Przemysł Zbrojeniowy

Szydło ws. śmigłowców: Mam nadzieję, że Black Hawk odegra ważną rolę

Fot. P. Tracz / KPRM
Fot. P. Tracz / KPRM

Polska armia potrzebuje dobrego, nowoczesnego sprzętu, po to, aby była skuteczna - podkreśliła premier Beata Szydło podczas wystąpienia w Łańcucie. Szefowa polskiego rządu wyraziła również nadzieję, że w nowym postępowaniu na dostawę śmigłowców dla wojska "ważną rolę odegra Black Hawk". 

Na konferencji prasowej premier była pytana m.in. o deklarację ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, który na początku października w Mielcu zapowiedział kupno produkowanych w zakładach PZL Mielec helikopterów Black Hawk. Szydło podkreśliła, że dla rządu priorytetem jest wyposażenie polskiego wojska w najnowocześniejszy sprzęt, po to, aby nasza armia była skuteczna. "Z drugiej strony bierzemy pod uwagę też bezpieczeństwo samych żołnierzy, dlatego szukamy i wybieramy te najlepsze oferty" - dodała. 

Premier przypomniała, że nie doszło do finalizacji kontraktu na dostawę helikopterów dla polskiej armii z firmą Airbus Helicopters. Zdaniem szefowej rządu firma nie wywiązała się z tych propozycji offsetowych, które strona polska przedstawiła jako niezbędne.

Rozmowy zostały zakończone i szukamy nowych dostawców. Oferta jest otwarta. W tym ważną rolę, mam nadzieję, odegra Black Hawk, ale to wszystko będzie się rozgrywało na zasadach przewidzianych w postępowaniu przetargowym.

Premier Beata Szydło

W Łańcucie premier wzięła udział w konferencji "10 lat deklaracji łańcuckiej – Via Carpatia dziś, wyzwania na przyszłość".

Czytaj więcej: Macierewicz "szczegółowo" odpowie na list ministrów obrony Francji i Niemiec

Swoje niezadowolenie wynikiem rozmów między Polską a Airbus Helicopters wyrazili m.in. ministrowie obrony Francji i Niemiec. Jak donoszą zagraniczne media, w przesłanym pod koniec października liście, wystosowanym do szefa MON, zaprzestanie negocjacji w sprawie offsetu będącego warunkiem umowy zakupu śmigłowców nazwali "dużym krokiem w tył we współpracy w dziedzinie obrony między naszymi trzema krajami". Co więcej, dodali, żle metoda zastosowana względem "transparentnego" przetargu wygranego przez Airbus Helicopters w kwietniu 2015 r. podaje w wątpliwość propozycję partnerstwa dotyczącego nie tylko trzech państw, ale również obrony europejskiej. Antoni Macierewicz poinformował w niedzielę, 6 listopada, że na list odpowiedziała już premier Szydło.

PAP/MR

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.