Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Syryjscy Kurdowie: ponad 780 krewnych dżihadystów z IS uciekło z obozu na północy Syrii

Fot. Wikicommons
Fot. Wikicommons

Ponad 780 krewnych bojowników z organizacji dżihadystycznej Państwo Islamskie (IS) uciekło w niedzielę z obozu Ain Issa na północy Syrii — poinformowali syryjscy Kurdowie, którzy kierują półautonomiczną administracją w tym regionie.

Jak sprecyzowano, "z obozu uciekło 785 członków rodzin dżihadystów, a sam obóz pozostaje od tej pory bez strażników". Organizacja Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka potwierdziła, że strażnicy opuścili obóz — przekazała agencja AFP. W jego pobliżu toczą się starcia między siłami kurdyjskimi a syryjskimi sojusznikami Turcji, która w środę rozpoczęła ofensywę na północnym wschodzie Syrii.

Tymczasem Syryjskie Obserwatorium podało, że liczba ofiar wśród dowodzonych przed Kurdów Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF), które stawiają czoło tureckiej ofensywie, wzrosła do 104. Siły SDF twierdzą, że straciły 45 ludzi.

Turcja przekazała, że ofensywa o kryptonimie "Źródło Pokoju" jest wymierzona w bojowników z kurdyjskiej milicji o nazwie Ludowe Jednostki Samoobrony (YPG), którą Ankara uważa za grupę terrorystyczną, oraz w bojowników IS. YPG jest jednak wspierana przez Zachód i stanowi główny trzon SDF, które odegrały decydującą rolę w pokonaniu IS w Syrii; SDF kontrolują obecnie większość północnych terenów tego kraju.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (3)

 1. wódz

  To co się dzieje jest dogadane między nimi...Może chcą sprowokowac Rosję do działań wojennych ?

  1. No i sprowokowali, tylko chyba nie o to im chodziło.

 2. krzys

  USA wystawia Kurdów Turcji, Turcja zaczyna od wybijania aktywistów kurdyjskich (pewnie szykują się spore czystki etniczne), oraz ... wypuszczania członków ISIS z więzień, po czym uciekinierzy wieją w kierunku Turcji. Wszystko zapewne w imię walki z ISIS, oraz w imię przywracania spokoju w tamtym rejonie. Za ten numer Trump z Erdoganem jak nic nobla powinni dostać.

 3. pl 68 !

  A to znaczy ze juz za pare tygodni wszyscy oni beda w niemczech na socjalu !

Reklama