Szwajcaria modernizuje BWP

20 listopada 2020, 08:10
BAE Systems awarded life-extension contract for Swiss CV9030s_low
Fot. BAE Systems
Reklama

BAE Systems Hägglunds otrzymał od Szwajcarskiego Federalnego Urzędu Zamówień Obronnych kontrakt na modernizacje floty bojowych wozów piechoty CV9030CH używanych przez szwajcarską armię pod nazwą  Schützenpanzer 2000.

Jak poinformował koncern BAE Systems, program modernizacji szwajcarskich CV90 ma pozwolić na utrzymanie łącznie 186 egzemplarzy tych wozów w służbie liniowej do 2040 roku. Jednocześnie uzyskana ma być wyraźne poprawa ich funkcjonalności eksploatacyjnej dzięki wymianie przestarzałych i zużytych elementów na nowe.

Wśród wprowadzonych zmian wymienia się instalacje aktywnego zawieszenia, które ma pozwolić na zmniejszenie ogólnego zużycia układu jednego, a także minimalizację kosztów serwisowych w pozostałym okresie użytkowania przy jednoczesnym zwiększeniu prędkości oraz poprawy komfortu jazdy dla załogi. Dodatkowo planowane jest zamontowanie nowej ulepszonej, modułowej architektury elektroniki pojazdowej. Wyposażenie dodatkowe ma objąć m.in. montaż systemu obserwacji dookolnej, który ma pozwolić na znaczące podniesienie świadomości sytuacyjnej załogi.

Reklama (grafika: Katarzyna Głowacka)
Reklama (grafika: Katarzyna Głowacka)

Modernizacja ma być prowadzona w szerokiej kooperacji ze szwajcarskim przemysłem zbrojeniowym, którego spółki mają dostarczyćliczne elemeny wykorzystywanr w tej modernizacji. Wśród nich wymienia się m.in. spółkę RUAG AG, która ma dostarczyć pomocniczą jednostkę napędową (APU), a inne spółki mają dostarczyć także skrzynki elektroniki nowej generacji, przewody elektryczne czy elementy mechaniczne.

CV9030CH to szwajcarska wersja bojowego wozu piechoty CV90. Sama konstrukcja została zaprojektowana na zlecenie szwedzkiej armii przez lokalne spółki Hägglunds i Bofors (obecnie obie wchodzą w skład koncernu BAE Systems). Od początku lat 90 jest nadal produkowany na rzecz klientów eksportowych i jak dotąd powstało blisko 1300 egzemplarzy w różnych wersjach i wariantach. Na zakup tego wozu zdecydowało się już oprócz Szwecji siedem europejskich odbiorców eksportowych, a w tym: Dania, Finlandia, Holandia, Norwegia, Szwajcaria, a także Estonia (wozy eks-norweskie eks-holenderskie).

Obecnie na uzbrojeniu szwajcarskiej wojsk lądowych znajduje się 186 egzemplarzy bojowych wozów piechoty CV9030CH, które zostały zakupione na początku XXI wieku. Wozy te służą obok 134 egzemplarzy czołgów podstawowych Leopard 2A4WE, 311 egzemplarzy gąsienicowych transporterów opancerzonych M113 oraz 924 egzemplarzy kołowych transporterów opancerzonych Piranha I/II/III.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 4
Reklama
ZielonoNiebieski
piątek, 20 listopada 2020, 16:48

Hura ale news Następni europejczycy :(

Gurewicz
piątek, 20 listopada 2020, 20:41

Nie obrażaj Szwajcarów w Europie leżą ale w uni nie są, oni są kapitalistami i to obrzydliwie bogatymi dzięki wałkowi na walucie z franka 2,5 pln ileś lat temu na ponad 4 pln szybko i dużo im przybyło siły nabywczej odłożonej waluty. Nawet sztos to trzeba umieć zrobić.

Miś Mientka D
sobota, 21 listopada 2020, 20:58

Tak naprawdę to Szwajcarów wali ile Wolacy płacą za franciszka i z tym wałkiem, tak samo jak z identycznym w Chorwacji i na Węgrzech nie mieli wiele lub nic wspólnego. To lokalni ... Biereccy czy inni Kaczyńscy od SKOKow... Ale Szwajcarzy, co może dziwne, do UE nie należą, a uzbrojenie kupują europejskie. Ostatnio odrzucili ofertę na F35 i F18. Ciekawe dlaczego? Czyżby nie był to najlepszy wybór? A ich stać.

ito
poniedziałek, 23 listopada 2020, 14:08

Kody. Są samodzielni i neutralni- i chcą mieć pełna kontrolę nad swoim uzbrojeniem.

Tweets Defence24