Reklama

Polityka obronna

Święto i 90. rocznica powstania Biura Ochrony Rządu

Dziś odbywają się uroczystości z okazji Święta Biura Ochrony Rządu, połączone z obchodami 90. rocznicy powstania formacji, chroniącej najważniejsze osoby w państwie.

Podczas obchodów  Święta Biura Ochrony Rządu i jednocześnie 90-lecia formacji 12 czerwca 2014 roku prezydent Bronisław Komorowski podziękował funkcjonariuszom BOR „za niełatwą służbę, profesjonalizm”, a także za ochronę „nie tylko władzy państwa polskiego, ale też państwa polskiego”. W uroczystościach uczestniczył także szef BOR Krzysztof Klimek, który wcześniej otrzymał od prezydenta RP nominację generalską, oraz szef BBN Stanisław Koziej.

Służba funkcjonariuszy BOR wymaga profesjonalizmu, lojalności i zdolności do daleko idącego poświęcenia

Bronisław Komorowski

W trakcie uroczystości z okazji Święta BOR w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich kilkudziesięciu funkcjonariuszy formacji złożyło ślubowanie i rozpoczęło służbę w Biurze Ochrony Rządu. Tuż przed ich rozpoczęciem miał natomiast miejsce przejazd kolumny samochodów, które były wykorzystywane na przestrzeni lat w trakcie wykonywania zadań BOR.

Głównym zadaniem Biura Ochrony Rządu jest ochrona osób i obiektów  ważnych ze względu na interes państwa oraz ochrona i prowadzenie rozpoznania pirotechniczno – radiologicznego Sejmu i Senatu. BOR jest odpowiedzialny za ochronę zarówno najwyższych przedstawicieli polskich władz, jak i przedstawicieli państw obcych przebywających na terytorium RP, a także innych osób ważnych ze względu na dobro państwa.

Święto BOR związane jest z 90. rocznicą decyzji ówczesnego szefa MSW o powołaniu brygady ochronnej, która miała zapewniać bezpieczeństwo Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej 12 czerwca 1924 roku. Było to następstwem zamachu na prezydenta Gabriela Narutowicza 16 grudnia 1922 roku. W chwili obecnej BOR działa na podstawie Ustawy z dnia 16 marca 2001 roku o Biurze Ochrony Rządu. Zgodnie z jej treścią szef BOR podlega ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych.

BOR/KPRP/(JP)

Reklama

Komentarze (4)

 1. jerry.from.lublin

  Smoleńsk i "ochrona" prezydenta Kaczyńskiego jest wystarczajaca do rozpedzenia tej formacji na cztery wiatry. zero profesjonalizmu zero honoru.

 2. Cobra

  Powodzenia panowie. Oby służba lekką była. I żebyście zawsze wracali do domu. Ochraniani się zmieniają .... wy nie.

 3. j

  "Sukcesy" mają niebywałe.

  1. P

   Dokładnie!! najbardziej żałosna instytucja jaką znam. Nawet, kurcze mundury mają brzydkie i jak codziennie ich mijam koło Belwederu, to płakać mi się chce. P

 4. ADHD

  no i oczywiście najwyższe odznaczenia za wybitne "zasługi " dla kierowcy Janickiego ...- zdał egzamin ...

Reklama