać żadnego offsetu.....przecież ta ciemna masa i tak wszystko przekręci zapłacą Lockheedowi 20-30 miliardów za eksploatacje 20 śmigłowców i ich wyposażenie w ciągu 30 lat ....

 10. trw

  Standardy afrykańskie. To jest po prostu kpina, ci ludzie są zupełnie nieprofesjonalni i niemedialni. Amatorszczyzna poparta butą.

  1. Boczek

   ...i, wielu nie zdaje sobie z tego sprawy, ale taka wypowiedz w tej fazie postępowania, to korupcja. Gdybym, nawet nieoficjalnie ale w większym gronie, powiedział coś podobnego o produkcie jednego z konkurujących ze sobą poddostawców o zlecenie mojego zleceniodawcy, wyleciałbym w tym samym dniu na zbity pysk i nigdy już nie dostałbym zlecenia.

 11. Max Mad

  Jacie pierniczkuje, nawet się nie kryją że ustawili pod Lockheed Martin przetarg. Ja nie wiem czy to już jest pokaz monumentalnej arogancji czy zwyczajnej bezczelności. Ja mogę zrozumieć że w ramach postępowania zgodnego z obowiązującym prawem należy dla takiego kalibru zakupów przeprowadzić otwarty przetarg ale przynajmniej niech udają że jest on uczciwy. A tu nawet nie udają, co lepsze szczycą się tym i podkreślają na każdym kroku. Jeżeli tak ich ciśnie na Blackhawki to niech je kupują bez rżnięcia głupów i robienia z ludzi idiotów. To jest po prostu żałosne.

  1. kriss

   Ale jak Siemoniak trzy razy zmieniał warunki przetargu tak żeby wygrał Caracal to już jest ok ? :)

  2. bwa

   No nie do końca. Być może pytanie było sformułowane np. tak: "Pani premier, po fiasku rozmów z producentem śmigłowców Caracal, jaką rolę ma oferta amerykańska?". Wówczas odpowiedź o zacytowanym tu brzmieniu nie jest świadectwem "ustawki" tylko poprawną odpowiedzią na pytanie szczegółowe. Poza tym "odegrać ważną rolę" może w tym przypadku oznaczać "być ofertą konkurencyjną i zmuszającą do konkurowania pozostałych oferentów" a nie koniecznie "to właśnie kupimy". Oczywiście jak będzie, czas pokaże.

  3. jacek

   Żałosna to twoja wypowiedź jest. Black Hawki latają w większości liczących się armii świata. Caracalami to nawet Francuzi nie chcą latać. Lemingi jednak uparcie : jak nie kupili Caracali to zdrada narodowa i Polska bezbronna.

 12. Master

  Sprzedali Mielec aby potem zlecić kupującemu bez przetargu zamówienia i wyprowadzić pieniądze z Polski. Jak stracą władzę to to do nich wróci. Macierewicz powiedział, że kupi BH a dopiero potem rozpisał przetarg. Wiedział kto wygra? Czy offset będzie "satysfakcjonujący"? PS. Wiele osób twierdzi, że Caracale były drogie ale BH były w tej samej cenie ale bez uzbrojenia.

Reklama