Reklama

Geopolityka

Systemy maskujące Saab dla US Army

Mobilny system maskujący Saab na amerykańskim czołgu M1A2 Abrams. Fot. US Army.
Mobilny system maskujący Saab na amerykańskim czołgu M1A2 Abrams. Fot. US Army.

Saab Barracuda otrzymała zamówienie na wyprodukowanie i dostarczenie sprzętu maskującego dla armii amerykańskiej. Dostawa ma nastąpić w ciągu pół roku.

W minionym roku armia amerykańska sprawdzała w warunkach polowych działanie systemu maskującego Saab Barracuda przeznaczonego dla pojazdów opancerzonych. „Mobile camouflage system”, to teksturowana siatka maskująca, zmniejszająca szanse wykrycia pojazdu w świetle widzialnym, w podczerwieni oraz przez systemy radarowe. Dodatkowo przyczynia się ona do zwiększonego chłodzenia pojazdu. 

Amerykańscy pancerniacy, biorący udział w testach, stwierdzili że pojazd przykryty siatką tego systemu był bardzo trudny do zauważenia w podczerwieni nawet z odległości poniżej 200 metrów. W trakcie testów wykazano również, że kamuflaż tego typu przyczynia się do utrudnienia wykrycia pojazdów także w świetle widzialnym.

Zakres oferowanych przez Saab Barracuda produktów obejmuje wyposażenie przeznaczone zarówno dla indywidualnych żołnierzy, jak i dla pojazdów oraz budynków. Do pierwszej kategorii należą systemy sieci maskujących ULCAN, zmniejszające prawdopodobieństwo wykrycia przez czujniki działające w szerokim spektrum fal  - od światła widzialnego, poprzez podczerwień, do sensorów radarowych – a także strój SCPS (Signature Concealment Personal Suit), przeznaczony dla zespołów snajperskich i rozpoznawczych. 

Reklama

Komentarze (6)

 1. Zdzich

  Czemu ta szopa na zdjęciu ma poziomy komin?

 2. ważne to co drobnym drukiem

  Te 200m to przy zimnym czołgu, czy przy pracującym silniku?

 3. Hammer

  no i co? Saab zły? Wszędzie Saab i Saab................................................................................................................... a my wszystko............................................................................................. byle nie Saab...................................... Polak potrafi.......................................................................................................................

 4. marek!

  niby nic: - amerykanie sa do bolu praktyczni - biora towar zza granicy tylko wtedy, gdy okazuje sie lepszy od ich produktow.....a my szukamy po swiecie jakis wynalazkow, chyba do podkreslenia naszej narodowej tradycji i placzliwosci......pamietamy o POWSTANIACH ( zwl WARSZAWSKIM) a zapominamy np o WIELKOPOLSKIM, placzemy nad biedna KAWALERIA z 1939, a nie krecimy filmow z bitwy pod Mokra, Uczymy sie o narodowych kleskach i oprocz BITWY POD GRUNWALDEM, przecietny Polak nie wymieni zbyt wielu militarnych sukcesow.....

  1. Viktor

   Już?

 5. Oj

  Dlaczego nie kupili naszych siatek maskujących w ramach sojuszu?

 6. jerry

  Jak z 200 metrów z nienacka wypali między oczy ruskiemu to nie będzie co zbierać

Reklama