Geopolityka

Syria i Rosja szykują się do ofensywy na Aleppo

 • Fot. Defence24

Rosyjskie lotnictwo i syryjska armia przygotowują wspólną operację wyzwolenia Aleppo na północnym zachodzie Syrii - poinformował w niedzielę w Moskwie rosyjskich deputowanych premier Syrii Wail Nadir el-Halaki. 

"Razem z naszymi rosyjskimi partnerami przygotowujemy operację wyzwolenia Aleppo i zablokowania wszystkich nielegalnych grup zbrojnych, które nie przyłączyły się do umowy o zawieszeniu broni lub ją złamały" - powiedział syryjski premier, cytowany przez rosyjską agencję TASS.

W dniu 6 kwietnia br. wspierana przez siły sojusznicze armia syryjska rozpoczęła dużą ofensywę przeciwko rebeliantom na południe od Aleppo. Działania sił wiernych prezydentowi Baszarowi el-Asadowi są opisywane jako najpoważniejsze od czasu ogłoszenia zawieszenia broni.

 Agencja Reutera zwraca uwagę, że toczące się tam od kilku dni walki stawiają pod znakiem zapytania ogłoszony w lutym br. rozejm, który w konsekwencji miał doprowadzić do postępów w negocjacjach pokojowych między zwaśnionymi stronami: reżimem w Damaszku a syryjskimi rebeliantami i opozycją, żądającymi od 2011 r. odejścia Asada.

 Rozejm uzgodniony został przez Rosję i USA. Porozumienie nie przewiduje wstrzymania ataków przeciwko dżihadystycznemu Państwu Islamskiemu oraz związanemu z Al-Kaidą Frontowi al-Nusra. Operacje militarne przeciwko nim prowadzi syryjska armia rządowa i dowodzona przez USA koalicja. Trwająca od 2011 roku wojna domowa w Syrii kosztowała życie ponad 270 tysięcy ludzi. 

Czytaj też: Operacja Palmyra. Syryjsko-rosyjski sukces

PAP - mini

 

Komentarze (6)

 1. yaro

  Powodzenia, trzymamy kciuki za Was, dajcie im łupnia jak pod Palmyrą !

 2. gegroza

  lepsi ruscy w Syrii niz na Ukrainie

  1. Extern

   A przypomnij sobie wojnę w Hiszpanii w 1936. Niemcy tam sobie przećwiczyli broń i taktykę które potem z sukcesem zastosowali na nas i na reszcie europy. Tak więc nie wiem czy to takie dobre że mogą sobie tak bez wielkiego stresu przećwiczyć pewne rozwiązania a Rosjanie ostatnio niestety ale z każdej wojenki w której biorą udział wyciągają jakieś konstruktywne wnioski.

 3. vvv

  czyli standardowe ruskie podejscie. wy przestrzegajcie a my bedziemy robic swoje. tak samo minsk 1/2 to byly i sa farsa jak i te porozumienie z usa. wychodza z syrii a tak naprawde pchaja wiecej sprzetu niz przed "wyjsciem"

 4. frog

  I prawidłowo byle tak dalej.

 5. rebeliant80

  Powodzenia

 6. syryjczyk

  A gonić tych co nie chcą wolnej SYRII ? To był piękny kraj . Długo będzie się odbudowywał ?