Szwecja: wysoka gotowość sił zbrojnych na południowym Bałtyku

26 sierpnia 2020, 12:44
1280px-HMS_Stockholm_in_Kalmar
Fot. Marcusroos/CC BY-SA 3.0
Reklama

Jak poinformowało Ministerstwo Obrony Królestwa Szwecji, szwedzkie siły zbrojne zwiększyły gotowość bojową na południowym i południowo-wschodnim Bałtyku. Działania te mają być spowodowane wysoką aktywnością wojskową na Morzu Bałtyckim i na Gotlandii.

Szwedzki resort obrony uznaje ten fakt za potencjalny wzrost zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego oraz wyzwanie stojące przed rodzimymi siłami zbrojnymi. Głównymi czynnikami determinującymi wysoką gotowość bojową szwedzkiej armii ma być wzmożona aktywność Federacji Rosyjskiej na Bałtyku oraz trwający obecnie kryzys na Białorusi.

Obecnie na Morzu Bałtyckim toczy się intensywna działalność wojskowa, prowadzona przez rosyjskich i zachodnich graczy, na skalę niespotykaną od czasów zimnej wojny

- szef Dowództwa Połączonych Operacji Szwedzkich Sił Zbrojnych wiceadmirał Jan Thörnqvist

W najbliższym czasie planowane jest przeprowadzenie całej serii ćwiczeń szwedzkich sił zbrojnych w reżimie wysokiej gotowości, które mają na celu sprawdzenie ich zdolności bojowych. Głównymi kierunkami strategicznymi na najbliższe miesiące ma być zwiększenie nadzoru Morza Bałtyckiego z morza i powietrza, a także wzmocnienie obecności wojskowej na Gotlandii.

Siły Zbrojne utrzymują stałą gotowość przez całą dobę, przez cały rok. Stale dokonuje się ocen i dostosowuje działania do aktualnej sytuacji. Niektóre operacje są prowadzone jawnie, a inne nie

- szef Dowództwa Połączonych Operacji Szwedzkich Sił Zbrojnych wiceadmirał Jan Thörnqvist

Pomimo  niskiego ryzyka ataku militarnego na Szwecję lub udziału tego państwa w konflikcie zbrojnym w najbliższych latach, szwedzkie siły zbrojne deklarują, że ze względu na nieprzewidywalną sytuację w zakresie bezpieczeństwa w rejonie oraz napiętych stosunków międzynarodowych stawiają sobie wysokie wymagania w zakresie swojej aktywności i gotowości bojowej. Ma to pozwolić na utrzymanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa narodowego kraju w najbliższej perspektywie czasowej.

Za tymi deklaracjami mają iść też realne kroki takie jak choćby plany zwiększenia budżetu resortu obrony. W styczniu br. szwedzki minister obrony pozytywnie ocenił, wskazane mu przez komisję ds. obrony, propozycje zakładające znaczne zwiększenie potencjału obronnego państwa w odpowiedzi na ryzyko konfliktu poprzez zwiększenie finansowania i rozbudowę sił zbrojnych.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 61
Reklama
Niuniu
piątek, 28 sierpnia 2020, 01:22

Południowy Bałtyk to chyba Zatoka Gdańska - co w niej robi szwedzka flota?

ito
piątek, 28 sierpnia 2020, 09:37

Bałtyk, również południowy, jest sporo większy niż Zatoka Gdańska.

Konik morski
czwartek, 27 sierpnia 2020, 13:06

Szwecja właśnie uzbroila Gotlandię RAKIETY HAWK POTĘGA ŻENADA FIKCJA

block
czwartek, 27 sierpnia 2020, 11:17

Bardzo trafna reakcja Szwedów.

Xzibit
czwartek, 27 sierpnia 2020, 10:05

Polska Marynarka Wojenna może wspomóc Szwecję hahahahaa :)

Marek1
czwartek, 27 sierpnia 2020, 09:37

Ciekawe czy kiedykolwiek rządowe matoły dostrzegą, że kierunek skandynawski jest JEDYNYM możliwym rozwiązaniem w kwestii sojuszy polit-militarnych dla RP, doskonale uzupełniającym i urealniającym posiadane gwarancje bezpieczeństwa w ramach NATO. Wraz ze Szwecją, Finlandią i krajami Pribaltiki Polska stworzyłaby w zasadzie m. Bałtyckie strefą totalnie zamkniętą dla sił powietrznych i nawodnych FR. Sztokholm/Helsinki NIE mają z W-wą żadnych kwestii spornych, a wręcz przeciwnie - sporo wspólnych interesów i zagrożeń. Wciągnięcie do tego regionalnego sojuszu Norwegii dałoby sojuszowi nowe, oceaniczne możliwości i jeszcze większe możliwości dot. przem. zbrojeniowego. Porażka martwego w zasadzie już konstruktu politycznego p/t Gr. Wyszehradzka, którego polski MSZ trzyma się z uporem idioty jest już FAKTEM. Ukraina już zdecydowanie NIE chce mieć z RP nic wspólnego, Czechy i Słowacja właściwie też, a Białoruś w ciągu najbliższych kilku lat prawdopodobnie zakończy swoje istnienie jako częściowo suwerenne państwo, stając się w najlepszym(dla nas) razie protektoratem Moskwy. RFN kompletnie NIE jest zainteresowany w tworzeniu sojuszu z Polską, chyba, że na zasadzie udziału w nim RP jako junior-partnera i z własną dużą przewagą decyzyjną. Czyli na wschodzie, południu i zachodzie BRAK jakiejkolwiek możliwości stworzenia realnego, równoprawnego sojuszu tak w ramach NATO, jak i rozwiązań bilateralnych. Pozostaje więc jako tzw. oczywista oczywistość kierunek PÓŁNOC, ale tego właśnie miłościwie nam rządzące od 30 lat "elity" konsekwentnie NIE widzą. Dlaczego ?? A to już całkiem inna story ...

Mikko
czwartek, 27 sierpnia 2020, 22:11

Nikt niczego nie dostrzeże . Od dawna zawieramy sojusze z partnerami , którzy w razie konfliktu zbrojnego i zagrożenia RP wyrażą "głębokie zaniepokojenie " . Aby nie doszło do tego ale jeśli miałoby dojść to dostaniemy wsparcie moralne ..... My raczej nie wyciągamy nauki z historii oraz geopolityki

bbc
czwartek, 27 sierpnia 2020, 17:17

Mam takie wrażenie, że nasi politycy po prostu nie chcą rozmawiać ze Skandynawami. Nasze "elity" polityczne starają się ukrywać własną niekompetencję, bo generalnie zagranica albo nas ogrywa, albo ignoruje, jeśli Polska okopuje się na własnym zdaniu. Ale w kontaktach ze Wschodem, Zachodem, czy Południem wyborcom tę niekompetencję można jakoś wytłumaczyć zaszłościami historycznymi, a "ciemny lud wszystko kupi". Ze Skandynawami tak się nie da, bo, jak zauważyłeś, nie mają z nami żadnych kwestii spornych. Zatem braki merytoryczne z naszej strony będą widoczne jak na dłoni. Moim zdaniem to i tak cud, że rozmawiamy z nimi o okrętach podwodnych (ale właściwie w ciszy medialnej). Wiemy, że mimo wszystko można się z nimi dogadać, bo ostatecznie kupiliśmy rakiety od Norwegów i Szwedów, a transportery od Finów. Ale potencjał polityczny i militarny tego kierunku jest o wiele większy. Gdybyśmy go doceniali, z pewnością jeszcze więcej problemów mieliby np. Rosjanie z Nord Streamem.

dim
czwartek, 27 sierpnia 2020, 11:06

Bo to tylko Twoja fobia na punkcie Niemiec, z którymi kraje skandynawskie chętnie współpracują.

Vvv
czwartek, 27 sierpnia 2020, 10:49

A jaka to armie maja nordowie i od kiedy to Szwecja jest w NATO? Nasza realnym partnerem są Niemcy i Francuzi

Skąd się tacy biorą?
czwartek, 27 sierpnia 2020, 09:27

Zastanawiający jest upadek jakościowy tej strony. Na circa 20 komentarzy ani jednego merytorycznego, odnoszącego się do działań Szwedów!! Tylko stek bredni nie na temat czyli np. wrzuta nt. Białorusi? Ks. Rydzyka? Naszych zakupów za oceanem, czy okresu II wojny?? Ludzie, czy wy wszyscy upadłości na głowy? Ha ha ha

Polak mały
czwartek, 27 sierpnia 2020, 15:58

To skutek polityki dzieł i rządź

Dred
czwartek, 27 sierpnia 2020, 12:05

Trole, trole i jeszcze raz trole

ktos
czwartek, 27 sierpnia 2020, 09:26

Ciekawe kiedy Szwecja dojrzeje do wstapienia do NATO.

As
czwartek, 27 sierpnia 2020, 07:24

A nasz holownik Bolko i admirałowie co na to ?

Wink
środa, 26 sierpnia 2020, 21:40

A my jak tam? Wywiad Marynarki informuje decydentów którzy podejmują odpowiednie decyzje?

chateaux
czwartek, 27 sierpnia 2020, 01:19

Wywiad marynarki? Nie mamy nawet marunarki, a Ty chcesz mieć jej wywiad? Marynarka nie ma fizycznych systemów rozpoznania przestrzeni morskiej I powietrznej, a Ty sie dopominasz o rozpoznanie wywiadowcze?

Zyga
czwartek, 27 sierpnia 2020, 09:19

wywiad ? polski ? chyba żartujesz :)))

Luke
środa, 26 sierpnia 2020, 21:14

A pondrugjei stronie baltyku, Polska: bardzo miala gotowość sił zbrojnych na południowym Bałtyku

easyrider
środa, 26 sierpnia 2020, 20:47

W Malmö nie mogą utrzymać porządku bo kolorowe gangi za nic mają miejscową policję a myślą o działaniach na Bałtyku?

Myślisz coś? Wątpię!
czwartek, 27 sierpnia 2020, 09:03

A co ma jedno do drugiego? Malmoe "rządzi" na Bałtyku? Czy to jedyne miasto w Szwecji? Co ma niechęć lewackiej władzy cywilnej do utrzymania porządku - do marynarki wojennej?

easyrider
czwartek, 27 sierpnia 2020, 20:43

Wątp dalej. Nie widzisz związku między rozwalonym porządkiem wewnętrznym a nieudolnymi próbami budowania bezpieczeństwa zewnętrznego? Bezpieczeństwo jest pewnym systemem a ten jest tak silny, jak najsłabsze ogniwo. Nie zbudujesz żadnej sensownej armii jeżeli wewnątrz panuje chaos.

inzynier
czwartek, 27 sierpnia 2020, 07:12

da knieszna - post napisany, rubelek zarobiony

easyrider
czwartek, 27 sierpnia 2020, 20:48

Rubelek? Nie interesuje mnie ani dolar ani rubel ani euro. Wyłącznie złotówka. Gdybyś czytał moje posty, to wiedziałbyś, że moje wypowiedzi są ultrakrytyczne wobec Moskwy. Co nie znaczy, że są pochwalne dla Zachodu. Szwecja jak i reszta Zachodu pogrąża się w niemocy spowodowanej ideologicznym bagnem. Na tym skorzysta Moskwa. Tyle, ile się da. A te ćwiczenia marynarki szwedzkiej zdadzą się na nic jak napływowa ludność zdestabilizuje im państwo. Przy aplauzie postępowców.

GUSTAF SINOZĘBY
środa, 26 sierpnia 2020, 19:50

SPOKOJNIE....alarm i wyjście okrętów bojowych jest spowodowane z prozaicznej sprawy muśliny zaproszone do Szwecji po przejęciu wielu dzielnic miast ,miasteczek i osiedli postanowiły również przejąć port

dim
środa, 26 sierpnia 2020, 18:44

Tymczasem w Polsce: LGBT, czemu w Warszawie jeszcze nie ma ulicy im Lecha Kaczyńskiego oraz wszystko to wina opozycji bo patrzy rządzącym na ręce. Ciekaw jestem, czy ktokolwiek z polityków tzw Dobrej Zmiany zauważa wzmożoną militarną rosyjską aktywność na Bałtyku?

dim
czwartek, 27 sierpnia 2020, 09:54

Trol. Ostatnio jest tu ich znacznie więcej, z moim nickiem, niż moich własnych wpisów. Zresztą nigdy nie piszę bzdetów w stylu "dobra zmiana".

xyz
czwartek, 27 sierpnia 2020, 16:06

Proste: Musisz dodawac we wpisach jakiś tajny kod abysmy mogli odróżniać ciebie od trola

AntyPiS
czwartek, 27 sierpnia 2020, 09:07

A czy PIS cokolwiek widzi poza rzekomą epidemią "świrusa" ? "Sukces" budowy aż 6 holownikow zamiast dozbrojenia np. Ślązaka? Remont torped zlecony gdy żaden okręt podwodny nie jest w stanie ich użyć? PIS w MON to totalna porażka.

chateaux
czwartek, 27 sierpnia 2020, 01:22

Powinieneś raczej zapytać, czy politycy partii rządzącej są świadomi jaką częś swojego sukcesu zawdzieczają rosyjskim działaniom dezinformayjnym

czwartek, 27 sierpnia 2020, 09:53

Rozmawiasz z trolem.

dim
środa, 26 sierpnia 2020, 15:57

Pamiętam, przed stanem wojennym w Polsce Szwedzi też tak postąpili.

Andrzej
środa, 26 sierpnia 2020, 15:41

Co Szwedzi mają wspólnego z Białorusią??? Przecież BIAŁORUŚ nie ma dostępu do morza.

Lars Skurvenssen
środa, 26 sierpnia 2020, 21:29

ma dostep przez kanal Augustowski.

michalspajder
środa, 26 sierpnia 2020, 15:32

I to jest wlasciwe podejscie.A nie zebry za Oceanem Atlantyckim i marnowanie funduszow na male ilosci drogiego, przeplaconego sprzetu bez lub z niewielkim offsetem. Moze i neutralne panstwo, ale wydatkuja pieniadze racjonalnie. A u nas wiecznie wiekszosc pieniedzy rozchodzi sie "gdzies w czrnej dziurze", bo nowoczesnego sprzetu mamy sladowe ilosci. Za to do zwolywania konferencji na temat sytuacji wewnetrznej u sasiada to jestesmy pierwsi, i jeszcze sie czyms takim chwalimy,ze to MY pokazalismy inicjatywe.

xXx
środa, 26 sierpnia 2020, 19:13

Szwecja nie była najechana w latach 1939-45 przez wermaht jak i armię sowiecką. W czasie II WŚ była państwem neutralnym. Po 1945 r. nie była kolonią ZSRS. A więc miala sporo czasu na budowę własnych sił zbrojnych w oparciu o własny przemysł. Dlatego oni obecnie nie muszą żebrać u pomarańczy za wielką wodą. I teraz możesz sobie podywagować czy może warto było przepuścić przez korytarz autostradę eksterytorialną czy nie (po aby np. zyskać bezcenny czas)? Być może dzisiaj nie żebralibyśmy a może nawet to my mielibyśmy super nowoczesny przemysł.

Etam
czwartek, 27 sierpnia 2020, 09:18

Przestań się wygłupiac z tą autostradą! Jak widać twoja wiedza ma tragicznie żenujące luki faktograficzne lub jesteś pospolitym trollem. Podywaguj sobie raczej z kolegami przy piwie.

chateaux
czwartek, 27 sierpnia 2020, 03:10

W oparciu o własny przemysł? Który model czy wzór szwedzkiego uzbrojenia nie zawiera amerykańskich technologii lub podzespołów?

michalspajder
środa, 26 sierpnia 2020, 21:37

My-supernowoczesny przemysl? Nie, nie my. Niemcy mieliby. A ci z nas, ktorzy by byli jeszcze przy zyciu to by zasuwali za miske jadla jako niewolnicy III Rzeszy. Co do porownania historii najazdow na nas i na Szwecje, zgoda. Ale to nie tlumaczy, dlaczego po czesci zmarnowalismy ostatnie 30 lat, kiedy nikt nas przeciez nie najechal. Nasi dziadkowie i pradziadkowie z dwudziestolecia miedzywojennego sprawili sie lepiej niz my.

Lokalny dziad
czwartek, 27 sierpnia 2020, 09:56

Spójrz w lustro i sam sobie odpowiedz, dlaczego zmarnowałeś 30 lat i przestań w końcu pluć jadem na tym forum. Albo nie rozumiesz co się działo w Polsce i na świecie przez te 30 lat albo trolujesz z UK, wywyższając się nad tymi co nie spier...lili jak ty, za granicę. Chamuj się chłopcze ze swoimi komentarzami, bo słoma ci z butów wyłazi i śmierdzisz na kilometr naszą rodzimą gnojówką.

michalspajder
czwartek, 27 sierpnia 2020, 14:16

Spojrzalem w lustro, i to lustro mi przypomnialo, ze kiedy wyjezdzalem z Polski w 2006 roku to nawet jeszcze 30 lat nie mialem. I dla panskiej wiadomosci, po ukonczeniu studiow w Polsce moja pierwsza praca to byla reczna myjnia samochodowa, potem, jeszcze przed wstapieniem do UE, ale za ich fundusze staz w urzedzie, potem praca na czas okreslony tamze.Ktorej to umowy mi nie przedluzono, bo a jakze, nie bylo zapotrzebowania na moja prace po zmianie partii rzadzacej po wygraniu lokalnych wyborow. No to wpadlem sobie w odwiedziny 3 miechy pozniej i juz byla inna osoba. Widac ona znala kogos, kogo ja nie znalem. Ale w miedzyczasie mialem juz prace w fabryce, nawet niezle platna, ale tylko w wypadku mieszkania u rodzicow. To w koncu zaoszczedzilem kilka groszy, kupilem bilet, pozegnalem sie i wylecialem do Anglii. Kokosy nie czekaly, panie Lokalny dziad. Niech mi tu pan nie swierdoli o tym, ze sp...lem, wyjechalem na wlasne zyczenie szukac szczescia. I dzis, po 14 latach moge powiedziec, ze mi i dopisalo, i nie. Mam dobra prace, fajna zone (nie jest Polka), perspektywy i nie musze sie martwic o finanse - to ta czesc, ktora mi dopisala. A ta, co nie dopisala - to fakt, ze zostawilem Polske, ktora wtedy mi nie oferowala wielkich mozliwosci rozwoju i za nia tesknie. Ale wrocic nie moge, bo zona nie zna polskiego i zapewne zle by sie z tym czula. Cos o tym wiem, bo pamietam, panie Lokalny dziad jak ja sie czulem przez pierwszy okres pobytu w UK, ze slabym angielskim. Poczucia bezradnosci, zenady, wstydu i strachu ktore wtedy mialem nikomu nie zycze. Nad nikim sie nie wywyzszam, zycie mnie przeczolgalo tak w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii. I nie trolluje (pan napisal "troluje", a ten czasownik pochodzi od rzeczownika "troll", tak wiec ortografia sie klania, takie male pouczenie z UK:-))) Radzi mi pan panie Lokalny dziad "chamowac" z moimi komentarzami, wiec ponownie, pouczenie od goscia z UK, ktoremu sloma z butow wylazi i smierdzi na kilometr polska, rodzima gnojowka (do tego tez jeszcze przejde). Otoz piszemy "hamowac" przez "h", a nie przez "ch". Przez "ch" mozna byc chamem, tak na przyklad. A teraz ta gnojoweczka. Smierdze, ale taka bardzo specyficzna. Otoz nauczylem Angoli wymawiac moje imie poprawnie (kto jest albo byl w UK, wie, o co biega:-)))) Napisalem im na kartce: "meehow", i sie nauczyli, bo inaczej to wiecznie bylem "majkel":-))) I na koniec, panie Lokalny dziad, prosze nie osadzac ludzi pochopnie, a jak ma pan watpliwosci, zawsze mozna sie zapytac. To nie powinno bolec.

ito
piątek, 28 sierpnia 2020, 09:45

Innymi słowy: naciągnąłeś Państwo Polskie na studia, całe swoje produktywne życie działasz na rzecz innego państwa, ale masz czelność krytykować Polaków w Polsce, że marnują czas. To, "szanowny" panie starsi bracia w wierze nazywają HUCPA.

chateaux
czwartek, 27 sierpnia 2020, 03:08

Zmarnowaliśmy ostatnie 30 lat? Mógłbyś powiedzieć, w jakim momencie historii - przez ponad 1000 la poslkiej państwowości - Polska rozwineła się tak bardzo i tak szybko jak rpzez ostatnie 30 lat? W jakim okresie historii Polski, w ciągu 30 lat polski produkt krajowy brutto wzrósł o 100% W jakim innym porównywalnym okresie sytuacja ekonomiczna całego społeczeństwa poprawiła sie tak tak bardzo? W jakim innym okresie, nastapił porównywalny wzrost gospodarczy - w zakresie produkcji i uslug?

ito
piątek, 28 sierpnia 2020, 09:42

W latach 1945-1980 nawet szybciej. Później nadszedł kryzys- ostatnie prawie 10 lat tego rozwoju było na krechę, a do tego obarczone poważnymi błędami decyzyjnymi... czy czegoś mi to nie przypomina?

michalspajder
czwartek, 27 sierpnia 2020, 10:48

Glownie od 2004 roku,od wstapienia do UE.Dla przyklaadu:na F16 bralismy jeszcze kredyty, zeby ten samolot miec.Na F35 juz nie trzeba,mamy wlasne.Co do jednego sie z panem chateaux zgodze:Polska sie rozwija ciagle i kiedykolwiek wpadam w odwiedziny jest az przyjemnie popatrzec,bo pamietam kraj z ktorego wyjezdzalem w 2006,chociaz juz wtedy zaczynalo sie poprawiac.Ale prosze pamietac,ze w dwudziestoleciu miedzywojennym zadnej UE nie mielismy do pomocy.

Robert W.
środa, 26 sierpnia 2020, 18:31

Szwecja nie jest neutralnym państwem.

michalspajder
czwartek, 27 sierpnia 2020, 10:50

Na jakiej podstawie pan tak twierdzi panie Robercie W.?

d
środa, 26 sierpnia 2020, 15:17

Szwecja to fatalna OPL (śmieszny radiokomendowy Bamse i 4-rakietkowe zestawy na IRIS o pułapie nieco większym niż MANPADS), RBS70 wymaga prowadzenia pocisku we wiązce - słowem zero zdolności do zwalczania ataków saturacynych. Te nieliczne Patrioty nie zmieniają sytuacji

Lejek
środa, 26 sierpnia 2020, 22:56

No polska OPL jest znacznie lepsza, he, he.

ałtor
środa, 26 sierpnia 2020, 14:52

Myślicie, że w perspektywie 3 miesięcy/9 miesięcy czy roku będzie kroił się jakiś konflikt militarny w naszej części świata?

Wróżbita Maciej
czwartek, 27 sierpnia 2020, 10:13

Chmury widzę, czarne chmury... nad zatroskanymi licami ojców naszych... niepogoda idzie, front ze wschodu nadciąga... deszcze i burze... temperatura spadnie... możliwe lokalne przymrozki! ;p Daj spokój chłopie, jak nie wiesz, czy wziąść urlop czy nie to my ci nie doradzimy. Jeden lubi słońce, inny śnieg, inny jeszcze lubi karpie na ciasto łapać. Jak będzie wojna to dostaniesz pocztówkę z WKU;)

Towarzyszgeneral
środa, 26 sierpnia 2020, 17:14

Spokojnie , Amerykanie i terytorialsi nas obroniom.

xXx
środa, 26 sierpnia 2020, 19:15

No i jeszcze Tadek z Torunia. A to niebagatelna siła oddziaływania:)

Nie bądź śmieszny
czwartek, 27 sierpnia 2020, 09:22

No i jeszcze te słynne PO-wskie "tablice Siemoniaka" albo "bezkosztowa modernizacja" Klicha. Aha, byłbym zapomniał o PO-wskie redukcji etatów w jednostkach wojskowych do 46 tysięcy "bagnetów", przy jednoczesnym "wzmocnieniu" WP liczbą 51 tysięcy... wojskowych urzędników.

Bibi
środa, 26 sierpnia 2020, 16:50

Tak, ja tak myślę.

jarema
środa, 26 sierpnia 2020, 16:33

Myślisz, że w perspektywie 3 miesięcy, 9 miesięcy, może roku takiego konfliktu w naszej części świata nie będzie, zawsze coś może się wydarzyć, nigdy nie wiadomo co się stanie.

xXx
środa, 26 sierpnia 2020, 19:16

Trzech czy 9 m-cy to nie, ale w ciągu 5-7 lat, to zdaje się, że wiele na to wskazuje.

gawron
środa, 26 sierpnia 2020, 16:27

Zapytaj Krzysia Jackowskiego, on ci prawdę powie.

czarek
środa, 26 sierpnia 2020, 16:26

zdecydowanie tak

deix
środa, 26 sierpnia 2020, 16:13

ruskie sa zajete teraz bialorusa , to jest konflikt na lata , do tego syria i ukraina , oni nie maja srodkow zeby dzialac na wiely frontach.

traś
środa, 26 sierpnia 2020, 21:18

Gdyby nie mieli to by się w to nie pchali

Tweets Defence24